Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach
ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

ul. Podmurna 15
89-600 Chojnice

Dyrektor

Barbara Zagórska

Położenie na mapie Chojnic
Mapa konturowa Chojnic, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach”
Ziemia53°41′43,2″N 17°33′33,4″E/53,695333 17,559278

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach – funkcjonuje od 1932 r. Dyrektorem muzeum jest Barbara Zagórska. [1]

Historia

Otwarcie Muzeum Regionalnego w Chojnicach miało miejsce jeszcze przed II wojną światową w 1932 r. Stałą ekspozycję w Domu Schreibera przy Rynku w Chojnicach objęło patronatem Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Pierwszym kierownikiem muzeum został Julian Rydzkowski. W trakcie wojny zbiory muzealne zostały zniszczone. Po wojnie dopiero w 1960 roku odtworzono działalność muzeum w ratuszu miejskim pod patronatem Miejskiej Rady Narodowej. Dwa lata później siedzibą muzeum została Brama Człuchowska wraz z zespołem basztowym.[2]

Siedziba

Siedziba muzeum - Mury obronne z basztami, 2 poł. XIV w. oraz Brama Człuchowska z 2 poł. XIV zostały wpisane do rejestru zabytków już w 1935 r. Obecnie to oddzielne pozycje w rejestrze NID (5/29 z 25.11.1935 i 5/30 z 25.11.1935)[3].

Ekspozycje

Muzeum składa się z pięciu działów sklasyfikowanych pod względem merytorycznym: archeologii południowego Pomorza, historii miasta Chojnice i regionu, etnografii południowych Kaszub, sztuki pomorskiej i ogólnopolskiej oraz zbiorów specjalnych z księgozbiorem pomorzoznawczym.[4] W muzeum prezentowana jest także regionalna kolekcja historyczna Albina Makowskiego.

Obecnie (wiosna 2013) w muzeum można zapoznać się z ekspozycjami: "Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej", "Charzykowy – kolebka polskiego żeglarstwa śródlądowego", "Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej ‘84", "Kolekcja historyczno-regionalna Albina Makowskiego", "Ekspozycja archeologiczno-przyrodnicza "Kręgi Kamienne" w Odrach".[5]

Muzeum prowadzi działalność edukacyjną, m.in. warsztaty rękodzieła dla dzieci oraz spotkania z twórcami ludowymi. Organizuje także tzw. Noce muzealne.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.92 N
  • S: 53.40 N
  • W: 16.65 E
  • E: 19.75 E
Chojnice location map.png
Autor: OpenStreetMap contributors, Licencja: ODbL
OpenStreetMap location map of Chojnice, Poland:
  • top = 53.719
  • bottom = 53.678
  • left = 17.5219
  • right = 17.678
Powiat chojnicki location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu chojnickiego, Polska
Brama Czluchowska w Chojnicach-przod.JPG
Autor: Pici3k, Licencja: CC BY-SA 4.0
Chojnice - Brama Człuchowska, pięciokondygnacyjna brama z połowy XIV w. Obecnie Muzeum Regionalne (front)