Nagroda im. Barbary Dex
Nagroda za | najgorszy strój podczas Konkursu Piosenki Eurowizji |
---|---|
Przyznawana przez | internautów w głosowaniu na BarbaraDexAward.com |
Pierwsze rozdanie | 1997 |
Ostatnie rozdanie | 2021 |
Strona internetowa |
Nagroda im. Barbary Dex – internetowy plebiscyt przeprowadzany od 1997 do 2021[1], w którym nieoficjalnie przyznawany jest tytuł najgorzej ubranego uczestnika Konkursu Piosenki Eurowizji[2]. Pomysłodawcami konkursu są Edwin van Thillo i Rob Paardekam[3][2][4].
Historia
Nieoficjalny tytuł najgorzej ubranego uczestnika Konkursu Piosenki Eurowizji przyznany został po raz pierwszy w 1997, a pomysłodawcami plebiscytu zostali Edwin van Thillo i Rob Paardekam, założyciele strony House of Eurovision (EurovisionHouse.nl). Nagroda zawdzięcza nazwę Barbarze Dex, reprezentantce Belgii, która wystąpiła w 38. Konkursie Piosenki Eurowizji we własnoręcznie uszytej sukni[5], określanej wśród fanów konkursu mianem „okropnej”[2][6]. Wokalistka przyznała w wywiadzie dla portalu ESC Today, że nie żałuje swojego występu, ma ogromny dystans do tej nagrody, a dzięki plebiscytowi jest znana przez każdego wielbiciela konkursu[7].
Po finale 42. i 43. Konkursu Piosenki Eurowizji laureata plebiscytu wybierali założyciele strony EurovisionHouse oraz pomysłodawcy tytułu[8]. Od 1999 tytuł najgorzej ubranego artysty przyznają fani konkursu w głosowaniu internetowym, rozpoczynającym się po sobotnim koncercie finałowym.
W latach 1999–2016 plebiscyt organizowany był na stronie EurovisionHouse.nl[9], od 2017 zaś jest przygotowywany na stronie BarbaraDexAward.com[10].
Lata 90.
Pierwszą w historii Nagrodę im. Barbary Dex otrzymała Debbie Scerri z Malty, która podczas swojej prezentacji w finale 42. Konkursu Piosenki Eurowizji miała na sobie zielono-fioletową suknię w paski[11], określoną jako „jedna z najohydniejszych sukienek, jaką widzowie Eurowizji kiedykolwiek widzieli”[12].
Po finale 43. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1998 tytuł najgorzej ubranego wykonawcy otrzymał reprezentant Niemiec Guildo Horn, którzy na swój występ podczas koncertu finałowego założył marynarkę w kolorze morskim, żółtą koszulę oraz zielone spodnie[11]. Fani konkursu porównali jego stylizację do stracha na wróble[13].
Plebiscyt na najgorzej ubranego eurowizyjnego wykonawcę podczas 44. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1999 wygrała hiszpańska wokalistka Lydia, która wystąpiła w finale konkursu w kolorowej sukni w paski[14] projektu Ágathy Ruiz de la Prady[13]. Stylizacja została oceniona przez fanów imprezy jako „tęczowa kreacja, która mogłaby służyć jako gejowska flaga”[15].
Lata 2000–2009
Nagrodę im. Barbary Dex w 2000 zdobyła Nathalie Sorce reprezentująca Belgię, która w finale konkursu wystąpiła w kremowej sukni i marynarce[14]. W następnym roku tytuł najgorzej ubranego artysty otrzymał reprezentant Polski Andrzej „Piasek” Piaseczny, który rozpoczął występ wejściem na scenę w sztucznym futrze[16][17].
Tytuł najgorzej ubranego uczestnika 47. Konkursu Piosenki Eurowizji otrzymał reprezentant Grecji Michalis Rakindzis, który wraz z zespołem wystąpił podczas konkursu w czarnym kombinezonie robota[18], nawiązującego do zamysłu piosenki[19].
Największą liczbę głosów oddanych przez 66 internautów podczas plebiscytu do Nagrody im. Barbary Dex w 2003 otrzymał duet t.A.T.u., który podczas 48. Konkursu Piosenki Eurowizji reprezentował Rosję z utworem „Nie wier´, nie bojsia”. Wokalistki wystąpiły w finale w dżinsach i białych topach z wydrukowaną cyfrą 1[14][20]. Drugie miejsce w głosowaniu fanów zajęła słoweńska piosenkarka Karmen Stavec, a trzecie – duet Jemini z Wielkiej Brytanii[14][21].
W plebiscycie na najgorszej ubranego artystę 49. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział 190 fanów konkursu. Największą liczbę ich głosów (64) otrzymała od nich rumuńska reprezentantka Sanda Ladosi[22], której stylizację porównano do wyglądu „podstarzałej prostytutki z makijażem nienawidzącej siebie samej drag queen”[15]. Na drugim miejscu, z trzema punktami straty, uplasowała się reprezentantka Polski Tatiana Okupnik z zespołu Blue Café[22], której czarną prześwitującą kreację opisuje się jako „lateksową”[23].
W głosowaniu na najgorzej ubranego uczestnika 50. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2005 wzięło udział 241 internautów, którzy przyznali nagrodę reprezentantowi Macedonii, Martinowi Vučiciowi. Wokalista wystąpił w finale konkursu w jasnych dżinsach, bluzce i „za dużej o dwa rozmiary” różowej marynarce[9][24]. Drugie miejsce w plebiscycie zajęła reprezentantka Islandii, Selma Björnsdóttir, a trzecie – norweski zespół Wig Wam[9].
W głosowaniu na zdobywcę Nagrody im. Barbary Dex uczestniczyło 906 osób, które oddały swój głos za pośrednictwem strony House of Eurovision[25]. Największą liczbę głosów (196) otrzymały reprezentantki Portugalii, girls band NonStop, który wystąpił w półfinale 51. Konkursu Piosenki Eurowizji w kolorowych body[26]. Drugie miejsce w plebiscycie zajął zwycięzca koncertu finałowego, fiński zespół Lordi (89 głosów), trzecie – islandzkiej wokalistce Silvíi Night (75 głosów). Piąte miejsce zajęła grupa Ich Troje z Polski (62 głosy)[27]. Wykonawcy z Izraela, Szwajcarii i Norwegii nie otrzymali żadnego punktu[25].
W plebiscycie zorganizowanym po finale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji swój głos oddało 1995 internautów. Zwycięzcą głosowania została reprezentantka Ukrainy, drag queen Wierka Serdiuczka[28], która za świecący kostium i połyskującą czapkę z gwiazdą na czubie otrzymała 297 głosów[29]. 14 punktów mniej otrzymała zwyciężczyni finału, serbska wokalistka Marija Šerifović, która założyła na swój występ męski garnitur. Trzecie miejsce przyznano mołdawskiej reprezentantce Natalii Barbu[30]. Reprezentanci Polski, zespół The Jet Set, zajęli 17. miejsce z wynikiem 40 głosów[29].
Zwyciężczynią plebiscytu na najgorszej ubranego artystę podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji została reprezentantka Andory Gisela, zdobywając 104 z 393 głosów[31] za metalowy kostium i kapelusz z czułkami, w którym wystąpiła w koncercie półfinałowym. Po konkursie wokalistka zyskała u fanów imprezy przydomek „Pszczółka Maja”[32]. Zdobywcy drugiego miejsca, belgijski zespół Ishtar, otrzymali 30 głosów, siedem więcej od Rodolfo Chiciliquatre’a z Hiszpanii. Reprezentantka Polski, Isis Gee, otrzymała 8 punktów i zajęła 16. miejsce, remisując z litewskim wokalistą Jeronimasem Miliusem. Reprezentanci Danii, San Marino, Serbii i Szwajcarii nie otrzymali żadnego głosu[31].
W głosowaniu na najgorzej ubranego uczestnika 54. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2009 wzięło udział 1295 osób. Najwięcej głosów (199) otrzymał reprezentant Węgier Zoli Ádok, który wystąpił w drugim półfinale konkursu wystąpił w zielonych spodniach z wąskimi nogawkami oraz w przylegającym do ciała podkoszulku[33][34]. Drugie miejsce w plebiscycie zajął reprezentant Czech, Gipsy.cz (159), a trzecie – bułgarski wokalista Krasimir Awramow (140). Lidia Kopania z Polski zdobyła 7 punktów, które zapewniły jej 26. miejsce w głosowaniu[34].
Lata 2010–2019
Laureatem Nagrody im. Barbary Dex po finale 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 został Milan Stanković z Serbii, który otrzymał 138 głosów za niebieską marynarkę w stylu cyrkowym z mnóstwem brokatu na prawym ramieniu, założoną na prezentację finałową[12]. 28 punktów mniej zdobyli mołdawscy reprezentanci SunStroke Project i Olia Tira, na trzecim miejscu uplasował się Piotr Nalicz z Rosji z dorobkiem 109 punktów[35].
W 2011 Nagrodę im. Barbaby Dex otrzymała gruzińska grupa Eldrine, na którą swój głos oddało 133 z 810 głosujących w plebiscycie na najgorzej ubranego artystę 56. Konkursu Piosenki Eurowizji[36][37]. Ówczesna wokalistka zespołu, Sofio Toroszelidze, ubrana była w czarną sukienkę z zielonymi wstawkami, która – zdaniem artystki – miała prezentować gruzińską kulturę[38]. Drugie miejsce w głosowaniu zajął duet Jedward z Irlandii (81 punktów), a trzecie – mołdawska formacja Zdob și Zdub (66)[38].
W głosowaniu na najgorzej ubranego wykonawcę podczas 57. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział 2851 internautów. Największą liczbę 829 głosów otrzymała reprezentantka Albanii Rona Nishliu, która wystąpiła w finale konkursu w czarno-niebieskiej sukni oraz fryzurze, opisywanej przez fanów jako „pączek”[39][40][41]. Drugie miejsce w głosowaniu zdobył duet Jedward (551 głosów), laureat plebiscytu z poprzedniego[38], na trzecim miejscu uplasowała się natomiast Sofi Marinowa z Bułgarii (232 punkty)[41].
Zwycięzca plebiscytu do Nagrody im. Barbary Dex za 2013 został ogłoszony 26 maja[42]. Tytuł najgorzej ubranego artysty wygrało żeńskie trio Moje 3 z Serbii. Otrzymały one 967 na 2747 wszystkich ważnych głosów. Cezar z Rumunii zdobył drugie miejsce (544), a Moran Mazor z Izraela – trzecie (296)[43].
Nagrodę im. Barbary Dex w 2014 przyznało 1101 internautów, którzy 311 głosów oddali na strój reprezentantki Litwy, Viliji Matačiūnaité. Na drugim miejscu plebiscytu znalazła się Emma Marrone reprezentująca Włochy, ex aequo z Cristiną Scarlat z Mołdawii (obie wokalistki otrzymały po 90 głosów)[44][45].
W 2015 w głosowaniu na najgorzej ubranego artystę 60. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięła udział rekordowa liczba 4163 internautów. 1324 z nich oddało swój głos na reprezentantkę Holandii Trijntje Oosterhuis, która wystąpiła w czarnym kombinezonie, a na twarzy miała czarną woalkę. Podczas pierwszych prób do konkursu artystka ubrana była natomiast w czarną suknię z głęboko wyciętym dekoltem, który (podobnie jak kombinezon) wzbudził poruszenie wśród internautów. Drugie miejsce w głosowaniu zajęła kreacja przedstawicielki Serbii Bojany Stamenov, a trzecie – stroje duetu Electro Velvet reprezentującego Wielką Brytanię[46].
W 2016 w plebiscycie na najgorzej ubranego artystę 61. Konkursu Piosenki Eurowizji oddano 2221 głosów. 770 z nich otrzymała reprezentantka Chorwacji Nina Kraljić, która wystąpiła w białym kostiumie, pod którym miała białą suknię z piórami. Drugie miejsce w głosowaniu zajęła przedstawicielka Niemiec Jamie-Lee Kriewitz, która miała na sobie kostium inspirowany kulturą k-popu. Trzecim najgorszym strojem konkursu w 2016 internauci uznali kreację strój Rykki reprezentującej Szwajcarię[10].
