Mury obronne w Kożuchowie

Mury miejskie w Kożuchowie
Symbol zabytku nr rej. 95 z 16.04.1958
Ilustracja
Baszta
Państwo Polska
MiejscowośćKożuchów
Typ budynkumury miejskie
Styl architektonicznygotyk
Wysokość całkowita7 m
Rozpoczęcie budowyXIII w.
Ważniejsze przebudowyXIV w., XV w.,
Położenie na mapie Polski
Ziemia51°44′37″N 15°35′40″E/51,743611 15,594444
Rekonstrukcja układu przestrzennego miasta z XV - XVI w

Mury obronne w Kożuchowieśredniowieczne mury obronne w miejscowości Kożuchów w woj. lubuskim należące do najlepiej zachowanych w Polsce.

W dokumentach z 1273 roku wzmiankowano o istnieniu obwarowań już w 1253 roku. Były to prawdopodobnie umocnienia drewniano-ziemne, które na przełomie XIII i XIV w. zamieniono murami. Zachowane do dziś niemal na całej długości mury z kamienia polnego miały ceglane przedpiersia i wznosiły się w średniowieczu do wysokości 8 metrów. Grubość murów dochodziła do 2 metrów a przedpiersi do pół metra. Od strony wewnętrznej umieszczone były drewniane pomosty i ganki chroniące obrońców. Wysunięte przed pierścień murów trzypoziomowe, prostokątne baszty-czatownie posiadały ściany tylko z trzech stron. Od strony miasta były otwarte na całej wysokości. Osiemnastowieczne ryciny ukazują baszty nakryte wysokimi dachami. Całość otaczała szeroka nawodniona fosa, a od strony północnej dodatkową osłonę stanowiły bagna. Zapewne ten naturalny element obronny miał wpływ na umieszczenie w tej części sprzężonego z obwarowaniami zamku. Do tak umocnionego miasta można było wjechać przez trzy bramy. Od strony wschodniej Brama Głogowska, zachodniej – Brama Żagańska i północnej – Brama Krośnieńska. Przed bramami znajdowały się przerzucone przez fosę zwodzone drewniane mosty. W XV w. wybudowano czwartą bramę od strony południowej – Bramę Szprotawską. W tym też okresie miasto przystosowano do obrony artyleryjskiej obwarowując go drugim pasem niskich kamiennych murów i umieszczając w nich półkoliste basteje. W XVII wieku obwarowania straciły na znaczeniu i nieodnawiane zaczęły podupadać. W 1764 roku po pożarze miasta władzę pozwoliły na rozbiórkę murów przeznaczając uzyskany w ten sposób materiał na odbudowę miasta. Rozebrano wówczas przedpiersia i mury, znikły też drewniane ganki. W 1819 roku w celu usprawnienia komunikacji wyburzono bramy miejskie oszczędzając jedynie basztę Bramy Krośnieńskiej. Osuszono także fosę.

Pomimo rozbiórek obwarowania Kożuchowa należą do najlepiej zachowanych w Polsce. Mury i fosa zachowały się niemal na całej średniowiecznej długości. Mury dochodzą miejscami do wysokości 7 metrów, a przy plebanii zachowały się w pierwotnej wysokości wraz z przedpiersiami. W zachowanej XV-wiecznej baszcie Bramy Krośnieńskiej mieści się obecnie muzeum regionalne. Wyremontowana została także jedna z baszt-czatowni przy ulicy Szprotawskiej.

Galeria

Bibliografia

  • Stanisław Kowalski, Zabytki województwa zielonogórskiego, Zielona Góra 1987
  • Zespół pod redakcją Tomasza Andrzejewskiego, Kożuchów Zarys dziejów, Kożuchów 2003

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Kożuchów baszta 1.jpg
Autor: Skarabeusz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kożuchów-baszta bramy miejskiej
Kożuchów-03-mury przy-plebanii.jpg
Autor: Skarabeusz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kożuchów - mury obronne z basztami, mur., XIII, XV w.: mury obronne przy plebanii (zabytek nr 95 z 16.04.1958)
Kozuchow mury.svg
Autor: Skarabeusz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Na podstawie Kożuchów Zarys dziejów, Zespół pod redakcją Tomasza Andrzejewskiego, Kożuchów 2003
Kożuchów-01-dom-kata.jpg
Autor: Skarabeusz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kożuchów - mury obronne z basztami, mur., XIII, XV w.: dom kata (zabytek nr 95 z 16.04.1958)
Kozuchow mury.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Mohylek (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Defensive walls in Kożuchów Mury obronne Kożuchowa

Author; Mohylek 17:25, 3 March 2007 (UTC)
Kożuchów-02-basteja.jpg
Autor: Skarabeusz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kożuchów - mury obronne z basztami, mur., XIII, XV w.: basteja (zabytek nr 95 z 16.04.1958)
Kozuchow widoczek.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Mohylek (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Widok na średniowieczny obszar Kożuchowa The view on the medieaval section of Kożuchów. Visible are the defensive walls as well as the towers of the church and the town hall (the latter reconstructed in the 20th century)

Author: Mohylek 17:32, 13 February 2007 (UTC)