Mury miejskie w Tarnowie
nr rej. A-1413/M z 30 kwietnia 2015 r.[1] | |
Zachowany fragment murów z furtą przy ul. Bernardyńskiej | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Miejscowość | |
Adres | |
Ukończenie budowy | |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
50°00′49,8″N 20°59′16,8″E/50,013833 20,988000 |
Mury miejskie w Tarnowie – ciąg murów miejskich wraz z budowlami o charakterze obronnym (basztami, bastejami oraz bramami), otaczający niegdyś obszar Tarnowa (obecnie część Starówki). Zespół tarnowskich obwarowań powstał prawdopodobnie w XIV wieku, a następnie był wielokrotnie modernizowany i rozbudowywany (m.in. w XVI wieku). W wyniku kryzysu, który miał miejsce w mieście w XVIII wieku, przestarzałe już fortyfikacje zaczęły popadać w ruinę, co było przyczynkiem do ich likwidacji, rozpoczętej około 1790 roku i zakończonej na początku XIX wieku. Do dzisiejszych czasów zachowały się krótkie odcinki dawnych fortyfikacji.
Historia
Powstanie
Mury miejskie w Tarnowie zostały wzniesione prawdopodobnie niedługo po lokacji miasta, przypuszczalnie przed połową XIV wieku[3][2][4]. Wiek murów potwierdzają m.in. rozmiary cegły znajdującej się w najstarszych zachowanych fragmentach, różnej od późniejszych elementów[4][5]. Prawdopodobnie, zważywszy na wiek ich wzniesienia, murowane fortyfikacje były pierwotnymi umocnieniami miasta[6]. Według Józefa Dutkiewicza miejskie obwarowania mogły być zbudowane z funduszu ówczesnego właściciela miasta Spycimira z Melsztyna[4].
Pierwsze pisemne wzmianki o istnieniu murów miejskich w Tarnowie pochodzą z 1448 roku[3][2][7], kiedy wzmiankowano go jako od dawna istniejący[3][6]. W 2 poł. XV wieku, ze względu na konieczność przystosowania umocnień do walk z pomocą broni palnej[3] oraz być może w związku z najazdem węgierskim, podczas którego miasto zostało zdewastowane[6], fortyfikacje rozbudowano, uzupełniając je o wał ziemny[3][6]. Przypuszczalnie wał ów nie opasywał całego systemu obronnego; prawdopodobnie brał swój początek w okolicach bramy Pilzneńskiej, kończąc się przy bramie Krakowskiej, lub dochodząc do ul. Wielkie Schody, obejmując swoim zasięgiem północny odcinek obwarowań oraz być może fragment odcinka południowego[6]. Jest również prawdopodobne, że w wyniku budowy wału w murze wykonano nowe furty i częściowo przebudowano niektóre baszty i koronę muru[6], a między wałem a murem pojawiła się droga będąca poprzedniczką uliczki późniejszego międzymurza[6]. Umocnień najprawdopodobniej nie rozbudowano wówczas po wschodniej i południowej części systemu obronnego, o czym prawdopodobnie zadecydowało naturalne ukształtowanie terenu (będące stromym stokiem, ubezpieczonym zalaną fosą oraz wcześniej korytem potoku Wątok) stwarzające dobre warunki do obrony[6]. W okresie pomiędzy 1468 rokiem, a przełomem wieków XV i XVI, południowo-wschodni fragment obwarowań został dodatkowo wzmocniony dzięki dobudowaniu do narożnika murów miejskich otoczonego własnymi obwarowaniami zespołu klasztornego bernardynów[3][6][8], który umożliwiał obronę flankową części fortyfikacji nieposiadających wału[3][6].
