Naciek jaskiniowy
Naciek jaskiniowy, naciek krasowy – osady powstające przez wytrącanie się substancji mineralnej z roztworu wodnego na powierzchni skały lub w próżniach w jej obrębie (jaskiniach, szczelinach), ale w kontakcie z powietrzem atmosferycznym. Nacieki powstają w obrębie jaskini krasowej (na stropie, ścianach, dnie) w wyniku strącania się lub krystalizacji minerałów: kalcytu, rzadziej gipsu lub aragonitu z wód krasowych, tworząc tzw. kras pozytywny[1].
Typy nacieków jaskiniowych
- Nacieki twarde. Zbudowane są głównie z kalcytu. Czasami powstają początkowo z aragonitu, ale po pewnym czasie przechodzi on w kalcyt. Nacieki twarde dzieli się na dwie grupy[2]:
- nacieki grawitacyjne, przyrastające zgodnie z kierunkiem grawitacji (pionowo). Są to: stalaktyty, draperie naciekowe, stalagmity, stalagnaty, misy martwicowe, kaskady naciekowe, skorupy naciekowe, perły jaskiniowe, pizolity, polewy naciekowe, nacieki koralowe,
- nacieki agrawitacyjne, przyrastające prostopadle do podłoża. Są to nacieki grzybkowe i heliktyty[2].
- Nacieki miękkie. Powstają z mleka wapiennego. Zasadniczo są to podobne formy, jak nacieki twarde (z wyjątkiem stalaktytów, nacieków grzybkowych czy pizolitów), jednak powstają także formy mające postać delikatnej siateczki przypominającej pleśń. Łatwo rozcierają się w palcach, a po zdmuchnięciu unoszą się w powietrzu. Do nacieków miękkich zalicza się:
- polewy naciekowe w postaci nacieków wełnistych i pól ryżowych,
- żebra naciekowe i zasłony naciekowe (draperie naciekowe),
- nawisy osiągające długość do 40 cm i grubość 1–2 cm,
- nacieki kożuchowe[2].
- Nacieki cementacyjne. Powstają w namulisku, na które skapuje woda z węglanem wapnia. W namulisku zaczyna z niego krystalizować kalcyt. Spajając z sobą kolejne warstwy namuliska tworzy lekko spłaszczoną kulę[2].
- Nacieki lodowe. Powstają głównie wiosną tworząc formy podobne do nacieków twardych (lodowe stalaktyty, stalagmity, stalagnaty itp.), a na dnie korytarzy lodowe warstwy[2].
Perły jaskiniowe
Mechanizm i czas powstawania
Woda opadowa po przejściu przez glebę jest dość mocno nasycona dwutlenkiem węgla – wsiąkając w grunt, rozpuszcza tam wapień (dokładniej: kwas węglowy reaguje z wapieniem, tworząc rozpuszczalny kwaśny węglan wapnia), następnie migruje do jaskini. Tam się rozpręża. Węglan wapnia lepiej rozpuszcza się pod dużym ciśnieniem, a po spadku ciśnienia (rozprężenie) wytrąca się. Parowanie ma w tym zjawisku udział marginalny, gdyż prawie zawsze w jaskiniach panuje wilgotność zbliżona do 100%[1].
Jeśli nacieki zbudowane są z czystego kalcytu, wówczas są przeźroczyste i bezbarwne. Czysto przeźroczyste są jednak rzadkością. Domieszka pęcherzyków powietrza, lub występujące w naciekach mikropęknięcia i mikrokryształy powodują, że w zależności od ilości tych defektów nacieki stają się półprzeźroczyste lub białe. Jeśli woda zawiera domieszki związków żelaza, wówczas nacieki nabierają całej gamy barw od żółtej, przez bursztynową, czerwoną do brunatno-rdzawej. Związki żelaza w wodzie występują powszechnie, stąd też tak częste są te barwy stalaktytów. Zawarte w wodzie jony manganu powodują wybarwienie stalaktytów na ciemny kolor – od brunatnego po czarny[2].
Tworzenie się szaty naciekowej w jaskiniach trwa długo, nawet tysiące lat. Szybkość przyrastania nacieków zależy od warunków panujących w danej jaskini i jest bardzo różna. Badania w jaskiniach czeskich wykazały, że nacieki tworzą się tam ze średnią szybkością około 3 mm rocznie, a w USA 25 mm rocznie. Cieplejszy klimat sprzyja szybszemu przyrastaniu nacieków, zimniejszy spowalnia przyrost. Zmiany klimatu w danym miejscu powodują zmiany w szybkości przyrastania nacieków i tworzą się na nich różniące się od siebie warstwy przyrostów. Stąd też badając kolejne generacje nacieków metodami izotopowymi możemy określić wiek i historię powstania jaskini, a także otrzymujemy dane o genezie całego górotworu i klimacie w dawnych epokach geologicznych[1].
Formy naciekopodobne
Oprócz typowych nacieków w jaskiniach powstają także twory przypominające nacieki, ale nie będące nimi. Są to:
- błotne zamki – powstają gdy namulisko w wyniku erozji spowodowanej np. przepływem wody zostanie częściowo rozmyte i tworzą się w nim podobne do nacieków wytwory[2]
- wulkany błotne – dziury wytworzone w namulisku przez wodę długotrwale skapującą ze stropu lub ściany jaskini, otoczone wałem powstającym z rozbryzgującego się namuliska[2]
- wykapki – skapująca przez długi czas woda powoduje powstanie w namulisku, a nawet w spągu rurkowatego otworu[3].
Przypisy
Media użyte na tej stronie
Autor: chris, Licencja: CC BY 3.0
Cross section of a dripstone cave. The picture shows different types of dripstones and similar depositions:
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
To jest fotografia obszaru chronionego w ramach programu Natura 2000 o identyfikatorze
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
To jest fotografia obszaru chronionego w ramach programu Natura 2000 o identyfikatorze
Autor: Oryginalnym przesyłającym był Hugo.soria z francuskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Description: Concrétions de calcite dans une grotte, cristaux en boules.
Hérault, France.
Source: Hugo Soria
Licence: GFDL
Autor: ZeWrestler, Licencja: CC BY-SA 3.0
Image of the "Fried Eggs" rock formation at Luray Caverns. Category:Luray Caverns
(c) WTucker at the English Wikipedia, CC-BY-SA-3.0
This image was taken in The Rookery portion of Carlsbad Caverns in Lower Cave in May of 2006. It shows a typical nest of cave pearls. en:Category:Speleothems
Autor: Roberto Lombreras known as Rover0 on flickr.com, Licencja: CC BY-SA 2.0
Torca del Carlista Speleothem including fishtail Helictites
Autor: Oregon Caves from Cave Junction, USA, Licencja: CC BY 2.0
The white is the dried remnants of an Actinomyces bacteria, some strains of which are similar to Penicillin in application. It's shape is a result of a base underneath, likely something organic, such as a root which has made its way through the rock.