Myra Breckinridge (film)

Myra Breckinridge
Gatunek

komedia

Rok produkcji

1970

Data premiery

24 czerwca 1970

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

94 min

Reżyseria

Michael Sarne

Scenariusz

Gore Vidal
Michael Sarne
David Giler

Główne role

Raquel Welch
John Huston
Mae West

Muzyka

John Phillips

Montaż

Danford B. Greene

Produkcja

David Giler

Dystrybucja

20th Century Fox

Myra Breckinridge – amerykańska komedia z 1970 roku na podstawie powieści Myra Breckinridge Gore’a Vidala.

Obsada

Fabuła

Film opowiada o przeżyciach młodego homoseksualisty, Myrona Breckinridge (Rex Reed). Pewnego dnia jako kobieta Myra Breckinridge (Raquel Welch) przybywa do Hollywood, by wyłudzić od swojego wuja Bucka Lonera (John Huston) pieniądze na szkołę aktorską. To jednak nie udaje się i Myra zostaje nauczycielką.

Jej sytuacja staje się jeszcze bardziej zagmatwana, gdy zakochuje się w młodym pięknym chłopcu, Rustym Godowskim (Roger Herren), którego uwodzi, a jednocześnie w jego przyjaciółce – Mary Ann Pringle (Farrah Fawcett). Myra zwabia Rusty'ego do pokoju lekarskiego pod pretekstem badań. Przywiązuje go do stołu, następnie upakarza, wypytując go o szczegóły jego życia seksualnego oraz szydząc z niego. W końcu gwałci go analnie przy użyciu sadomasochistycznego przyrządu.

Kolejnym krokiem jest uwiedzenie jego dziewczyny – Mary Ann Pringle. Kiedy Myra ulega wypadkowi samochodowemu i budzi się w szpitalu jako Myron, postać Myry wydaje się być jedynie snem. Jednym z wątków, mającym oddać klimat tamtych czasów, jest postać Letitii van Allen (Mae West), podstarzałej, lecz ciągle aktywnej łowczyni talentów. Ducha czasów oddaje również dobrze scena orgii urządzonej przez jednego ze studentów, na którą zostaje również zaproszona Myra. Początkowo ma ona zamiar udać się tam w roli obserwatora, lecz pod wpływem zbyt dużej ilości ginu i marihuany ląduje w wannie.

Odbiór filmu

Film okazał się klęską komercyjną, kiedy został wydany w 1970 roku[1]. Co więcej, dostał także bardzo negatywne recenzje (magazyn Time napisał, że film jest „tak samo zabawny jak molestowanie dzieci”[2]). Obraz ogłaszany był jednym z najgorszych filmów wszech czasów[3]. O filmie negatywnie wypowiedział się też autor książki, Gore Vidal[4].

Przypisy

  1. Simon Louvish: Mae West: It Ain't No Sin. Faber and Faber, 2006.
  2. Cinema: Some Sort of Nadir - TIME (ang.). W: www.time.com [on-line]. [dostęp 2010-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-22)].
  3. Leslie J. Moran: Law's Moving Image. Routledge Cavendish, 2004, s. 87.
  4. Floyd Conner: Hollywood's Most Wanted: The Top 10 Book of Lucky Breaks, Prima Donnas, Box Office Bombs and Other Oddities. Brassey's, 2002, s. 65.

Linki zewnętrzne