XVI i XVII wiek
Cały system obronny miasta przebudowany został w latach 1513–1544 w okresie narastającego poczucia zagrożenia agresją turecką[5]. Od 1514 roku prace były współfinansowane i nadzorowane przez Jana Tarnowskiego – ówczesnego właściciela Tarnowa, wybitnego znawcy sztuki fortyfikacji[7][9]. Rozbudowa murów polegała między innymi na podwojeniu ich linii za pomocą wzniesionego na wałach przedmurza (łac. antemurale[3][6]; wzdłuż obecnej ul. Wałowej oraz prawdopodobnie ul. Targowej[3]) i wzmocnieniu go pięcioma basztami[3][6] lub bastejami wieżowymi[5][8][10]. Wybudowanie przedmurza wynikało także z rozwoju zabudowy miejskiej[3]. Przebudowano wówczas również bramy: Krakowską (1521 r.) i Pilzneńską (1519 r.)[6]. W 1520 roku wskutek podmycia wodą zawaliła się część murów przedmurza, w wyniku czego jego fragment od podstaw przebudowano[6]. W tym samym czasie miała miejsce przebudowa północnego fragmentu muru wewnętrznego, w którym przypuszczalnie zmieniono formy urządzeń obronnych i strzelnic, oraz który został przy tym w niektórych miejscach przelicowany[6]. Później, w latach 30. XVI wieku wzmocniono jeszcze, a w niektórych miejscach całkowicie przebudowano południowy odcinek muru. Równolegle rozbudowana została także zalana wodą fosa[6]. Od 1544 roku w zapisach ksiąg miejskich nie pojawiały się już wydatki na prace budowlane; od 1537 roku zaczęły natomiast występować wydatki na saletrę i proch, co świadczyło o uzbrajaniu ukończonych odcinków fortyfikacji[6]. Rozbudowa systemu obwarowań była finansowana przez radę miejską za pomocą środków zarówno przekazywanych od właścicieli miasta, jak i częściowo, prawdopodobnie z pieniędzy pochodzących z miejskiej kasy[6].
W związku z przedsięwzięciem budowy murów rada miejska zorganizowała niebagatelne zaplecze budowlane[6]. Miejska cegielnia w czasie prac na murach bezustannie prowadziła produkcję cegieł, a w przypadku większego zapotrzebowania posiłkowano się organizując tymczasowe miejsca produkcji budulca[6]. Kamień polny użyty do budowy dolnych części murów sprowadzano do miasta z okolicznych wsi[11][6]; podobnie przywożono i w pobliskim Skrzyszowie łamano bloki piaskowca ciężkowickiego[6]. Prace przy budowie prowadziło kilkunastu wykonawców, część ściągała na budowę spoza miasta[6].
Przypuszczalnie poszczególne fragmenty murów wraz z infrastrukturą obronną były przydzielane miejskim cechom[5][8][12], jednak informacje o przydziałach, jak i nazwach baszt pochodzących od nich (z wyjątkiem jednej wzmianki o baszcie sukienników) nie zachowały się do współczesności[12].
W wyniku XVI-wiecznej rozbudowy tarnowski system obronny został znacznie wzmocniony[6]. W skład umocnień miejskich wchodziło w sumie 9 bądź 10 baszt lub bastei[8], 4 bramy miejskie (2 główne i 2 tzw. mniejsze) oraz niedookreślona liczba umocnionych furt (prawdopodobne było ich około dziesięciu[11])[3]. Dzięki unowocześnieniu systemu obronnego, Tarnów należał wówczas do najmocniej ufortyfikowanych miast południowej Polski[3].
Pod koniec XVI wieku, gdy miasto przeszło w ręce Ostrogskich, umocnienia utrzymywano w dobrym stanie i konserwowano na polecenie nowych właścicieli. W latach 1567–1569 i 1574–1576 na reperację i konserwację murów przeznaczano część miejskich dochodów[6]. W pierwszej połowie XVII wieku miasto na własny rachunek naprawiało umocnienia[8]. Jednocześnie starano się utrzymywać dobry stan uzbrojenia obwarowań, w związku z czym w 1620 roku w klasztorze Bernardynów umieszczono 2 armaty[6].
W 1644 roku wizerunek tarnowskich murów miejskich znalazł się na rysunku drzewa genealogicznego rodu Tarnowskich. Na ilustracji przedstawiono panoramę miasta z południa, z widoczną bramą miejską znajdującą się w wieży oraz z dwoma liniami blankowanego muru; dzieło to nie jest jednak w pełni wiarygodne[5]. W latach 1648–1651 na tarnowskich obwarowaniach przeprowadzono kolejne większe prace[3], kiedy to w wyniku decyzji księcia Władysława Dominika Zasławskiego-Ostrogskiego władze miejskie zostały zobligowane do naprawy murów, a mieszkańcy hrabstwa tarnowskiego do sypania wałów[3]. Nieznany jest zakres prac, przypuszczalnie nie rozbudowywano wówczas istniejących umocnień o nowe budowle. Roboty poczyniono wówczas ze względu na obawy związane z powstaniem kozackim na Ukrainie[3].
W 1655 roku do Tarnowa dotarli Szwedzi, którzy napotkawszy otwarte bramy, wymusili na mieście okup[3]. W tym samym roku umocnienia powstrzymały maruderów wojsk kwarcianych przed wdarciem się do miasta i ograbieniem go[3][8]. Niedługo później jednak do miasta po raz kolejny weszły oddziały szwedzkie, ponownie wymuszając okup i grabiąc miasto[3].
Schyłek
Co najmniej do końca XVII wieku fortyfikacje starano się utrzymywać w dobrym stanie[8], jednak postępująca dalsza rozbudowa terenów podmiejskich i miasta, działała na niekorzyść systemów obronnych[3]. W związku z rozrastaniem się miasta od XVI wieku mury miejskie zaczęły być zabudowywane[8], a działania te rozpoczęły się przy murach wewnętrznych obok tarnowskiej katedry[3] (aczkolwiek np. zlokalizowany tam dom Mikołajowski na żądanie władz miejskich posiadał korytarz dający dostęp do murów[5][8]). Z biegiem lat proceder ten narastał, a właściciele miasta próbowali się mu przeciwstawiać[5][6], nie wiadomo jednak z jakim skutkiem[6]. Zabudowywano m.in. część ulicy podmurnej, mającej zapewniać swobodny dostęp do murów[6]. Pod koniec XVII wieku tarnowski system obronny, przy szybkim rozwoju techniki wojskowej, był już przestarzały[6]. Ostatnie prace naprawcze przy miejskich obwarowaniach zostały odnotowane w latach 80. XVII wieku[8], kiedy to naprawiono spalone nakrycia murów oraz wały obronne[6].
W wyniku XVIII-wiecznego kryzysu definitywnie zaprzestano naprawy i konserwacji przestarzałych obwarowań[3]. Jak podawano w lustracji z 1754 roku, tarnowskie fortyfikacje były w bardzo złym stanie i nie nadawały się do działań obronnych[3][8]. Po I rozbiorze Polski władze austriackie poleciły rozbiórkę byłego systemu obronnego[13]. Wcześniej jednak ruiny byłych umocnień służyły prawdopodobnie ze źródło surowca budowlanego[6]. Na austriackiej mapie wojskowej (tzw. mapie Miega) z lat 1779–1781 odnotowano istnienie 4 baszt na północnym odcinku muru, wobec czego pozostałe musiały zostać już wcześniej rozebrane[6]. Plantowano wały i fosy, dzięki czemu powstawały nowe ulice: w latach 1784–1785 Wałowa (zwana wówczas Podwale[6]), nieco później Targowa, Szeroka oraz Bernardyńska[6][8][13].
Po 1790 roku przystąpiono do planowego wyburzania nieprzydatnych ruin, które były hamulcem dla rozwoju miasta[3][6]. Zlikwidowano wtedy część muru wewnętrznego, większość murów przedmurza oraz pozostałości baszt[6]. Z przedmurza zachował się jedynie krótki fragment z zachowaną do dzisiejszych czasów basteją; mury wewnętrzne natomiast, pozostawiono w niektórych miejscach w swej pełnej wysokości[6]. Przy murze wewnętrznym zachowały się jeszcze również dwie baszty[6]. Pod koniec XVIII wieku pozostałości tarnowskich umocnień uwiecznione zostały przez Zygmunta Vogla[5]. Przedstawił on na jednym z rysunków basztę z basteją oraz na drugim inną z istniejących ówcześnie bastei[5]. Nierozebrane resztki fortyfikacji były zasłaniane bądź wchłaniane przez zabudowę[8]. Na skutek parcelacji i sprzedaży terenów byłych umocnień w 1836 roku, przebieg rozbiórki i budowy nowych budynków w miejscu dawnych fortyfikacji znacząco przyśpieszył[5][6][8]. Planowy proces wyburzania byłych murów obronnych zakończono na początku XIX wieku[3].
Byłymi obwarowaniami miejskimi zainteresowano się ponownie na przełomie wieków XIX i XX w efekcie zainteresowania przeszłością miasta[6]. Badacze zaczęli na nowo odkrywać wówczas ich historię, jednak nie przyniosło to wówczas naukowych efektów[6]. Nowe światło na byłe fortyfikacje rzuciła dopiero wydana w 1911 roku druga monografia miasta[6]. Mimo coraz większego zainteresowania byłymi obmurowaniami w okresie międzywojennym, nie podjęto przy nich żadnych prac. Zmiany nastąpiły podczas II wojny światowej, gdy zniszczenia żydowskiej zabudowy odsłoniły fragmenty murów, w ich północno-wschodniej części[6]. Przy okazji prowadzonych prac ziemnych natrafiono wtedy także na fundamenty bramy Pilźnieńskiej[6][7]. W czasie wojny rozebrano również jedną z zachowanych baszt, umiejscowioną przy ulicy Fortecznej, widoczną na fotografiach z okresu międzywojennego[7]. Podczas wojny rozpoczęto pierwsze badania byłych murów obronnych, prowadzone przez Józefa Edwarda Dutkiewicza. Kontynuowane po jej zakończeniu, z wynikami opublikowanymi w latach 50. XX wieku, odgrywają dziś ważną rolę w postrzeganiu byłych fortyfikacji[6].
