Muzeum Jad la-Szirjon

Muzeum Jad la-Szirjon
יד לשריון
Ilustracja
Wieża ciśnieniowa z czołgiem M4 Sherman
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Latrun

Data założenia

1982

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Jad la-Szirjon”
Ziemia31°50′17,002″N 34°58′49,501″E/31,838056 34,980417

Muzeum Jad la-Szirjon (he. יד לשריון, ang. Yad la-Shiryon Museum) – spełnia funkcję muzeum wojskowego, państwowego pomnika poświęconego poległym żołnierzom izraelskiego korpusu pancernego i mauzoleum. Położone jest w Latrun w środkowej części Izraela. Budowę muzeum rozpoczęto 14 grudnia 1982.

Na terenie muzeum zgromadzono ponad 200 czołgów i pojazdów opancerzonych z całego świata. Wiele z prezentowanych pojazdów nigdy nie było używanych przez Siły Obronne Izraela, a znalazły się w muzeum jako zdobycze wojenne lub na drodze transakcji handlowych. Jest to jedna z największych na świecie kolekcji czołgów. Wielu ludzi zainteresowanych sprzętem wojskowym przyjeżdża tutaj z różnych krajów[1].

Obiekty muzealne

Posterunek brytyjskiej policji w Latrun

Główny budynek muzeum mieści się w dawnym brytyjskim forcie policji w Latrun. Został on wybudowany na przełomie lat 1941–1942 i podczas brytyjskiego panowania w Mandacie Palestyny służył jako więzienie dla wielu członków żydowskich organizacji militarnych Hagany, Irgunu i Lechi. Zachowano autentyczny wygląd ze śladami kul i arabskimi napisami na ścianach[2].

Podczas wojny o niepodległość fort był miejscem niezwykle krwawych walk izraelsko-arabskich. Podczas tej wojny Jordańczycy zamienili fort w trudną do zdobycia twierdzę. Fort posiadał wówczas dwie wieże obserwacyjne, które dawały 360-stopniowe pole widzenia całej okolicy. Obrońcy wykorzystali wąskie szpary okienne jako strzelnice, rażąc śmiertelnym ogniem nacierających izraelskich żołnierzy. Obecnie w brytyjskim forcie znajdują się biura administracji muzeum, archiwum, biblioteka, sale wystawowe i synagoga. Na ekspozycjach wystawiono setki modeli czołgów, które pokazują kolejne etapy rozwoju broni pancernej na świecie. Wśród eksponatów znajdują się także modele pancerzy średniowiecznych rycerzy, asyryjskie i egipskie rydwany i projekt pierwszego czołgu wykonany przez Leonarda da Vinci.

Istniejąca wieża obserwacyjna fortu została przebudowana na „Wieżę Łez” przez izraelskiego artystę Danny Karavana. Wnętrze wieży wyłożono stalą wymontowaną z czołgów. Zainstalowano także specjalną instalację, dzięki której po pancerzach spływa woda.

Ściana Pamięci z nazwiskami poległych pancerniaków

Na zewnątrz budynku wzniesiono pomnik – ścianę z imionami poległych izraelskich pancerniaków, począwszy od wojny o niepodległość w 1948 do chwili obecnej. Na tej ścianie widnieją 4873 nazwiska[3].

Znajduje się tutaj także jeden z największych amfiteatrów, który jest wykorzystywanych do różnych oficjalnych uroczystości państwowych. Jednak najbardziej charakterystyczną budowlą muzeum jest wieża wodna, na której szczycie umieszczono czołg M4 Sherman. Symbol ten służy jako oficjalne logo muzeum. Decyzję o umieszczeniu czołgu na szczycie wieży podjął w 1979 gen. Mussa Peled. Umieszczony tam czołg był jednym z pierwszych, które walczyły w Siłach Obronnych Izraela. Ponieważ wieża była zaprojektowana aby udźwignąć maksymalnie 25 ton, a czołg M4 Sherman waży 34 tony, musiano z jego wnętrza usunąć silnik, przekładnie i inne elementy wyposażenia[4].

W muzeum jest także pomnik wystawiony na cześć aliantów z II wojny światowej: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rosji. Pomnik składa się ze sterty głazów, na których umieszczono trzy czołgi, które służyły w wojskach sprzymierzonych na różnych frontach wojny. Są to rosyjski T-34, brytyjski Cromwell i amerykański Sherman. Pomnik jest otoczony flagami 19 państw i organizacji, które aktywnie uczestniczyły w walce z nazizmem. Jest wśród nich flaga Brygady Żydowskiej, która walczyła w brytyjskiej armii.

