Motor Lublin (piłka nożna) w sezonie 1981/1982

Motor Lublin
1980/19811982/1983
sezon 1981/1982
Trener

Bronisław Waligóra
Tadeusz Kamiński

I liga

16. miejsce

Puchar Polski

Ćwierćfinał

Najlepszy strzelec w zespole

Liga:
Andrzej Pop (10)

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Sezon 1981/1982 był dla Motoru Lublin 2. sezonem w ekstraklasie. W trzydziestu rozegranych spotkaniach, Motor zdobył 19 punktów i zajął ostatnie 16. miejsce w tabeli. Trenerem zespołu był Bronisław Waligóra, który nie prowadził zespołu w trzech ostatnich kolejkach. Zastąpił go Tadeusz Kamiński.

Przebieg sezonu

Letni okres przygotowawczy

W przerwie letniej z klubu odeszli Bolesław Mącik i Jerzy Jagiełło do Avii Świdnik, Krzysztof Witkowski (wypożycznie do Avii Świdnik), Marek Leszczyński do Lublinianki, Bronisław Kowalski do Górnika Łęczna, Ryszard Walczak do Gwardii Warszawa oraz Tadeusz Cypka do Radomiaka Radom[1]. Do lubelskiego zespołu przyszli bramkarz Andrzej Rejman z Gwardii Koszalin oraz napastnicy Tomasz Arceusz z Ursusa Warszawa i Hubert Fait z SKS-u Katowice[2].

15 sierpnia 1981 osiemnastosobowa kadra Motoru przebywała na zgrupowaniu w Kokotku, gdzie rozegrali mecze sparingowe z Rakowem Częstochowa (3:2), Górnikiem Zabrze (0:3), Szombierkami Bytom (2:4), Ruchem Chorzów (1:2) i Gwardią Warszawa (0:1)[3]. W zgrupowaniu nie uczestniczyli Dariusz Opolski, który doznał kontuzji (złamanie nogi) w meczu młodzieżowej reprezentacji Polski w Meksyku, a także Ryszard Chaberek, który był na zwolnieniu lekarskim[1]. Pod koniec tego miesiąca Motor rozegrał dwa mecze towarzyskie z czołowym duńskim zespołem Kjøbenhavns Boldklub, najpierw 29 lipca w Chełmie w obecności 5 tysięcy widzów wygrał zespół lubelski 4:1 po bramkach Andrzeja Popa, Marka Komosy i Huberta Faita[4], następnie 31 lipca na stadionie przy al. Zygmuntowskich ponownie zwyciężył Motor 5:2; trzy bramki zdobył Pop i po jednej Tomasz Arceusz i Fait[5]. 5 sierpnia Motor rozegrał ostatni sparing, na stadionie przy al. Zygmuntowskich uległ Broni Radom 1:2[6].

Runda jesienna

Motor rozpoczął sezon od wyjazdowego meczu z mistrzem Polski Widzewem Łódź. Do składu łódzkiego zespołu po ośmiomiesięcznej dyskwalifikacji powrócili Józef Młynarczyk i Zbigniew Boniek. Mecz rozpoczął się od ataków gospodarzy i w 40. minucie wynik spotkania otworzył Mirosław Sajewicz. Po przerwie Motor próbował doprowadzić do wyrównania, ale dogodnych sytuacji nie wykorzystał Andrzej Pop (w 50. i 65 min.). W 82. minucie Sajewicz po dośrodkowaniu Jana Jeżewskiego zdobył drugą bramkę dla Widzewa. Na pięć minut przed końcem meczu honorową bramkę dla Motoru strzelił Wojciech Rabenda[7]. W drugiej kolejce na stadionie przy al. Zygmuntowskich Motor podejmował Lecha Poznań, przegrywając 0:2[8]. Pierwszy punkt lubelski zespół zdobył w następnym meczu z Górnikiem Zabrze, który w poprzedniej kolejce pokonał Widzew Łódź 4:0. W końcówce spotkania po strzale Marka Komosy piłka odbiła się od słupka, a Andrzej Pop nie wykorzystał sytuacji będąc sam na sam z bramkarzem Aleksandrem Famułą. W meczu z Górnikiem zadebiutował osiemnastoletni wychowanek Motoru Modest Boguszewski[9]. W kolejnym meczu rozegranym w środku tygodnia, Motor doznał wysokiej porażki 1:5 z Szombierkami w Bytomiu[10].

