Mulberry (port)

Para Phoeniksów w porcie Portland
Droga dojazdowa do jednego z pomostów Mulberry „A”
Mulberry „A” po zniszczeniu przez sztorm
Mulberry „B” – pirs – zdjęcie lotnicze z 27 października 1944

„Porty Mulberry” – dwa sztuczne porty zaopatrzeniowe zbudowane przez Aliantów podczas II wojny światowej na wybrzeżu Normandii (Département Calvados). Zaprojektowane zostały przez dwóch inżynierów Ove Arup i Ronald Jenkins[1].

Planowanie początkowy

Plany Aliantów przewidywały budowę dwóch sztucznych portów dla statków transportowych w ramach Operacji Overlord po udanym lądowaniu w Normandii. Mulberry „A” na wysokości Vierville-sur-Mer (Omaha Beach) budowane przez Amerykanów i Mulberry „B” przed Arromanches na wysokości (Gold Beach) zbudowana przez Brytyjczyków. Poszczególne części, o różnej wielkości, zostały wykonane w formie prefabrykatów w Anglii, a następnie po przeholowaniu do brzegów Francji, złożone i zatopione w określonych miejscach u wybrzeży Normandii.

Budowa i uruchomienie

Zasada była taka sama dla obu portów. Powinny zapewniać ochronę przed wzburzonym morzem i umożliwiać rozładowywanie statków pomimo pływów morskich. Pierwszą z nich można było osiągnąć za pomocą kesonów i celowo zatopionych starych statków, które utworzyły sztuczny falochron wokół portu, gdzie fale osłabiałyby się. Dalej na morzu zakotwiczono duże metalowe konstrukcje, tak zwane „bombardony”, które służyły również do osłabiania fal. W celu umożliwienia „całodobowego rozładunku” molo musiało poruszać się w górę i w dół w czasie przypływu i odpływu. W tym celu użyto metalowe zbiorniki, które na długich metalowych słupach, służących jako prowadnice, mogły poruszać się zgodnie z pływami w górę i w dół. Układ drogowy w porcie obejmował powierzchnię około 500 hektarów.

Na lądzie wybudowano duże magazyny i wydzielono specjalny tabor samochodowy. Poszerzono stare drogi i wytyczono nowe dla szybszego transportu zaopatrzenia na front.

Budowa obu portów rozpoczęła się 7 czerwca 1944 roku, dzień po wylądowaniu. Pierwsze statki można było rozładować już po trzech dniach. Zakończenie powinno nastąpić 20 czerwca. Gwałtowna burza, która rozpoczęła się 19 czerwca i osłabła dopiero po trzech dniach, prawie całkowicie zniszczyła Mulberry „A”, który nie został jeszcze zabezpieczony zgodnie ze specyfikacjami. Amerykanie zrezygnowali z naprawy, dzięki czemu części, które nadawały się jeszcze do wykorzystania, posłużyły do dokończenia lekko uszkodzonego portu Mulberry „B”[2]. W Vierville-sur-Mer / Saint-Laurent-sur-Mer Amerykanie rozpoczęli rozładowywać statki transportowe bezpośrednio przy plaży, co później okazało się jeszcze skuteczniejsze niż rozładowywanie na morzu.

Wkrótce potem brytyjski port Mulberry „B” zaczął w pełni funkcjonować. W sumie 628 000 ton zaopatrzenia, 40 000 pojazdów i 220 000 żołnierzy zostało przywiezionych tutaj i przetransportowanych na ląd do 31 października 1944.

Galeria

Przypisy

  1. Ove Arup: Mulberry Harbour pierhead fendering data dostępu 2021-03-11, język angielski.
  2. https://liberationroute.fr/france/pois/t/the-artificial-harbor-of-arromanches | data dostępu 2021-03-11, język francuski.

Bibliografia

  • J. Evans, E. Palmer und R. Walter: A Harbour Goes to War: The Story of Mulberry and the Men Who Made It Happen. Brook House, 2000, ISBN 1-873547-30-7.
  • Guy Hartcup: Code name Mulberry: The planning, building, and operation of the Normandy harbours. Hippocrene Books, 1977, ISBN 0-88254-443-8.

Media użyte na tej stronie

Mulberry at portland.JPG
Pair of Phoenix breakwaters, a component of a Mulberry harbour, at Portland (England), as used off the WWII D-Day beaches.
Panorama MulberryB.jpg
Autor: Eigene Aufnahme, Licencja: Copyrighted free use
Mulberry B Anlage
Arromanches Mulberry-Harbour Phoenix-Elements 1 90.jpg
Autor: Хрюша, Licencja: CC BY-SA 3.0

View to western phoenix elements of Mulberry Harbour B from Cap Manvieux; Arromanches, Normandy, France
Arromanches Mulberry-Harbour Beetle-Pontoons 1 90.jpg
Autor: Хрюша, Licencja: CC BY-SA 3.0

Beetle pontoons of Mulberry Harbour B, in the background seaside phoenix elements; Arromanches, Normandy, France
MulberryA - wrecked pontoon causeway after storm.jpg
Wrecked pontoon causeway of one of the "Mulberry" artificial harbors, following the storm of 19-22 June 1944.
Arromanches Mulberry-Harbour Spud-Pier-Pontoon449 1 90.jpg
Autor: Хрюша, Licencja: CC BY-SA 3.0

Spud-pier-pontoon of Mulberry Harbour B, in the background Cap Manvieux; Arromanches, Normandy, France
MulberryB - Piers.jpg

An aerial view of the pierhead and breakwater at the artificial 'Mulberry B Harbour' at Arromanches (Goosberry 3).

Original description: "Allied Harbour Mulberry B: This photo shows the roadways and spud pierheads of the West Pier, Central Pier and East Pier. The small dots beside the roadways are barges supporting a cable used to protect the piers from small craft. A partial view of the Blockships and PHOENIX is obtainable. The calm water in the harbour can again be noted."
"IMG 6932" Phoenix type caisson.jpg
Autor: Kuroczynski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Phoenix type caisson - dimensions and displacement