Po II wojnie światowej, zgodnie z koncepcją Dutkiewicza, wyeksponowano zachowane fragmenty murów. Stworzono również plan dalszego odsłaniania fragmentów dawnych umocnień, który miał być realizowany za pomocą wyburzeń innych budynków[3]. Plan te częściowo zrealizowała krakowska Pracownia Konserwacji Zabytków w latach 60. XX wieku[3]. Odsłonięte fragmenty murów zostały odnowione, zrobiono to w latach 1954–1969 w rejonach ulic Żydowskiej, Wąskiej, Bernardyńskiej, Basztowej oraz Brama Pilźnieńska[3].
Stan obecny
Do dzisiejszych czasów pozostałości tarnowskich fortyfikacji zachowane są na długości około 400 metrów przy ulicach Wałowej, Targowej, Szerokiej, Bernardyńskiej, Fortecznej oraz Brama Pilźnieńska[7][8][14][15]. Wzdłuż zachowanych elementów umocnień w 2011 roku wytyczono miejski szlak turystyczny „Średniowieczne mury Tarnowa”[7].
W 2011 roku z wykorzystaniem dofinansowania uzyskanego z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zrewitalizowano pozostałości murów znajdujące się ulicach Fortecznej, Taras, Brama Pilzneńska oraz Szerokiej[16]. Zakres prac objął uzupełnienia ubytków, wzmocnienie spoin i struktury cegieł, założenie nowego pokrycia z dachówki wielkoformatowej, a także oczyszczenie murów. Wykonano również ich izolację oraz na całej długości założono iluminacje świetlne[16].
W kwietniu 2015 roku zespół tarnowskich fortyfikacji miejskich został wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego pod numerem A-1413/M[1].
W latach 2017–2018 odnowiony został zachowany fragment murów z furtą zwaną Małymi Schodami znajdującą się przy ulicy Bernardyńskiej[17][18]. Przy odnowionych murach w latach 2019–2020 zorganizowano również skwer z fontanną[19][20], natomiast na budynku sąsiadującym ze skwerem powstał mural przedstawiający widok Tarnowa z umocnieniami z 1644 roku[19]. Podczas ówczesnych prac po raz pierwszy w południowej części obwodu obronnego odnaleziono resztki byłego wału obronnego oraz przedmurza[21].
Architektura
Mury miejskie
Tarnowskie mury miejskie wzniesiono na planie nieregularnego owalu, tworzącego obręb dopasowany do kształtu wzgórza miejskiego[5][15]. Owal murów miejskich, wydłużony w osi wschód-zachód[6], obejmował swoim obszarem prawdopodobnie powierzchnię całego pierwotnego miasta[6] o wielkości ok. 6 hektarów[5][8]. Długość linii murów wynosiła około 900 metrów[3][5][8].
Mury zbudowano z cegły ułożonej w wątku polskim oraz częściowo, w dolnej części, z kamienia łamanego i polnego[15]. Wzniesiono je w formie muru kurtynowego o szerokości wahającej się od 1,5 metra do przekraczającej w niektórych miejscach 2 metry[3][5][6]. Jednym miejscem, gdzie współcześnie można odczytać pierwotną grubość murów, jest fragment znajdujący się przy ul. Brama Pilźnieńska 4, o grubości 1,48 metra[5].
Pierwotna wysokość muru nie jest dziś znana, przypuszczalnie nie był niższy niż 3–4 metry, miejscowo sięgając 6 metrów bądź jeszcze wyżej[3][6]. Niedookreślony jest również wygląd korony muru, być może na szczycie budowli znajdował się krenelaż oraz ganek dla straży, poszerzony przypuszczalnie drewnianym pomostem[5][6]. Mury zwieńczono później, prawdopodobnie w XVI wieku, kiedy je przebudowano i nakryto daszkiem[5][8].
Przedmurze, zbudowane w XVI wieku, skonstruowane było w dolnych partiach z kamienia, a w górnych z cegły[7]. Było ono niższe od muru wewnętrznego, umiejscowione na krawędzi wału obronnego, swoją ścianą pochylone do wewnątrz[7], aby amortyzować siłę uderzenia pocisków i kul armatnich[3][7].
