Muzeum Archeologiczne w Delfach
Muzeum Archeologiczne w Delfach, wejście do muzeum, 2005 | |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | |
Adres | Τ.Κ. 33054, Delfy |
Data założenia | 1903 |
Położenie na mapie Grecji (c) Lencer, CC BY-SA 3.0 | |
38°28′49″N 22°29′59″E/38,480278 22,499722 | |
Strona internetowa |
Muzeum Archeologiczne w Delfach (gr. Αρχαιολογικό Μουσείο Δελφών) – muzeum archeologiczne poświęcone historii sanktuarium w Delfach i wyroczni delfickiej od czasów prehistorycznych do późnej starożytności oraz znalezionym tu artefaktom. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. dary wotywne dla Apollina (przedmioty z brązu, srebra i kości słoniowej, posążki, wazy i rzeźby), omfalos – uważany przez starożytnych Greków za pępek świata, blizniaczy kurosi – Kleobis i Biton, Sfinks Naksyjczyków i brązowy posąg Woźnicy.
Muzeum zostało zbudowane w 1903 roku po zakończeniu głównych prac wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów francuskich. Po odrestaurowaniu i powiększeniu w latach 1950–1960 muzeum zostało zreorganizowane, ostatnią modernizację przeprowadzono w 1999 roku.
Historia
Pierwsze muzeum w Delfach zostało ufundowane przez greckiego bankiera i filantropa Andreasa Syngrosa (1831–1899) dla przechowywania artefaktów znalezionych przez francuskich archeologów podczas prac trwających od 1892 roku[1]. Gmach muzeum powstał w 1903 roku według planów francuskiego architekta Alberta Tournaire (1862–1958)[1]. Dwuskrzydłowy budynek został następnie rozbudowany w latach 1935–1936, a dwa lata później otwarto nowo-zaaranżowaną wystawę[1]. W 1956 roku wybudowano osobny magazyn na przechowywanie inskrypcji[1].
W 1958 roku przeprowadzono modernizację muzeum pod kierunkiem greckiego architekta Pátroklosa Karantinósa (1903–1976)[1]. Nowa wystawa powstała w latach 1960–1963[1].
W 1975 roku cześć pomieszczeń magazynowych i pracowni zaaranżowano dla potrzeb wystawy przedmiotów wotywnych znalezionych na „Świętej Drodze”, którą otwarto w 1978 roku[1]. W 1999 roku przeprowadzono kolejną modernizację muzeum, dodając nowe powierzchnie wystawiennicze, magazynowe, laboratoryjne i użytkowe[1].
Zbiory
Wystawa stała muzeum ukazuje historię sanktuarium w Delfach i wyroczni delfickiej od czasów prehistorycznych do późnej starożytności[2].
W muzeum prezentowane są m.in. dary wotywne dla Apollina (przedmioty z brązu, srebra i kości słoniowej, posążki, wazy i rzeźby), omfalos – uważany przez starożytnych Greków za pępek świata czy posąg Woźnicy[2].
Zbiory wystawiane są w czternastu galeriach w porządku chronologicznym[2]:
Galerie I–II: powstanie sanktuarium i pierwsze dary
Wystawa poświęcona jest powstaniu sanktuarium, okresowi przed nastaniem kultu Apollina i okresowi przejściowemu do nowego kultu[2]. W pierwszej galerii prezentowane są m.in. figurki mykeńskie, kamienne rytony minojskie, brązowe trójnogi oraz najstarsze dary wotywne – m.in. tarcze kreto-cypryjskie, misa fenicka, fibule frygyjskie i syryjskie syreny – oraz figurki w stylu geometrycznym[2]. W drugiej galerii znajdują się dary wotywne z VIII–VII w. p.n.e., m.in. figurki zwierząt, biżuteria i hełmy, oraz miniaturowe kurosy w stylu orientalizującym[2].
