Nad soutokem

Nad soutokem
Ilustracja
Widok z zielonego szlaku turystycznego na górę Nad soutokem (po lewej stok góry Pradziad, w dali i po prawej stoki góry Vysoká hole)
Państwo Czechy
Kraj kraj ołomuniecki
PołożenieLoučná nad Desnou
PasmoWysoki Jesionik
(cz. Hrubý Jeseník)
(Sudety)
Wysokość1060 m n.p.m.
Wybitność20 m
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, po prawej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Nad soutokem”
Ziemia50°03′48,0″N 17°12′21,1″E/50,063333 17,205861

Nad soutokem[1]szczyt (góra) o wysokości 1060 m n.p.m.[2] (podawana jest też wysokość 1057 m n.p.m.[3][4][5] lub 1057,2 m n.p.m.[6]), będący grupą skalną w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (cz. Hrubý Jeseník), w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, na Morawach, w obrębie gminy Loučná nad Desnou, oddalony o około 2,8 km[7] na południowy zachód od szczytu góry Pradziad (cz. Praděd).

Charakterystyka

Lokalizacja

Góra Nad soutokem położona jest niemalże w centrum Wysokiego Jesionika, leżąca w jego części – w centrum (mikroregionu) o nazwie Masyw Pradziada (cz. Pradědská hornatina) oraz usytuowana na końcu bocznego ramienia grzbietu (grzebienia) głównego góry Pradziad, biegnącego od przełęczy Skřítek do przełęczy Červenohorské sedlo, w ciągu szczytów (Petrovy kameny → Nad soutokem)[8]. Jest górą bardzo słabo rozpoznawalną, ponieważ na wielu mapach nie naniesiono jej nazwy[9][10][8], a nawet nie zaznaczono jej lokalizacji[5], widoczną z jej bliskiej okolicy, m.in. z biegnącego niedaleko niej zielonego szlaku turystycznego Szlak zielony , wytyczonego na trasie SkřítekU Kamenné chaty[8]. Jest górą niewidoczną m.in. z drogi okalającej połać szczytową góry Pradziad[11] (przysłonięta wypukłością stoku góry Pradziad) czy też z innego charakterystycznego punktu widokowego – z drogi okalającej szczyt góry Dlouhé stráně[12], bo przysłonięta górą Velká Jezerná.

Górę ograniczają: od północnego wschodu przełęcz o wysokości 1040 m n.p.m. w kierunku szczytu Petrovy kameny, od południowego wschodu, południa i południowego zachodu dolina potoku o nazwie Sviní potok, płynącego w żlebie Sviní žleb[a], od zachodu dolina rzeki Divoká Desná oraz od północnego zachodu i północy dolina potoku Velký Dědův potok, płynącego w żlebie Důl Velkeho Děda[13]. W otoczeniu góry znajdują się następujące szczyty: od północy Divoký kámen, od północnego wschodu Velký Děd, Pradziad i Petrovy kameny, od wschodu Vysoká hole, od południowego wschodu Vysoka hole–JZ, Kamzičník i Zámčisko–S, od południowego zachodu Zámčisko–SZ oraz od północnego zachodu Velká Jezerná–JV i Velká Jezerná[8][4].

Stoki

Górna część stoku południowo-wschodniego góry Nad soutokem
Mapa stoków góry Nad soutokem

W obrębie góry można wyróżnić cztery następujące zasadnicze stoki[8]:

  • południowo-wschodni, ciągnący się od szczytu do doliny potoku Sviní potok na kierunku SE
  • południowo-zachodni, ciągnący się od szczytu do doliny potoku Sviní potok na kierunku SW
  • zachodni, ciągnący się od szczytu do doliny rzeki Divoká Desná
  • północno-zachodni, ciągnący się od szczytu do doliny potoku Velký Dědův potok

Wszystkie stoki są zalesione tylko gęstym borem świerkowym[2], z występującymi u podnóży stoków południowo-wschodniego i południowo-zachodniego nielicznymi polanami[2][14]. W poprzek stoku południowo-wschodniego, na wysokościach około (1025–1040) m n.p.m. rozciąga się na długości około 80 m[15] grupa skalna. W obrębie góry brak jest pojedynczych, większych skalisk[14].

Stoki mają stosunkowo jednolite, przeważnie strome i zróżnicowane nachylenia[8]. Średnie nachylenie stoków waha się bowiem od 20° (stok zachodni)[16] do 34° (stok północno-zachodni)[17]. Średnie nachylenie wszystkich stoków góry (średnia ważona nachyleń stoków) wynosi około 24°. Maksymalne średnie nachylenie stoku północno-zachodniego pod szczytem, na wysokościach około 1030 m n.p.m., na odcinku 50 m nie przekracza 45°[18]. U podnóży stoków południowo-wschodniego, południowo-zachodniego i zachodniego przebiegają nieliczne drogi, a na stokach nieliczne nieoznakowane ścieżki[8][14].

KPS 9566 02-84.svg Stoki góry Nad soutokem
Lp.StokDługość stoku
m
Przewyższenie
m
Średnie nachylenie
1Południowo-wschodni[19]904527°
2Południowo-zachodni[20]1957521°
3Północno-zachodni[17]755034°
4Zachodni[16]2308520°

Szczyt

Widok na grupę skalną Nad soutokem
Widok na grupę skalną Nad soutokem
Połać szczytowa przy grupie skalnej Nad soutokem

Nad soutokem jest szczytem pojedynczym[8]. Na szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny[8]. Na połaci szczytowej znajduje się rozległa grupa skalna, rozpostarta na kierunku zachód – północny wschód, o przybliżonych wymiarach poziomych (200 × 25) m[15], zajmująca powierzchnię około 3680 m²[21], otoczona borem świerkowym oraz pokryta wokół trawą wysokogórską[2][14]. Stoki przy skaliskach – z uwagi na nachylenie – są miejscami urwiskami. Skalisko szczytowe z uwagi na zalesienie nie jest punktem widokowym[14]. Na połaci szczytowej nie ma punktu geodezyjnego[6]. Państwowy urząd geodezyjny o nazwie (cz. Český úřad zeměměřický a katastrální (CÚZK)) w Pradze podaje jako najwyższy punkt – szczyt – o wysokości 1060,0 m n.p.m. i współrzędnych geograficznych (50°03′48,0″N 17°12′21,1″E/50,063333 17,205861)[2].

Dojście do szczytowej grupy skalnej następuje z wytyczonego w jej pobliżu zielonego szlaku turystycznego Szlak zielony i skrzyżowania turystycznego o nazwie (cz. Zámčisko), od którego należy przejść drogą – biegnącą przy potoku Sviní potok – odcinek o długości około 630 m, po czym należy skręcić w lewo i stromym stokiem orientacyjnie dojść w ten sposób, po około 75 m do połaci szczytowej[8][22].

Geologia

Pod względem geologicznym część góry Nad soutokem należy do jednostki określanej jako warstwy vrbneńskie, a część do jednostki określanej jako kopuła Desny[23] i zbudowana jest ze skał metamorficznych, głównie gnejsów (muskowitów i biotytów)[24].

Wody

Grzbiet główny (grzebień) góry Pradziad, biegnący od przełęczy Skřítek do przełęczy Červenohorské sedlo oraz dalej do przełęczy Ramzovskiej (cz. Ramzovské sedlo) jest częścią granicy Wielkiego Europejskiego Działu Wodnego, dzielącej zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego[25].

Góra Nad soutokem położona jest na zachód od tej granicy, należy więc do zlewni Morza Czarnego, do którego płyną wody m.in. z dorzecza Dunaju, będącego przedłużeniem płynących z tej części Wysokiego Jesionika rzek i górskich potoków (m.in. rzeki Divoká Desná i płynących w pobliżu góry potoków: Sviní potok czy Velký Dědův potok)[8]. Na stokach nie płyną jakiekolwiek potoki oraz nie ma tam również źródeł[8]. W granicznych żlebach nie występują też wodospady czy kaskady[8].

Ochrona przyrody

Cała góra znajduje się w obrębie wydzielonego obszaru objętego ochroną o nazwie Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki (cz. Chráněná krajinná oblast (CHKO) Jeseníky), a utworzonego w celu ochrony utworów skalnych, ziemnych i roślinnych oraz rzadkich gatunków zwierząt[8]. Na stokach nie utworzono żadnych rezerwatów przyrody czy pomników przyrody oraz nie wytyczono tam również żadnych ścieżek dydaktycznych[8].

Turystyka

Na górze Nad soutokem nie ma żadnego schroniska turystycznego lub hotelu górskiego[4], natomiast w odległości około 2,5 km w kierunku północno-wschodnim od szczytu, przy drodze HvězdaPradziad, na stoku góry Petrovy kameny znajdują się hotele górskie: Ovčárna i Figura oraz schronisko Sabinka[8]. Nieco dalej, bo około 2,8 km na północny wschód od szczytu, na wieży Pradziad: hotel Praděd, około 2,3 km na północny wschód od szczytu schronisko Barborka i około 1,9 km na północny wschód od szczytu hotel Kurzovní chata[8]. Ponadto w odległości około 1,1 km na południowy zachód od szczytu położona jest jedna z najstarszych chat Wysokiego Jesionika Františkova myslivna, postawiona w 1865 roku przez rodzinę Kleinów, wówczas jako chata łowiecka[26][27][28]. Obecnie służy jako niewielkie schronisko turystyczne z ograniczoną bazą noclegową, dysponujące tylko 16 miejscami (własność prywatna)[29].

Kluczowym punktem turystycznym jest oddalone o około 400 m na zachód od szczytu skrzyżowanie turystyczne Zámčisko z podaną na tablicy informacyjnej wysokością 970 m[30], przez które przechodzi jedyny najbliżej wyznaczony zielony szlak turystyczny Szlak zielony [8].