29 sierpnia na stadion przy Al. Zygmuntowskich przyjechała liderująca po czterech kolejkach Stal Mielec. Wynik meczu otworzył Roman Dębiński w 10. minucie. W 29. minucie po podaniu od Ireneusza Lorenca bramkę na 2:0 zdobył Waldemar Wiater. W 62. minucie po rzucie rożnym wykonywanym przez Lorenca piłkę, którą głową przedłużył Waldemar Fiuta, przejął Marek Komosa i zdobył trzecią bramkę dla Motoru, a pięć minut później Dębiński strzałem z 40 metrów podwyższył na 4:0. W 70. minucie gola dla gości zdobył Henryk Janikowski, a w końcówce meczu w indywidualnej akcji wynik ustalił Wojciech Rabenda. Po pięciu kolejkach Motor zajmował 15. miejsce[11]. W Szczecinie Motor przegrał z Pogonią 1:2. Prowadzący ten mecz sędzia Roman Kostrzewski nie uznał dwóch bramek dla lublinian, najpierw w 60. minucie po strzale wprowadzonego po przerwie Henryka Świętka odgwizdał faul na bramkarzu, następnie nie uznał bramki zdobytej przez Marka Komosę, dopatrując się pozycji spalonej[12]. 12 września Motor zremisował z Wisłą Kraków 1:1 i awansował na 14. miejsce w tabeli[13], a tydzień później przegrał we Wrocławiu ze Śląskiem 1:2 i powrócił na 15., spadkową pozycję[14].

26 września Motor wziął rewanż za porażkę 0:5 sprzed roku z Legią Warszawa. Lublinianie pokonali prowadzony przez Kazimierza Górskiego stołeczny zespół 3:0, po dwóch bramkach Andrzeja Popa z karnych i Tomasza Arceusza[15]. Po ponad dwutygodniowej przerwie spowodowanej występem reprezentacji Polski w eliminacjach do mistrzostw świata, w rozegranym w środku tygodnia spotkaniu, Motor doznał wysokiej porażki z będącym wówczas na czwartym miejscu w tabeli beniaminkiem I ligi warszawską Gwardią 0:4[16]. W jedenastej kolejce Motor podejmował u siebie Bałtyk Gdynia. Pierwszą bramkę zdobył w 5. minucie Lorenc, w 58. podwyższył Pop. Pięć minut później kontaktowego gola strzelił Piotr Rzepka. Chwilę po wznowieniu gry przez gospodarzy w polu karnym faulowany został Pop i sędzia podyktował rzut karny, którego nie wykorzystał sam poszkodowany, trafiając w słupek. Po zakończeniu akcji arbiter podyktował rzut wolny pośredni z 13 metrów, po protestach obrońcy Bałtyku Mieczysława Gierszewskiego. Po wykonaniu wolnego przez Romana Dębińskiego, z linii bramkowej ręką wybił piłkę Rzepka i sędzia podyktował kolejny rzut karny, którego wykorzystał Pop, ustalając wynik meczu na 3:1 dla Motoru[17].

24 października zespół Motoru grał w Gdyni mecz z ostatnią drużyną w tabeli Arką. Jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Jacek Pietrzykowski po błędzie lubelskiej obrony. Po dwunastu kolejkach Motor zajmował 14. miejsce, mając tyle samo punktów co przedostatni Ruch Chorzów i ostatnia Arka[18]. Po dwutygodniowej przerwie ligowej spowodowanej rozgrywkami o Puchar Polski, 8 listopada Motor podejmował Zagłębie Sosnowiec, tracące do lidera Pogoni Szczecin dwa punkty. Wynik meczu otworzył w 10. minucie Andrzej Pop, który po dośrodkowaniu z rzutu wolnego głową skierował piłkę do siatki. Wyrównał kilka minut później w wyniku błędu obrońców Motoru Włodzimierz Mazur. Na 2:1 w 68. minucie bramkę zdobył Henryk Świętek, dla którego był to pierwszy kontakt z piłką po wejściu na boisko. W 74. minucie dogodnej sytuacji na wyrównanie nie wykorzystał Jerzy Dworczyk. Potem padły jeszcze dwie bramki dla Motoru. Najpierw w wyniku błędu bramkarza gości Marka Bębna, który po strzale Popa wypuścił piłkę z rąk, a do bramki skierował ją Lorenc, a następnie dzięki samobójczemu trafieniu debiutującego w ekstraklasie obrońcy Zagłębia Mirosława Makowskiego[19]. W przedostatniej kolejce rundy jesiennej Motor przegrał wyjazdowy mecz z ostatnim w tabeli Ruchem Chorzów 0:3[20], a w ostatniej pokonał na stadionie przy al. Zygmuntowskich ŁKS Łódź 2:0[21].

Dolna część tabeli po zakończeniu rundy jesiennej prezentowała się następująco[22]:

PozKlubMPktBzBs
13.Motor Lublin15122225
14.Ruch Chorzów15111215
15. Decrease2.svg Arka Gdynia1511821
16. Decrease2.svg Bałtyk Gdynia159922

Zimowy okres przygotowawczy

Piłkarze Motoru do treningów powrócili 4 stycznia 1982[23]. W drugiej połowie stycznia przebywali na dwutygodniowym zgrupowaniu w Bydgoszczy w ośrodku WKS Zawisza[24]. 7 lutego Motor sparował z Avią Świdnik (1:0), a dzień później 22-osobowa kadra udała się na kolejne zgrupowanie do Kokotka, które trwało do 20 lutego[25]. Po powrocie do Lublina Motor rozegrał kilka meczów sparingowych, między innymi z Resovią (0:0)[26], Gwardią Warszawa z Dariuszem Dziekanowskim w składzie (3:1)[27] i Koroną Kielce (1:0)[28]. Po ostatnim meczu kontrolnym do rozgrywek ligowych potwierdzony został Zbigniew Krzywicki, który występował poprzednio w trzecioligowym Stomilu Olsztyn[29].

