Msza krzyżma świętego
Msza krzyżma świętego, nazywana również mszą olejów – uroczysta eucharystia sprawowana w Wielki Czwartek przed południem. W czasie tej mszy świętej biskup błogosławi oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo. Msza ta nie należy do Triduum Paschalnego.
Msza Krzyżma w Kościele rzymskokatolickim
Liturgia odprawiana jest przez biskupa co do zasady w katedrze (aczkolwiek są przypadki że w innym kościele np. w Krakowie odbywa się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego), gdzie gromadzą się kapłani z całej diecezji, aby sprawować liturgię razem ze swoim ordynariuszem. Jeżeli wierni ze swymi pasterzami mają trudności w zgromadzeniu się w Wielki Czwartek, mogą uczestniczyć w tej ceremonii w innym dniu. Taka sytuacja zachodzi najczęściej w krajach misyjnych, gdzie diecezje obejmują swymi granicami ogromne przestrzenie. Ważne, by obrzęd błogosławienia olejów miał miejsce w czasie poprzedzającym Wielkanoc.
Liturgia zna trzy rodzaje olejów, którymi się posługuje, wszystkie są one poświęcone podczas mszy krzyżma:
- olej chorych,
- olej katechumenów,
- olej krzyżma.
Zgodnie ze zwyczajem liturgii, błogosławieństwo oleju chorych odbywa się przed zakończeniem Modlitwy eucharystycznej, zaś błogosławieństwo oleju katechumenów i konsekracja krzyżma po Komunii. Ze względów duszpasterskich wolno cały obrzęd błogosławieństwa odprawić po liturgii słowa[1].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Formularze mszalne – Okres Wielkiego Postu, w: Mszał Rzymski dla Diecezji Polskich
Bibliografia
- Stanisław Czerwik, Tomasz Siemieniec: Msza Krzyżma – wątki teologiczno-pastoralne. W: Anamnesis 25 [on-line]. KKBiDS, 2000-10-25. [dostęp 2012-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-16)].
Media użyte na tej stronie
Messe in San Giovanni Laterano in Rom. Signiert unten rechts: P. Villanueva / Roma. Öl auf Holz. 32,5 x 24 cm