Musée de Cluny
Dziedziniec muzeum | |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | |
Adres | 6, place Paul Painlevé, 75005 Paris |
Data założenia | 1843 |
Zakres zbiorów | IV-XVI w. |
Położenie na mapie Paryża (c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0 | |
Położenie na mapie Île-de-France (c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0 | |
![]() | |
Strona internetowa |
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/%28Toulouse%29_Le_Vue_%28La_Dame_%C3%A0_la_licorne%29_-_Mus%C3%A9e_de_Cluny_Paris.jpg/242px-%28Toulouse%29_Le_Vue_%28La_Dame_%C3%A0_la_licorne%29_-_Mus%C3%A9e_de_Cluny_Paris.jpg)
Musée de Cluny (oficjalna nazwa: Narodowe Muzeum Wieków Średnich, fr. Musée National du Moyen Âge) – muzeum w Paryżu, mieszczące zbiory sztuki i rzemiosła artystycznego, począwszy od późnoantycznej sztuki Galów, aż do późnego średniowiecza. Położone jest w Piątej Dzielnicy przy placu Paul-Painlevé, na południe od bulwaru Saint-Germain, pomiędzy bulwarem Saint-Michel i ulicą Saint-Jacques. Obok nowojorskiego The Cloisters i kolońskiego Muzeum Aleksandra Schnütgena jest największą na świecie placówką muzealną poświęconą sztuce średniowiecza.
Hôtel de Cluny
Hôtel de Cluny jest częściowo wzniesiony na rzymskich termach datowanych na I-III w. (znanych jako Thermes de Cluny).
Budynek Hôtel de Cluny należy do jednych z najlepiej zachowanych przykładów średniowiecznej architektury świeckiej w stolicy Francji. Swoją nazwę zawdzięcza pierwotnej funkcji – był to bowiem tzw. hôtel particulier, czyli miejska rezydencja, której gospodarzami byli od 1334 opaci z klasztoru Cluny. Kiedy opaci z Cluny przenieśli się do nowego budynku na Sorbonie, gmach przejął Jacques d'Amboise, biskup Clermont i przełożony opactwa Jumièges. W latach 1485–1510 rozbudowano rezydencję w stylu będącym połączeniem gotyku i renesansu. W 1793 państwo skonfiskowało gmach. W roku 1833 gmach został zaadaptowany na muzeum, w którym kolekcjoner amator i miłośnik sztuki średniowiecznej Alexandre Du Sommerard urządził zbiory dziedzictwa sztuki średniowiecznej, w tym dzieł ocalałych ze zniszczeń rewolucji. Po jego śmierci w 1842 kolekcję nabyło państwo, a w roku 1843 muzeum zostało otwarte dla zwiedzających. Pierwszym kuratorem zbiorów został syn Alexandra du Sommerarda, Edmond.
Zbiory muzeum
Muzeum gromadzi zbiory średniowiecznej rzeźby kamiennej (głównie architektonicznej), drewnianej, alabastrowej, malarstwa książkowego, tablicowego i witrażowego oraz rzemiosła artystycznego, głównie złotnictwa.
Rzeźba kamienna
Do najcenniejszych dzieł rzeźby architektonicznej należy zespół romańskich kapiteli z przedstawieniami figuralnymi, roślinnymi, zoomorficznymi i dekoracją ornamentalną. Wśród nich m.in. głowice kolumn z paryskiego Saint-Germain-des-Prés, kościoła Sainte Geneviève, opactwa Saint-Denis, kapitele z obejścia prezbiterium kościoła opackiego w Cluny oraz kilka kapiteli z Katalonii. Ponadto w zbiorach znajdują się inne elementy rzeźby architektonicznej, głównie gotyckie z XII-XIV w., m.in. konsole, wsporniki, zworniki sklepień. Eksponowane są również fragmenty rzeźb pochodzących z paryskich kościołów, w tym głowy posągów z galerii królewskiej katedry Notre-Dame (XII-XIII w.), odnalezione w 1977 roku i tzw. Adam z Notre Dame, głowy królów z dekoracji opactwa Saint-Denis. Ponadto monumentalne figury apostołów z paryskiej Sainte-Chapelle datowane na ok. 1. poł. XIII wieku, anioł z kolegiaty w Poissy z 1297, marmurowa Madonna z Dzieciątkiem pochodząca z opactwa w Lorchamp z połowy XV w.; późnogotycka Grupa Zwiastowania, wykonana w Normandii, odkryta w 1900 w Rouen. Do plastyki sepulkralnej należą m.in. płyty nagrobne Dieudonné de Gozona i Jacques'a de Milly.