Szlaki turystyczne, rowerowe i trasy narciarskie

Klub Czeskich Turystów (cz. Klub Českých Turistů) nie wytyczył w obrębie góry żadnego szlaku turystycznego czy szlaku rowerowego[8]. Z tego względu góra ma bardzo ograniczone znaczenie turystyczne. Jest ona m.in. miejscem do podziwiania uroków grup skalnych dla miłośników tego sposobu wykorzystania wolnego czasu[5]. W obrębie góry nie poprowadzono żadnej trasy narciarstwa biegowego, ani żadnej trasy narciarstwa zjazdowego[31].

Zobacz też

Uwagi

  1. Niektóre źródła podają nazwę żlebu jako Svinní žleb (→ Jesioniki, Góry Opawskie. Mapa turystyczna. compass.home.pl ↓).

Przypisy

  1. Magnowski i Bzowski 2021 ↓, s. 97.
  2. a b c d e Geoprohlížeč – ZÚ (Geoportal Czech). ags.cuzk.cz ↓, Produkty → ZABAGED dle ZM10 (Měřítko mapy 1:1880).
  3. Nad soutokem (VV 8b; 1057 m). tisicovky.cz ↓.
  4. a b c Nad soutokem (1057 m n.m., Hrubý Jeseník) (cz.). vrcholovka.cz. [dostęp 2021-12-15].
  5. a b c Nad soutokem - Jeseníky (cz.). zajimavamista.cz. [dostęp 2021-12-15].
  6. a b Geoprohlížeč – ZÚ (Geoportal Czech). ags.cuzk.cz ↓.
  7. Pomiar odległości (Pradziad – Nad soutokem) (mapa turystyczna) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-20].
  8. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s (Nad soutokem) (mapa turystyczna) 1:6000. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-15].
  9. Jeseníky – Praděd, Králický Sněžník. Turistická mapa ↓.
  10. Jesioniki, Góry Opawskie. Mapa turystyczna. compass.home.pl ↓.
  11. View. heywhatsthat.com ↓, Praděd – Nad soutokem.
  12. View. heywhatsthat.com ↓, Dlouhé stráně – Nad soutokem.
  13. Pomiar rozległości (Nad soutokem) (mapa turystyczna) 1:3000. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-15].
  14. a b c d e (Nad soutokem) (mapa lotnicza) 1:6000. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-15].
  15. a b Geoprohlížeč – ZÚ (Geoportal Czech). ags.cuzk.cz ↓, Produkty → ZABAGED dle ZM10 (Měřítko mapy 1:1880) → Měření vzdálnosti.
  16. a b Pomiar (stok zachodni) (mapa turystyczna) 1:1500. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-20].
  17. a b Pomiar (stok północno-zachodni) (mapa turystyczna) 1:1500. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-20].
  18. Pomiar (maksymalne nachylenie stoku) (mapa turystyczna) 1:1500. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-20].
  19. Pomiar (stok południowo-wschodni) (mapa turystyczna) 1:1500. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-20].
  20. Pomiar (stok południowo-zachodni) (mapa turystyczna) 1:1500. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-20].
  21. Geoprohlížeč – ZÚ (Geoportal Czech). ags.cuzk.cz ↓, Produkty → ZABAGED dle ZM10 (Měřítko mapy 1:1880) → Měření plochy a obvodu.
  22. Pomiar (dojście do połaci szczytowej) (mapa lotnicza) 1:3000. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-20].
  23. Cymerman 1998 ↓, s. 531 (mapa).
  24. Geologická mapa. mapy.geology.cz ↓, geologická jednotka 1024.
  25. Hrubý Jeseník (mapa). dudisoft.eu ↓.
  26. Zdeňka Jordanová: Lovecké chaty v Jeseníkách. Františkova myslivna (cz.). lovecke-chaty-v-jesenikach.cz. [dostęp 2021-12-15].
  27. Jiří Koranda: Chata Františkova myslivna (cz.). jesenik.org. [dostęp 2021-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-17)].
  28. Alois Matuška: Františkova myslivna – dříve a nyní (cz.). moje-nazory.estranky.cz. [dostęp 2021-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-18)].
  29. Chata Františkova myslivna (cz.). ubytovani.kamsi.cz. [dostęp 2021-12-15].
  30. Zámčisko (skrzyżowanie turystyczne) (mapa turystyczna) 1:6000. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-20].
  31. (Nad soutokem) (mapa tras narciarskich) 1:6000. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-12-15].

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Sudety mapa.png
Mapa Sudetów
NadSoutokemPeak.jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na górę Nad soutokem
Flag of Olomouc Region.svg
Flag of Olomouc Region
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Stripe-marked trail green.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - green.
NadSoutokem(3).jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grupa skalna Nad soutokem - 1060 m n.p.m.
NadSoutokem(1).jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grupa skalna Nad soutokem - 1060 m n.p.m.
NADSOUTOKEM MAPA.JPG
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa stoków góry Nad soutokem - 1060 m n.p.m.
KPS 9566 02-84.svg
Autor: User:HarJIT, Licencja: CC0
Character 02-84 from w:en:KPS 9566 (named "white up-pointing triangle with upper right to lower left fill"). N2374 explains the symbol as denoting a slope to the right.
NadSoutokem(2).jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grupa skalna Nad soutokem - 1060 m n.p.m.
NadSoutokem(4).jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grupa skalna Nad soutokem - 1060 m n.p.m.