Murańska Przehyba

Murańska Przehyba
Ilustracja
Widok z Polany pod Muraniem
Państwo Słowacja
PasmoKarpaty, Tatry Bielskie
Sąsiednie szczytymasyw Murania
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej znajduje się punkt z opisem „Murańska Przehyba”
Ziemia49°15′20″N 20°10′34″E/49,255556 20,176111

Murańska Przehyba – przełęcz w masywie Murania (Muráň, 1717 m) w Tatrach Bielskich na Słowacji. Znajduje się po zachodniej stronie jego najwyższego szczytu i wcięta jest na głębokość kilkudziesięciu metrów, Na południowo-zachodnią stronę, do Murańskiego Upłazu, opada z niej depresja będąca pionową ścianą, o wysokości ponad 150 m. Jest ona dobrze widoczna z Polany pod Muraniem. Władysław Cywiński o południowo-zachodniej ścianie Murania pisał, że jest to jedna z najwspanialszych wapiennych ścian całych Tatr. Na północny wschód opada z Murańskiej Przehyby średnio stromy, trawiasto kosówkowy upłaz zwany Jagnięcą Zagroda, u podstawy również podcięty pionową ścianą[1].

Południowo-zachodnią ścianą Murańskiej Przehyby prowadzi droga wspinaczkowa Martinova Cesta. Zaczyna się na Murańskim Upłazie szerokim trawiastym zachodem Kozi Chodnik (Kamzici chodnik). Podchodzi on skośnie w górę na wysokość około 30 m, powyżej niego wspinaczka w skale. Pierwsze przejście: Vlado Tatarka, 28 września 1988 r. Czas przejścia 2 godz., trudność IV + w skali tatrzańskiej. Obecnie w Tatrach Bielskich obowiązuje zakaz wspinaczki[1].

Przypisy

  1. a b Władysław Cywiński, Tatry Bielskie, część zachodnia. Przewodnik szczegółowy, tom 4, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1997, ​ISBN 83-7104-015-6

Media użyte na tej stronie

Mountain pass 12x12 se.svg
oriented mountain pass symbol : n ne e se
Murań z Polany pod Muraniem (2).jpg
Autor: Foto: User:ToSter, description: User:Selso, Licencja: CC BY-SA 4.0
Murań z Polany pod Muraniem