Runda wiosenna

Rundę wiosenną Motor rozpoczął od spotkania z Widzewem Łódź. Goście wystąpili bez trzech czołowych piłkarzy: Włodzimierza Smolarka, Marka Pięty i Mirosława Tłokińskiego, w bramce Motoru pierwszy występ w sezonie po wyleczeniu kontuzji zaliczył Dariusz Opolski. Prowadzenie w meczu objął Motor, po bramce w 24. minucie z rzutu karnego Roberta Grzanki. W drugiej połowie przewaga Widzewa została udokumentowana zdobyciem trzech bramek i ostatecznie łodzianie wywieźli z Lublina dwa punkty[30]. W wyjazdowym meczu w Poznaniu lubelski zespół przegrał z Lechem Poznań 0:1[31], następnie uległ w Zabrzu z Górnikiem 0:4[32]. Po trzech kolejnych porażkach, 24 marca Motor zdobył pierwszy punkt w rozgrywkach wiosennych. Na stadionie przy al. Zygmuntowskich podejmował Szombierki Bytom. Pierwszą bramkę zdobyli jednak goście po strzale oddanym z 20 metrów przez Andrzeja Króla. Wyrównanie padło po samobójczym trafieniu Andrzeja Mierzwiaka. Po tym spotkaniu Motor zajmował 13. miejsce, mając tyle samo punktów, lecz lepszą różnicę bramek co 15. Arka Gdynia[33]. W następnej kolejce piłkarze Motoru po remisie w Mielcu ze Stalą zdobyli pierwszy wyjazdowy punkt w tym sezonie[34].

W 21. kolejce Motor podejmował trzecią w tabeli i finalistę Pucharu Polski Pogoń Szczecin. Do przerwy prowadzili lublinianie po bramkach Andrzeja Popa i Romana Dębińskiego. W drugiej połowie przewagę mieli piłkarze Pogoni, czego efektem były dwie bramki strzelone w ciągu dwóch minut przez Zbigniewa Stelmasiaka i Zbigniewa Czepana. Zwycięstwo Arki Gdynia nad ŁKS-em Łódź sprawiło, że Motor spadł na 15., spadkowe miejsce[35]. W następnym meczu z Wisłą w Krakowie Motor prowadził do przerwy 1:0 po golu Roberta Grzanki. W drugiej połowie krakowski zespół zdobył pięć bramek, w tym trzy w ciągu ośmiu minut. Po tej porażce Motor spadł na ostatnie miejsce w tabeli[36]. 7 kwietnia Motor zremisował bezbramkowo z liderem Śląśkiem Wrocław[37]. W Wielką Sobotę, 10 kwietnia, Motor grał na stadionie przy ul. Łazienkowskiej z Legią. Spotkanie toczyło się przy intensywnych opadach śniegu. Pierwszą bramkę zdobyli gospodarze w 6. minucie, a strzelcem był Marek Kusto. Wyrównał dziesięć minut później Waldemar Wiater. Ten sam zawodnik dał prowadzenie Motorowi w 68. minucie, lecz w ciągu trzech następnych minut Legia zdobyła dwie bramki, po strzałach Kusty i Edwarda Załężnego. Dwie kolejne bramki strzelił występujący z konieczności na pozycji napastnika Andrzej Buncol[38].

W niedzielę 14 kwietnia Motor odniósł jedyne zwycięstwo w wiosennych rozgrywkach. Na stadionie przy al. Zygmuntowskich podejmował ósmą drużynę w tabeli Gwardię Warszawa. Pomimo przewagi lubelskiego zespołu w I połowie meczu, pierwszą bramkę zdobyli goście. W 13. minucie po zamieszaniu w polu karnym Motoru, Marek Komosa przy próbie wybicia piłki podał ją do Roberta Chełstowskiego, który skierował piłkę do bramki. Wyrównanie padło w 30. minucie, kiedy Robert Grzanka po indywidualnej akcji podał do Wojciecha Rabendy, a ten strzałem głową pokonał bramkarza Gwardii Wiesława Rutkowskiego. Zwycięską bramkę zdobył na trzy minuty przed końcem meczu kapitan Motoru Roman Dębiński. Po wygranej nad Gwardią Motor awansował na 15. miejsce w tabeli, mając lepszą różnicę bramek od ostatniej Arki Gdynia[39]. W następnej kolejce doszło do spotkania dwóch ekip walczących o utrzymanie. Mający trzy punkty przewagi, ale jeden mecz zaległy Bałtyk Gdynia pokonał Motor 3:0. Po przerwie przy stanie 1:0 dla Bałtyku przewagę mieli piłkarze Motoru, którzy dwukrotnie umieścili piłkę w siatce, jednak prowadzący to spotkanie sędzia Stanisław Nogalski w obu przypadkach dopatrzył się pozycji spalonej. Po 26 kolejkach dolna część tabeli prezentowała się następująco[40]:

PozKlubMPktBzBs
14.Ruch Chorzów26192230
15. Decrease2.svg Arka Gdynia26191332
16. Decrease2.svg Motor Lublin26183150

W sobotę 25 kwietnia doszło do rywalizacji dwóch ostatnich drużyn w tabeli. Motor nie wykorzystał atutu własnego boiska i w obecności 15 tysięcy widzów przegrał z Arką Gdynia 0:1, po samobójczej bramce Dariusza Opolskiego. Porażka Motoru i wygrana w tej samej kolejce Ruchu Chorzów z Gwardią Warszawa przesądziła praktycznie o spadku lubelskiej ekipy do II ligi[41]. Mecz z Zagłębiem Sosnowiec rozegrany w ramach 27. kolejki zakończył się bezbramkowym remisem[42]. Do Sosnowca nie pojechał Bronisław Waligóra gdyż skorzystał z przysługującego mu urlopu, zastąpił go Tadeusz Kamiński, który prowadził zespół także w dwóch ostatnich meczach sezonu[42][43]. Po porażce u siebie z Ruchem Chorzów, Motor został zdegradowany do II ligi[44]. W ostatnim meczu sezonu Motor przegrał na wyjeździe z ŁKS-em Łódź[45]. 12 maja 1982 miało miejsce oficjalne pożegnanie Bronisława Waligóry[46].

Mecze ligowe w sezonie 1981/1982

DataPrzeciwnikD/WMiejsceWynik
M/P
StrzelcyWidzówŹródło
RUNDA JESIENNA
8 sierpnia 1981Widzew ŁódźWStadion Widzewa1:2Rabenda Gol 85'15 tys.[7][47]
16 sierpnia 1981Lech PoznańDStadion przy al. Zygmuntowskich0:218 tys.[8][48]
22 sierpnia 1981Górnik ZabrzeDStadion przy al. Zygmuntowskich0:016 tys.[9][49]
26 sierpnia 1981Szombierki BytomWStadion Szombierek1:5Pop Gol 81' (k)2 tys.[10][50]
29 sierpnia 1981Stal MielecDStadion przy al. Zygmuntowskich5:1Dębiński Gol 10'67', Wiater Gol 25', Komosa Gol 62', Rabenda Gol 88'8 tys.[11][51]
5 września 1981Pogoń SzczecinWStadion Pogoni1:2Dębiński Gol 55'25 tys.[12][52]
12 września 1981Wisła KrakówDStadion przy al. Zygmuntowskich1:1Pop Gol 80'15 tys.[13][53]
19 września 1981Śląsk WrocławWStadion Śląska1:2Rabenda Gol 36'10 tys.[14][54]
26 września 1981Legia WarszawaDStadion przy al. Zygmuntowskich3:0Pop Gol 47' (k)83' (k), Arceusz Gol 80'15 tys.[15][55]
14 października 1981Gwardia WarszawaWStadion Gwardii0:42 tys.[16][56]
18 października 1981Bałtyk GdyniaDStadion przy al. Zygmuntowskich3:1Lorenc Gol 5', Pop Gol 58'68' (k)15 tys.[17][57]
24 października 1981Arka GdyniaWStadion Arki0:14 tys.[18][58]
7 listopada 1981Zagłębie SosnowiecDStadion przy al. Zygmuntowskich4:1Pop Gol 10', Świętek Gol 68', Lorenc Gol 76', Makowski Gol 85' (sam)10 tys.[19][59]
21 listopada 1981Ruch ChorzówWStadion Ruchu0:32 tys.[20][60]
28 listopada 1981ŁKS ŁódźDStadion przy al. Zygmuntowskich2:0Pop Gol 46', Lorenc Gol 62'10 tys.[21][22]
RUNDA WIOSENNA
7 marca 1982Widzew ŁódźDStadion przy al. Zygmuntowskich1:3Grzanka Gol 24' (k)22 tys.[30][61]
14 marca 1982Lech PoznańWStadion Lecha0:125 tys.[31][62]
20 marca 1982Górnik ZabrzeWStadion Górnika0:48 tys.[32][63]
24 marca 1982Szombierki BytomDStadion przy al. Zygmuntowskich1:1Mierzwiak Gol 57' (sam)15 tys.[33][64]
28 marca 1982Stal MielecWStadion Stali0:018 tys.[34][65]
31 marca 1982Pogoń SzczecinDStadion przy al. Zygmuntowskich2:2Pop Gol 6', Dębiński Gol 40'17 tys.[35][66]
3 kwietnia 1982Wisła KrakówWStadion Wisły1:5Grzanka Gol 34'5 tys.[36][67]
7 kwietnia 1982Śląsk WrocławDStadion przy al. Zygmuntowskich0:010 tys.[37][68]
10 kwietnia 1982Legia WarszawaWStadion Legii2:5Wiater Gol 16'69'6 tys.[38][69]
14 kwietnia 1982Gwardia WarszawaDStadion przy al. Zygmuntowskich2:1Rabenda Gol 30', Dębiński Gol 87'12 tys.[39][70]
18 kwietnia 1982Bałtyk GdyniaWStadion Bałtyku0:310 tys.[40][71]
24 kwietnia 1982Arka GdyniaDStadion przy al. Zygmuntowskich0:115 tys.[41][72]
28 kwietnia 1982Zagłębie SosnowiecWStadion Zagłębia0:01,5 tys.[42][73]
1 maja 1982Ruch ChorzówDStadion przy al. Zygmuntowskich1:2Pop Gol 35' (k)5 tys.[44][74]
9 maja 1982ŁKS ŁódźWStadion ŁKS-u2:4Bulzacki Gol 4' (sam), Dębiński Gol 14'2 tys.[45][75]

