Mury obronne w Gliwicach
Mury obronne w Gliwicach – średniowieczne miejskie mury obronne otaczające Stare Miasto w Gliwicach, jedne z najlepiej zachowanych na Śląsku.
Historia
Położenie Gliwic na przecięciu się ówczesnych szlaków handlowych z Krakowa do Wrocławia oraz z Węgier i Moraw dalej na północ spowodowało, że w XIV wieku miasto zostało otoczone murami obronnymi. Mury te wzniesiono z kamienia łamanego i cegły, układanej w wątku polskim[1]. Miały wysokość do 9 m, grubość od 1 do 1,2 m, długość 1125 m, 29 baszt i dwie bramy: Białą (zwaną Bytomską, gdyż znajdowała się od strony Bytomia) oraz Czarną (zwaną Raciborską, gdyż znajdowała się od strony Raciborza). Miasto poza murami było otoczone fosą.
Do dzisiaj zachowała się tylko nieznaczna część ówczesnych fortyfikacji (około 200 metrów murów w kilku odcinkach) oraz odkryte w wyniku prac archeologicznych fragment fosy miejskiej i pozostałości (fundamenty) Bramy Czarnej (Raciborskiej).
Przypisy
- ↑ Edmund Całka (red.): Ziemia Gliwicka. Przewodnik-informator, Wydawnictwo Towarzystwa Miłośników Ziemi Gliwickiej, Gliwice 1971
Media użyte na tej stronie
(c) PetrusSilesius, CC-BY-SA-3.0
Mury miejskie przy ulicy Dolnych Wałów w Gliwicach.
Gliwice - mury miejskie wraz z dwiema bramami (zabytek nr A/1294/83 z 13.01.1983)