Muzeum Okręgowe w Lesznie

Muzeum Okręgowe w Lesznie
Ilustracja
Pastorówka, siedziba muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Leszno

Adres

pl. Jana Metziga 17, 64-100 Leszno

Data założenia

1 stycznia 1950

Zakres zbiorów

malarstwo, portrety, portrety trumienne, portrety królów kurkowych, rzemiosło artystyczne, dziedzictwo protestanckie, ikonografia, fotografia, judaika, zbiory etnograficzne, starodruki

Dyrektor

Kamila Szymańska

Położenie na mapie Leszna
Mapa konturowa Leszna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Okręgowe w Lesznie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Okręgowe w Lesznie”
Ziemia51°50′29″N 16°34′17″E/51,841389 16,571389
Strona internetowa
Kamienica przy pl. Jana Metziga 16, w której znajduje się część ekspozycji
Dom przedpogrzebowy w Lesznie, mieści zbiory judaiców
Nowa Synagoga w Lesznie, miejsce wystaw czasowych i sztuki współczesnej

Muzeum Okręgowe w Lesznie – placówka muzealna znajdująca się w Lesznie.

Historia

Pierwszą w Lesznie placówką kulturalną o charakterze muzealnym było założone w 1924 tzw. Muzeum Rodzime, które funkcjonowało przy Towarzystwie Czytelni Ludowych. Posiadało ponad tysiąc eksponatów, które były darowizną jednego z leszczyńskich nauczycieli. Podczas II wojny światowej znaczna część zbiorów uległa zniszczeniu, pozostałe zostały rozproszone. Cztery lata po zakończeniu wojny Zarząd Miejski podjął decyzję o zainicjowaniu działalności muzeum kultury miejskiej XVII i XVIII wieku.

W grudniu 1949 r. placówkę wpisano do państwowego rejestru muzeów, a 1 stycznia zainaugurowano jego działalność. Podlegało ono Muzeum Wielkopolskiemu w Poznaniu, a jego siedzibą był leszczyński ratusz. Po ośmiu latach pieczę nad muzeum przejął miejski samorząd, ale utraciło ono siedzibę. Wobec braku miejsca do zorganizowania ekspozycji zasoby przewieziono do pałacu w Rogalinie, ale po krótkim czasie powróciły one do Leszna i były składowane w kościele św. Krzyża.

Pod koniec 1962 r. na siedzibę muzeum przydzielono budynek dawnej pastorówki ewangelickiej przy placu Jana Metziga 17, od początku 1963 działała tam ekspozycja związana z historią miasta i regionu. Liczba zbiorów szybko rosła i konieczne stało się powiększenie placówki, co stało się możliwe dzięki decyzji Prezydium Rady Miasta, które oddało na potrzeby wystawiennicze wnętrza domu numer 16. W 1993 r. w dawnym domu pogrzebowym gminy żydowskiej zorganizowano ekspozycję sztuki judaistycznej, równocześnie rozpoczęto remont przejętej w kwietniu 1992 r. Nowej Synagogi. Został on przerwany w 1999 r., ponieważ w oparciu o uchwałę o restytucji mienia żydowskiego roszczenia do obiektu zgłosiła Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu. Po kilku latach sporu Sejmik Województwa Wielkopolskiego zapłacił odszkodowanie, a Gmina wycofała swoje roszczenia. Od 2006 r. Nowa Synagoga pełni rolę galerii sztuki.

W 2016 r. muzeum zostało wyróżnione statuetką "Dobosz Powstania Wielkopolskiego", przyznawaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919[1].

Ekspozycja

Parter

  • Na parterze muzeum eksponowane są tablice epitafijne zawierające portrety trumienne rodzin wyznania kalwińskiego, które pochodzą z pochowanych w kościele św. Jana rodzin polskich tj. Potworowscy, Dziembowscy, Mielęccy, Bronikowscy, Potworowscy i Żychlińscy.
  • Malarstwo portretowe członków rodzin Leszczyńskich i Sułkowskich.
  • Galeria malarstwa portretowego z XVII-XIX wieku.

Półpiętro

  • Sala pamięci Jana Amosa Komeńskiego, gdzie znajduje się jego portret i zgromadzone w gablotach prace i wydawnictwa poświęcone jego postaci. Znajdują się tam również przywiezione przez niego w 1615 pochodzące z kościoła św. Jana kielichy mszalne oraz tkaniny zdobiące ołtarz.

I piętro

II piętro

  • Wystawa archeologiczna obejmująca wszystkie epoki, min. skarb srebrnych monet znaleziony w Górznie, ozdobny miecz z II połowy XIII wieku wyłowiony z Jeziora Łoniewskiego należący prawdopodobnie do księcia wielkopolskiego Przemysława II (jeden z pięciu mieczy z tego okresu znajdujących się w zbiorach polskich muzeów).
  • Zbiory etnograficzne związane z południowo-zachodnią wielkopolską tzw. Biskupizną i obecną ziemią leszczyńską, kolekcja obejmuje stroje ludowe i codzienne, sztukę ludową i wyroby rzemieślnicze z Kąkolewa, Pawłowic, Bukówca Górnego oraz Krobi. Zgromadzona bogata kolekcja kobiecych czepców pozwoliła wyodrębnić 14 grup etnicznych. Szczególnym eksponatem są drewniane organy z 400 piszczałkami wykonane w 1938 przez Antoniego Prałata z Osiecznej, szuńdy (koromysło) i tzw. lody do dźwigania ciężarów. Liczna jest ekspozycja dotycząca strojów weselnych i zabawek, sukni z okolic Krotoszyna, kolekcja żelazek na węgiel, ceramiki, krosna, skrzyni na odzież z motywami kwiatów i roślin.

III piętro

Biblioteka

Muzealna biblioteka posiada starodruki z działających w mieście drukarń, wydawnictwa i publikacje z XIX wieku i okresu przed wybuchem II wojny światowej. Szczególnie cenne są drukowane w Amsterdamie i ilustrowane prace Jana Amosa Komeńskiego i Jana Jonstona.

Inne zbiory

  • Barokowe epitafium Samuela Szlichtynga z rozebranej świątyni w Szlichtyngowej.

Oddział judaistyczny

Judaica znajdują się w odbudowanym domu przedpogrzebowym przy Alei Jana Pawła II 14 (dawniej ul. E.Estkowskiego 6).

Nowa Synagoga

W gmachu odrestaurowanej Nowej Synagogi przy ulicy G.Narutowicza 10 są organizowane wystawy czasowe, prelekcje, koncerty muzyki poważnej i dawnej oraz wystawy sztuki współczesnej.

Gmach muzeum

Muzeum znajduje się w kamienicy z XVII wieku wybudowanej w stylu barokowym, w której mieszkał kiedyś pastor kościoła kalwińskiego (obecnie jest to kościoła św. Krzyża). Do wnętrza prowadzą oryginalne drzwi z XVIII wieku z metalową, ozdobną kołatką. Portal ozdobiony jest korynckimi kolumnami. Część zbiorów zajmuje sąsiednią kamienicę z XVIII wieku.

Były dyrektor Witold Omieczyński chciał, aby muzeum zmieniło siedzibę. Obecna lokalizacja wyczerpała powierzchniowe możliwości ekspozycyjne i część zbiorów nie może być prezentowana w sposób stały. Na obiekt odpowiadający potrzebom wskazał Pałac Sułkowskich[2].

Przypisy

Bibliografia

  • Bogdan Zgodziński „Leszno i okolice” Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1978 s. 44.
  • Bogdan Zgodziński „Województwo leszczyńskie” Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1981 s. 44–45
  • Kazimierz Szalewski „Leszno i okolice” Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1983 ISBN 83-217-2348-9, s. 39–40.
  • Leszno – plan miasta Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych Warszawa-Wrocław 1985.
  • Bogdan Zgodziński „Województwo leszczyńskie” Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1989 ISBN 83-01-07676-3, s. 118–122.
  • Zdzisław Moliński „Przewodnik po Lesznie i okolicy” Dom Wydawniczy OFFICINA na zlecenie Urzędu Miasta w Lesznie, Leszno 1999 ISBN 83-87784-45-1, s. 36–39.

Media użyte na tej stronie

Greater Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.70 N
  • S: 51.05 N
  • W: 15.68 E
  • E: 19.19 E
Leszno,ul.Jana Pawła II 24 - filia Biblioteki Miejskiej w Lesznie.jpg
Autor: Mieczysaw, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Leszno, al. Jana Pawła II 12-14 - zespół dawnego cmentarza żydowskiego: relikty cmentarza z XVII - XX w., dom przedpogrzebowy nr 14 z początku XX w., dawny dom grabarza nr 12 z 1. ćw. XX w. (zabytek nr 787/Wlkp/A)
SynagogaLeszno06.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Leszno location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Leszno, Poland
Ta mapa of Leszno została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Leszno,Plac Metziga 16.jpg
Autor: Mieczysaw, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Leszno, Plac Jana Metziga 16 - dom z 1888, obecnie Muzeum Okręgowe (zabytek nr 504/Wlkp/A)
Leszno,Plac Metziga 17.jpg
Autor: Mieczysaw, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Leszno, Plac Jana Metziga 17 - pastorówka z 1. połowy XVIII w., obecnie Muzeum Okręgowe (zabytek nr 503/Wlkp/A)