Współcześnie część fragmentów murów znajduje się w strukturze kamienic i często stanowi ich tylne ściany[5][8], natomiast mur zachowany od strony południowej, w rejonie Rynku, pełni również funkcję muru oporowego[5].
Obiekty położone wzdłuż murów
Wzdłuż murów miejskich w Tarnowie znajdowało się kilkadziesiąt obiektów architektonicznych, w tym 2 bramy główne, około 10 furt oraz 9 lub 10 baszt i bastei[3][11]. Współcześnie znane jest umiejscowienie następujących budowli:
- Brama Krakowska[2]
- Brama Pilzneńska[2]
- Furta u wylotu ul. Wielkie Schody[2] (zwana również „bramą mniejszą od strony szpitala”[7])
- Furta u wylotu ul. Rybnej[2] (znana także jako brama o nazwie „Staromensis”[7])
- Furta przy ul. Fortecznej[7]
- Furta u wylotu ul. Małe Schody[11]
- Furta w dzisiejszej ul. Basztowej[11]
- Furta od ul. Wąskiej[11]
- Furta Św. Anny[5]
- Baszta Książęca[22] (znana również jako baszta przy probostwie[4])
- Basteja z 1 poł. XVI w. (lokalnie zwana półbasztą[15])
- Baszta przy ul. Fortecznej[7]
Baszty i basteje
Nie wiadomo, czy w początkowym okresie mur był wzmacniany przez baszty; niektóre źródła stwierdzają, że istniały, ale nieznane jest ich umiejscowienie i ilość[3][6]. Inne twierdzą natomiast, że baszty prawdopodobnie nie istniały, gdyż brakuje wzmianek źródłowych oraz ich śladów[5].
Prawdopodobne jest, że baszta zwana „Książęcą”, znajdująca się po północnej stronie systemu umocnień przy ul. Kapitulnej 2, pochodzi z XIV wieku[7]. Budowla ta ma u dołu kształt prostokątny, wyżej przechodzący w nieregularny walec. Jej wysokość miała sięgać pierwotnie trzech nadziemnych kondygnacji, a grubość murów w dolnych partiach dochodzić do 1,8 metra[6][7]. W wyniku zaadaptowania do celów mieszkalnych jest współcześnie częścią budynku służącego za siedzibę biskupów pomocniczych diecezji tarnowskiej[7].
Ślady innych, również przypuszczalnie XIV-wiecznych baszt odnaleziono jeszcze w rejonach posesji przy ul. Wałowej 23 i 37, pl. Katedralny 6 oraz u wylotu ul. Fortecznej[6]. W miejscu po baszcie przy ul. Fortecznej widoczne jest zaokrąglenie linii muru, a sama budowla została rozebrana w latach 1941–1942[7].
Istnienie baszt w ramach tarnowskich obwarowań zostało udokumentowane w XVI wieku, w czasie modernizacji systemu obronnego[5][8]. Wzmacniały one głównie mur zewnętrzny, choć istniała przynajmniej jedna ulokowana przy fortyfikacjach wewnętrznych[5]. Jedna z XVI-wiecznych budowli obronnych (zwana lokalnie półbasztą[15]) zachowana jest w zaułku Spycimira Leliwity u zbiegu ulic Wałowej oraz Basztowej[22][23] i przedstawia sobą przykład bastei[7][24]. Grubość jej murów sięga u podstawy 1 metra, przy czym zmniejsza się przy następnych kondygnacjach. Budynek ma ściany lekko nachylone do wewnątrz, z umiejscowionymi w nich wachlarzowo strzelnicami. Nakryty jest stożkowym dachem[3].
Fragment murów przedmurza z XVI-wieczną basteją
Widok na basztę „Książęcą” z podwórza kamienicy przy ul. Wałowej 19
Resztki murów od strony ul. Wałowej w 1800 r. wg Vogla z widoczną basteją i basztą Książęcą
Bramy i furty miejskie
W tarnowskich murach obronnych istniały dwie główne bramy miejskie: Krakowska oraz Pilzneńska[3][5]. Budowle te były pierwotne, a bramę Pilzneńską zbudowano wespół z murami obronnymi[5]. Bramy umiejscowione były w przelotowych, wybudowanych na planie prostokąta, wieżach[5] lub basztach[6] wysuniętych przed ścianę murów obronnych[5]. Przy obu wieżach bramnych zbiegały się ulice wychodzące z południowych i północnych pierzei Rynku[5]. Na podstawie zapisów pochodzących z XVIII wieku wiadomo, że bramy, przypuszczalnie od średniowiecza, dysponowały potrójnymi wrotami, w tym jednymi zwodzonymi, a także bocznymi furtami dla pieszych[6]. Wiadomo również, że przez bramę Pilźnieńską usuwano poza obwód murów spływające głównym rynsztokiem miejskie ścieki[6].