Ekspozycja czołgów

Muzeum słynie na całym świecie jako miejsce ekspozycji niezwykłej kolekcji czołgów i pojazdów opancerzonych. Znajdują się tutaj pojazdy produkcji izraelskiej, sprzęt zdobyty na nieprzyjaciołach podczas wojen i pojazdy specjalnie zakupione do ekspozycji:

Francja

  • Hotchkiss H-35 – w 1948 Izraelczycy kupili 10 takich czołgów we Francji. Sformowano z nich „słowiańską” kompanię (rosyjscy Żydzi) 82 Batalionu, który między innymi zdobył port lotniczy Lydda i Lod.
  • Renault R-35 – Izraelczycy zdobyli dwa takie lekkie czołgi podczas syryjskiego ataku na kibuc Deganja Alef w 1948.
  • AMX-13 – był to pierwszy nowoczesny czołg zakupiony w 1956 przez izraelską armię. Zmodernizowano w nich silnik, system ładowania działa oraz system kontroli ognia. W 1969 większość tych czołgów odsprzedano do Singapuru. Na platformie czołgu AMX-13 stworzono transporter opancerzony AMX-VCI.
  • AMX-13 Turret – była to egipska modyfikacja francuskiego czołgu AMX-13 i amerykańskiego Shermana. Prezentowany w muzeum czołg zdobyto na Półwyspie Synaj w 1967.

Izrael

  • Merkawa Mk 1 – został zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem gen. mjr. Izraela Tala z uwzględnieniem specyficznych potrzeb izraelskiej armii. Był to pierwszy czołg wyprodukowany przez izraelski przemysł zbrojeniowy. Umożliwiło to uniezależnienie się Izraela od zagranicznych dostaw. Pierwsze czołgi weszły do służby w kwietniu 1979, a ich produkcja trwała do 1983.
  • Merkawa Mk 2 – w 1983 wprowadzono nową wersję czołgu Merkawa, w której uwzględniono wszystkie doświadczenia wojny libańskiej. Między innymi wprowadzono nowe wielowarstwowe pancerze, nowe główne działo 105 mm, moździerz 60 mm i łańcuchy zwisające z tyłu wieży, jako ochrona przed pociskami przeciwpancernymi. Produkcję tego czołgu zakończono w 1989.

Niemcy

Stany Zjednoczone

  • M3A1 Stuart – w muzeum jest jeden taki lekki czołg w brytyjskim malowaniu.
  • Sherman – izraelska armia przez wiele lat modernizowała Shermany i stworzyła liczne jego warianty na swoje potrzeby. Istniały warianty inżynieryjne, saperskie, techniczne, sanitarne, artyleryjskie i inne.
    • M4A3 Sherman – kilka tych lekkich czołgów zakupiono w 1948 z nadwyżek wojskowych we Włoszech. Po sprowadzeniu do Izraela i ich naprawie, zdążyły wziąć udział w walkach wojny o niepodległość w 1948.
    • M10 Achilles – kilka tych niszczycieli czołgów zakupiono w 1948 z nadwyżek wojskowych w Europie.
    • M50 Sherman – była to zmodyfikowana wersja czołgu M4 Sherman, która weszła do użycia w izraelskiej armii w 1956. Podczas kryzysu sueskiego w 1956 był to najlepszy izraelski czołg. Ogółem do 1964 wyprodukowano około 300 tych czołgów.
    • M51 Sherman – zmodyfikowana wersja czołgu M50 Sherman z silniejszym działem i silnikiem. Został użyty podczas walk w 1967 i 1973 roku.
    • M50 155mm Sherman – samobieżna haubica 155 mm stworzona na platformie czołgu M50 Sherman. Nie posiadała żadnej obrony przed ostrzałem lotniczym, była jednak z powodzeniem wykorzystywana podczas wojen 1967 i 1973.
    • Sherman MAR-240 – wersja czołgu Sherman wyposażona w wyrzutnię rakiet 240 mm, podobna do radzieckiej Katiuszy. Wersję tę stworzono na podstawie zdobytej w 1967 radzieckiej BM-24 Katiusza.
    • Sherman MAR-290 – rozwojowa wersja wyposażona w wyrzutnię rakiet 290 mm. Była wykorzystywana głównie podczas wojny libańskiej w 1982.
    • Sherman HVSS – był to transporter opancerzony używany do ewakuacji rannych z pola walki. Był on często wykorzystywany podczas wojny na wyczerpanie w latach 1968–1970 nad Kanałem Sueskim.
    • Sherman Type C – amfibia zbudowana na platformie czołgu M4A1 Sherman. W wersji inżynieryjnej posiadała żuraw o udźwigu 55 ton oraz łopaty spychacza z przodu i tyłu. Jego wyciągarka potrafiła ciągnąć przedmioty o masie 72 ton.
  • M3A4 Lee – amerykański czołg średni używany pod koniec II wojny światowej.
  • M41 Walker Bulldog – lekki czołg używany przez Amerykanów podczas wojny koreańskiej.
  • M52 – samobieżna haubica zbudowana na podwoziu czołgu M41 Walker Bulldog. Prezentowany w muzeum pojazd został zdobyty na jordańskiej armii w 1967.

