Muzeum Rzemiosła w Krośnie

Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krosno

Adres

ul. Pisudskiego 19

Data założenia

1990

Zakres zbiorów

historia techniki i rzemiosła

Dyrektor

Ewa Mańkowska

Położenie na mapie Krosna
Mapa konturowa Krosna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rzemiosła w Krośnie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Rzemiosła w Krośnie”
Ziemia49°40′56″N 21°45′57″E/49,682222 21,765833
Strona internetowa

Muzeum Rzemiosła w Krośnie – muzeum z siedzibą w Krośnie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą jest "Dom pod zegarem" - kamienicy pochodzącej z przełomu XIX i XX wieku.

Kamienica, w której mieści się muzeum, została wybudowana dla Michała Mięsowicza - zegarmistrza i fabrykanta zegarów. W budynku tym w latach 1901-1938 funkcjonowała Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych, w której wyprodukowano około 280 mechanizmów.
Idea otwarcia Muzeum Rzemiosła powstała na początku lat 80. XX wieku w środowiskach związanych z Cechem Rzemiosł Różnych w Krośnie. Pomysłodawcami placówki byli: Józef Cisowski i Tadeusz Bochenek. W 1980 roku Zarząd Cechu wystąpił do władz Krosna o przekazanie budynku. Wystąpienie spotkało się z pozytywnym odzewem, i - po wykwaterowaniu lokatorów - rozpoczęto remont, który przypadł na lata 1984-1987. Wiele prac budowlanych zostało wykonanych bezpośrednio przez krośnieńskich rzemieślników. Po ich zakończeniu placówka została otwarta w 1990 roku.
Równolegle do prac remontowych rozpoczęto gromadzenie eksponatów. Wiele z nich przekazali rzemieślnicy z miasta i okolic, a także władze miasta oraz Izba Rzemieślnicza z Rzeszowa.

Podstawową wystawą muzeum jest ekspozycja pt. "Dzieje rzemiosła Polski południowo-wschodniej", w ramach którem prezentowane są eksponaty, związane z historią takich rzemiosł jak stolarstwo, kowalstwo, zegarmistrzostwo (wraz z eksponatami związanymi z historią budynku), krawiectwo, tkactwo, szewstwo z rymarstwem i siodlarstwem, fryzjerstwo i modniarstwo. Ponadto eksponowana jest skrzynia z XVII wieku, stanowiąca dawny skarbiec cechowy.

Wieża Farna

Od 2006 roku w ramach muzeum działa Piwnica PodCieniami przy Rynku 5, służąca organizacji wystaw czasowych. Placówka udostępnia również do zwiedzania Wieżę Farną - dzwonnicę przy bazylice kolegiackiej Świętej Trójcy.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem poniedziałków w okresie od 1 października do 30 kwietnia oraz codziennie w okresie od 1 maja do 30 września. Wstęp jest płatny.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Krosno location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Krosno, Poland
Ta mapa of Krosno została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Subcarpathian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podkarpackie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 50.9 N
  • S: 48.95 N
  • W: 21.03 E
  • E: 23.66 E
Kamienica Pod zegarem, ob. Muzeum Rzemiosła w Krośnie A-221 z 12.11.1990.jpg
Autor: Leszek39, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kamienica Pod Zegarem, ob. Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Krosno, kościół św. Trójcy dzwonnica 01.jpg
Autor:


Jeśli chcesz wykorzystać to zdjęcie, proszę o jego podpisanie w następujący sposób:
autor: Adam Kliczek, http://memoriesstay.com (CC-BY-SA-3.0)
W przypadku zamieszczenia zdjęcia na stronie internetowej, poproszę o przesłanie informacji mailowej z adresem tej strony.
Kontakt ze mną: adam.kliczek@gmail.com

More information about pictures pl en +/−

Translations of this template pl en +/−

, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Dzwonnica przy kościele farnym pw. Świętej Trójcy w Krośnie