Brama Krakowska położona była po zachodniej stronie systemu fortyfikacji, znajdowała się przy zbiegu ulic Katedralnej z Targową[25], natomiast bramę Pilzneńską umiejscowiono po wschodniej stronie systemu obmurowań, w połowie współczesnej ul. Brama Pilźnieńska[11].
W XVI wieku, w czasie modernizacji miejskich fortyfikacji, obie bramy znacząco rozbudowano; w budowlach pojawiły się m.in. przedbramia, odnotowane zostały także wydatki na budowę hostigiów[5]. Jeden z badaczy dawnego Tarnowa, Józef Edward Dutkiewicz, przypuszczał również, iż wieże bramne zyskały także attykowe nadbudowy[5]. Obie bramy widoczne były jeszcze na planach przygotowanych dla armii austriackiej w latach 1779–1783, ale wiadomo, iż brama Krakowska nie występowała już na ilustracjach Vogla z 1800 roku (w jej miejscu widoczny jest stos kamieni, który mógł być pozostałością po rozbiórce budowli)[25].
Oprócz dwóch bram głównych, miasto posiadało także tzw. bramy mniejsze: jedną, znajdującą się u wylotu ob. ulicy Wielkie Schody[5], zwaną „bramą mniejszą od strony szpitala”[7], a także drugą, umiejscowioną w rejonie ulic Rybnej i Wąskiej, o nazwie „Staromensis”[7].
Istnienie bramy przy Wielkich Schodach potwierdza zapis w księdze miejskiej z XVI wieku[7]; wymieniana była również w lustracji z 1732 roku oraz widoczna jest na grafice drzewa genealogicznego rodu Tarnowskich z XVII wieku[5]. Usytuowana była po południowej stronie zespołu umocnień. Wiodła z niej droga na Węgry oraz do zamku tarnowskiego[7], a sama brama przypuszczalnie była tylko przejściem dla pieszych[5], choć pojawiają się również wzmianki temu przeczące, ze względu na fakt wydania w 1567 roku przez Konstantego Ostrogskiego nakazu wybrukowania drogi łączącej miasto z zamkiem[6].
Z bramy północnej, położonej w rejonie ulic Rybnej i Wąskiej nie zachowały się żadne ślady[7]. Wiadomo, że odchodziła z niej droga do Dąbrowy oraz w stronę Wisły[6][13].
W systemie obronnym miasta istniały również furty miejskie mające ułatwiać komunikację pomiędzy bramami, jednak ich umiejscowienie i dokładna liczba nie jest znana[3][6]: prawdopodobne było ich około dziesięciu[11], ale pojawiały się także informacje o nawet 15 furtach[6]. Współcześnie znane są lokalizacje furt przy ul. Fortecznej[7], u wylotu ul. Małe Schody (furta znajduje się po południowej stronie systemu fortyfikacji, w rejonie ulic Bernardyńskiej i Małe Schody[6][11][22]), w dzisiejszej ul. Basztowej (umiejscowiona po północnej stronie umocnień, obok zachowanej XVI-wiecznej bastei[22][23]), przy ul. Wąskiej (znajdowała się po południowej stronie obwarowań, niedaleko dawnej Synagogi[23]) oraz furty Św. Anny (usytuowana była w południowo-zachodniej części umocnień, w rogu placu Kazimierza Wielkiego[5][11]).
Przypisy
- ↑ a b Wykaz obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego z uwzględnieniem podziału na powiaty i gminy, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, luty 2022 (pol.).
- ↑ a b c d e f g Marek Grabski , Karta ewidencyjna zabytków architektury i budownictwa – Mury miejskie, zabytek.pl, listopad 2011 [dostęp 2022-07-23] (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak Krzysztof Moskal , Marek K. Trusz , Fortyfikacje miejskie, [w:] Andrzej Niedojadło, Encyklopedia Tarnowa, Tarnów: Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, 2010, s. 121–123, ISBN 978-83-87366-96-4, OCLC 751483099 [dostęp 2022-07-22] (pol.).
- ↑ a b c d Józef E. Dutkiewicz, Materiały źródłowe do budowy murów obronnych miasta Tarnowa z lat 1513–1545, [w:] Juliusz Starzyński (red.), Rocznik Historii Sztuki, tom I, Wrocław: Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1956 .
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah Tarnów, [w:] Jarosław Widawski , Miejskie mury obronne w państwie polskim do początku XV wieku, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1973, s. 462–471 (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj M. Trusz , Miejskie mury obronne, [w:] Stanisław Potępa, Ryszard Banach, Tarnów. Wielki przewodnik. 2, Stare Miasto, Tarnów: Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne [etc.], 1995, s. 473–502, ISBN 83-901529-5-9, OCLC 749245859 [dostęp 2022-07-24] (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x Kazimierz Bańburski , Średniowieczne mury Tarnowa, Tarnowskie Centrum Informacji (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Tarnów – miejskie mury obronne, Architektura średniowiecza i starożytności .
- ↑ Jan Tarnowski – właściciel miasta i dóbr tarnowskich | Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego. [dostęp 2022-05-03].
- ↑ Stanisław Potępa: Tarnów Stare Miasto. T. 2. 1995, s. 479–502. ISBN 83-901529-5-9.
- ↑ a b c d e f g h i j Patrz na Tarnów, na gniazdo Tarnowskich, [w:] S. Wróbel , Opowieści o dawnym Tarnowie, Tarnów: Muzeum Okręg. w Tarnowie, 2003, s. 15–25, ISBN 83-85988-48-3, OCLC 56813663 [dostęp 2022-07-25] (pol.).
- ↑ a b Praca zbiorowa, Tarnów – dzieje miasta i regionu; Cz. I – Czasy przedrozbiorowe, Feliks Kiryk, Zygmunt Ruta (red.), Tarnów: Urząd Miejski w Tarnowie, 1981 .
- ↑ a b c Renesansowa basteja w Tarnowie, Dziennik Polski, 28 lipca 2006 [dostęp 2022-07-22] (pol.).
- ↑ Półbaszta Tarnów, VisitMalopolska [dostęp 2022-07-22] (pol.).
- ↑ a b c d e 1. Mury miejskie z XV i XVI w.; 2. Baszta z 1 poł. XVI w.; 3. Półbaszta z ok. poł. XVI w., [w:] Andrzej Bronisław Krupiński , Zabytki urbanistyki i architektury województwa tarnowskiego, Warszawa: Wyd. PTTK „Kraj”, 1989, s. 59–60, ISBN 83-7005-224-X, OCLC 69520723 [dostęp 2022-07-25] (pol.).
- ↑ a b Zakończyła się renowacja zabytkowych murów obronnych (FOTO) – Tarnów w internecie – Tarnow.net.pl – Informacje, gospodarka, rozrywka., tarnow.net.pl [dostęp 2022-07-28] .
- ↑ Początek remontu Małych Schodów, TARNÓW - Polski Biegun Ciepła [dostęp 2022-08-01] (pol.).
- ↑ Małe Schody wkrótce jak nowe, TARNÓW - Polski Biegun Ciepła [dostęp 2022-07-25] (pol.).
- ↑ a b Robert Gąsiorek , Tarnów. Przy Małych Schodach powstaną fontanny [ZDJĘCIA], Tarnów Nasze Miasto, 26 sierpnia 2019 [dostęp 2022-07-25] (pol.).
- ↑ Odnowiony skwer księdza kapitana Piotra Gajdy przyciąga mieszkańców. Multimedialna fontanna okazała się strzałem w dziesiątkę – Tarnów w internecie – Tarnow.net.pl – Informacje, gospodarka, rozrywka., www.tarnow.net.pl [dostęp 2022-07-25] .
- ↑ Paweł Chwał , Tarnów. Przy Małych Schodach wykopano mury obronne z czasów hetmana Tarnowskiego, Tarnów Nasze Miasto, 2 października 2019 [dostęp 2022-07-28] (pol.).
- ↑ a b c d Jacek Adamczyk , Tarnów – Plan Starego Miasta, Tarnowskie Centrum Informacji, grudzień 2020 (pol. • ang.).
- ↑ a b c Multimedialna mapa atrakcji Tarnowa (pol.). Tarnów. [dostęp 2022-04-28].
- ↑ Janusz Bogdanowski: Architektura obronna w krajobrazie Polski: od Biskupina do Westerplatte. Wyd. Wyd. 1. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1996, s. 104. ISBN 83-01-12223-4. OCLC 36789114.
- ↑ a b Robotnicy odkopali pozostałości jednej z dwóch bram, które kilkaset lat temu prowadziły do serca Tarnowa, Gazeta Krakowska+, 12 czerwca 2019 [dostęp 2022-08-01] (pol.).
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
- N: 50.59 N
- S: 49.07 N
- W: 18.92 E
- E: 21.55 E
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Baszta zwaną Książęcą (także "Księżą") w Tarnowie. Widok na budynek z podwórza kamienicy przy ul. Wałowej 19. Budowla jest niedostępna dla zwiedzających.
