Muzeum Ziemi Braniewskiej
![]() Dawne Kolegium Jezuickie (Liceum Hosianum) – obecnie siedziba muzeum | |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | |
Adres | ul. Gdańska 19 |
Data założenia | 3 września 2016 |
Dyrektor | Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
![]() |
Muzeum Ziemi Braniewskiej – placówka muzealna w Braniewie, założona w 2016 z inicjatywy miejscowych działaczy społecznych, członków i miłośników Towarzystwa Miłośników Braniewa. Uroczyste otwarcie pierwszej ekspozycji miało miejsce 3 września 2016. Zalążkiem zbiorów była kolekcja Braniewskiego Towarzystwa Historycznego „Baszta” oraz liczne dary społeczeństwa.
Historia muzealnictwa w Braniewie
Pierwsze muzeum – Das Antik-Archäologische Kabinett am Lyceum Hosianum
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4e/Wilhelm_Wei%C3%9Fbrodt_Weissbrodt.jpg/120px-Wilhelm_Wei%C3%9Fbrodt_Weissbrodt.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/66/Marcin_Kromer_popiersie_z_piaskowca.jpg/120px-Marcin_Kromer_popiersie_z_piaskowca.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/Biblia._Testamentum_Novum_cum_prologis._%28109905509%29.jpg/240px-Biblia._Testamentum_Novum_cum_prologis._%28109905509%29.jpg)
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/63/Muzeum_Ziemi_Braniewskiej_inskrypcja_%C5%82aci%C5%84ska.jpg/240px-Muzeum_Ziemi_Braniewskiej_inskrypcja_%C5%82aci%C5%84ska.jpg)
W 1880 przy braniewskim Liceum Hosianum prof. Wilhelm Weißbrodt utworzył jedno z najstarszych muzeów w Prusach Wschodnich Das Antik-Archäologische Kabinett am Lyceum Hosianum in Braunsberg. Początkowym zamysłem autora było stworzenie sali historycznej stanowiącej bazę dydaktyczną dla studentów uczelni, lecz dzięki gorliwości profesora z początkowo niewielkiego zbioru gipsowych odlewów powstało pokaźne muzeum sztuki antycznej. Wśród eksponatów prof. Weißbrodt zgromadził w muzeum, oprócz odlewów, wiele zabytkowych inskrypcji oraz znalezisk archeologicznych. Pod koniec życia profesora Weißbrodta katalog zbiorów liczył 1250 pozycji, z czego około połowa zbiorów była oryginałami. Kamiennych inskrypcji było około 140. Ponadto gabinet archeologii antycznej zawierał wiele bezcennych zabytków z Grecji, Italii i Egiptu: rzeźby antyczne i reliefy, detal architektoniczny, kolekcję ceramiki obejmującą zespół waz greckich (jak aryballos czy alabastron koryncki), greckie naczynia czarno- i czerwonofigurowe, naczynia wykopane przez Heinricha Schliemanna w Troi, rzymskie Terra sigillata czy etruskie Bucchero, terakoty aleksandryjskie, lampki rzymskie; ponadto zbiór małej plastyki greckiej, rzymskiej i egipskiej, w tym gliniane figurki z Tanagry; a także liczne rzymskie przedmioty ze szkła i brązu, fragmenty tkaniny koptyjskiej, mumie i papirusy egipskie, oprócz tego biżuterię, broń i inne. Za sprawą prof. Weißbrodta i profesora historii Viktora Röhricha od 1899 działał również gabinet numizmatyczny, który obejmował zarówno monety antyczne, jak i późniejsze. Najważniejszy etap budowania kolekcji skończył się w 1917 wraz ze śmiercią profesora Weißbrodta, który mimo podeszłego wieku (umarł w wieku 81 lat) do końca był oddany braniewskiej uczelni i jej zbiorom. W latach 1918–1923 kolejnym opiekunem zbiorów antycznych został Josef Kroll (1889–1980), profesor filozofii klasycznej, wykształcony na uniwersytetach w Münster, Freiburgu i Berlinie, zajmujący się problematyką religijności w świecie greckim (następnie wyjechał z Braniewa na uniwersytet w Kolonii, gdzie został rektorem). W 1923 zbiory przejął profesor Bernhard Laum (1884–1974), znany archeolog, specjalista od antyku greckiego i rzymskiego, po doktoracie w Strasburgu i habilitacji we Frankfurcie. Za jego czasów, podobnie jak za kadencji jego poprzednika, nie było już tak wiele nowych nabytków. W XX w. muzeum zmieniało swoją lokalizację w mieście, część zbiorów była prezentowana w Kamiennym Domu, część została przeniesiona w 1927 do budynku dawnego kasyna miejskiego. W 1936 prof. Laum opuścił Braniewo, przenosząc się na Uniwersytet w Marburgu, ostatnim kustoszem muzeum został nauczyciel greki i łaciny Josef Weinig (1888–1945)[1][2].
