Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dęblin

Adres

ul. Lotników Polskich 1
08 - 530 Dęblin

Data założenia

1 kwietnia 2011

Zakres zbiorów

militaria, lotnictwo wojskowe

Powierzchnia ekspozycji

(4,1 ha) 41 tys. m²

Dyrektor

Paweł Pawłowski

Położenie na mapie Dęblina
Mapa konturowa Dęblina, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie”
Położenie na mapie powiatu ryckiego
Mapa konturowa powiatu ryckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie”
Ziemia51°33′36,832″N 21°51′44,658″E/51,560231 21,862405
Strona internetowa
Jak-40 nr 045
Myśliwce Lim (polskiej wersji MiG-15 i 17)
Su-20R "('6265')"

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie powstało 1 kwietnia 2011 roku na bazie kolekcji lotniczej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (od 2018 roku Lotnicza Akademia Wojskowa) w Dęblinie. Organizatorem muzeum jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Uroczyste otwarcie nastąpiło 26 sierpnia 2011 roku. Najważniejszym jego zadaniem jest, obok gromadzenia i ochrony zabytków kultury narodowej związanych z dziejami oręża polskiego w odniesieniu do sił powietrznych, właściwe ich utrzymywanie oraz udostępnianie do celów naukowych, dydaktycznych i wychowawczych, tak aby służyły nauce oraz popularyzacji wiedzy o polskiej historii wojskowości. Powyższe zadania realizowane są w ramach całokształtu przedsięwzięć organizacyjnych mających na celu:

  • gromadzenie, katalogowanie i naukowe opracowywanie zbiorów i materiałów dokumentacyjnych oraz sprzętu latającego, ubezpieczającego i zabezpieczającego Sił Powietrznych;
  • prowadzenie prac renowacyjnych i rekonstrukcyjnych posiadanych eksponatów we współpracy z pracownią modelarską Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego;
  • badanie historii pozyskiwanych eksponatów przy czynnym udziale młodzieżowych kół historycznych;
  • udostępnianie zgromadzonych zbiorów poprzez stworzenie wystawy stałej oraz wystaw czasowych (tematycznych i okolicznościowych);
  • prowadzenie działalności popularyzatorskiej, edukacyjnej, wydawniczej i kulturalnej;
  • inspirowanie twórczości w zakresie sztuk pięknych o tematyce związanej z dziejami sił powietrznych.

W dniu otwarcia Muzeum eksponowane było kilkadziesiąt samolotów, kilka śmigłowców, radary i rakiety przeciwlotnicze.

We wrześniu 2011 roku Rada Miasta Dęblina przyznała muzeum dotację z budżetu miasta, na zakup czterech samolotów eksponowanych dotychczas w ramach Wystawy Sprzętu Lotniczego w Łodzi. Tymi samolotami były Lim-5 nr 305, Lim-6 nr 427, MiG-21PF nr 1702 oraz Su-20 nr 6255[1]

Z końcem 2015 roku do Dęblina z łódzkiej kolekcji, która znajdowała się w przy lotnisku im. Władysława Reymonta (ul. Pilska), zostały przebazowane ostatnie statki powietrzne (Ił-28, jedyny w Polsce Mil Mi-6A i Ił-14) należące do MSP. W roku 2016 wszystkie trzy maszyny zostały skompletowane, Mi 6 przeszedł renowację i został udostępniony zwiedzającym.

Otwarcie nowej wystawy głównej pt. Historia Polskich Sił Powietrznych w dn. 7 marca 2017 roku, związane było z modernizacją i rozbudową obiektu, którą przeprowadzono w latach 2012–2016. Nowo wybudowany hangar ekspozycyjny z zapleczem technicznym pozwala na zabezpieczenie i profesjonalną konserwację najcenniejszych wielkogabarytowych zbiorów. Powierzchnia ekspozycji wewnętrznej powiększona została ponad dwukrotnie, wzbogacona o nowoczesne urządzenia multimedialne oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

W zbiorach przeważają muzealia związane z techniką wojskową oraz archiwalia i pamiątki osobiste żołnierzy sił powietrznych. Usytuowanie placówki muzealnej w Dęblinie – nierozerwalnie związanym z dziejami polskiego lotnictwa, wskazuje nam nowy kierunek zainteresowań – historię regionalną oraz dokumentowanie życia społecznego mieszkańców. Tych, którzy tu mieszkają, jak i tych, dla których Dęblin to epizod, który zaważył na całym życiu. Odkrywanie osobistych historii osób – uczniów, słuchaczy szkoły oficerskiej, pilotów i żołnierzy WP – stanowić będzie cenne źródło informacji dla muzealników i pasjonatów badających etapy historii polskich sił powietrznych.

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie jest oddziałem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Filia kontynuuje tradycje dawnego Muzeum Obrony Przeciwlotniczej utworzonego w 1976 r. przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. W latach 2014–2016 obecny budynek ekspozycyjny przeszedł gruntowną modernizację i po wyłączeniu z terenu koszar stał się siedzibą muzealnego oddziału.

Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Historia polskiej broni przeciwlotniczej” odbyło się 10 stycznia 2017 r.

Ekspozycja prezentuje uzbrojenie i sprzęt będący na wyposażeniu Wojsk Obrony Przeciwlotniczej od początku ich istnienia do współczesności. Podzielona została na dwie części. Na ekspozycji plenerowej urządzono wystawę sprzętu artyleryjskiego, rakietowego i radiolokacyjnego, kolekcja została powiększona o dwa statki powietrzne, samoloty: TS-11 Iskra w malowaniu morskim oraz użytkowany przez 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego, rządowy Jak-40. W zbiorach muzeum znajduje się wiele unikatowych eksponatów broni palnej, a także archiwalia dotyczące działalności Wojsk OPL.

W budynku muzeum zobaczymy eksponaty ukazujące rozwój polskiej broni przeciwlotniczej oraz zmieniającą się na przestrzeni lat strukturę i doktrynę obronną. Również miłośnicy historii regionu znajdą tu pamiątki po koszalińskich jednostkach wojskowych.

Adres: ul. Wojska Polskiego 70, 75-903 Koszalin

Przypisy

  1. Nowe eksponaty MSP. muzeumsilpowietrznych.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-09-22)].. W chwili obecnej na ekspozycji plenerowej znajduje się blisko sto statków powietrznych, zestawy radiolokacyjne, rakietowe zestawy przeciwlotnicze, artyleria przeciwlotnicza. W czerwcu 2014 r. do użytkowania oddany został hangar mieszczący ekspozycję silników lotniczych.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lublin Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lublin Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.35 N
  • S: 50.20 N
  • W: 21.52 E
  • E: 24.25 E
Sukhoi Su-20R '6265' (13316555964).jpg
Autor: Alan Wilson , Licencja: CC BY-SA 2.0

The second Su-20R in the row at Deblin is in an attractive desert scheme. c/n 74415. On display at the Muzeum Sit Powietrznych. Deblin, Poland.

25-8-2013
Dęblin location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map.
Powiat rycki location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Jak-40 Wiki.jpg
Autor: Muzeum Sił Powietrznych, Licencja: CC BY-SA 4.0
Samolot Jak - 40, nr 045
MiG line-up at Deblin Museum (13274998314).jpg
Autor: Alan Wilson , Licencja: CC BY-SA 2.0

This row of nine Lim fighters (Polish built MiG-15s and 17s) is part of the outside display at the Muzeum Sit Powietrznych. Deblin, Poland.

25-8-2013