Nadleśnictwo Koniecpol

Nadleśnictwo Koniecpol
Siedziba

ul. Różana 11, 42-230 Koniecpol

Reg. dyr. Lasów Państwowych

RDLP Katowice

Obszar

157,628 km²

Liczba obrębów

2

Liczba leśnictw

12

Obręby
Koniecpol, Szczekociny
Leśnictwa
Bałków, Biała Wielka, Kuczków, Mełchów, Załęże, Dębowiec, Kossów, Małachów, Perzyny, Radków, Siedliska, Pradła
Strona www nadleśnictwa

Nadleśnictwo Koniecpol – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych, podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Siedzibą nadleśnictwa jest miejscowość Koniecpol.

Nadleśnictwo położone jest na terenie województw: śląskiego i świętokrzyskiego, w granicach powiatów: częstochowskiego, zawierciańskiego, myszkowskiego i włoszczowskiego[1].

Historia Nadleśnictwa

Nadleśnictwo Koniecpol powstało w roku 1945 w wyniku przejęcia na mocy Dekretu PKWN o Reformie Rolnej, na rzecz Skarbu Państwa, lasów prywatnych. Do XVII wieku lasy te należały do rodziny Koniecpolskich, następnie Czapskich, a od XVIII wieku do rodziny Potockich. Planowa gospodarka leśna na tym obszarze była prowadzona co najmniej od drugiej połowy XIX wieku, o czym świadczą zachowane plany gospodarcze z lat 1886- 1888, 1894 i 1900. Do roku 1962 Nadleśnictwo funkcjonowało pod nazwą Chrząstów, a jego powierzchnia wynosiła 4 tys. ha. Na skutek przeprowadzonej w tym okresie reorganizacji nastąpiła zmiana nazwy na obecną oraz uległy poszerzeniu granice Nadleśnictwa. W roku 1976 do Nadleśnictwa Koniecpol włączone zostało leśnictwo Pradła przejęte z Nadleśnictwa Siewierz, a w 1978 nastąpiło połączenie z Nadleśnictwem Szczekociny, w wyniku czego powstała jednostka funkcjonująca w obecnych granicach.

Warunki geograficzno-przyrodnicze

Nadleśnictwo Koniecpol położone jest w Małopolskiej Krainie Przyrodniczo-Leśnej, w Dzielnicy Wyżyny Środkowomałopolskiej. Zasięg terytorialny Nadleśnictwa wynosi około 935,5 km2[1].

  • Powierzchnia ogólna gruntów Nadleśnictwa: 15 762,8 ha[2]; w 2 obrębach: Koniecpol i Szczekociny, podzielonych na 12 leśnictw: Bałków, Biała Wielka, Kuczków, Mełchów, Załęże, Dębowiec, Kossów, Małachów, Perzyny, Radków, Siedliska, Pradła.
  • Siedliska leśne: borowe 82%, lasowe i inne 18%.
  • Główne gatunki lasotwórcze: sosna 86%, olcha 7%, brzoza 4%, świerk i dąb po 1% oraz pozostałe 1% (buk, grab, topola, osika),
  • Nadleśnictwo sprawuje nadzór nad 6,7 tys. ha lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa[3],
  • Nadleśnictwo położone jest w zlewiskach rzek: Białki, Krztyni, Pilicy i Nidy.

Ochrona przyrody

  • Na gruntach Nadleśnictwa znajdują się dwa rezerwaty przyrody: „Kępina” w obrębie Szczekociny o powierzchni 89,58 ha oraz „Borek” w obrębie Koniecpol o powierzchni 64,70 ha[1].
Ponadto w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się rezerwat „Góra Zborów”, ale tylko niewielki pododdział leśny o powierzchni 0,15 ha leży na gruntach zarządzanych przez Nadleśnictwo[1].

Przypisy

Bibliografia