W 2017 przyznano nagrodę dla najgorzej ubranego artysty w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji[47]. Zwycięzcą został reprezentant Czarnogóry Slavko Kalezić, drugie miejsce zajął zespół Triana Park z Łotwy, a na trzecim miejscu znalazła się reprezentantka Czech Martina Bárta[48].
Po finale 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie rozpoczęto internetowe głosowanie, które potrwało do 20 maja. Pierwsze miejsce w głosowaniu na najgorzej ubranego uczestnika konkursu zajęła Marija Iwanowska, wokalistka zespołu Eye Cue reprezentującego Macedonię[49]. Podczas występu w półfinale piosenkarka miała na sobie różową, rozpinaną kamizelkę, a pod nią różowo-szary kombinezon, mocno eksponujący dekolt[50]. Na drugim miejscu znalazła się reprezentantka Australii Jessica Mauboy, a trzecie miejsce zajęła przedstawicielka Belgii Sennek[49].
Po finale 64. Konkursu Piosenki Eurowizji po raz kolejny odbyło się głosowanie na najgorzej ubranego artystę. Tym razem zwyciężył reprezentant Portugalii Conan Osiris, który podczas występu ubrany był w zielone kimono ze składanymi rękawami i ramionami, plisowaną spódnicą i satynowymi spodniami. Nosił także pasek podbródkowy z niebieskimi i zielonymi pasemkami. Drugie miejsce zajęła reprezentantka Cypru Tamta, a trzecia była przedstawicielka Białorusi Zena[51].
Lata 2020–2021 i zakończenie plebiscytu
Konkurs Piosenki Eurowizji 2020 nie odbył się z powodu wybuchu pandemii COVID-19, tym samym nie zorganizowano plebiscytu. Po finale 65. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2021 przeprowadzono kolejną edycję plebiscytu. Internauci oddali łącznie 4870 głosów, a najwięcej otrzymał Tix, reprezentant Norwegii, który podczas występów konkursowych ubrany był m.in. w skrzydła i białe futro, a na scenie był dodatkowo przepasany łańcuchami. Drugie miejsce zajęła Roxen z Rumunii, która wystąpiła w wielobarwnej sukience, a na trzecim miejscu znalazła się Albina Grčić z Chorwacji, która założyła na siebie błyszczącą kreację z paskami na nogach i wycięciem na pośladkach. Kolejne dwa miejsce zajęli: James Newman z Wielkiej Brytanii, mający na sobie czarną, skórzaną kurtkę z pionowymi paskami, a po nim Eden Alene z Izraela, która wystąpiła w czarnej sukience[52].
13 marca 2022 poinformowano o odwołaniu plebiscytu[1]. Od 2017 organizatorzy podejmowali nieudane próby rebrandingu nazwy z najgorzej ubranego artysty na najbardziej godny uwagi strój[1]. Z tego powodu postanowili dać kres nagrodzie kojarzonej z negatywnymi spostrzeżeniami i ogłosili jednocześnie poszukiwanie nazwy dla nowej nagrody, której wydźwięk będzie pozytywny i która będzie realnie doceniać najbardziej godny uwagi strój[1].
Przypisy
- ↑ a b c d Barbara Dex Award: The end of an era. songfestival.be, 2022-03-13. [dostęp 2022-03-13]. (ang.).
- ↑ a b c Barbara Dex Award. [w:] Eurovision House [on-line]. eurovisionhouse.nl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-07)]. (ang.).
- ↑ The Barbara Dex Award. [w:] Euro Dummies [on-line]. eurodummies.wordpress.com. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Media Handbook for Eurovision Song Contest 2012. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Barbara Dex (BEL 93) about Eurovision and the „B.Dex Award”. [w:] Eurovision [on-line]. youtube.com. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Riku Ranta: History: Eurovision Song Contest 1993 in Millstreet (Part 1/2). [w:] ESC Webs [on-line]. escwebs.net, 2012-07-07. [dostęp 2013-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-13)]. (ang.).
- ↑ Sietse Bakker: Barbara Dex: 'I still do not regret'. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2006-01-13. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Disclaimer. [w:] Eurovision House [on-line]. eurovisionhouse.nl. [dostęp 2013-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-18)]. (ang.).
- ↑ a b c Roel Philips: Martin Vucic wins Barbara Dex Award. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-05-25. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ a b Nina Kraljic wins 2016 Barbara Dex Award, eurovisionhouse.nl [zarchiwizowane z adresu 2012-05-30] (ang.).
- ↑ a b Barbara Dex Award – Die Gewinner seit 1997. [w:] Das Erste [on-line]. eurovision.de. [dostęp 2013-05-26]. (niem.).
- ↑ a b Denis McEvoy: Milan Stanković wins the 2010 Barbara Dex award. [w:] Eurovisionary [on-line]. eurovisionary.com, 2010-06-07. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ a b Danielo: Barbara Dex Award. [w:] EuroCronicas [on-line]. eurocronicas.blogspot.com, 2007-01-11. [dostęp 2013-05-26]. (hiszp.).
- ↑ a b c d Barbara Dex Award. [w:] House of Eurovision [on-line]. eurovisionhouse.nl. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ a b Stuart Gardner: The Impact of Fashion. eurovisionista.com, 2012-11-10. [dostęp 2016-07-10]. (ang.).
- ↑ Tomasz Jacyków: Andrzej Piaseczny: Wyciszona elegancja. [w:] Weekend [on-line]. weekend.pb.pl. [dostęp 2013-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-01)].
- ↑ Bartosz Sadulski: Eurokoszmar. [w:] Muzyka Onet [on-line]. muzyka.onet.pl, 2012-05-25. [dostęp 2013-05-26].
- ↑ Barbara Dex Award – Die Gewinner seit 1997. [w:] Das Erste [on-line]. eurovision.de. [dostęp 2013-05-26]. (niem.).
- ↑ S.A.G.A.P.O.. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org. [dostęp 2013-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-11)].
- ↑ Raf Van Bedts: t.A.T.u. wint Barbara Dex Award. [w:] Eurosong.be [on-line]. eurosong.be. [dostęp 2013-05-26]. (niem.).
- ↑ Daniel Ringby: t.A.T.u win 2003 Barbara Dex Award. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-06-09. [dostęp 2014-07-28]. (ang.).
- ↑ a b Roel Philips: Sanda Ladosi wins Barbara Dex Award. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2004-05-25. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Robert Sankowski: Donatan a sprawa polska. Czemu sukces piosenki „My Słowianie” wywołuje niemal histerię?. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. wyborcza.pl, 2014-05-10. [dostęp 2014-07-22]. (pol.).
- ↑ Barbara Dex Award – Die Gewinner seit 1997. [w:] Das Erste [on-line]. eurovision.de. [dostęp 2013-05-26]. (niem.).
- ↑ a b Nonstop from Portugal wins Barbara Dex Award 2006. [w:] Belgovision [on-line]. belgovision.com, 2006-05-29. [dostęp 2013-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-19)]. (ang.).
- ↑ Barbara Dex Award – Die Gewinner seit 1997. [w:] Das Erste [on-line]. eurovision.de. [dostęp 2013-05-26]. (niem.).
- ↑ Roel Philips: Nonstop wins Barbara Dex award 2006. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2006-05-29. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Eurovision Song Contest 2007 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ a b Stella Floras: Verka wins 2007 Barbara Dex Award. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2007-05-21. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Verka Serduchka wins Barbara Dex Award. [w:] Belgovision [on-line]. belgovision.com, 2007-05-21. [dostęp 2013-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-27)]. (ang.).
- ↑ a b Gavin Murray: Andorra: Gisela wins Barbara Dex 2008. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2008-06-01. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Gisela jednak coś wygrała. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-06-01. [dostęp 2013-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-19)].
- ↑ Dariusz Sułek: Zoli Ádok z nagrodą im. Barbary Dex. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2009-05-24. [dostęp 2013-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-23)].
- ↑ a b Victor Hondal: Hungary: Zoli Adok wins Barbara Dex award. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2009-05-24. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Victor Hondal: Serbia: Milan Stankovic wins Barbara Dex award. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2010-06-07. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Victor Hondal: Georgia: Eldrine wins Barbara Dex award. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2011-05-22. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Dariusz Sułek: Eldrine z nagrodą im. Barbary Dex. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-05-22. [dostęp 2013-05-26].
- ↑ a b c William Lee Adams: Barbara Dex Award 2011: Georgia’s Eldrine Top Worst Dressed List at Eurovision 2011. Wiwi Bloggs, 2011-05-23. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ William Lee Adams: ALBANIA: RONA NISHLIU TOPS EUROVISION’S WORST DRESSED LIST 2012. Wiwi Bloggs, 2012-06-05. [dostęp 2013-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-03)]. (ang.).
- ↑ Victor Hondal: Rona Nishliu wins Barbara Dex Award. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2012-06-05. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ a b Gordon Roxburgh: Rona Nishliu wins the Barbara Dex Award. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-06-03. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Gil Laufer: Voting for the 2013 Barbara Dex Award starts on Sunday. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-05-18. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
- ↑ Nick van Lith: Serbia:Moje 3 win Barbara Dex Award. [w:] escXtra [on-line]. escxtra.com, 2013-05-26. [dostęp 2013-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-03)]. (ang.).
- ↑ Nick van Lith: Lithuania: Vilija wins the Barbara Dex Award. [w:] escXtra [on-line]. escxtra.com, 2014-05-18. [dostęp 2014-05-18]. (ang.).
- ↑ And the winner is… Litwa!. eurowizja.org, 2014-05-19. [dostęp 2014-05-27]. (pol.).
- ↑ Gordon Roxburgh: Trijntje Oosterhuis wins the Barbara Dex Award. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-06-07. [dostęp 2015-06-07]. (ang.).
- ↑ Barbara Dex Award voting 2017, Songfestival.be [dostęp 2022-04-13] (ang.).
- ↑ Montenegro wins Barbara Dex Award 2017. songfestival.be, 2017-05-21. [dostęp 2017-05-21]. (ang.).
- ↑ a b FYR Macedonia’s Eye Cue wins ‘Barbara Dex Award 2018’. songfestival.be, 2018-05-20. [dostęp 2018-05-20]. (ang.).
- ↑ Sergiusz Królak: Wybrano najgorzej ubranego uczestnika Konkursu Piosenki Eurowizji 2018. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2018-05-20. [dostęp 2018-05-20]. (pol.).
- ↑ Stratos Agadellis , Eurovision 2019: Conan Osiris wins Barbara Dex Award 2019! – ESCToday.com, Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 26 maja 2019 [dostęp 2020-03-18] (ang.).
- ↑ Kamil Polewski , Eurowizja 2021: TIX z Norwegii najgorzej ubranym artystą, Eurowizja.org, 30 maja 2021 [dostęp 2022-04-13] .
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona plebiscytu (archiwum). eurovisionhouse.nl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-30)].
Media użyte na tej stronie
Autor: Traced by User:Stannered, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Television set for Wikipedia userbox icons, or other things.
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Eurovision Song Contest Vienna 2015: Trijntje Oosterhuis
Autor: Indrek Galetin, Licencja: Nagi BY SA
Verka Serduchka, Ukraine contestant, Eurovision Song Contest 2007
Autor: Indrek Galetin, Licencja: Nagi BY SA
Eurovision Song Contest 2007
Finnish group Lordi, the 2006 winners, performs Hard Rock Hallelujah
Autor: Daniel Aragay from Vacarisses, Catalunya, Licencja: CC BY 2.0
"CASANOVA" - Gisela - Andorra 2008
Autor: Roger Dewayne Barkley, EuroVisionary, Licencja: CC BY-SA 4.0
Slavko Kalezić representing Montenegro with the song "Space" during a rehearsal before the first semi final of the Eurovision Song Contest 2017 in Kiev.
Autor: Albin Olsson, Licencja: CC BY-SA 3.0
Moje 3 representing Serbia with the song "Ljubav je svuda" during the first dress rehearsal of the first semi final of the Konkurs Piosenki Eurowizji 2013 Malmö.
(c) AxG, CC BY-SA 3.0
Original work created by en:User:Grk1011, converted to SVG in Inkscape by en:User:AxG. Plain version for use in en:Template:Infobox Eurovision.
Autor: Albin Olsson, Licencja: CC BY-SA 4.0
Nina Kraljić representing Chorwacja with the song "Lighthouse" during a rehearsal before the first semi final of the Konkurs Piosenki Eurowizji 2016 Sztokholm.