Nabulu
Nabulu, Nabula, Nabul – starożytne miasto w północnej Mezopotamii, identyfikowane z tureckim stanowiskiem archeologicznym Girnavaz, leżącym 4 kilometry na północ od miasta Nusaybin (asyryjska Nasibina)[1].
Identyfikacja
W trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych w Girnavaz w 1984 roku odnaleziono dwa nowoasyryjskie dokumenty, a w jednym z nich wymieniona została nazwa miasta – Nabul[1].
Dzieje
W końcu XIV w. p.n.e. Nabula była jednym z ważniejszych miast należących do huryckiego królestwa Hanigalbat[1]. Gdy Wasaszatta, król Hanigalbatu, zbuntował się przeciw asyryjskiemu zwierzchnictwu, Nabula znalazła się wśród miast zdobytych przez asyryjskiego króla Adad-nirari I (1307-1275 r. p.n.e.) w trakcie tłumienia tego buntu[1]. W XI w. p.n.e. asyryjski król Aszur-bel-kala (1073-1056 p.n.e.) stoczył pod Nabulą bitwę z Aramejczykami[1]. Pod koniec panowania Salmanasara III (858-824 p.n.e.) Nabulu wraz z wieloma innymi asyryjskimi miastami dołączyło do wielkiej rebelii zainicjowanej przez Aszur-da’’in-apla, syna króla, który podjął próbę przejęcia władzy w Asyrii[1]. Rebelię tą udało się dopiero stłumić Szamszi-Adadowi V (823-811 p.n.e.), innemu synowi i następcy Salmanasara III[1].
Przypisy
Bibliografia
- Bryce T., Nabul(a), w: The Routledge Handbook of the Peoples and Places of Ancient Western Asia, Routledge 2013, s. 492.