Mou Zongsan

Mou Zongsan
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone

牟宗三

Pismo tradycyjne

牟宗三

Hanyu pinyin

Móu Zōngsān

Wade-Giles

Mou Tsung-san

Mou Zongsan (ur. 12 czerwca 1909, zm. 12 kwietnia 1995) – chiński filozof, reprezentant neokonfucjanizmu.

Życiorys

Pochodził z prowincji Shandong, studia filozoficzne ukończył na Uniwersytecie Pekińskim. Swoją pierwszą rozprawę opublikował jeszcze w trakcie studiów. Po przejęciu władzy w Chinach przez komunistów w 1949 roku uciekł na Tajwan. W 1960 roku osiadł w Hongkongu, gdzie wykładał na Chinese University of Hong Kong[1].

Jego poglądy wywodziły się z idealistycznej szkoły Lu-Wanga, usiłował jednak znieść tradycyjny dualizm między nią a doktryną Zhu Xi. Dowodził, iż w istocie istniała jeszcze „trzecia szkoła”, reprezentowana przez Hu Honga i Liu Zongzhou, bezpośrednio kontynuująca nauczanie wczesnych neokonfucjanistów[2]. Z zachodnich filozofów wpływ na jego myśl wywarły dzieła logiczne Russella i Wittgensteina oraz metafizyka Kanta[1]. Wskazywał na zbieżność konfucjańskiego i kantowskiego nauczania o moralności, krytykował jednak filozofa z Królewca za zredukowanie najwyższego dobra jedynie do postulatu rozumu praktycznego, dowodząc iż istnieje ono immanentnie w świecie[3]. Mou wskazywał na potrzebę reformy moralności, która doprowadzi do narodzin „trzeciego konfucjanizmu”, w odróżnieniu od „pierwszego konfucjanizmu” starożytnych i „drugiego konfucjanizmu” epok Song i Ming nie koncentrującego się jedynie na wewnętrznej przebudowie człowieka, lecz obejmującego także sfery polityki i nauki[2].

Przypisy

  1. a b Refeng Tang: Mou Zongsan on Intellectual Intuition. W: Contemporary Chinese Philosophy. edited by Chung-Ying Cheng and Nicholas Bunnin. Malden: Blackwell Publishers, 2002, s. 328. ISBN 0-631-21724-X.
  2. a b Xinzhong Yao: Konfucjanizm. Wprowadzenie. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2009, s. 259. ISBN 978-83-233-2602-1.
  3. Roger T. Ames: Chinese Philosophy. W: The Edinburgh Companion to Twentieth-century Philosophies. edited by Constantin V. Boundas. Edinburgh: Edinburgh University Press, 2007, s. 666. ISBN 978-0-7486-2097-5.

Media użyte na tej stronie