Tabela I ligi

PozKlubMPktBzBs
1.Widzew Łódź Simple gold crown.svg30394531
2.Śląsk Wrocław30394022
3.Stal Mielec30353326
4.Legia Warszawa30353929
5.Górnik Zabrze30333527
6.Pogoń Szczecin30334443
7.Gwardia Warszawa30323634
8.Wisła Kraków30294132
9.Zagłębie Sosnowiec30292430
10.Szombierki Bytom30283830
11.Lech Poznań Simple gold cup.svg30282525
12.ŁKS Łódź30283039
13.Bałtyk Gdynia30262436
14.Ruch Chorzów30252935
15. Decrease2.svg Arka Gdynia30221637
16. Decrease2.svg Motor Lublin30193457

Kadra

ZawodnikData ur.WystępyBramkiYellow card.svgRed card.svgWystępyBramkiYellow card.svgRed card.svgWystępyBramkiPoprzedni klub
RUNDA JESIENNARUNDA WIOSENNASEZON
Bramkarze
Polska Andrzej Rejman6.12.195511314Gwardia Koszalin
Polska Mirosław Maciesiak31.01.195744wychowanek
Polska Dariusz Opolski23.09.19611212wychowanek
Obrońcy
Polska Modest Boguszewski8.01.19634 (2)9 (3)13 (5)wychowanek
Polska Ryszard Chaberek10.01.19529 (1)9 (1)Chrobry Głogów
Polska Roman Dębiński Captain sports.svg21.05.1956153153306Stal Poniatowa
Polska Waldemar Fiuta10.04.19581515130wychowanek
Polska Robert Grzanka6.09.19623 (4)12 (2)215 (6)2Mazur Karczew
Polska Wiktor Pełkowski9.06.195710 (1)10 (1)Lublinianka
Polska Jerzy Szczeszak10.04.195814620Zawisza Bydgoszcz
Polska Krzysztof Wójtowicz28.01.195911819wychowanek
Pomocnicy i napastnicy
Polska Tomasz Arceusz11.09.19597 (5)14 (5)11 (10)1Ursus Warszawa
Polska Marek Komosa10.06.195914 (1)14 (4)18 (5)1Ursus Warszawa
Polska Zbigniew Krzywicki??.??.19511 (5)1 (5)Stomil Olsztyn
Polska Bogdan Kwapisz6.10.19535 (2)5 (2)Legia Warszawa
Polska Ireneusz Lorenc30.09.195215313283Zagłębie Lubin
Polska Mirosław Morawski15.07.196322wychowanek
Polska Andrzej Pop10.10.195315812212710Stal Kraśnik
Polska Janusz Przybyła19.06.19511 (1)1 (1)Gwardia Warszawa
Polska Wojciech Rabenda20.04.195714 (1)39 (1)123 (2)4Szombierki Bytom
Polska Henryk Świętek27.02.19554 (11)19 (3)13 (14)1Motor Praszka
Polska Waldemar Wiater5.05.19549 (3)115224 (3)3wychowanek

Puchar Polski na szczeblu centralnym

DataRundaPrzeciwnikD/WMiejsceWynik
M/P
StrzelcyWidzówŹródło
31 października 19811/16Stal Stalowa WolaWStadion Stali6:1Arceusz Gol 30'36'64', Komosa Gol 7'59', Pop Gol 12'3,5 tys.[76]
25 listopada 19811/8Avia ŚwidnikWŚwidnik1:1 k. 6:5Pop Gol 93'3 tys.[77]
5 grudnia 19811/4Arka GdyniaDStadion przy al. Zygmuntowskich0:35 tys.[78]