Miniaturowy kuros z brązu w stylu orientalizującym
Galeria III: wczesny okres archaiczny
Na wystawie prezentowani są dwaj archaiczni kurosi – Kleobis i Biton – każdy prawie dwumetrowej wysokości[3]. Hipotetycznie identyfikowani z Kleobisem i Bitonem, synami kapłanki Kydippe, którzy zaprzęgli się do powozu, by zawieźć matkę do sanktuarium[3][4]. Jednakowoż mogą oni być Dioskurami[4]. Na bazach obu kurosów widnieje sygnatura Polimedesa z Argos (610–580 p.n.e.)[3]. Ponadto w galerii znajduje się kolekcja przedmiotów z brązu oraz fryz ze skarbca Sykionu[2].
Galeria IV: „Święta droga” – depozyt wotywny
W galerii prezentowane są znaleziska z depozytu wotywnego „świętej drogi” – dary wotywne składane przez miasta wschodniej Grecji w okresie archaicznym[2]. Dary odkryto w dwóch podziemnych depozytach, gdzie były przechowywane po tym jak zostały uszkodzone w pożarze w V w. p.n.e.[5] W depozytach odkryto spaloną ziemię i popiół oraz liczne fragmenty kości słoniowej, złota, srebra, brązu, żelaza i gliny, z których zrekonstruowano oryginalne artefakty, m.in. rzeczywistej wielkości byka z blaszek srebra połączonych klamerkami z brązu, które okrywały model z drewna, i trzy rzeczywistej wielkości chryzelefantynowe statuy z VI w. p.n.e.[5]
Fragment chryzelefantynowej rzeźby
Fragment chryzelefantynowej rzeźby
Fragment chryzelefantynowej rzeźby
Galeria V: Skarbiec Syfnijczyków
Wystawa piątej galerii obejmuje fragmenty dekoracji rzeźbiarskiej skarbca Syfnijczyków – pozostałości fryzu, wschodniego frontonu, węgarów, nadproża i kariatyd[2]. Fryz – dzieło Endojosa i innego artysty z ok. 525 roku p.n.e. – zachował się w relatywnie dobrym stanie: po stronie wschodniej ukazano bogów olimpijskich obserwujących bitwę między Grekami a Trojanami, po stronie południowej – scenę porwania kobiety (Hippodamei przez Pelopsa lub jednej z Leukippid przez Dioskurów), po stronie zachodniej – scenę wyboru najpiękniejszej bogini przez Parysa a po stronie północnej – sceny gigantomachii[6]. W niektórych miejscach zachowały się ślady kolorów farb, m.in. niebieskiego tła[6].
Wystawiona jest tu również marmurowa rzeźba Sfinksa – dar Naksyjczyków, która stała w sanktuarium delfickim na szczycie jońskiej kolumny o wysokości ponad 12 m[7].
Galeria VI: świątynia Apollina
W galerii prezentowane są elementy architektoniczne delfickiej świątyni Apollina, m.in. rzeźby frontonów archaicznej i klasycznej świątyni[2].
Galerie VII–VIII: Skarbiec Ateńczyków
W galeriach wystawione są elementy dekoracji rzeźbiarskiej skarbca Ateńczyków – fryz i metopy w galerii siódmej, w galerii ósmej akroteriony przedstawiające Amazonki na koniach, elementy frontonu i inskrypcje z hymnami na cześć Apollina[2]. Skarbiec zdobiło 30 metop przedstawiających przygody Tezeusza – 9 po reprezentacyjnej, południowej stronie skarbca oraz prace Heraklesa – 9 po stronie północnej, bok wschodni zdobiło 6 metop ze scenami Amazonomachii a bok zachodni 6 metop ze scenami uprowadzenia wołów Gerionesa[8].
W galerii znajduje się również naczynie z V w. p.n.e. z charakterystycznym przedstawieniem Apollina – Kyliks Apollina[9].
Metopa: Tezeusz i Antiopa
Metopa: Herakles i łania kerynejska
Galeria IX: dary wotywne z V w. p.n.e.
Na wystawie prezentowane są dary wotywne z V w. p.n.e. oraz dekoracje rzeźbiarskie i terakotowe skarbca Massalijczyków i skarbca Dorów z delfickiego sanktuarium Ateny Pronaia, akroteriony innych budowli sanktuarium, charakterystyczne rzygacze i antefiksy[2]. Znajdują się tu również trzy brązowe posagi wotywne: peploforos trzymający kadzielnicę, mężczyzna grający na flecie i grupa dwóch atletów, oraz głowa kobiety[2].
Galeria X: Tolos
Galeria poświęcona jest delfickiemu tolosowi[2]. Prezentowane są tu elementy dekoracji rzeźbiarskiej, m.in. dwa kapitele – dorycki i koryncki, metopy i dwa fryzy[2].
Galeria XI: późny okres klasyczny i okres hellenistyczny
Na wystawie prezentowane są m.in. dary wotywne Daochosa II, omfalos – uważany przez starożytnych Greków za pępek świata (hellenistyczna lub rzymska kopia archaicznego omfalosa)[10], kolumna akantowa – „tancerki delfickie” oraz liczne posągi z późnego okresu klasycznego i epoki hellenistycznej[2].
- (c) User: Bgabel z wikipodróże shared, CC BY-SA 3.0
Statua Agiasza, dar wotywny Daochosa II
Galeria XII: późny okres hellenistyczny i czasy rzymskie
W galerii wystawiany jest m.in. fryz – dar wotywny Lucjusza Emiliusza Paulusa Macedońskiego, okrągły ołtarz, posąg Antinousa – ulubieńca cesarza Hadriana, który utonął w Nilu i pośmiertnie cesarz ogłosił go herosem, umieszczając posągi młodzieńca w wielu świątyniach starożytnego świata[11], domniemana głowa konsula rzymskiego Tytusa Kwinkcjusza Flamininusa oraz liczne przedmioty metalowe z okresu rzymskiego[2].
Galeria XIII: Woźnica
W galerii prezentowany jest Auriga delficki – posąg z brązu przedstawiający mężczyznę w chitonie – woźnicę (aurigę) zaprzęgu konnego z grupy rzeźbiarskiej, dar Polizalosa z Geli na pamiątkę jego zwycięstwa w igrzyskach pytyjskich 478 lub 474 roku p.n.e.[12][13] Uważany jest czasem za dzieło Pitagorasa z Region[12].
Galeria XIV: schyłek sanktuarium
Na wystawie prezentowane są artefakty związane z ostatnimi latami działalności sanktuarium – inskrypcje, przedstawienia cesarzy rzymskich, elementy architektoniczne i lampy z symbolami chrześcijańskimi[2].
Przypisy
- ↑ a b c d e f g h E. Partida: Delphi Archaeological Museum – history. [w:] odysseus.culture.gr [on-line]. [dostęp 2018-01-03]. (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r E. Partida: Delphi Archaeological Museum – Permanent exhibition of the Archaeological Museum of Delphi. [w:] odysseus.culture.gr [on-line]. [dostęp 2018-01-03]. (ang.).
- ↑ a b c Delphi Archaeological Museum – Permanent exhibition of the Archaeological Museum of Delphi: Kleobis and Biton. [w:] odysseus.culture.gr [on-line]. [dostęp 2018-01-03]. (ang.).
- ↑ a b Kleobis i Biton, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-01-03] .
- ↑ a b Delphi Archaeological Museum – Permanent exhibition of the Archaeological Museum of Delphi: Finds from the sacred votive deposits. [w:] odysseus.culture.gr [on-line]. [dostęp 2018-01-03]. (ang.).
- ↑ a b Delphi Archaeological Museum – Permanent exhibition of the Archaeological Museum of Delphi: The frieze of the Siphnian Treasury. [w:] odysseus.culture.gr [on-line]. [dostęp 2018-01-03]. (ang.).
- ↑ Delphi Archaeological Museum – Permanent exhibition of the Archaeological Museum of Delphi: The Naxian Sphinx. [w:] odysseus.culture.gr [on-line]. [dostęp 2018-01-03]. (ang.).
- ↑ Henry John Walker: Theseus and Athens. Oxford University Press, 1995, s. 52. ISBN 978-0-19-535837-7. [dostęp 2018-01-04]. (ang.).
- ↑ Petsas 2019 ↓, s. 100.