Muzeum istniało jednak nieprzerwanie aż do II wojny światowej. W 1945 budynki, w których przechowywano zbiory – Kamienny Dom i budynek po kasynie – zostały zniszczone podczas działań wojennych, a po wojnie rozebrane.
Sytuacja po II wojnie światowej
Po wojnie zbiory uległy rozproszeniu, muzeum przestało istnieć. Część eksponatów zaginęła, część eksponatów sztuki sakralnej trafiła do kościołów w różnych miastach. Do dziś na wystawach w zamku w Lidzbarku Warmińskim (oddział Muzeum Warmii i Mazur) prezentowanych jest kilkanaście rzeźb oraz część kolekcji cyny z przedwojennych zbiorów Braniewa. Wiele z ocalałych zabytków przekazano do ówczesnego Muzeum Mazurskiego w Olsztynie, później znalazły się one w Dziale Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie (122 kamienne inskrypcje – 39 łacińskie i 84 greckie)[1][3]. Najstarszy rękopis w Muzeum Narodowym w Warszawie pochodzi ze zbiorów muzealnych Braniewa. Jest nim rękopis Nowego Testamentu z VIII wieku, zakupiony przez prof. Weißbrodta w 1900, a przechowywany wcześniej w Trewirze i Koblencji[1].
Od 1945 Braniewo nie miało własnej placówki muzealnej, pomimo swojej bogatej historii.
28 listopada 1978 zawiązało się w mieście Towarzystwo Miłośników Braniewa. Od samego początku istnienia stowarzyszenia jednym z priorytetów działalności było dążenie do utworzenia muzeum miasta Braniewa. Idea długo pozostawała w sferze planów, m.in. ze względu na problem znalezienia odpowiedniej godnej lokalizacji, właściwej dla tego rodzaju placówki. Brak było też zaangażowania władz lokalnych, a także środków finansowych na zrealizowanie przedsięwzięcia. W 2015 Towarzystwo Miłośników Braniewa wystąpiło do starosty braniewskiego z pismem proszącym o pomoc i podjęcie działań w Kurii Arcybiskupiej, mającym na celu zrealizowanie marzenia wielu mieszkańców Braniewa – utworzenia muzeum.
W styczniu 2016 podpisane zostało porozumienie władz powiatu braniewskiego z Kurią Archidiecezjalną w Olsztynie – właścicielem historycznego obiektu Collegium Hosianum, na mocy którego pomieszczenia po zlikwidowanej bibliotece pedagogicznej zostały użyczone do końca 2025 roku na obiekt muzealny. W czerwcu 2016 udało się przenieść do pomieszczenia zastępczego cały księgozbiór ok. 20 tys. książek biblioteki, w lipcu rozpoczęto remont i adaptację pierwszych pomieszczeń. To wszystko mogło się odbyć dzięki finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego w Braniewie, wsparciu materialnym braniewskich przedsiębiorców oraz pomocy mieszkańców Braniewa. Pomoc ze strony osób wspierających polegała na przekazywaniu niezbędnego wyposażenia, w tym: materiałów budowlanych, elektrycznych, grzejników, a także wsparcia logistycznego. Istotnym czynnikiem powstania muzeum był też dobry klimat ze strony Kościoła oraz dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych, która zajmuje pozostałą część obiektu[4].
Muzeum Ziemi Braniewskiej
Muzeum Ziemi Braniewskiej zostało otwarte 3 września 2016. Prowadzone jest społecznie przez organizację pozarządową, jaką jest Towarzystwo Miłośników Braniewa. Pozyskiwane bądź wypożyczane są kolejne eksponaty do muzeum, otwierane kolejne wystawy stałe i czasowe. Ponadto organizowane są w muzeum konferencje, w tym międzynarodowe, oraz czwartkowe spotkania z historią[5]. Remontowane i adaptowane na cele muzealne są kolejne pomieszczenia – m.in. przylegająca do obiektu Hosianum średniowieczna 4-kondygnacyjna Wieża Klesza. 4 sierpnia 2017 w Muzeum Ziemi Braniewskiej dokonano otwarcia kolejnych wystaw pt. „Braniewo - miasto portowe od połowy XIV do połowy XX wieku” oraz „Ceramika budowlana konstrukcyjna i dekoracyjna”. Do Wieży Kleszej przeniesiona została wystawa „Historia Zamku Biskupiego w Braniewie”.16 listopada 2017 otwarto kolejną wystawę „W przededniu wielkiej wojny 1409–1410”. Na wystawie prezentowane są zbroje rycerskie oraz poszczególne elementy: przyłbica, napierśniki, naramienniki, rękawice i trzewiki pancerne, a także sztylety, tarcze i miecze. Na ścianie ukazana jest chorągiew braniewska, a w witrynkach drobne przedmioty codziennego użytku.