W osobnym pomieszczeniu mieści się bogata kolekcja plastyki alabastrowej z XV w. Są to głównie dzieła wykonane w Anglii, m.in. relief ze Zmartwychwstaniem wykonany w York ok. 1470.
Snycerstwo
Jednym z najstarszych dzieł snycerskich w zbiorach jest krucyfiks z Owernii z 2. poł. XII wieku. Do gotyckiej plastyki drewnianej należą m.in. zespół kilkunastu Madonn z Dzieciątkiem z XIV-XVI wieku (wyroby francuskie, niemieckie oraz niderlandzkie); pozłacany i polichromowany relikwiarz popiersiowy Św. Mabilli (wyrób sieneński ze schyłku XIV w.); dębowa figura Marii Magdaleny z 1500 (wyrób brukselski); XV-wieczna Madonna szafkowa z Trójcą Świętą wewnątrz i Jezusek Palmowy, (wyrób południowoniemiecki z XV w.). Eksponowane są również zespoły gotyckich retabulów ołtarzowych, m.in. przypisywany Arntowi z Kalkaru tryptyk z tej dolnoreńskiej miejscowości z rzeźbionymi i malowanymi przedstawieniami Pasji Chrystusa z Grupą Ukrzyżowania w polu centralnym. Ponadto tryptyk pasyjny z bazyliki Saint-Denis, dzieło artystów antwerpskich z pocz. XVI w.
Malarstwo witrażowe i tablicowe
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/20/David_Saul_Sainte-Chapelle_MNMA_ClDS1891.jpg/242px-David_Saul_Sainte-Chapelle_MNMA_ClDS1891.jpg)
Spośród dzieł malarstwa witrażowego wyróżniają się: zespół pojedynczych kwater pochodzących z różnych okien paryskiej Sainte-Chapelle (m.in. Wskrzeszenie Zmarłych, Cztery Temperamenty, Daniel i Nachubodonozor, Dawid i Saul, Kobieta i Diabeł etc.), romański witraż ze Śmiercią Św. Benedykta z opactwa Saint-Denis, późnoromańskie witraże z kościoła św. Szczepana w Troyes, gotyckie szkła z kaplicy zamkowej w Rouen i kościoła w Varennes (Żywot Św. Marcina). Cennym dziełem jest witraż ornamentalny ze sceną Ukrzyżowania datowany na 1330, prawdopodobnie z Colmaru. Z witraży późnogotyckich w typie en grisaille prezentowane są m.in. Trzej Królowie u Heroda, cykl tond z przedstawieniami świętych m.in. Sebastiana, Mateusza, Piotra, Pawła.
Do zbiorów malarstwa tablicowego należą: antependium z przedstawieniami Bożego Narodzenia, Zaśnięcia Marii, Pokłonu Trzech Króli, Nauki Marii, wykonane w Anglii około 1335. XIV-wieczne malarstwo francuskie egzemplifikuje obraz z Ukrzyżowaniem Chrystusa z kościoła Sauvagnat-Sainte-Marthe. Przykładami malarstwa XV-wiecznego są m.in. Pieta z zamku Tarascone wykonana w Prowansji w 1475; Konsekracja Dawida z katedry w Amiens, datowana na 1475; Tryptyk Wniebowzięcia NMP, dzieło brugijskie powstałe na zlecenie Adriena Isenbranta.
Złotnictwo
Z dzieł złotnictwa oglądać można utensilia liturgiczne, limuzyjskie wyroby z emalii, relikwiarze oraz figury kultowe.
Najstarszymi dziełami są wizygockie wiszące korony z VII stulecia, merowińskie brosze w kształcie orła zdobione emaliami. Cennymi dziełami rzeźby i złotnictwa europejskiego są m.in. złote Antependium z Bazylei z Chrystusem (którego adorują para cesarska Henryk II i Kunegunda), Trzema Archaniołami i Św. Benedyktem, XI w.; pozłacana i emaliowana tablica z przedstawieniem Zesłania Ducha Świętego pochodząca z Koblencji, wyrób mozański z XII w.; bizantyński krzyż procesyjny z pocz. XII stulecia znaleziony w Eskisehir (Turcja); romański ewangeliarz z pozłacaną i posrebrzaną oprawą przedstawiającą Chrystusa ze świętymi Piotrem i Pawłem oraz patronami Mediolanu.
Wielki zespół plastyki limuzyjskiej z XII-XIII w. tworzą m.in. emaliowane krzyże procesyjne, pyxisy na hostię z dekoracją ornamentalną lub geometryczną, relikwiarze św. Tomasza Becketta oraz św. Franciszka z emaliowanym przedstawieniem Stygmatyzacji św. Franciszka.
