Myszków

Myszków
miasto i gmina
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Powiat

myszkowski

Data założenia

XIV w.

Prawa miejskie

1950

Burmistrz

Włodzimierz Żak

Powierzchnia

74 km²

Populacja (30.06.2016)
• liczba ludności
• gęstość


32 250[1]
438,2 os./km²

Strefa numeracyjna

(+48) 34

Kod pocztowy

42-300

Tablice rejestracyjne

SMY

Położenie na mapie powiatu myszkowskiego
Mapa konturowa powiatu myszkowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Myszków”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Myszków”
Ziemia50°34′32″N 19°19′33″E/50,575556 19,325833
TERC (TERYT)

2409011

SIMC

0932057

Hasło promocyjne: Myszków rozwija możliwości
Urząd miejski
ul. Kościuszki 26
42-300 Myszków
Strona internetowa
BIP

Myszkówmiasto w Polsce położone w województwie śląskim, w Zagłębiu Dąbrowskim[2], siedziba władz powiatu myszkowskiego.

Według danych z 31 grudnia 2014 r. miasto miało 32 959 mieszkańców[3].

Położenie

Myszków położony jest nad rzeką Wartą.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa częstochowskiego[4]. Do 1949 r. siedziba gminy Myszków.

Myszków leży w dawnej ziemi krakowskiej, będącej częścią historycznej Małopolski. Będusz i Mijaczów, stanowiące obecnie lewobrzeżne dzielnice Myszkowa, w drugiej połowie XVI wieku położone były w księstwie siewierskim, zaś leżące w części miasta na prawym brzegu Warty osiedla Ciszówka, Mrzygłód, Nierada, Nowa Wieś, Nowy Myszków i Stary Myszków należały w tym okresie do powiatu lelowskiego województwa krakowskiego[5][6]. Przed włączeniem w 1790 obszaru księstwa siewierskiego do województwa krakowskiego[7] część Myszkowa położona na zachód od Warty należała do Górnego Śląska[6][8].

Według danych z 1 stycznia 2014 r. powierzchnia miasta wynosi 74 km²[9]. W 2005 r. 56% obszaru miasta obejmowały użytki rolne, a 22% – użytki leśne[10]. Myszków stanowi 15,36% powierzchni powiatu myszkowskiego.

Podział miasta

Rozwój terytorialny miasta Myszkowa na przestrzeni lat 1950–1983. ---- 1. Nowa Wieś, 2. Osińska Góra, 3. Połomia Myszków, 4. Helenówka, 5. Czarna Struga, 6. Nowy Myszków, 7. Stary Myszków, 8. Pohulanka, 9. Bory, 10. Michałów, 11. Mijaczów, 12. Ciszówka, 13. Gruchla, 14. Ręby, 15. Kręciwilk, 16. Potasznia, 17. Będusz, 18. Mrzygłód, 19. Mrzygłódka, 20. Nierada, 21. Labry, 22. Smudzówka.

Miasto nieformalnie dzieli się na 22 dzielnice:

Warunki naturalne

Ukształtowanie terenu

Miasto usytuowane jest w obniżeniu górnej Warty, w tzw. „obniżeniu myszkowskim”, w północno-wschodniej części rozległej Wyżyny Śląskiej – na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Sama Wyżyna Śląska rozciąga się od prawego brzegu górnej Odry, aż po krawędź Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej. Część obszaru miasta położona jest w otulinie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych (dzielnice: Bory i Helenówka).

Obszar północno-wschodni miejscowości leży w Obniżeniu Górnej Warty, część południowo-zachodnia na Progu Woźnickim ciągnącym się od Zawiercia aż po Kluczbork. Myszków położony jest ok. 280 m n.p.m.

Sama miejscowość usytuowana jest niemal całkowicie w naturalnym obniżeniu terenu (dawna rynna Prawarty), otoczonym z czterech stron wzniesieniami: Góry Włodowskiej, Góry Będuskiej (części pasa Progu Woźnickiego), Góry Jaworznickiej i Osińskiej Góry.

Charakterystyczne dla Myszkowa jest utrzymanie się znacznej ilości zabudowy zagrodowej, jako skutek włączenia w granice administracyjne miasta typowych wiejskich jednostek osadniczych (Nowa Wieś, Osińska Góra, Helenówka, Mrzygłódka, Będusz). Rysującą się tendencją w kwestii rozmieszczenia przestrzennego budownictwa mieszkaniowego jest postępująca koncentracja budownictwa w części „miejskiej” Myszkowa, gdzie znacznemu odmłodzeniu ulegają również zasoby mieszkaniowe (spadek o 50% udziału mieszkań zrealizowanych przed 1945 r.).

