Muzeum w Chorzowie

Muzeum w Chorzowie
Ilustracja
Muzeum w Chorzowie przy ulicy Powstańców 25
Państwo Polska
MiejscowośćChorzów
Adresul. Powstańców 25
41-500 Chorzów
Data założenia1925
Położenie na mapie Chorzowa
Mapa konturowa Chorzowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum w Chorzowie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Muzeum w Chorzowie”
Ziemia50°17′36,57″N 18°57′00,86″E/50,293492 18,950239
Strona internetowa

Oddział Historii Miasta i Regionu, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (dawniej Muzeum w Chorzowie) – instytucja muzealna, w której gromadzone są zabytki historyczne oraz etnograficzne związane z Chorzowem oraz Górnym Śląskiem.

Historia powstania

Muzeum powołano w 1925 roku celem gromadzenia pamiątek z terenów ziemi bytomskiej, które zostały przyłączone do Polski[1]. Powstanie Muzeum w Chorzowie wiąże się z historią, która ukazuje relacje wspólnotowe pomiędzy górnośląskimi miastami. Powstało bowiem z połączenia działalności muzeów w Bytomiu i Świętochłowicach. Podstawę kolekcji stanowiły wtedy zbiory historyczno-etnograficzne zgromadzone przez Łukasza i Stanisława Wallisów. Muzeum otwarto 13 grudnia 1935 r. i wówczas funkcjonowało jako Muzeum Ziemi Bytomskiej w pomieszczeniach szkoły przy ulicy gen. Henryka Dąbrowskiego 53. W trakcie II wojny światowej zawiesiło działalność, by ją wznowić w lutym 1945 r. Wówczas funkcjonowało w budynku przy ulicy Sienkiewicza 3. Od 1950 r. instytucja funkcjonuje pod obecną nazwą, a od 31 stycznia 1959 r. placówka mieści się przy ulicy Powstańców 25. W roku 1961 zakupiono pierwsze współczesne dzieła sztuki, co dało początek konsekwentnemu dokumentowaniu tematyki związanej z przemysłem i życiem codziennym na Górnym Śląsku w sztuce. Od roku 1991 Muzeum w Chorzowie stanowiło samorządową instytucję kultury[2]. Od 1 stycznia 2022 roku muzeum stało się Oddziałem Historii Miasta i Regionu, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie[3].

Profil działalności

Głównym profilem działalności Muzeum w Chorzowie jest promowanie historii oraz kultury Chorzowa i Śląska, poprzez konsekwentne łączenie nauki ze sztuką, a edukacji ze specyfiką kultury miasta i regionu. Odbywające się w muzeum różnego rodzaju wydarzenia kulturalne - przede wszystkim wystawy, ale również przedsięwzięcia edukacyjne m.in. lekcje muzealne, lekcje regionalizmu czy zajęcia twórcze dla uczniów przedszkoli i szkół - mają charakter historyczny, ale również uniwersalny. Od lat w siedzibie muzeum odbywają się również popularne koncerty z cyklu "Muzyczne Poranki"[2].

Placówka poza pokaźną liczbą XX-wiecznych dzieł malarskich o tematyce industrialnej, posiada jedną z najcenniejszych w Polsce kolekcji numizmatycznych oraz medalierskich[2].

Muzeum prowadzi również działalność wydawniczą. Jest wydawcą rocznika "Zeszyty Chorzowskie", kilkutomowej serii monograficznej Chorzów, jak również prac naukowych i popularyzatorskich związanych z profilem placówki[2].

W muzeum funkcjonują następujące działy: naukowo-badawczy, edukacyjno-promocyjny oraz wydawniczy[4].

Działy

Dział Naukowo-Badawczy

Głównym zadaniem Działu Naukowo-Badawczego jest pozyskiwanie i katalogowanie zbiorów, przygotowywanie wystaw czy prowadzenie działalności badawczej. Dział podzielony jest na sekcje.

W skład Działu Naukowo-Badawczego wchodzą:

  • Sekcja Historii i Etnografii,
  • Sekcja Zbiorów Przemysłowych,,
  • Sekcja Sztuki,
  • Biblioteka[5].