Wielka Brytania

  • Cromwell – podczas wycofywania brytyjskich wojsk z Mandatu Palestyny, żydowscy bojownicy ukradli jeden czołg Mk I i jeden Mk IV. Wzięły one udział w walkach podczas wojny o niepodległość w 1948.
  • Vickers Mk. VIB – lekkie brytyjskie czołgi, które były używane przez armię egipską podczas wojny o niepodległość w 1948. Prezentowany w muzeum czołg został uszkodzony i zdobyty w kibucu Jad Mordechaj.
  • Centurion – te brytyjskie czołgi zostały zakupione przez Izrael w 1966. Były to wówczas już mocno przestarzałe pojazdy, które Izraelczycy nazwali Sho’t i rozpoczęli ich gruntowną modernizację. Przystępując w 1967 do wojny sześciodniowej izraelska miała już 293 zmodernizowanych czołgów Centurion. Dodatkowo podczas wojny zdobyto 30 tych czołgów od jordańskiej armii (Jordania miała wówczas 44 Centuriony). Wersje używane w izraelskiej armii:
    • Sho’t Meteor – podstawowa zmodernizowana wersja czołgu Centurion z silnikiem z 1959.
    • Sho’t Kal Alef/Bet/Gimel/Dalet – kolejne wersje modernizacji czołgu Centurion przeprowadzane w latach 1970–1974. Zmianom podlegały silniki, systemy stabilizacji i kierowania ogniem oraz opancerzenie.
    • Nagmashot/Nagmachon/Nakpadon – ciężkie transportery opancerzone wybudowane na podwoziu Centurionów, wykorzystywane do celów bojowych lub inżynieryjnych (m.in. Most czołgowy i amfibia).
    • Puma – wprowadzony do użycia w 1983 ciężki transporter opancerzony zbudowany w oparciu o platformę Centuriona.

Związek Radziecki

Komunikacja

Na wschód od Latrun znajduje się węzeł drogowy autostrady nr 1 ISR-FW-1.svg (Tel AwiwJerozolima) z drogą ekspresową nr 3 ISR-HW-3.svg (AszkelonModi’in-Makkabbim-Re’ut). Natomiast na zachód od Latrun przebiega droga nr 424 ISR-HW424.png, którą jadąc na północny zachód dojedzie się do Parku Mini Izrael.

Przypisy

  1. The Nomad – A Personal Aviation & Travel Site: Yad La’Shiryon. [dostęp 2008-10-09]. (ang.).
  2. The Nomad – A Personal Aviation & Travel Site: The Latrun Police Building. [dostęp 2008-10-09]. (ang.).
  3. The Nomad – A Personal Aviation & Travel Site: Wall of Names Memorial. [dostęp 2008-10-09]. (ang.).
  4. The Nomad – A Personal Aviation & Travel Site: Sherman Tank on Tower. [dostęp 2008-10-09]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
M60A1-Patton-Blazer-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Magach 6 - an Israeli upgraded M60A1 Patton with Blazer ERA in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
M4A1-Sherman-latrun-1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: M4A1(76) Sherman medium tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
M5A1-Stuart-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: M5A1 Stuart light tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Merkava-3-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Israeli Merkava Mk III MBT in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
T-54-.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był נחמן z hebrajskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
T-54 tank
ISR-HW-3.svg
Highway 3 in Israel
Magach-7-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Magach 7 tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
M551-Sheridan-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: M551 Sheridan light tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Matilda-latrun-1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Infantry tank Mk II Matilda in Yad la-Shiryon Museum, Israel.