Spośród gotyckich figur relikwiarzowych wyróżnia się Tronująca Madonna z Dzieciątkiem z Châlons z 1407 roku, wykonany z pozłacanego srebra zgodnie z XV-wieczną konwencją rzeźbiarską.
Unikatowym dziełem jest Złota Róża – dar papieża Jana XXII dla księcia Rudolfa III z Nidau jako znak poparcia klątwy papieskiej na cesarza Ludwika IV.
Wyroby z kości słoniowej
Cenną kolekcje tworzą bizantyjskie, romańskie i gotyckie wyroby w kości słoniowej z V-XV wieku. Spośród nich wyróżniają się: bizantyńska plakietka z Ariadną, Satyrem i Kupidynem z 1 poł. VI wieku, skrzydło dyptyku konsularnego z wizerunkiem generała Areobindusa z roku 506 (oba wykonane w Konstantynopolu); plakietka z wizerunkiem św. Pawła, plakietka z przedstawieniem Jezusa koronującego cesarza Ottona II i jego żonę, Teofano, datowana na lata 982-983; romańska plakietka z Chrystusem Ukrzyżowanym oraz Bożym Narodzeniem, Wniebowstąpieniem i Maiestas Domini; pokrywa skrzyneczki z przedstawieniem Chrystusa w Majestacie i Tetramorphos z XIII wieku; relikwiarz skrzynkowy z XII w.; przedstawienie figuralne Prezentacji Jezusa w świątyni z XIV w. oraz grupa gotyckich dyptyków i tryptyków dewocyjnych, wykonanych w XIV stuleciu w Paryżu.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4b/Groter_gobelin.jpg/242px-Groter_gobelin.jpg)
Tapiserie i paramenty liturgiczne
Musée de Cluny zawiera jedną z największych na świecie kolekcji tapiserii. Są to głównie dzieła gotyckie od XIV do XVI wieku. W oddzielnej rotundzie prezentowane jest sześć tapiserii typu mille-fleurs tworzących cykl Damy z jednorożcem o bogatej treści dotyczącej ludzkich zmysłów i sfery uczuciowej, charakterystycznej dla sztuki dworskiej. Sześć tapiserii południowoniderlandzkich z pocz. XVI w. tworzy cykl Życie damy dworu. Temat miłości dworskiej przedstawia kilka innych dzieł, m.in. Dwie pary miłosne z 3. ćw. XV w. tkanina wykonana w Górnej Nadrenii. Z flamandzkich i brabanckich tapiserii prezentowane są m.in. cykl 12 tapiserii z 1500 r. wykonanych w Brukseli dla katedry w Auxerre przedstawiający żywot św. Szczepana. Z katedry w Beauvais pochodzą tapiseria Uwolnienie Św. Piotra wykonana w Tournai w 1461. Cennym przykładem angielskiego tkactwa artystycznego jest tapiseria heraldyczna z przedstawieniem dwóch par lwów angielskich, utkana ze złotej nici na czerwonym tle.
Do dzieł tkactwa południowoeuropejskiego, charakteryzującego się przewagą dekoracji ornamentalnej nad przedstawieniami figuralnymi, zaliczają się m.in. wyroby z Andaluzji: Całun Św. Sernina z Tuluzy (XI w.) i Całun Św. Łazarza z Autun (XII w.), Całun Św. Florencjusza, dzieło włoskie z XIV w. Wśród dzieł Orientu znajdują się m.in. tzw. Całun Samsona – wyrób bizantyjski z IX w., irańska makata Feniksy w winnej latorośli z XIV w., egipskie makaty z okresu fatymidzkiego z XII w.
Osobny zespół dzieł tworzą średniowieczne paramenty liturgiczne, a wśród nich znajdują się m.in. mitra biskupia ze skarbca paryskiej Sainte-Chapelle, flamandzki ornat z krzyżową pretekstą z przedstawieniem Drzewa Jessego, pończochy pontyfikalne kardynała Arnauda de Via, wyrób toskański. Wszystkie trzy dzieła wykonano w XIV wieku.
Galeria
Adam z Notre-Dame – XIII w.
Wskrzeszenie umarłych – witraż z Sainte-Chapelle
Złota Róża papieża Jana XXII podarowana Rudolfowi III z Nidau – XIV w.
Ariadna z Satyrem i Kupidynem, Bizancjum, V w.
Krzyż z Bonderup (Dania) – poł XI w.
Pyxis emaliowany na hostie, Limouges – XII w.
Tronująca Madonna z Dzieciątkiem z Châlons – figura relikwiarzowa z 1407 roku.
Zapona relikwiarzowa z orłem, Czechy (?) ok. połowy XIV w.
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona Muzeum. musee-moyenage.fr. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-01-15)].