- ↑ Delphi Archaeological Museum – Permanent exhibition of the Archaeological Museum of Delphi: Omphalos. [w:] odysseus.culture.gr [on-line]. [dostęp 2018-01-03]. (ang.).
- ↑ Delphi Archaeological Museum – Permanent exhibition of the Archaeological Museum of Delphi: Statue of Antinoos. [w:] odysseus.culture.gr [on-line]. [dostęp 2018-01-03]. (ang.).
- ↑ a b Auriga delficki, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-01-03] .
- ↑ Delphi Archaeological Museum – Permanent exhibition of the Archaeological Museum of Delphi: The Charioteer. [w:] odysseus.culture.gr [on-line]. [dostęp 2018-01-03]. (ang.).
Bibliografia
- Przewodniki Pascala: Ateny i Peloponez. s. 274–281. ISBN 83-85412-66. (pol.).
- Photios M. Petsas: Delphi: Monuments and Museum. Athens: Krene Editions, 2019. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Delphi Museum. [w:] ancient-greece.org [on-line]. [dostęp 2018-01-04]. (ang.).
- Rosina Kolonia: The Archaeological Museum of Delphi. [w:] John S. Latsis Public Benefit Foundation [on-line]. [dostęp 2018-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-05)]. (ang.).
Media użyte na tej stronie
Autor: Matthiasberlin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Heracles and Kyknos (Metopes from the Athenian Treasury in Delphi)
Autor: Ricardo André Frantz (User:Tetraktys, User:Athinaios), Licencja: CC BY-SA 3.0
Archaic Chryselephantine statue fragments. Archaeological Museum of Delphi.
Autor: Odysses, Licencja: CC BY-SA 4.0
Helmets at the Archaeological Museum of Delphi
Autor: Zde, Licencja: CC BY-SA 4.0
Metope from the northern side of the Treasury of Athenians at Delphi. Heracles and the Ceryneian Hind. Theseus battling with the Queen of Amazons, around 500 BC. Archaeological Museum of Delphi.
Autor: Karmakolle, Licencja: CC0
Akanthos Column (Archaeological Museum of Delphi)
Autor: Matthiasberlin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Theseus and Antiope (Metopes from the Athenian Treasury in Delphi)
Exvoto de Daoco. Museo arqueológico de Delfos.
Autor: Ricardo André Frantz (User:Tetraktys), Licencja: CC BY-SA 3.0
Fragment of frieze. Archaeological Museum of Delphi, Greece.
Autor: RaminusFalcon, Licencja: CC BY 3.0
The Charioteer of Delphi, 470s B.C. Bronze, 5ft.11in. high. Delphi Museum, Greece.
Autor: Zde, Licencja: CC BY-SA 4.0
Torsos from east pediment of the archaic tmeple of Apollo in Delphi. Parian marble, 510-500 BC. Archaeological Museum of Delphi.
Autor: Zde, Licencja: CC BY-SA 4.0
Metope from the Treasury of Athenians at Delphi. Theseus with Minotaur, around 500 BC. Archaeological Museum of Delphi.
Autor: Jeje42, Licencja: CC BY-SA 2.5
Cult statue of Antinous. Parian marble, reign of Hadrian (117-138 CE). H. 1.8 m (5 ft. 10 ¾ in.). Found in the temple of Apollo at Delphi, 1893. Archaeological Museum of Delphi.
Autor: Fingalo, Licencja: CC BY-SA 2.0 de
Der melancholische Römer (Titus Quintius Fabius Senator)
Statues of Kleobis and Biton (identified by inscriptions on the base) dedicated to Delphi by the city of Argos, signed by [Poly?]medes of Argos. Marble, ca. 580 BC. H. 1.97 m (6 ft. 5 ½ in.), after restoration. Archaeological Museum of Delphi, no. 467, 1524.
Autor: Odysses, Licencja: CC BY-SA 4.0
Heracles at the Archaeological Museum of Delphi
Autor: Odysses, Licencja: CC BY-SA 4.0
Frieze from to the Treasury of the Siphnians
Bronze statuette of a kouros with broad belt and stylized hair in horizontal layers in the daedalic style. By a cretan workshop 620 B.C.