Source: Photo by me, User:Bukvoed
AMX-13-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: AMX-13 light tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed
Cromwell-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Cruiser tank VIII Cromwell in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005. Remark: the gun is dummy.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
ISR-FW-1.svg
Highway 1 in Israel
PT-76-latrun-1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Soviet PT-76 amphibious tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
M50-Supersherman-latrun-1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Sherman M-50 (Supersherman) in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
M3A1-Stuart-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: M3A1 Stuart light tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
M3-Lee-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: M3 Lee medium tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Centurion-MkV-latrun-1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Centurion Mk V MBT in Yad la-Shiryon Museum, Israel.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
ISR-HW424.png
Israel road 424 sign
M4-Sherman-tower-latrun-2.jpg
Autor: Bukvoed, Licencja: CC BY 3.0
M4 Sherman on top of a former water tower in Yad la-Shiryon Museum, Israel. Judging by rear view, seems to be M4 proper.
Armored-Corps-Memorial-latrun.jpg
Autor: Bukvoed, Licencja: CC BY 3.0
Yad la-Shiryon Museum, Israel.
T-34-85-latrun-1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: T-34/85 medium tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel.

Source: Photo by me, User:Bukvoed
M3-Grant-latrun-1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: M3 Grant medium tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Pz-IVG-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: PzKpfw IV Ausf J, captured from the Syrian Army in the Six Day War, in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005, with a Sturmgeschutz III in the background.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Centurion-Shot-Kal-Gimel-latrun-1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Centurion (Shot Kal Gimel) MBT in Yad la-Shiryon Museum, Israel.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Hotchkiss-H-39-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Hotchkiss H-39 light tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed
Merkava-1-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Israeli Merkava Mk I MBT in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
AMX-13-.jpg
Autor: Oryginalnym przesyłającym był נחמן z hebrajskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
AMX-13 ביד לשריון בלטרון. התמונה צולמה על ידי.
Leopard-1-latrun-1.jpg
Autor: Bukvoed, Licencja: CC BY 2.5
Leopard 1 MBT in Yad la-Shiryon Museum, Israel.
T-72-.jpg
Autor: Original uploader was MathKnight at he.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0

טנק T-72 (התמונה של נחמן, הסרתי ב Crop את המסגרת הלבנה המיותרת)

כיתוב מקורי: טנק T-72. הטנק אינו של צבא ערבי אלא שרת במדינה מזרח אירופית. צולם בלטרון על ידי.

רישיון

צולם ע"י נחמן, ועובד ע"י MathKnight
Vickers-MkVIB-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Vickers Light Tank MkVIB, captured from the Egyptian Army in the Independence War, in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Chieftain-MkIII-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: FV 4201 Chieftain MBT in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
IS-3-latrun-2.jpg
Autor: Bukvoed, Licencja: CC BY 2.5
Captured Egyptian IS-3 heavy tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel
Merkava-2-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Israeli Merkava Mk II MBT in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
M4A4-AMX-13-latrun-2.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Captured Egyptian M4 Sherman tank with AMX-13 tank turret in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005. The tank seems to combine a hull of early production M4A4 and an engine of M4A2.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
M24-Chaffee-latrun-1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: M24 Chaffee light tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Merkava4-pic001.jpg
Autor: MathKnight, Licencja: CC BY-SA 3.0

Merkava tank Mk4 in Yad LaShirion, Latrun, Israel

טנק מרכבה סימן 4 ביד לשריון, לטרון, ישראל
M48A3-Patton-latrun-1-3.jpg
Autor: Bukvoed, Licencja: CC BY 3.0
M48A3 Patton tank in Yad la-Shiryon Museum, Israel.
M51-.jpg
Autor: Original uploader was נחמן at he.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
שרמן M51. צולם על ידי בלטרון.
Tiran-6-latrun-1.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5

Description: Soviet T-62 MBT (Israeli designation Tiran 6) in Yad la-Shiryon Museum, Israel. 2005.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Latrun-Police-Building.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Bukvoed (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
Former police building in Latrun, Israel. Now part of the Armored Corps Museum (Yad la-Shiryon). 2005.
Centurion-Shot-Kal-Alef-latrun-2.jpg
Autor: Bukvoed, Licencja: CC BY 3.0
Centurion "Shot Kal Alef" in Yad la-Shiryon Museum, Israel, 2008.