Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim
Państwo

 Polska

Województwo

 lubelskie

Miejscowość

Janów Lubelski

Adres

ul. Ogrodowa 3a, 23-300 Janów Lubelski Tel. (015) 87 24 679

Data założenia

1 stycznia 1986

Dyrektor

Barbara Nazarewicz

Położenie na mapie Janowa Lubelskiego
Mapa konturowa Janowa Lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim”
Położenie na mapie powiatu janowskiego
Mapa konturowa powiatu janowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim”
Położenie na mapie gminy Janów Lubelski
Mapa konturowa gminy Janów Lubelski, u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim”
Ziemia50°42′18,0000″N 22°25′04,5840″E/50,705000 22,417940
Strona internetowa

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim – jedyne muzeum w Janowie Lubelskim o tematyce regionalnej. Mieści się aktualnie w budynku Starego Więzienia w Janowie Lubelskim wybudowanego w latach 1825–1826, obecnie w remoncie. Od 2013 w częściowo wyremontowanych salach organizowane są wystawy czasowe. Tymczasowa siedziba Muzeum – dyrekcja oraz sala wystaw czasowych mieści się w budynku Domu Nauczyciela przy ul. Ogrodowej 16.

Muzeum zostało powołane do życia 1 stycznia 1986. Przez pierwsze 10 lat działało jako Muzeum Czynu Zbrojnego w Janowie Lubelskim – Oddział Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Jako Muzeum Regionalne działa od 1996. Od tego czasu jest samodzielna placówką podlegającą władzom samorządowym.

Gromadzenie i udostępnianie eksponatów

Główną działalnością muzeum jest gromadzenie i udostępnianie zbiorów. Gromadzonymi eksponatami są między innymi wszelkie zbiory dotyczące archeologii i historii regionu, jego tradycji oraz kultury i sztuki. Zbiory tego typu pozyskiwane są głównie przez zakup, przekazania lub darowiznę. Prowadzone są również kwerendy w innych muzeach, archiwach i bibliotekach. Zbiory własne, muzeum udostępnia bezpłatnie na potrzeby badań naukowych. Korzystać z nich mogą także osoby poszukujące wiedzy na temat historii lub etnografii regionu powiatu janowskiego.

Ze zbiorów rocznie korzysta około 50 osób. Często korzystają z nich ludzie na potrzeby wydawnictw książkowych lub czasopism (np. czasopisma Janowskie Korzenie).

Wystawiennictwo

Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą będąca jedną z form udostępniania zbiorów własnych. Prezentacja odbywa się na wystawach stałych. Poza tym organizowane są wystawy czasowe, dobierane pod kątem przekazania wiedzy z danej dziedziny. Istotna jest w tym przypadku prowadzona współpraca z innymi muzeami, bibliotekami i innymi podobnymi instytucjami. Przykładem jest tu Polska Akademia Nauk, Instytut Pamięci Narodowej, Towarzystwo National Geographic Polska, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie.

Badania naukowe

Muzeum w Janowie Lubelskim zajmuje się prowadzeniem badań w terenie na obszarze powiatu janowskiego głównie w celu pozyskania zabytków archeologicznych, historycznych i etnograficznych. Prowadzi też prace kwerendalne w muzeach archiwalnych, u osób prywatnych w celu uzyskania informacji na temat historii i kultury ziemi janowskiej, oraz w celu dokumentacji i archiwizacji tych materiałów.

Innym przejawem działalności naukowej i badawczej muzeum są organizowane przez nie obozy naukowe dla studentów Wydziału Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie.

Wydawnictwa

Muzeum wydaje katalogi informacyjne do wystaw organizowanych w muzeum. Poza tym jest także współwydawcą lub wydawcą pozycji książkowych. Należy tu głównie wymienić:

  • Janów Lubelski 1640–2000, pod red. Zenona Baranowskiego, Barbary Nazarewicz, Józefa Łukasiewicza, Sandomierz: Wydawnictwo Diecezjalne, 2000, 302 ss.
  • Zenon Baranowski, Rys historyczny miejscowości powiatu janowskiego, Lublin, Stalowa Wola: „Sztafeta”, 2001. 171 ss.
  • Janowskie Gimnazjum i liceum w oczach wychowanków (1993, praca zbiorowa, 59 stron).
  • Łążek garncarski (1995, Barbara Nazarewicz).
  • Janowskie Korzenie.

Działalność oświatowa

Muzeum współpracuje ze szkołami powiatu janowskiego w celu prowadzenia programów edukacyjnych. Organizuje seminaria na bazie wystaw i ekspozycji. Muzeum próbuje podtrzymywać lokalną tradycję ginące umiejętności, jak np. garncarstwo, plecionkarstwo organizując warsztaty dla dzieci i młodzieży. Poza tym muzeum w Janowie współorganizuje wiele imprez kulturalnych na terenie miasta, na przykład: Festiwal kaszy lub Jarmark Janowski.

Przypisy

Bibliografia

  • Janowskie Muzeum istnieje już od 20 lat, Piotr Widz, Gazeta Janowska. – 2006, luty, str. 6 -PDF.
  • Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim zaprasza, oprac. Barbara Nazarewicz, Gazeta Janowska. – 2005, maj, str. 9 -PDF.
  • Janowskie muzeum dofinansowane przez ministra, Gazeta Janowska. – 2009, nr 2, s. 6, PDF

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie