Muxe

Muxe Lukas Avendano, artysta
Muxe Amaranta Gómez Regalado

Muxe lub muxhe – określenie specyficznej grupy osób (o genetycznej płci męskiej i psychicznej płci żeńskiej) transgenderycznych (M/K) lub transseksualnych (M/K) z meksykańskiego stanu Oaxaca (w szczególności w mieście Juchitán de Zaragoza). Kobiety są tam wyżej cenione i bardziej uprzywilejowane niż mężczyźni, co związane jest z przetrwaniem typowego dla kultury zamieszkujących ten rejon Zapoteków ustroju społecznego zbliżonego do matriarchatu.

Geneza terminu

Uważa się, że termin muxe pochodzi od hiszpańskiego słowa mujer (kobieta) i jest derywacją fonetyczną, której Zapotekowie zaczęli używać w wieku XVI.

Muxe i płeć w kulturze Zapoteków

Od czasów prekolumbijskich Zapotekowie uważali muxe za trzecią płeć, ani lepszą ani gorszą od mężczyzn i kobiet, lecz inną. Niektóre muxe tworzyły związki monogamiczne z mężczyznami, inne żyły w grupach, a jeszcze inne żeniły się z kobietami i miały dzieci.

Należy zauważyć, że doniosłe znaczenie w kulturze Zapoteków ma ustrój społeczny podobny do matriarchatu. Kobiety w regionie piastują najważniejsze funkcje społeczne oraz zajmują się biznesem, handlem i prowadzeniem prywatnych działalności gospodarczych, pozostawiając mężczyznom rolnictwo i rybołówstwo. Muxe, jako „prawie kobiety”, mają prawo uczestniczyć w kluczowych dla społeczności decyzjach niedostępnych dla mężczyzn oraz wykonywać zawody zarezerwowane dla kobiet.

W większej części Meksyku dominuje stawiająca na wyższej pozycji mężczyzn kultura mestizo (i powiązane z nią zjawisko machismo). Stan Oaxaca, mający znaczną populację Zapoteków, wyróżnia się na tym tle. W tym rejonie obserwuje się znacznie mniej agresji wobec homoseksualistów (homofobia), mężczyzn sfeminizowanych czy transgenderystów niż w reszcie kraju.

Muxe obecnie

Muxe dzielą się na vestidas (noszących kobiece ubrania i makijaż) oraz pintadas (noszących męskie ubrania i makijaż). Uważa się, że o ile podział na trzy płci trwa od czasów prekolumbijskich, o tyle zjawisko muxe ubierających się jak kobiety jest stosunkowo nowe. Rozpoczęło się ono w latach 50. XX wieku i zyskało tak dużą popularność, że obecnie niemal całe młode pokolenie muxe to vestidas[1].

Dla matek w tej okolicy „wychowanie” muxe, głównie poprzez aplikowanie synowi hormonów żeńskich, to powód do dumy. Decyzja o wychowaniu chłopca na muxe zapada zazwyczaj, gdy dziecko jest jeszcze niemowlęciem. Muxe są w Juchitán de Zaragoza cenieni bardziej niż potomkowie żeńscy i męscy o zgodnej z biologiczną tożsamości płciowej, gdyż – w przeciwieństwie do nich – przez całe życie pozostaną przy matce, zapewnią jej dożywotnią opiekę[2] i utrzymanie oraz przejmą rodzinną działalność gospodarczą. Muxe cieszą się w mieście tak dużym poważaniem społecznym, że często starsi (lub nawet już dorośli) chłopcy sami decydują się na pozostanie muxe[3].

Znane osoby muxe

W 2003 roku 25-letnia muxe, Amaranta Gómez Regalado(ang.) z Juchitán de Zaragoza wzbudziła międzynarodowe zainteresowanie jako kandydatka partii Mexico Possible w wyborach stanowych w Oaxaca. Do jej postulatów należały m.in. dekryminalizacja marihuany i aborcji.

Zobacz też

Przypisy

  1. Amaranta Gómez Regalado, Transcendenting.
  2. Karolina Kijek: Nie jest mężczyzną ani kobietą. Lucas jest trzeciej płci: „Mów mi kochanie, kwiatuszku” (pol.). wyborcza.pl, 2018-07-29. [dostęp 2019-12-30].
  3. Joanna Woźniczko-Czeczott, Ostatnia ostoja matriarchatu, Przekrój. Dostęp: 2007-12-05.

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Lukas Avendano. Zapotec Muxe from Tehuantepec Oaxaca Mexico.jpg
Autor: Mario Patinho, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zapotec Muxhe, Muxe, Lukas Avendaño. Contemporary Performance artist from Mexico.
WorldPride 2017 - Madrid Summit - 170626 183317.jpg
Autor: Barcex, Licencja: CC BY-SA 3.0
Amaranta Gómez Regalado. Madrid Summit. WorldPride 2017 Madrid.