Nadleśnictwo Sieniawa

Nadleśnictwo Sieniawa
Ilustracja
Siedziba Nadleśnictwa Sieniawa
SiedzibaSieniawa
Reg. dyr. Lasów PaństwowychKrosno
Rok utworzenia1945
Obszar14 km²
Liczba obrębów2
Liczba leśnictw11
Obręby
Rudka, Sieniawa
Leśnictwa
I Rudka
Kot, Majdan, Szkółkarskie Pawłowa, Pawłowa, Szegdy.
II Sieniawa
Białobrzeżki, Chrapy, Czerwona Wola, Czerce, Przyjemek, Witoldówka[1].
Strona www nadleśnictwa
Tablica z mapą Nadleśnictwa Sieniawa
Szlaban leśny

Nadleśnictwo Sieniawa – jednostka organizacyjna lasów państwowych podległa RDLP w Krośnie. Zasięgiem swym obejmuje część Płaskowyżu Tarnogrodzkiego, wchodzącego w skład Kotliny Sandomierskiej.

Historia

Tereny te należały do majątku książąt Czartoryskich, Ordynacji Sieniawskiej i Pełkińskiej. Około 1914 roku Czartoryscy ufundowali kolejkę wąskotorową, która woziła drzewo do tartaków w Czercach i Surochowie. W 1948 roku kolejkę rozebrano[2].

W 1944 roku decyzją dekretu PKWN z 12 grudnia 1944 roku zostały upaństwowione lasy Sieniawskiej i Pełkińskiej ordynacji Czartoryskich. W 1945 roku utworzono nadleśnictwa Sieniawa, Rudka i Wiązownica. 1 stycznia 1973 roku nadleśnictwa Rudka i Wiązownica weszły w skład nadleśnictwa Sieniawa jako obręby. Po reformie administracyjnej w 1975 roku do nadleśnictwa Leżajsk przeszły dawne leśnictwa: Kulno, Brzyska Wola, Jastrzębiec i północno-zachodnia część uroczyska „Kot”. 16 grudnia 1978 roku zostały ustalone nowe granice obrębów[3].

W 1995 roku ustalono podział na 19 leśnictw. W 2003 roku zostały zlikwidowane leśnictwa: Adamówka, Cewków, Zaradawa, Lechmany, Głażyna, a ich obszary włączone do pozostałych leśnictw[2].

Zasoby

Nadleśnictwo zarządza lasami państwowymi o powierzchni 14 266,51 ha, na terenach północno-wschodniej części województwa podkarpackiego, obejmujących miasto Sieniawa i gminy lub części gmin: Adamówka, Tryńcza, Sieniawa, Wiązownica, Kuryłówka, Leżajsk i Stary Dzików[4]. Nadleśnictwo prowadzi nadzór nad 2682 ha lasów prywatnych (wg stanu na 2016 rok). Nadleśnictwo jest podzielone na 568 oddziałów. Rocznie w nadleśnictwie pozyskuje się 68960 m3 drewna.

W skład drzewostanu wchodzą:

Ochrona przyrody

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Nadleśnictwo 002.jpg
Autor: In eegent, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tablica informacyjna - Mapa Nadleśnictwa Sieniawa
Nadleśnictwo 001.jpg
Autor: In eegent, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szlaban leśny, zamykający wjazd do lasu
Nadleśnictwo w Sieniawie.jpg
Autor: In eegent, Licencja: CC BY-SA 4.0
Nadleśnictwo w Sieniawie