Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Pałac Lubomirskich
Pałac Lubomirskich w Lublinie, siedziba MZWDR

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, MZWDR – muzeum położone w Lublinie przy placu Litewskim. Placówka jest oddziałem Muzeum Narodowego w Lublinie. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej zajmuje się gromadzeniem, ochroną i prezentowaniem dziedzictwa kultury materialnej i duchowej, prowadzeniem badań naukowych i upowszechnianiem wiedzy o ziemiach wschodnich oraz budowaniem pozytywnego obrazu dziedzictwa opartego na wiedzy historycznej i przekazie pokoleniowym, a także zachęceniem do wejścia w świat Kresów[1].

Historia muzeum

Decyzję o utworzeniu placówki podjęło MKiDN w 2016 roku, a 2017 przekazane zostały środki na zakup siedziby[2]. Na ten cel zakupiono pałac Lubomirskich, który należał wówczas do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie[2]. Kolejnym krokiem było powołanie kolegium naukowego. Ponadto została powołana interdyscyplinarna grupa muzealników składająca się z: historyków, historyków sztuki, etnografów, archeologów. Funkcje koordynatora objął zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie dr Marcin Gapski[3].

Wystawy i wydarzenia

Założenia i scenariusz wystawy stałej „Podróż po Kresach”

Pierwszą wersję scenariusza stałej wystawy opracowali profesorowie Andrzej Betlej i Łukasz Gaweł. To na jej podstawie przygotowano konkurs na koncepcję architektoniczno-scenograficzną Muzeum. Obecna wersja scenariusza, rozwijana aktualnie przez zespół kuratorów z Muzeum Narodowego w Lublinie oraz ekspertów z polskich i zagranicznych instytucji naukowych powołanych do współpracy, opiera się na pierwszej koncepcji, do której wprowadzono jednak kilka znacznych zmian.

Głównym motywem spajającym linię narracyjną będzie podróż dokonywana przez zwiedzających w towarzystwie historycznych postaci naukowców – geografa Ludomira Sawickiego i jego towarzyszy. Wystawa stała „Podróż po Kresach” jest opracowywana interdyscyplinarne. Będzie składać się z zabytków archeologicznych i etnograficznych, dzieł sztuki, literatury, muzyki, historii mówionej oraz rekonstruowanego krajobrazu naturalnego i kulturowego. Stała ekspozycja jest aranżowana na parterze i pierwszym piętrze Pałacu Lubomirskich oraz w rozbudowanej części podziemnej, gdzie będzie się rozpoczynać zwiedzanie[4].

Zbiórka pamiątek: „Z Kresów ocalone”

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej prowadzi akcję „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”. Celem inicjatywy jest zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym.

W ramach akcji kuratorzy Muzeum zbierają obiekty – pamiątki, które są przechowywane w rodzinach Kresowian, jak i wspomnienia, rejestrując je w formie historii mówionych[5].

Pomoc Ukrainie

W 2022 roku w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej uruchomiono punkt zbiórki darów rzeczowych Polskiego Czerwonego Krzyża dla uchodźców z Ukrainy[6].

Przypisy

  1. Założenia i scenariusz wystawy stałej „Podróż po Kresach”, Strona Muzeum Narodowego w Lublinie [dostęp 2022-03-01] (pol.).
  2. a b O muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, Strona Muzeum Narodowego w Lublinie [dostęp 2022-03-01] (pol.).
  3. „To dość trudne zadanie”. Jak przedstawiać wielokulturowość dawnej Rzeczypospolitej? [ZDJĘCIA], Polskie Radio Lublin, 26 października 2021 [dostęp 2022-03-02] (pol.).
  4. https://zamek-lublin.pl/muzeum-ziem-wschodnich-dawnej-rzeczypospolitej/wystawy/
  5. https://zamek-lublin.pl/muzeum-ziem-wschodnich-dawnej-rzeczypospolitej/zbiorka-pamiatek/
  6. Punkty zbiórki dla Ukrainy w Lublinie. Lista adresów [zweryfikowane], Spotted Lublin - Wiadomości Lublin, Wiadomości Lubelskie, 1 marca 2022 [dostęp 2022-03-02] (pol.).

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolite.jpg
Autor: MaciejTuora, Licencja: CC BY-SA 4.0
Pałac Lubomirskich, siedziba Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej