Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem

Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem
Ilustracja
Dawny hotel „Palace”, siedziba muzeum
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zakopane

Adres

ul. Chałubińskiego 7

Data założenia

1994

Zakres zbiorów

zbiory historyczne

Kierownik

Adam Machowski - kustosz

Położenie na mapie Zakopanego
Mapa konturowa Zakopanego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem”
Położenie na mapie powiatu tatrzańskiego
Mapa konturowa powiatu tatrzańskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem”
Ziemia49°17′29,969″N 19°57′59,915″E/49,291658 19,966643
Wejście do muzeum

Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem – muzeum z siedzibą w Zakopanem. Placówka jest prowadzona przez Stowarzyszenie Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” - Katownia Podhala z siedzibą w Zakopanem.

Muzeum mieści się w piwnicach wybudowanego w 1930 hotelu „Palace” (obecnie: Ośrodek Sportowo-Rehabilitacyjno-Szkoleniowy Palace), w pomieszczeniach dawnej katowni Gestapo z czasów II wojny światowej. Placówka powstała w 1994 z inicjatywy dr. Wincentego Galicy, więźnia katowni. Działała do 1999, kiedy to nowy właściciel obiektu uniemożliwił dostęp do piwnic, zlikwidował wystawę oraz przystąpił do przebudowy pomieszczeń, niszcząc m.in. oryginalne napisy więźniów. W wyniku interwencji byłych więźniów oraz akcji medialnej, władze Zakopanego doprowadziły do podpisania umowy nieodpłatnego użyczenia części piwnic z przeznaczeniem na muzeum. Placówka została ponownie otwarta w 2001.

W ramach muzealnej wystawy eksponowane są pamiątki po więźniach oraz ich oprawcach z Gestapo. W zbiorach znajdują się zdjęcia, dokumenty, narzędzia tortur (kajdany) oraz wspomnienia przetrzymywanych tu osób. Zachowały się również niektóre zapisy na ścianach.

Wśród więźniów "Palace" – poza Wincentym Galicą – byli m.in. Bronisław Czech, bł. Piotr Dańkowski, kpt. Ernest Durkalec, Franciszek Gajowniczek, Izydor Gąsienica-Łuszczek, Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Augustyn Suski, Zbigniew Kołączkowski.

Muzeum jest placówką całoroczną, czynną we wtorki i czwartki. Za wstęp pobierane są wolne datki.

Zobacz też

  • Palace Katownia Podhala

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Zakopane location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Location map of Zakopane, Poland
Ta mapa of Zakopane została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.