Na zewnątrz muzeum, pod arkadami, znajduje się ciekawy ciąg tablic pamiątkowych, sukcesywnie wystawianych kolejnym wybitnym postaciom związanym z Braniewem, jak m.in. Antonio Possevino (pierwsza tablica, styczeń 2006), Stanisław Hozjusz (listopad 2006), Władysław Świtalski (2012), Wilhelm Weißbrodt (2014), Maciej Kazimierz Sarbiewski (2016), Konrad Zuse (2017) i ostatnia poświęcona węgierskiemu poecie epoki odrodzenia Bálintowi Balassiemu (31 maja 2018)[6]. Kolejne tablice wybitnych osób związanych z Braniewem są już umieszczane w innych lokalizacjach w mieście, np. tablice honorowych obywateli Braniewa – Jacoba Jacobsona (21 września 2018) i Wojciecha Iwulskiego (21 października 2020) – zostały odsłonięte przy ul. Kościuszki., a tablice upamiętniające zmarłych wykładowców na otwartym w 2021 lapidarium na cmentarzu św. Jana.
Wydawana była również w formie papierowej cykliczna publikacja poświęcona historii Braniewa i okolic pt. Celulozowe Muzeum Ziemi Braniewskiej. Wydanie pierwszej części miało miejsce w grudniu 2014, jako pierwszy przyczynek do utworzenia muzeum, a także tęsknota za niezmaterializowanymi jeszcze dążeniami do jego posiadania. Do 2017 wydane zostały cztery części publikacji Celulozowe Muzeum Ziemi Braniewskiej. Następne wydania są to przeważnie monografie poświęcone historycznym budowlom i wybitnym mieszkańcom – m.in. Życie i działalność ks. Tadeusza Brandysa, Życie i działalność ks. dziekana Stanisława Orłowskiego, Historia Wieży Kleszej, Dawne braniewskie obwarowania miejskie.
Muzeum jest otwarte codziennie w godz. 12.00–16.00 oprócz poniedziałków. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Przypisy
- ↑ a b c Weronika Wojnowska Braniewskie muzealia do 1945 roku, s. 27.
- ↑ Bertram Faensen Das Antik-Archäologische Kabinett am Lyceum Hosianum in Braunsberg (Braniewo) Berliner Beiträge zum Nachleben der Antike Heft 2-2000
- ↑ Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie (4.1959), digi.ub.uni-heidelberg.de [dostęp 2017-10-21] (niem.).
- ↑ Uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Braniewskiej, braniewo.wm.pl [dostęp 2020-10-25] (pol.).
- ↑ SOFTEL, Rok pełen historii, „portelpl” [dostęp 2017-10-21] (pol.).
- ↑ Debata, miesięcznik regionalny nr 12 (123) 2017, Brunsberga zapamiętana, str. 30
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Warmian-Masurian Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 54.52 N
- S: 53.07 N
- W: 19.05 E
- E: 22.95 E
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Braniewo County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
- N: 54.46 N
- S: 54.09 N
- W: 19.61 E
- E: 20.40 E
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum Ziemi Braniewskiej kopia inskrypcja łacińska z sarkofagu należącego do Luciusa Corneliusa Scypiona Barbatusa, konsula z roku 298 p.n.e. wódz rzymski, który odniósł sukcesy w III wojnie samnickiej (298-290 p.n.e.). Jego zwycięstwa opisuje elogium (pochwała) na sarkofagu - najstarsza inskrypcja łacińska dotycząca postaci historycznej.
Autor:
Mapa Braniewa, Polska
Autor: Braniewiak, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum Ziemi Braniewskiej popiersie z wapienia gotlandzkiego XVI wiek Marcin Kromer
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum Ziemi Braniewskiej
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum Ziemi Braniewskiej Regina Protmann
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum Ziemi Braniewskiej
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wilhelm Weißbrodt Weissbrodt
Adres wydawniczy: [Niemcy, ca 701-800]
Opis fizyczny: X, 242 k. ; 34x27 cm
Autor: Aleksander Durkiewicz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum Ziemi Braniewskiej