Klimat

Wykres obrazujący średnie temperatury dobowe maksymalne i minimalne w ciągu roku dla miasta Myszkowa[11]:

(kliknij, aby powiększyć) Wykres temp Myszków.png

Nazwa

Myszków powstał w 1924 r. w wyniku połączenia wielu mniejszych miejscowości, które w procesie urbanizacyjnym stały się nieformalnymi dzielnicami (rejonami) miasta. Te stare miejscowości, w przeszłości były odnotowywane przez historyków. Na przykład w latach 1470–1480 Jan Długosz, w swoim opracowaniu Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis (Księga beneficjów diecezji krakowskiej), zanotował dzielnicę Mrzygłód jako osobną miejscowość w formie Oppidum Mrziglod oraz Mrzyglod, a także Będusz jako Bandusch[12].

Historia

Dzieje niektórych osad, obecnie tworzących Myszków, opisane zostały w osobnych hasłach. Poniższe kalendarium odnosi się tylko do gminy i miasta Myszkowa, czyli od 1924 r.

Panorama miasta Myszkowa z Góry Będuskiej (367 m n.p.m.) 2008 r., fotomontaż
Panorama miasta Myszkowa z Góry Będuskiej (367 m n.p.m.) 2008 r., fotomontaż

Zabytki

  • XIX-wieczny dworzec kolejowy
  • Pałac Augusta Schmelzera w Myszkowie, który pochodzi z lat 80. XIX w. Jest to budynek piętrowy, przykrywa go dach mansardowy z lukarnami. Obiekt ma bogate detale architektoniczne, przeszedł kapitalny remont.
  • Kościół św. Stanisława – neogotycka świątynia, powstawała w latach 1908–1936. Została zbudowana na planie krzyża, przy wejściu frontowym wznosi się ponad 60-metrowa wieża (1925) dokończona według oryginalnych projektów około 2000 r. Posiada zabytkowe witraże w nawie głównej, jeden z największych w Polsce ołtarzy marmurowych oraz organy. Wewnątrz ściany pokrywają niedawno wykonane, stylowe malowidła podkreślające neogotycki charakter tej budowli.
  • Kaplica Narodzenia NMP na Mijaczowie. Kapliczka jest wykonana z kamienia wapiennego, z zewnątrz nieotynkowana. Ma rozbudowany system piwnic i korytarzy, gdyż stanowiła ongiś część pałacu Joachima Bobrowskiego, który został rozebrany. Pozostała tylko ta kaplica i wspomniane piwnice. Istniała już w 1790 r. Budynek przeszedł renowacje połączoną z montażem iluminacji.
  • Budynek Prokuratury Rejonowej to piętrowa budowla z lat 20. XX w. z nietynkowanymi przyporami z wapienia. Nad wejściem tablice upamiętniające nadanie praw miejskich Myszkowowi i jego herb. Obiekt po kapitalnym remoncie.
  • Zabytkowe hale fabryczne dawnego Wartexu. Obecnie, wyremontowane służą firmie Sokpol Pochodzą z końca XIX w.
  • Miniaturowa kapliczka wzniesiona pod koniec XVII w. Upamiętnia ona zwycięską bitwę miejscowej szlachty ze Szwedami.
  • Budynki dworskie (Będusz) pochodzą z przełomu XIX i XX w. Zobaczyć tam można ogród w stylu angielskim, murowane czworaki i wieżyczkę. Obiekty są zbudowane z kamienia wapiennego.
  • Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Mrzygłodzie pochodzi z XVII w., zbudowany w miejsce starszego drewnianego kościoła. Reprezentuje style: barokowy, rokokowy i renesansowy

Demografia

Dane z 30 czerwca 2014 r.[16]:

OpisOgółemKobietyMężczyźni
Jednostkaosób%osób%osób%
Populacja32 59510017 83652,0016 65948,00
Gęstość zaludnienia
[mieszk./km²]
443,00233,28213,67

Według danych z 2013 r. Myszków jest obecnie 139. miastem w Polsce pod względem liczby ludności i 50. pod względem powierzchni. Według danych z 2005 r. średni dochód na mieszkańca wynosił 1480,13 zł[10].