Przypisy

  1. a b Andrzej Szwabe. W Motorze na trzy dni przed inauguracją. „Sztandar Ludu”. 154 (11409), s. 2, 5 sierpnia 1981. Lublin. 
  2. I liga sezon 1981/1982. „Piłka Nożna”. 32 (441), s. 4-5, 11 sierpnia 1981. Warszawa. 
  3. Sławomir Nadłonek. Piłkarze Motoru wrócili z Kokotka. „Sztandar Ludu”. 147 (11402), s. 8, 27 lipca 1981. Lublin. 
  4. Motor – BK Kopenhaga 4:1. „Sztandar Ludu”. 150 (11405), s. 8, 30 lipca 1981. Lublin. 
  5. Żeby tak w lidze.... „Sztandar Ludu”. 152 (11407), s. 8, 3 sierpnia 1981. Lublin. 
  6. Ostatnia gra kontrolna. „Sztandar Ludu”. 155 (11050), s. 2, 6 sierpnia 1981. Lublin. 
  7. a b Janusz Michałek. Jak przystało na mistrza. „Przegląd Sportowy”. 152 (7965), s. 4, 10 sierpnia 1981. Warszawa. 
  8. a b Tomasz Chmura. Wygrali jak chcieli. „Przegląd Sportowy”. 157 (7970), s. 4, 17 sierpnia 1981. Warszawa. 
  9. a b Zbigniew Halczuk. Obrońcy lepsi od napastników. „Przegląd Sportowy”. 162 (7975), s. 4, 24 sierpnia 1981. Warszawa. 
  10. a b Jerzy Namysło. Znowu zmiana lidera. „Przegląd Sportowy”. 165 (7978), s. 2, 27 sierpnia 1981. Warszawa. 
  11. a b Andrzej Wawrzycki. Zaczęli strzelać. „Przegląd Sportowy”. 167 (7980), s. 4, 31 sierpnia 1981. Warszawa. 
  12. a b Andrzej Szwabe. Niezasłużona porażka w Szczecinie. „Sztandar Ludu”. 177 (11522), s. 8, 7 września 1981. Lublin. 
  13. a b Lech Ufel. Remis byłby dobry. „Przegląd Sportowy”. 176 (7989), s. 4, 14 września 1981. Warszawa. 
  14. a b Jacek Zalewski. Po co w ogóle wyjeżdżać?. „Przegląd Sportowy”. 182 (7995), s. 4, 21 września 1981. Warszawa. 
  15. a b Andrzej Wawrzycki. Srogi rewanż. „Przegląd Sportowy”. 187 (8000), s. 4, 28 września 1981. Warszawa. 
  16. a b Andrzej Wawrzycki. Dwanaście bramek w trzech meczach. „Przegląd Sportowy”. 200 (8013), s. 2, 15 października 1981. Warszawa. 
  17. a b Andrzej Szwabe. Motor – Bałtyk 3:1. „Sztandar Ludu”. 207 (11552), s. 6, 19 października 1981. Lublin. 
  18. a b Lech Ufel. Zmierzch w słońcu. „Przegląd Sportowy”. 207 (8020), s. 4, 26 października 1981. Warszawa. 
  19. a b Andrzej Szwabe. I znów odżyły nadzieje.... „Sztandar Ludu”. 222 (11567), s. 4, 9 listopada 1981. Lublin. 
  20. a b Ryszard Kłusek. Premia za konsekwencję. „Przegląd Sportowy”. 227 (8040), s. 4, 23 listopada 1981. Warszawa. 
  21. a b Andrzej Wawrzycki. Bojowo, ale nerwowo. „Przegląd Sportowy”. 232 (8045), s. 4, 30 listopada 1981. Warszawa. 
  22. a b Andrzej Szwabe. Optymizm na zakończenie jesieni. „Sztandar Ludu”. 237 (11582), s. 6, 30 listopada 1981. Lublin. 
  23. Andrzej Wawrzycki. Piłkarze Motoru wznowili treningi. „Sztandar Ludu”. 3 (11608), s. 4, 5 stycznia 1982. Lublin. 
  24. Andrzej Wawrzycki. Po Bydgoszczy, a przed Kokotkiem. „Sztandar Ludu”. 22 (11627), s. 8, 1 lutego 1982. Lublin. 
  25. Andrzej Wawrzycki. Po kontrolnym 1:0 z Avią piłkarze Motoru wyjeżdżają na zgrupowanie do Kokotka. „Sztandar Ludu”. 27 (11632), s. 8, 8 lutego 1982. Lublin. 
  26. Andrzej Szwabe. Piłkarze Motoru wrócili z Kokotka. „Sztandar Ludu”. 37 (11642), s. 8, 22 lutego 1982. Lublin. 
  27. Trener B. Waligóra pochwalił Motor. „Kurier Lubelski”. 4 (7199), s. 3, 1 marca 1982. Lublin. 
  28. Niepokoje i nadzieje w drużynie Motoru. „Kurier Lubelski”. 7 (7202), s. 2, 4 marca 1982. Lublin. 
  29. Andrzej Wawrzycki. W ostatnim sprawdzianie przed Widzewem. „Sztandar Ludu”. 45 (11650), s. 2, 4 marca 1982. Lublin. 
  30. a b Janusz Michałek. Na początek 23 bramki. „Przegląd Sportowy”. 6 (8060), s. 3, 8 marca 1982. Warszawa. 
  31. a b Krzysztof Maciąg. Lider odparł atak. „Przegląd Sportowy”. 11 (8065), s. 3, 15 marca 1982. Warszawa. 
  32. a b Marek Suchy. Pogoń pokonana w Łodzi. „Przegląd Sportowy”. 16 (8070), s. 3, 22 marca 1982. Warszawa. 
  33. a b Andrzej Szwabe. Mistrz ucieka rywalom. „Przegląd Sportowy”. 19 (8073), s. 2, 25 marca 1982. Warszawa. 
  34. a b Janusz Michałek. Piękny futbol na stadionie WP. „Przegląd Sportowy”. 21 (8075), s. 3, 29 marca 1982. Warszawa. 
  35. a b Janusz Michałek. 455 minut cierpliwości. „Przegląd Sportowy”. 24 (8078), s. 2, 1 kwietnia 1982. Warszawa. 
  36. a b Ryszard Kowalski. Dwunaste zwycięstwo Śląska. „Przegląd Sportowy”. 26 (8080), s. 3, 5 kwietnia 1982. Warszawa. 
  37. a b Lech Ufel. Outsider urwał punkt liderowi. „Przegląd Sportowy”. 29 (8083), s. 2, 8 kwietnia 1982. Warszawa. 
  38. a b Mirosław Skórzewski. Na przekór łowcom sensacji. „Przegląd Sportowy”. 31 (8085), s. 3, 13 kwietnia 1982. Warszawa. 
  39. a b Sławomir Nadłonek. Czternaste zwycięstwo lidera. „Przegląd Sportowy”. 33 (8087), s. 2, 15 kwietnia 1982. Warszawa. 
  40. a b Roman Stanowski. 4 bramki Widzewa w Szczecinie. „Przegląd Sportowy”. 35 (8089), s. 3, 19 kwietnia 1982. Warszawa. 
  41. a b Andrzej Wawrzycki. Został tylko jeden punkt. „Przegląd Sportowy”. 40 (8094), s. 3, 26 kwietnia 1982. Warszawa. 
  42. a b c Marek Suchy. Znów trzy punkty przewagi. „Przegląd Sportowy”. 43 (8097), s. 2, 29 kwietnia 1982. Warszawa. 
  43. Andrzej Wawrzycki. Po raz ostatni przed lubelską widownią. „Sztandar Ludu”. 85 (11690), s. 2, 30 kwietnia–1, 2 maja 1982. Lublin. 
  44. a b Krzysztof Bazylow. Nie wszyscy chcieli grać. „Przegląd Sportowy”. 45 (8099), s. 3, 3 maja 1982. Warszawa. 
  45. a b Mieczysław Wójcicki. Dawno nie było takiego finiszu. „Przegląd Sportowy”. 50 (8104), s. 3, 10 maja 1982. Warszawa. 
  46. Pożegnanie B. Waligóry. „Kurier Lubelski”. 56 (7251), s. 2, 13 maja 1982. Lublin. 
  47. Andrzej Szwabe. Honorowe 1:2 z mistrzem Polski. „Sztandar Ludu”. 157 (11052), s. 8, 10 sierpnia 1981. Lublin. 
  48. Andrzej Szwabe. W lubelskiej inauguracji Motor – Lech 0:2. „Sztandar Ludu”. 162 (11057), s. 8, 17 sierpnia 1981. Lublin. 
  49. Andrzej Wawrzycki. Bezbramkowy remis z Górnikiem w strugach deszczu. „Sztandar Ludu”. 167 (11512), s. 8, 24 sierpnia 1981. Lublin. 
  50. Andrzej Szwabe. Aż 1:5 przegrał Motor z Szombierkami. „Sztandar Ludu”. 170 (11515), s. 2, 27 sierpnia 1981. Lublin. 
  51. Andrzej Szwabe. Triumf taktyki i skuteczności (nareszcie!). „Sztandar Ludu”. 172 (11517), s. 8, 31 sierpnia 1981. Lublin. 
  52. Tadeusz Rek. Komplet widzów – dużo emocji. „Przegląd Sportowy”. 172 (7985), s. 4, 7 września 1981. Warszawa. 
  53. Andrzej Szwabe. 1:1 z Wisłą po emocjonującej walce. „Sztandar Ludu”. 182 (11527), s. 4, 14 września 1981. Lublin. 
  54. Andrzej Szwabe. Nie udało się i we Wrocławiu. „Sztandar Ludu”. 187 (11532), s. 8, 21 września 1981. Lublin. 
  55. Andrzej Szwabe. 3:0 z Legią rewanżem z klęskę sprzed roku. „Sztandar Ludu”. 192 (11537), s. 8, 28 września 1981. Lublin. 
  56. Andrzej Szwabe. Aż 0:4 przegrał Motor z Gwardią w Warszawie. „Sztandar Ludu”. 205 (11550), s. 8, 15 października 1981. Lublin. 
  57. Andrzej Wawrzycki. W gorącej atmosferze. „Przegląd Sportowy”. 202 (8015), s. 3, 19 października 1981. Warszawa. 
  58. Andrzej Szwabe. 0:1 z Arką w Gdyni pogorszyło sytuację Motoru. „Sztandar Ludu”. 212 (11557), s. 4, 26 października 1981. Lublin. 
  59. Janusz Michałek. 100 procent planu. „Przegląd Sportowy”. 217 (8030), s. 2, 9 listopada 1981. Warszawa. 
  60. Andrzej Szwabe. 0:3 w Chorzowie. „Sztandar Ludu”. 232 (11577), s. 4, 23 listopada 1981. Lublin. 
  61. Andrzej Wawrzycki. Powinien był Widzew wygrać wyżej, ale nie takimi metodami. „Sztandar Ludu”. 47 (11652), s. 8, 8 marca 1982. Lublin. 
  62. Sławomir Nadłonek. 0:1 przegrali w Poznaniu piłkarze Motoru. „Sztandar Ludu”. 52 (11657), s. 8, 15 marca 1982. Lublin. 
  63. Sławomir Nadłonek. Motor nie sprostał świetnie dysponowanej jedenastce Górnika. „Sztandar Ludu”. 57 (11662), s. 8, 22 marca 1982. Lublin. 
  64. Andrzej Wawrzycki. Szkoda cennego punktu!. „Sztandar Ludu”. 60 (11665), s. 2, 25 marca 1982. Lublin. 
  65. Sławomir Nadłonek. A jednak 0:0!. „Sztandar Ludu”, s. 8, 29 marca 1982. Lublin. 
  66. Andrzej Wawrzycki. Od 2:0 do 2:2, a mogło być jeszcze gorzej. „Sztandar Ludu”. 65 (11670), s. 2, 1 kwietnia 1982. Lublin. 
  67. Andrzej Szargan. Piłkarzy Motoru znów zawiodły nerwy. „Sztandar Ludu”. 67 (11672), s. 8, 5 kwietnia 1982. Lublin. 
  68. Andrzej Wawrzycki. Nie starczyło umiejętności. „Sztandar Ludu”. 70 (11675), s. 2, 8 kwietnia 1982. Lublin. 
  69. Sławomir Nadłonek. Z Legią w Warszawie również nie udało się. „Sztandar Ludu”. 72 (11677), s. 8, 13 kwietnia 1982. Lublin. 
  70. Andrzej Wawrzycki. W meczu ostatniej szansy Motor – Gwardia 2:1. „Sztandar Ludu”. 74 (11679), s. 2, 15 kwietnia 1982. Lublin. 
  71. Andrzej Wawrzycki. Bałtyk – Motor 3:0. „Sztandar Ludu”. 76 (11681), s. 8, 19 kwietnia 1982. Lublin. 
  72. Andrzej Wawrzycki. Przegrana z Arką oznacza w praktyce degradację Motoru. „Sztandar Ludu”. 81 (11686), s. 8, 26 kwietnia 1982. Lublin. 
  73. Sławomir Nadłonek. Zagłębie – Motor 0:0. „Sztandar Ludu”, s. 2, 29 kwietnia 1982. Lublin. 
  74. Sławomir Nadłonek. Piłkarze Motoru już definitywnie pożegnali ekstraklasę. „Sztandar Ludu”, s. 2, 3 maja 1982. Lublin. 
  75. Sławomir Nadłonek. Dramatyczny finisz ekstraklasy. „Sztandar Ludu”. 91 (11696), s. 8, 10 maja 1982. Lublin. 
  76. Marian Skiba. Puchar z niespodziankami. „Przegląd Sportowy”. 212 (8025), s. 4, 2 listopada 1981. Warszawa. 
  77. Andrzej Szwabe. Obrońca Pucharu wyeliminowany. „Przegląd Sportowy”. 230 (8043), s. 2, 26 listopada 1981. Warszawa. 
  78. Janusz Michałek. Trzy bramki J. Kupcewicza. „Przegląd Sportowy”. 237 (8050), s. 4, 7 grudnia 1981. Warszawa. 

