Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli

Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli
Ilustracja
Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli
Państwo

 Polska

Miejscowość

Stalowa Wola

Adres

ul. ks. J. Popiełuszki 4,
37-450 Stalowa Wola

Data założenia

2010

Zakres zbiorów

historia regionu 1937-1989

Dyrektor

ks. Stanisław Gurba

Położenie na mapie Stalowej Woli
Mapa konturowa Stalowej Woli, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli”
Położenie na mapie powiatu stalowowolskiego
Mapa konturowa powiatu stalowowolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli”
Ziemia50°35′52,57″N 22°01′46,11″E/50,597936 22,029475
Strona internetowa

Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Wolimuzeum z siedzibą w Domu Katechetycznym przy bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli.

Historia

Muzeum zostało powołane do istnienia dekretem ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza 4 listopada 2009 a otwarte 16 października 2010 roku. Trzon ekspozycji stanowi kolekcja numizmatyczna ks. prof. Wilhelma Gaja Piotrowskiego oraz pamiątki po św. Janie Pawle II. Aranżacja plastyczna wnętrza, zaprojektowana przez Annę Skołożyńską-Ciecierę przy współpracy z Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu i Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, ukazuje związki prezentowanych obiektów z papieskim nauczaniem oraz z historią budowy bazyliki konkatedralnej[1]. W jednej z sal prezentowane są obrazki św. Jana Pawła II (tzw. Santini) wręczane wiernym z okazji świąt Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego, w aranżacji opracowanej przez Magnum-art: Bartosz Cebula z Sandomierza w 2018 roku. Ostatni etap tworzenia Muzeum został zrealizowany w 2016 r. w ramach projektu „Patriotyzm Jutra”, którego rezultatem jest ekspozycja „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli w latach 1982-1989”. Wystawa odwołuje się do historii „Solidarności”, która jest ważnym elementem polskiego dziedzictwa narodowego, przypomina sylwetki twórców oraz okoliczności strajków sierpniowych 1988 w Stalowej Woli. Kontekst wystawy nawiązuje do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przez władze PRL[2].

Ekspozycja

Wystawa przypomina papieskie nauczanie, jako duchowy testament, ujęte w lekcje tematyczne: człowiek, ojczyzna, Kościół, rodzina, młodzież, miłość, przebaczenie, pokój, wolność, radość, dialog. Wielkoformatowe fotografie i cytaty z papieskich wystąpień ilustrują przedstawione zagadnienia. Na tym tle zaprezentowane zostały pamiątki związane ze św. Janem Pawłem II. Walor edukacyjny wystawy wzrasta dzięki projekcjom filmowym w specjalnie wydzielonej sali. Ukazane też zostały związki Jana Pawła II ze Stalową Wolą datujące się od czasu, gdy jako Arcybiskup Krakowski poświęcił w 1973 r. kościół stalowowolski[3]. W sali "Oblicze Boga" prezentowany jest pełny i unikatowy komplet obrazków papieskich z reprodukcjami dzieł sztuki na awersie oraz życzeniami świątecznymi i facsymile podpisu Jana Pawła II na rewersie[4]. Wśród pamiątek z działalności stalowowolskiej podziemnej Solidarności eksponowane są m.in. bezcenne pamiątki wykonane przez stalowowolskich opozycjonistów internowanych w okresie stanu wojennego w Polsce. Są to drewniane krzyżyki, różaniec z chleba, talerz przygotowany na okazję ślubu z wyrytymi życzeniami: 100 lat solidarności z żoną. Jest też koszula więzienna z wyhaftowanym napisem Solidarność oraz miejscem i datą internowania, Sztandar „Solidarności” z 1981 r. i transparent z pierwszych stalowowolskich wolnych wyborów w 1989 roku [5]. Historia budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski, dziedzictwo kulturowe związane z papieżem Janem Pawłem II oraz działalność stalowowolskiej podziemnej „Solidarności” zostały przedstawione na wystawie tak, aby treści przekazać w sposób zróżnicowany, dostosowany do odbiorców w każdym wieku, zarówno uczniów wszystkich typów szkół i przedszkoli, jak i osób dorosłych, całych rodzin oraz seniorów.

Przypisy

  1. S. Gurba, Święty Jan Paweł II widziany poprzez pamiątki kolekcjonerskie - Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli, „Kronika Diecezji Sandomierskiej” 108(2015)9-10, s. 595-596
  2. A. Garbacz, E. Kuberna, A jutro jest nieznane... Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-89. Przewodnik, Stalowa Wola 2017
  3. A. Rusak, L. Mizera, Muzeum Jana Pawła II – folder informacyjny, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
  4. J. Uliasz, Oblicze Boga w tajemnicach Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego, Rzeszów 2003
  5. S. Gurba, Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli – kościelna placówka muzealna przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, ABMK 107(2017), s. 307-312.

Galeria

Bibliografia

  • Garbacz A., Kuberna E., A jutro jest nieznane... Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-89. Przewodnik, Stalowa Wola 2017.
  • Gurba S., Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli – kościelna placówka muzealna przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski, "Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne" 107(2017), s. 307-312. (ISSN 0518-3766)
  • Gurba S., Święty Jan Paweł II widziany poprzez pamiątki kolekcjonerskie - Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli, „Kronika Diecezji Sandomierskiej” 108(2015)9-10, s. 594-602. (ISSN 1230-7157)
  • Rusak A., Mizera L., Muzeum Jana Pawła II – folder informacyjny, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu.
  • Oblicze Boga w tajemnicach Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego, Jacek Uliasz (red.), Rzeszów: Poligrafia Wyższego Seminarium Duchownego, 2003, ISBN 83-89326-36-1, OCLC 749244544.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Muzeum Jana Pawła II - Cela więzienna.jpg
Autor: Stanisław Gurba, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cela więzienna przypomina o cenie, jaką zapłaciło wiele kobiet i mężczyzn za działalność opozycyjną wobec reżimu komunistycznego.
Muzeum JP2.JPG
Autor: Stanisław Gurba, Licencja: CC BY-SA 4.0
Budynek Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli
Muzeum Jana Pawła II - korytarz.jpg
Autor: Stanisław Gurba, Licencja: CC BY-SA 4.0
W korytarzu przedstawiono historię budowy kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli i związki Jana Pawła II ze Stalową Wolą
Wystawa "Oblicze Boga".jpg
Autor: Stanisław Gurba, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wystawa obrazków św. Jana Pawła II wręczanych wiernym z okazji Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego
Muzeum Jana Pawła II - sala okrągła.jpg
Autor: Stanisław Gurba, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ekspozycja przypomina papieskie nauczanie ujęte w lekcje tematyczne: człowiek, ojczyzna, Kościół, rodzina, młodzież, miłość, przebaczenie, pokój, wolność, radość, dialog.
Stalowa Wola location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Stalowa Wola, Poland
Ta mapa of Stalowa Wola została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Muzeum Jana Pawła II - sala Strajki 1988.jpg
Autor: Stanisław Gurba, Licencja: CC BY-SA 4.0
Strajki 1988 to przełomowe wydarzenie w dziejach stalowowolskiej opozycji. Szczególne znaczenie miał strajk podjęty 22 sierpnia 1988 r. w Hucie Stalowa Wola.