Piramida wieku mieszkańców Myszkowa w 2014 r.[1]:
Piramida wieku Myszkow.png

Zatrudnienie

Mieszkańcy ze stałym zatrudnieniem26 815
Średnia pensja miesięczna3586 złotych brutto
Bezrobotni6780
Stopa bezrobocia20,8%

Gospodarka

Przemysł metalurgiczny

Myszków od setek lat jest związany z przemysłem metalurgicznym. Decydowały o tym złoża rud żelaza, z której już w XVIII w. wytapiano stal. Jeszcze w pierwszych kilku powojennych latach po II wojnie światowej kontynuowano produkcję w nieistniejących już zabudowaniach na terenie obecnych Hal Targowych w okolicach dworca kolejowego po stronie dzielnicy Mijaczów. W 1955 przetwórstwo zostało przeniesione do nowo zbudowanego zakładu odlewniczego w dzielnicy Pohulanka. Do dziś w tym rejonie koncentruje się ta gałąź przemysłu. Po wielu przekształceniach własnościowych, zmianach nazwy (Myszkowskie Zakłady Metalurgiczne (MZM), Mistal, wreszcie Nowy Mystal) fabryka nadal produkuje części maszyn i urządzeń dla przemysłu kolejowego, górniczego i stoczniowego (wózki wagonowe, belki, ostojnice itp.). Zakład przeszedł modernizację. Obecnie największy pakiet kontrolny jest w posiadaniu kapitału rosyjsko-ukraińskiego. Pracuje w nim około 300 osób.

Na terenie Będusza australijska firma prowadzi badania związane z odkryciem znacznych złóż molibdenu, wolframu, srebra i miedzi[17].

Przemysł elektromaszynowy

Ten rodzaj przemysłu w Myszkowie to przede wszystkim Myszkowska Fabryka Naczyń Emaliowanych „Światowit”.

Firma powstała na początku XX w. W czasie II wojny światowej okupant niemiecki produkował tu części do samolotów.

Po II wojnie światowej, w okresie gospodarki socjalistycznej nastąpił dynamiczny rozwój fabryki, która stała się najpoważniejszym w Polsce producentem naczyń emaliowanych i jednym z największych producentów elektrycznych pralek. Znacząca część produkcji była eksportowana. W tych czasach zakład zatrudniał kilka tysięcy pracowników, będąc jednym z najpoważniejszych pracodawców w mieście, a marka „Myszków” nieformalnym synonimem polskich naczyń emaliowanych i sławnych pralek „Frania”.

Transformacja gospodarcza i prywatyzacja fabryki w ramach ogólnopolskich przemian w zakresie gospodarki po 1989 r. (powrót do tzw. gospodarki rynkowej) spowodowała podzielenie jej majątku na liczne mniejsze spółki zależne od siebie, które jednak nie zdołały utrzymać produkcji na poprzednim poziomie, co doprowadziło większość z nich do upadłości.

Obecnie jest to niewielka firma, która w bardzo ograniczonym zakresie dalej wyrabia rozmaite naczynia cynkowane, garnki, sprzęt AGD (popularne w czasach PRL pralki wirnikowe „Frania”, wirówki, kuchenki gazowe) i inne podobne artykuły. Zatrudnienie w zespole spółek wynosi około 300–400 osób.

Przemysł papierniczy

Przemysł papierniczy koncentruje się wokół dawnych Myszkowskich Zakładów Papierniczych (MZP), jednej z największych papierni w Polsce, założonej w 1894 r. Od początku swego istnienia fabryka zwiększała produkcję, zatrudnienie i wreszcie stała się centralną częścią MZP, na które składały się mniejsze jednostki rozlokowane w byłym woj. częstochowskim. Część terenu fabryki zajmuje zakład produkcji ścieru drzewnego, ściśle współpracujący z papiernią. Fabryka Papieru S.A. Myszków, mimo upadłości, kontynuowała produkcję papieru (gazetowego, offsetowego i tektury falistej) na nowoczesnej maszynie nr 6, dając zatrudnienie 350 pracownikom. Papiernia w Myszkowie została kupiona przez firmę Schumacher Packaging, która zainwestowała w zakład i wznowiła produkcję[18].

Przemysł włókienniczy

Przemysł włókienniczy praktycznie przestał istnieć z chwilą upadku zakładu Wartex. Tereny i hale wykorzystuje obecnie firma Sokpol, i w mniejszym stopniu, inne podmioty gospodarcze jak np. fabryka opakowań tekturowych czy drukarnia. Działają jednak mniejsze firmy o zbliżonym profilu produkcji jak np. Brotex, tj. wyroby dziewiarskie.

Przemysł obuwniczy

Kilkaset lat temu w Mrzygłodzie (obecna dzielnica Myszkowa) działał niezwykle liczny cech szewców. Z początkiem lat 90. XX w. nastąpił gwałtowny rozwój tej branży. Obecnie w Myszkowie i Żarkach działa wiele mniejszych lub większych firm zajmujących się produkcją obuwia lub komponentów do tego niezbędnych.

Przemysł spożywczy

Produkcja artykułów spożywczych koncentruje się w Sokpolu, który dynamicznie rozwija się i rozbudowuje. Pracuje tam ponad 200 osób. Mająca swoją siedzibę w pobliskim Postępie firma Jurajska specjalizuje się zaś w produkcji wody mineralnej i rozmaitych napojów orzeźwiających. W trosce o stan środowiska naturalnego prowadzi też sprzedaż swych produktów w butelkach wielokrotnego użytku (szklanych).

Sport

Myszków posiada w ramach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji kryty basen, saunę, siłownię i studio odnowy biologicznej oraz salę gimnastyczną. Przez klub piłkarski MKS Myszków jest eksploatowany zmodernizowany stadion sportowy. Na terenie osiedli są rozlokowane liczne boiska, bieżnie oraz korty tenisowe. Od kilku lat użytkowana jest też nowoczesna hala sportowa przy LO.

Kluby sportowe

Oświata

W Myszkowie działają:

Rodzaj szkołyLiczba placówek
Przedszkola6
Oddziały przedszkolne5
Szkoły podstawowe8
Szkoły średnie techniczne2
Szkoły średnie ogólnokształcące1

Przedszkola

  • Przedszkole nr 1 „Bajka”
  • Przedszkole nr 2
  • Przedszkole nr 3 z Oddziałem Integracyjnym
  • Przedszkole nr 4
  • Przedszkole nr 5 im. Marii Konopnickiej
  • Przedszkole nr 6 (w Zespole Szkół Publicznych Nr 4)

Szkoły podstawowe

  • Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Adama Mickiewicza
  • Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 3 im. Tadeusza Kościuszki (w Zespole Szkół Publicznych Nr 3)
  • Szkoła Podstawowa Nr 4
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 5 im. Henryka Sienkiewicza
  • Szkoła Podstawowa Nr 6
  • Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Jana Brzechwy
  • Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Noblistów Polskich (w Zespole Szkół Publicznych Nr 4)

Szkoły średnie techniczne

  • Zespół Szkół nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego
  • Zespół Szkół nr 2 im. Hugona Kołłątaja

Szkoły średnie ogólnokształcące

Służba Zdrowia

Lekarze140
Szpitale2
Specjalistyczne ośrodki terapeutyczne19
Gabinety Stomatologiczne23
Apteki19

Wspólnoty wyznaniowe

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Kościół katolicki

Osiem parafii:

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego

Jeden zbór:

Kościół Wolnych Chrześcijan

Jeden zbór:

Kościół Zielonoświątkowy w RP

Jeden zbór:

Świadkowie Jehowy

Dwa zborySala Królestwa ul. Bolesława Prusa 72[20][21][22]:

  • zbór Myszków-Wschód
  • zbór Myszków-Zachód

Transport

Drogowy

Kolejowy

Przez Myszków przebiega jedna z najstarszych linii kolejowych w Polsce, łącząca Warszawę z Katowicami, powstała jako fragment linii kolei warszawsko-wiedeńskiej (odcinek Częstochowa, przez Myszków, do Maczek (dziś dzielnica Sosnowca), oddany do użytku 1 grudnia 1847 r.[23][24]), natomiast obrzeżami miasta biegnie Centralna Magistrala Kolejowa.

Autobusowy

Autobusy w Myszkowie

Do 2013 r. spółka PKS Myszków prowadziła przewozy w regionie – działały połączenia autobusowe z Częstochową, Katowicami, Lublińcem, Tarnowskimi Górami, Krakowem, Łebą, Gdynią, Zakopanem i Poznaniem. Po likwidacji PKS Myszków, transport lokalny na trasach cieszących się większym zainteresowaniem podróżnych, świadczą prywatni przewoźnicy[25].