Autor: Ricardo André Frantz (User:Tetraktys), Licencja: CC BY-SA 3.0
Head of griffin in bronze. Archaeological Museum of Delphi, Greece.
Autor: Odysses, Licencja: CC BY-SA 3.0
Left: Bust of Plutarch or of another Neoplatonic philosopher.
Right: Headless herm of a votive with the bust of Plutarch, set up by the people of Delphi around 125 AD. The inscription on the herm reads:
- ΔΕΛΦΟΙ ΧΑΙΡΩΝΕΥΣΙ ΝΟΜΟΥ
- ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΝ ΕΘΗΚΑΝ
- ΤΟΙΣ ΑΜΦΙΚΤΙΟΝΩΝ
- ΔΕΛΦΟΙΣ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ
The engraved inscription on the marble pillar reveals that this votive with the bust of Plutarch was set up by the people of Delphi and the citizens of Chearonea in honour of the great author and priest of Apollo.
Both items were found near the southeast corner of the temple of Apollo at Delphi.Autor: Ricardo André Frantz (User:Tetraktys), Licencja: CC BY-SA 3.0
Silver bull at the Delphi Archaeological Museum
Statue of a philosopher, said to be either Plutarch or Plato, at Delphi Archaeological Museum in Greece
(c) Lencer, CC BY-SA 3.0
Location map of Greece
Equirectangular projection, N/S stretching 120 %. Geographic limits of the map:
- N: 42.0° N
- S: 34.6° N
- W: 19.1° E
- E: 29.9° E
(c) User: Bgabel z wikipodróże shared, CC BY-SA 3.0
Museum Delphi, Antinoos-Statue
Autor: Zde, Licencja: CC BY-SA 4.0
Leto (divine mother of Apollo and Artemis), unfortunately poorly preserved torso. Perhaps torso of cult statue. Ivory and gold. Finding in Delphi, probably Ionian work, around 550 BC. Archaeological Museum of Delphi.
Autor: Zde, Licencja: CC BY-SA 3.0
Stela of Plutarch, circa 100 AD. Detail of the inscription that reads:
ΔΕΛΦΟΙ ΧΑΙΡΩΝΕΥΣΙΝ ΟΜΟΥ
ΠΛΟΥΤΑΡΧΟΝ ΕΘΗΚΑΝ
ΤΟΙΣ ΑΜΦΙΚΤΥΟΝΩΝ
ΔΟΓΜΑΣΙ ΠΕΙΘΟΜΕΝΟΙ
("The Delphians, along with the Chaeroneans, dedicated this (image of) Plutarch, following the precepts of the Amphictyony")
The engraved inscription on the marble pillar reveals that this votive with the bust of Plutarch was set up by the people of Delphi and the citizens of Chearonea in honour of the author and priest of Apollo.
Name of Plutarch is very easy to read at the beginning of the second line (in the accusative: PLOYTARCHON). Archaeological Museum of Delphi, N 4070.Autor: Dennis Jarvis from Halifax, Canada, Licencja: CC BY-SA 2.0
Dionysos from west pediment of the classical temple of Apollo. Work of the Athenian sculptors Praxias and Androsthenes. Marble, ca 330 BC.
Autor: Matthiasberlin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pediment from the Treasury of the Siphnians (Delphi)
Autor: Ricardo André Frantz (User:Tetraktys), Licencja: CC BY-SA 2.5
Archaeological Museum of Delphi.
Autor: Ricardo André Frantz (User:Tetraktys, User:Athinaios), Licencja: CC BY-SA 3.0
Archaic Chryselephantine statue fragments. Archaeological Museum of Delphi.
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Votive column of the Naxians. Colossal sphinge (H. 2.22 m) originally placed on top of a ten-meter ionic column, which dominated the sanctuary of Apollo in Delphi.
Autor: Kriviere, Licencja: CC BY-SA 3.0
Marble caryatid that must have been at the entrance to the treasury of Siphnos, built in Delphi in 525 BC. J.-C.