- Sacred-Destinations – Informacje o Muzeum i galeria zdjęć. sacred-destinations.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-28)].
- Web Gallery of Art – przegląd wybranych dzieł
- ISNI: 0000 0001 2196 3744, 0000 0001 2198 3251
- VIAF: 159881129, 47146708292700842867
- ULAN: 500309998
- LCCN: n50055358
- GND: 10151716-6
- BnF: 11877447k
- SUDOC: 026547465
- NLA: 35298436
- NKC: kn20120718008
- BNE: XX155202
- BIBSYS: 11071098, 90725512
- CiNii: DA04095020
- Open Library: OL133166A
- PLWABN: 9810619304205606
- J9U: 987007516982405171, 987007265766405171
- PTBNP: 1711693
- CANTIC: a11853736
- LNB: 000125256
- LIH: LNB:DDwN;=Bj
- WorldCat: viaf-47146708292700842867, lccn-n50055358
Media użyte na tej stronie
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Blank land cover map of the city and department of Paris, France, as in January 2012, for geo-location purpose, with distinct boundaries for departments and arrondissements.
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Blank administrative map of the region of Île-de-France, France, as in January 2015, for geo-location purpose, with distinct boundaries for regions, departments and arrondissements.
St. Martin cutting his cloak. Stained glass, region of Paris (church of Varennes or abbey of Gercy), ca. 1230.
Autor:
Adam. From the interior decoration of the south arm of the transept of Notre-Dame of Paris. Formed a pair with a statue of Eve; both statues surrounded a Christ of the Last Judgment.
David and Saul. Stained glass, Paris, 15th century (some 13th century elements used again). From the Sainte-Chapelle of Paris, opening B (Kings).
Jesus statue (in coll. Museum of Middle Age - Paris)
Reliquary of the umbilicus of Christ, representing a Madonna and Child (the glass case is a modern work), France (Paris?).
Croix en argent, datée des environs de 1050, trouvé à Bonderup, Danemark. Photographié lors de l'Exposition : Celtes et Scandinaves, rencontres artistiques, VIIe-XIIe siècle, 1er octobre 2008 - 12 janvier 2009, Musée national du moyen-âge - thermes et hôtel de Cluny (photographie autorisée dans le musée et l'exposition, avec une restriction : sans flash).
Detail of the Golden Rose commissioned by Pope John XXII (1316–1334) and given to Rudolph III of Nidau. Rose: Avignon, 1330; knot with filigree: third quarter of the 14th century; base and enameled coat of arms: after 1330. Gold, gilt silver, colored glass, champlevé enameled on silver. From the Treasury of the Basel Cathedral.
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
So-called "melancholic" apostle. Polychromic stone, Paris, 1243–1248. From the interior decoration of the high chapel of the Sainte-Chapelle, Paris.
DESCRIPTION INITIALE (oct. 2008) ERRONEE : La présence du Satyre, en bas à droite, et de Cupidon la désigne clairement comme la déesse Ariane de l'Antiquité, et non comme l'impératrice de Byzance. Cette attribution à la déesse est confirmée par Coche de La Ferté, L'art de Byzance, Mazenod, p. 77. Photographié au Musée national du moyen-âge - Thermes et hôtel de Cluny (photographie autorisée dans le musée et l'exposition, avec une restriction : sans flash).
Autor: Harmonia Amanda, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pietà de Tarascon, originally in Château de Tarascon, now in Musée de Cluny. See also [1]
Autor:
Sight, from the La Dame à la licorne tapestry set, c. 1500. Musée de Cluny, Paris
![Edytuj to w Danych Strukturalnych na Commons](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8a/OOjs_UI_icon_edit-ltr-progressive.svg/10px-OOjs_UI_icon_edit-ltr-progressive.svg.png)
Autor: Thesupermat, Licencja: CC BY-SA 3.0
Triptyque en ivoire d'éléphant représentant des scènes de l'enfance et de la passion du Christ. Origine : Paris, fin du 13ème siècle
Autor: Original artist unknown. Photograph by Daderot., Licencja: CC BY-SA 4.0
Hôtel de Cluny, Paris, France - statue. This work is from the middle ages, and the museum imposed no restrictions on photography (except for prohibiting flash) both in writing and when I explicitly asked. Thus the original work itself is free from intellectual property restrictions.
Autor: Harmonia Amanda, Licencja: CC BY-SA 3.0
Panneau de retable en albâtre, Angleterre, XVe siècle, conservé au musée de Cluny
(c) I, Sailko, CC BY 2.5
Mnma, visigothic votive crowns, VII century
Reliquary from the collegiate church of Our Lady of Termonde, Flanders.