Muzeum Diecezjalne w Pelplinie

Muzeum Diecezjalne
im. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie
Ilustracja
Monstrancja z muzeum pelplińskiego
Pocz. XVII w., kościół w Piasecznie, dzieło Ch. Schuberta z Gdańska
Państwo

 Polska

Województwo

 pomorskie

Miejscowość

Pelplin

Adres

ul. bpa Dominika 11

Data założenia

1928

Zakres zbiorów

sztuka sakralna, zabytki piśmiennictwa

Dyrektor

ks. Krystian Jan Feddek

Położenie na mapie Pelplina
Mapa konturowa Pelplina, po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Diecezjalneim. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Diecezjalneim. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie”
Położenie na mapie powiatu tczewskiego
Mapa konturowa powiatu tczewskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Diecezjalneim. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie”
Położenie na mapie gminy Pelplin
Mapa konturowa gminy Pelplin, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Diecezjalneim. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie”
Ziemia53°55′31″N 18°41′25″E/53,925278 18,690278
Strona internetowa

Muzeum Diecezjalne im. bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelpliniemuzeum założone w roku 1928 przez Stanisława Okoniewskiego (ówczesnego biskupa chełmińskiego). W roku 1988 powstał współczesny gmach muzeum wkomponowany w kompleks obecnej kurii biskupiej z pomieszczeniami przeznaczonymi dla ekspozycji zbiorów muzealnych.

Historia

Początki zbiorów muzealnych diecezji chełmińskiej wiążą się nierozłącznie z pałacem biskupim, a szczególnie z osobą śp. ks. biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego, który w październiku 1925 r. mianowany został koadiutorem ówczesnego 81-letniego biskupa Augustyna Rosentretera, a po jego śmierci objął rządy diecezji 4 X 1926 r. Muzeum zostało założone w 1928 r., pierwotnie w pomieszczeniach pałacu biskupiego. Pierwszym kustoszem muzeum został Stanisław Smogulecki. Wkrótce muzeum wzbogaciło się o cenne zabytki sztuki gotyckiej, takie jak Ukrzyżowanie z Lignów, obrazy pasyjne z kościoła św. Janów w Toruniu, Chrystus Ukrzyżowany ze Starogardu czy Chrystus ze sceny Koronacji NMP z Torunia. Kolekcja rozrastała się na tyle szybko, że w 1929 r. utworzono filię muzeum w Zamku Bierzgłowskim. Plany wybudowania nowego gmachu, przeznaczonego specjalnie na potrzeby muzeum pokrzyżowała II wojna światowa. W czasie wojny zbiory zostały ewakuowane do Torunia, później przewiezione do Berlina, a następnie do Gdańska. W obliczu zagrożenia ze strony Armii Czerwonej, zbiory rozproszono i poukrywano na terenie Żuław i Kaszub. Część zbiorów uległa przy tym zagubieniu.

Zbiory

Gotyk

Placówka dysponuje bogatymi zbiorami sztuki gotyckiej z obszaru dawnej Diecezji chełmińskiej. m.in. z toruńskich kościołów: poliptyk z kościoła NMP, późnogotyckie obrazy Zdjęcie z Krzyża i Biczowanie z kościoła św. Jana), zbiór starodruków, wśród nich Biblia Gutenberga z klasztoru Franciszkanów w Lubawie (jedyna w Polsce), a także rękopisów np. dzieło św. Augustyna De civitate Dei z 1425 roku.

Szaty

W celu urozmaicenia muzealnej ekspozycji, udostępniono zbiór szat liturgicznych, głównie ornatów i dalmatyk. Przy okazji IV Jarmarku Cysterskiego, podczas którego miała miejsce wystawa "Barwy Liturgii" zrodził się pomysł utworzenia stałej, dużej kolekcji. Pelplińskie Muzeum współpracuje w tej kwestii z Muzeum Narodowym w Gdańsku.[1].

Galeria

Przypisy

  1. Informacja z oficjalnej strony Muzeum. Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. [dostęp 2013-10-26].


Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.92 N
  • S: 53.40 N
  • W: 16.65 E
  • E: 19.75 E
Pelplin (gmina) location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa gminy Pelplin, Polska
Pelplin location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Pelplina, Polska
20100701 Pelpin, muzeum, monstrance, 3.jpg

Krzyż relikwiarzowy z ok. 1470 r. na ekspozycji w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie, pochodzący z kościoła św. Jakuba w Toruniu.
Zdjecie z Krzyza Europa Jagellonica 01.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Fragment obrazu Zdjęcie z Krzyża ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, pochodzącego z kościoła św. Janów w Toruniu, na wystawie czasowej Europa Jagellonica w Muzeum Narodowym w Warszawie (2013 r.)
Muzeum Pelplin 1.jpg
Autor: Robert Niedźwiedzki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Monstrance from museum in Pelplin
Kopia Pelplin Muzeum Diecezjalne 057.jpg
Autor: image/photo was taken by Wikipedia and Wikimedia Commons user Ludwig Schneider.

I would appreciate being notified if you use my work outside Wikimedia.

Do not copy this image illegally by ignoring the terms of the license below, as it is not in the public domain. If you would like special permission to use, license, or purchase the image please contact me to negotiate terms.

When reusing, please credit me as: Ludwig Schneider / Wikimedia., Licencja: CC BY-SA 3.0
Ten plik powstał przy wsparciu finansowym Wikimedia Polska, w ramach realizacji Uchwał Zarządu nr UZ 2010-3 i UZ 2010-16. (Zgłoś swój projekt!)
Powiat tczewski location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu tczewskiego, Polska
Zdjecie z Krzyza z Torunia na wystawie Europa Jagiellonow.jpg
Autor: Pko, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zdjęcie z Krzyża, późnogotycki obraz pochodzący z kościoła św. Janów w Toruniu, obecnie w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, eksponowany na wystawie "Europa Jagiellonów" w Muzeum Narodowym w Warszawie.