Media użyte na tej stronie

Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg






Kit socks long.svg
Football kit template socks
Decrease2.svg
Icon representing a decrease, consisting of a red-colored, down-pointing triangle.
Soccerball shade.svg
Autor: Derived from image:soccer ball.svg, this version made by User:Ed g2s., Licencja: CC0
A soccer ball with shade.
Simple gold cup.svg
Złoty puchar
Yellow card.svg
Autor: Ta grafika wektorowa została stworzona za pomocą Inkscape przez ed g2s (dyskusja), a następnie ręcznie zedytowana, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Yellow card (association football).
Red card.svg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Ed g2s (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Red card (football).

Created by ed g2stalk in Inkscape.
Kit right arm motor8182a.png
Autor: Cynko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strój wyjazdowy Motor Lublin sezon 1981/1982
Kit right arm adidas white.png
Autor: Undeviginti, Licencja: CC BY-SA 3.0
Adidas kit arm with white stripes
Kit left arm adidas white.png
Autor: Undeviginti, Licencja: CC BY-SA 3.0
Adidas kit arm with white stripes
Kit left arm motor8182a.png
Autor: Cynko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strój wyjazdowy Motor Lublin sezon 1981/1982
Kit shorts adidas blue.png
Autor: VEO15, Licencja: CC BY-SA 3.0
Adidas short template
Kit socks 3 stripes white.png
Kit socks 3 stripes white.png
Kit body motor8182a.png
Autor: Cynko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strój wyjazdowy Motor Lublin 1981/1982
Kit body motor8182h.png
Autor: Cynko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strój domowy Motor Lublin 1981/1982
Kit shorts adidas white.png
Autor: Undeviginti, Licencja: CC BY-SA 3.0
Adidas kit shorts with white stripes
Kit socks 3 stripes blue.png