Zakład Komunikacji Miejskiej Myszków (ZKM Myszków) został uruchomiony w 1984 r. jako publiczna komunikacja zbiorowa. Do 2011 r. usługi świadczyła spółka miejska – SANiKO (dawniej pod nazwą RPGKiM). Od listopada 2011 r. usługi komunikacyjne świadczy prywatna spółka LZ Lazar z Zendka.

Prasa

Współpraca międzynarodowa

Miasta partnerskie[26]:
KrajMiasto
 CzechyZnak města Kopřivnice.svg Kopřivnice
 HiszpaniaEscudo de Los Alcázares (Murcia).svg Los Alcázares
 NiemcyWappen Zwoenitz.svg Zwönitz
 SłowacjaCoat of Arms of Námestovo.svg Namiestów
 WęgryCoa Hungary Town Békés big.svg Békés

Sąsiednie gminy

Koziegłowy, Poraj, Poręba, Siewierz, Włodowice, Zawiercie, Żarki

Przypisy

  1. a b Myszków w liczbach, Polska w liczbach [dostęp 2016-01-11] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  2. Obszar i granice. zaglebiedabrowskie.org. [dostęp 2022-06-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-31)]. (pol.).
  3. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2011 r.), Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 23 listopada 2012, ISSN 1734-6118.
  4. Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska. Główny Urząd Statystyczny, Wykaz urzędowych nazw miejscowości w Polsce, t. drugi K-P, Warszawa: Wydawnictwa Akcydensowe, 1981, s. 497.
  5. Atlas historyczny Polski. Mapy szczegółowe XVI wieku, Henryk Rutkowski (red.), t. 1. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku, cz. 2. Komentarze, indeksy, Warszawa: Wydawnictwo Neriton, 2008, s. 109, 251, 256, 265, 269–271, ISBN 978-83-7543-071-4 [dostęp 2022-06-19] [zarchiwizowane z adresu 2022-06-19].
  6. a b ''Historia'', miastomyszkow.pl [dostęp 2022-06-19] [zarchiwizowane z adresu 2012-08-04], Cytat: Linia graniczna przebiegała w ten sposób, że otoczenie Będusza i Mijaczowa wchodziło w skład księstwa siewierskiego, wcześniej zaś księstw górnośląskich, natomiast Myszków, Ciszówka, Mrzygółd i Nowa Wieś leżały już po stronie Królestwa Polskiego, w powiecie lelowskim i województwie krakowskim..
  7. Kazimierz Rymut, Nazwy miejscowe północnej części dawnego województwa krakowskiego, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich — Wydawnictwo, 1967, s. 6 [dostęp 2022-06-19], Cytat: W r. 1790 do województwa krakowskiego włączone zostało księstwo siewierskie.
  8. ''Ciekawostki o mieście'', miastomyszkow.pl [dostęp 2022-06-19] [zarchiwizowane z adresu 2022-06-19], Cytat: Przez tereny obecnego Myszkowa przechodziła granica ziemi krakowskiej i śląskiej..
  9. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2014 r., „Powierzchnia i Ludność w Przekroju Terytorialnym”, Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 20 sierpnia 2014, ISSN 1505-5507 [zarchiwizowane z adresu 2013-12-20].
  10. a b Miasto Gmina Myszków, [w:] Informator REGIOset [online], regioset.pl [dostęp 2010-02-24].
  11. Typowe lata meteorologiczne i statystyczne dane klimatyczne dla obszaru Polski do obliczeń energetycznych budynków [dostęp 2008-11-01] [zarchiwizowane z adresu 2009-03-16].
  12. Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, „Liber Beneficiorum”, Aleksander Przezdziecki, Tom II, Kraków 1864, s. 220.
  13. a b c d e f g h i Kazimierz Miroszewski i inni, Po obu stronach Warty. Zarys dziejów Myszkowa, Myszków: Urząd Miasta Myszków, 2010, s. 145–146, 151–156, 163–164, 166, 251, ISBN 978-83-931321-3-3, OCLC 750810797.
  14. Okręg Zagłębia Dąbrowskiego (II) – Sprawozdanie za rok 1906, „Przewodnik Gimnastyczny „Sokół””, XXVII (5), 1907, s. 35–36.
  15. Taka nazwa pojawia się na niemieckich mapach z tamtego okresu, np. Loben – Woischnik – Gleiwitz – Kattowitz, [w:] Karte des Deutschen Reiches 1:100 000 – Großblatt/Einheitsblatt [online], MAPSTER [dostęp 2013-11-24] (niem.).