Sekcja Historii i Etnografii gromadzi pamiątki historyczne z terenu dzisiejszego Chorzowa od czasów najdawniejszych do współczesności, zabytki z terenu Śląska od XVI w. do XX w., w tym dokumenty, rękopisy, zbiory kartograficzne, militaria, sztandary, plakaty, afisze, pocztówki, fotografie, kolekcję starodruków, obiekty dokumentujące ludową i robotniczą kulturę materialną, duchową i społeczną z terenu Chorzowa i Górnego Śląska, od końca XIX w., zwłaszcza strój ludowy i miejski, ubiór zawodowy, elementy wyposażenia wnętrz mieszkalnych, narzędzia pracy, w tym rolnicze i rzemieślnicze, elementy sztuki ludowej i masowej oraz numizmaty związane z Polską i ze Śląskiem od starożytności do czasów współczesnych, w tym monety polskie od XI w., śląskie i obiegające na Śląsku od starożytności do XX w., krajów europejskich od średniowiecza do XX w., krajów pozaeuropejskich XIX i XX w., starożytne monety rzymskie, wagi monetarne XVIII–XIX w., polski pieniądz papierowy od 1794 r. do czasów współczesnych, śląski, austriacki i niemiecki pieniądz zastępczy z lat 1914–1924, pieniądz papierowy krajów europejskich XIX–XX w.

Sekcja Zbiorów Przemysłowych gromadzi obiekty techniczne z terenu Chorzowa i Górnego Śląska.

Sekcja Sztuki gromadzi głównie sztukę polską nowoczesną i współczesną: malarstwo, grafikę, rysunek, rzeźbę, rzemiosło artystyczne, zwłaszcza o tematyce przemysłowej, materiały propagandowe (plakaty, afisze) oraz medale, odznaczenia i odznaki związane z Polską i ze Śląskiem od XVI w. do współczesności.

Biblioteka gromadzi książki i czasopisma naukowe, związane z działalnością badawczą Działu Naukowo-Badawczego, pozyskane według przyjętych procedur, drogą zakupów, wymiany, darowizn i przekazów. Posiada książki i czasopisma polsko- i niemieckojęzyczne z okresu od pocz. XIX w. do poł. XX w.

Dział Edukacyjno-Promocyjny

Jedną z ważniejszych misji realizowanych przez instytucje muzealne jest edukacja. Muzeum w Chorzowie prowadzi program zajęć przybliżających zagadnienia związane z historią i sztuką (w tym m.in. prezentacje multimedialne, warsztaty o charakterze plastycznym, zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystaw[6].

Drugim zadaniem Działu Edukacyjno-Promocyjnego jest organizacja i promocja wydarzeń odbywających się na terenie muzeum, do których należą: wernisaże wystaw, prelekcje i cykle wykładów poświęcone lokalnej historii oraz sesje naukowe. Do regularnych wydarzeń zalicza się cykl niedzielnych koncertów „Muzyczne poranki” oraz coroczna Noc Muzeów[6].

Dział Wydawniczy

Istotną funkcją Muzeum w Chorzowie jest działalność wydawnicza realizowana poprzez serie publikacji, w tym: katalogów zbiorów i wystaw, albumów oraz monografii historycznych. Od 1996 r. muzeum wydaje czasopismo naukowe „Zeszyty Chorzowskie” znajdujące się na liście B punktowanych publikacji[7].

W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat Muzeum w Chorzowie wydało blisko 40 pozycji, zalicza się do nich m.in. 3 tomy Chorzowskiego słownika biograficznego. Edycji nowej. Obecnie muzeum pracuje nad kolejnym tomem, jak również nad kilkutomową monografią Chorzowa. Tom I ukazał się w roku 2017, tom II w roku 2018, a tom III w roku 2020.

Ponadto wydawnictwo przygotowuje wiele projektów popularyzujących historię i sztukę[7].

Przypisy

  1. Sprawozdanie z działalności Muzeum w Chorzowie w latach 1990-1996, [w:] Daniela Sawicka-Oleksy, Zeszyty Chorzowskie 1, 1997, s. 229, ISBN 783-903578-6-0.
  2. a b c d O Muzeum - Muzeum Chorzów, www.muzeum.chorzow.pl [dostęp 2020-10-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-02-17].
  3. Uchwała Rady Miasta Chorzowa nr XXXIX/645/2021 z dnia 26.08.2021 r. w sprawie połączenia samorządowych instytucji kultury: Muzeum w Chorzowie oraz Muzeum Hutnictwa w Chorzowie (w organizacji) w jedną instytucję kultury o nazwie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, 26 sierpnia 2021.
  4. Działy - Muzeum Chorzów, www.muzeum.chorzow.pl [dostęp 2020-10-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-02-17].
  5. Dział Naukowo-Badawczy - Muzeum Chorzów, www.muzeum.chorzow.pl [dostęp 2020-10-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-30].
  6. a b Dział Edukacyjno-Promocyjny - Muzeum Chorzów, www.muzeum.chorzow.pl [dostęp 2020-07-18] [zarchiwizowane z adresu 2020-02-17].
  7. a b Dział Wydawniczy - Muzeum Chorzów, www.muzeum.chorzow.pl [dostęp 2020-10-04] [zarchiwizowane z adresu 2020-09-30].

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Chorzów - Muzeum.jpg
Autor: Marek Śliwecki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum w Chorzowie
Chorzów location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Chorzów, Poland
Ta mapa of Chorzów została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.