Tytuł: Baszta przy probostwie w Tarnowie.
Adres wydawniczy: Tarnów : Z. Jeleń, [1915-1923] (Tarnów : Z Jeleń)
Gatunek: pocztówka
Forma i typ: pocztówki
Opis fizyczny: [1] karta : ilustracja ; 14x9 cm
Tytuł według nadruku na awersie. - Na awersie także: "Jabł. i Sp.". Rok wydania według: Jerzy Morgulec, Słownik nakładców i wydawców pocztówek na Ziemiach Polskich, oraz poloników. Cz. 5, Warszawa 2001.
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Znak tarnowskiego szlaku turystycznego „Średniowieczne mury Tarnowa” wmurowany w bruk.
Wzór znaku informacyjnego umieszczonego na zabytkach nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków w Polsce
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to WarX (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
Author
Autor: DentArt, Licencja: CC BY-SA 4.0
Basteja w zakątku Spycimira Leliwity w Tarnowie
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Miejsce po dawnej północnej bramie mniejszej Tarnowa znanej pod nazwą „Staromensis”. Jedynym zachowanym na powierzchni reliktem po byłej bramie jest prawdopodobnie kamień wystający z murów w prawym dolnym rogu zdjęcia.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zachowany fragment zabytkowego muru miejskiego przy ul. Rybnej w Tarnowie.
Widok na budynki przy katedrze w Tarnowie od strony ul. Wałowej wykonany przez Z. Vogla ok. 1800 r. Obie widoczne baszty są zachowane.
Autor: Jamnik z Tarnowa / Twórcy OpenStreetMap, Licencja: CC BY-SA 2.0
System fortyfikacji miejskich naniesiony na mapę OpenStreetMap.
Poszczególne oznaczenia pokazują umiejscowienie poszczególnych fortyfikacji:
- czerwona linia: zachowane do czasów dzisiejszych fragmenty murów miejskich
- 1: Brama Krakowska (nieistniejąca)
- 2: Furta (brama mniejsza) u wylotu ul. Wielkie Schody
- 3: Furta u wylotu tzw. Małych Schodów
- 4: Brama Pilźnieńska (nieistniejąca)
- 5: Furta miejska przy ul. Fortecznej; baszta przy ul. Fortecznej (nieistniejąca)
- 6: Furta (brama mniejsza) u wylotu ul. Rybnej
- 7: Basteja (zwana półbasztą) 1 poł. XVI w.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment murów miejskich Tarnowa przy ul. Taras. Lipiec 2022.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment zachowanych, częściowo zrekonstruowanych w latach 60. XX w., murów miejskich Tarnowa przy ul. Wąskiej.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zachowany fragment XV-wiecznego lica muru obronnego Tarnowa.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment tarnowskich murów miejskich z furtą zwaną "Małymi Schodami".
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY 3.0
Zachowana furta w murach miejskich Tarnowa przy ulicy Fortecznej.
Autor: LiliVanili 11, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment murów miejskich Tarnowa z XIV-XVI w. - widok od strony ul. Zakątnej.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment murów miejskich Tarnowa przy ul. Fortecznej.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na zachowany fragment tarnowskich murów miejskich w rejonie pomnika J. Bema. Na fotografii widoczna jest jedna z furt miejskich. Do lat 40. XX wieku przy tym odcinku murów istniała zachowana baszta.
Autor: Jamnik z Tarnowa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wnętrze renesansowej półbaszty z XVI wieku znajdującej się w Tarnowie (Małopolska).
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment tarnowskich murów miejskich z furtą zwaną "Małymi Schodami".
Autor: LiliVanili 11, Licencja: CC BY-SA 4.0
Jest to zdjęcie zrobione z ulicy Szerokiej przedstawiające kawałek ruin murów miejskich w Tarnowie.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment tarnowskiego muru obronnego zachowany w podwórzu kamienicy przy ul. Targowej 10.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na skwer ks. Gajdy i kościół ojców Bernardynów w Tarnowie. Na ścianie kamienicy widoczny jest mural przedstawiający panoramę miasta z 1644 roku.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na zachowany fragment murów miejskich za kamienicą leżąca przy ul. Wałowej w Tarnowie.
Autor: DentArt, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mury obronne Tarnowa. Przedmurze widoczne od strony zewnętrznej.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zachowany fragment przedmurza z renesansową basteją w Tarnowie.
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Miejsce po dawnej bramie Pilzneńskiej w Tarnowie oznaczone ciemniejszym brukiem.