  16. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska, Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 31 XII 2007 r.), Warszawa: Główny Urząd Statystyczny, 2008, ISSN 1734-6118 (pol.).
  17. Czy na Jurze powstanie kopalnia?
  18. Myszkowska papiernia odzyskuje dawny blask. Schumacher Packaging zainwestował w zakład i wznowił produkcję, dziennikzachodni.pl [dostęp 2020-02-06].
  19. KS LOK Myszków. oficjalna strona [dostęp 2019-02-11].
  20. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2018-10-14].
  21. * Świadkowie Jehowy wznawiają spotkania na żywo, gazetamyszkowska.pl, 2 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-07].
  22. Świadkowie Jehowy w Myszkowie wznawiają publiczną działalność, gazetamyszkowska.pl, 14 lipca 2022 [dostęp 2022-07-14].
    * Pandemia, wojna – co dalej? Przed nami wykład „Gdzie możesz znaleźć prawdziwą nadzieję?”, gazetamyszkowska.pl, 5 kwietnia 2022 [dostęp 2022-04-07].
  23. Kolej Warszawsko-Wiedeńska w Zagłębiu Dąbrowskim – Kalendarium, WikiZagłębie – Przewodnik po Zagłębiu Dąbrowskim [dostęp 2013-12-30], Cytat: „1 grudnia 1847 – Otwarcie normalnego ruchu na odcinku Częstochowa – Ząbkowice”.
  24. Andrzej Wójcik, Kolejowe dzieje Zawiercia, Krajoznawca Górnośląski, Zeszyt 12 [dostęp 2013-12-30], Cytat: „Pierwszy pociąg do Zawiercia przyjechał 1 grudnia 1847 roku (według kalendarza gregoriańskiego) albo 13 grudnia (według kalendarza juliańskiego). Datę 1 grudnia 1847 roku uznaje się za początek kolejnictwa na ziemi zawierciańskiej. Pociąg wyjechał ze stacji Częstochowa.”.
  25. PKS Myszków przestał istnieć. Autobusy nie jeżdżą. Kto zajmie jego miejsce?. 2013-05-09. [dostęp 2014-01-01].
  26. Miasta partnerskie. Portal internetowy miasta Myszków. [dostęp 2016-01-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-13)]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Myszków, ul. Kościuszki 8 - pałacyk fabrykanta (1).jpg
Autor: Piotr Biegus, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Myszków, ul. Kościuszki 8 - pałacyk fabrykanta, 1895
Rozwój Terytorialny Miasta Myszkowa.png
Autor: Scorpiusalfam4, Licencja: CC BY-SA 3.0
Graficzne przedstawienie rozwoju terytorialnego miasta Myszkowa
Coa Hungary Town Békés big.svg
The coat of arms of Békés
Wykres temp Myszków.png
Autor: Scorpiusalfam4, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wykres średnich temperatur maksymalnych i minimalnych w ciągu roku w Myszkowie
WK15 Myszków (15) Travelarz.jpg
Autor: Travelarz, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
To zdjęcie zostało wykonane podczas polskiej Wikiekspedycji kolejowej 2015 zorganizowanej przez
Stowarzyszenie Wikimedia Polska we współpracy z Fundacją Grupy PKP.
Wszystkie zdjęcia z wyprawy możesz zobaczyć w kategorii Wikiekspedycja kolejowa 2015.
Autobusy w Myszkowie.jpg
Autor: Dawidzet, Licencja: CC BY-SA 4.0
Autobusy w Myszkowie
NPJ Myszków 1.JPG
Autor: Scorpiusalfam4, Licencja: CC BY 3.0
Zabytkowa kaplica Narodzenia Pana Jezusa w Myszkowie Mijaczowie
Panorama Myszkowa z Góry Będuskiej.jpg
Autor: Scorpiusalfam4, przemo9922, Licencja: CC BY-SA 3.0
Panorama miasta Myszkowa z Góry Będuskiej (367 m n.p.m.) (fotomontaż)
NNMP Myszków.JPG
Autor: Scorpiusalfam4, Licencja: CC BY 3.0
Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Znak města Kopřivnice.svg
Municipal coat of arms of Kopřivnice town, Nový Jičín District, Czech Republic.
Myszków County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Myszków County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 50.71 N
  • S: 50.49 N
  • W: 19.04 E
  • E: 19.65 E
Piramida wieku Myszkow.png
Autor: Polskawliczbach, Licencja: CC BY-SA 2.5 pl
Piramida wieku mieszkańców Myszkowa, 2014