Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – polskie nagrody dziennikarskie wzorowane na amerykańskiej nagrodzie Pulitzera. Przyznawane coroczne od 1992 roku w kilku kategoriach autorom tekstów prasowych, audycji radiowych, programów telewizyjnych oraz fotografii prasowych wyróżniających się rzetelnością, wartością informacyjną i innymi walorami jakościowymi.

Ponadto od 2003 roku przyznawany jest Laur SDP, będący wyrazem najwyższego uznania dziennikarzy, a także antynagroda „Hiena Roku” (od 1999 r.) dla dziennikarzy, którzy wyróżnili się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej.

Laureaci otrzymują dyplomy honorowe oraz nagrody pieniężne fundowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i prywatnych sponsorów.

Nagrody i laureaci

Główna Nagroda Wolności Słowa (od 1999)[1]

Przyznawana za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
1999Irena PiłatowskaPolskie RadioPrawda odwróconaZa odwagę przeciwstawienia się, w poszukiwaniu prawdy, obie­gowym sądom środowiska dzien­nikarskiego, opinii publicznej i poli­tyków.
2000Jacek Lutomski
Krzysztof Gottesman
Luiza Zalewska
RzeczpospolitaRaport o tele­wizji. Tydzień z pilotemZa bardzo rzetelne i obiektywne przedstawienie rze­czywistości najpotężniejszego me­dium – telewizji, publicznej i komer­cyjnej.
2001Michał Majewski
Paweł Reszka
RzeczpospolitaSkandal gazowyZa doskonale udokumentowaną analizę skandalu gazowego i niebezpieczeństwa wynikającego z uzależnienia dostaw tego strategicznego surowca od jednego tylko kraju-dostawcy.
Adam Bogoryja-ZakrzewskiTVP1SzlabanZa wielostronne przedstawienie sprawy sądowego zakazu emisji filmu Henryka Dederki „Witajcie w życiu” jako przejawu zagrożenia wolności słowa i wypowiedzi.
2002Anna KaczkowskaPolskie Radio LublinNie ma kary dla prezydentaZa ujawnienie skandalicznej bezczynności policji, prokuratury i sądu oraz bezkarności sprawcy brutalnego gwałtu – ustosunkowanego biznesmena w Białej Podlaskiej.
2003Małgorzata Solecka
Andrzej Stankiewicz
RzeczpospolitaLeki za miliony dolarówZa opis i analizę korupcyjnych powiązań współpracowników Ministerstwa Zdrowia.
2004Bertold KittelRzeczpospolitaTowarzystwo wzajemnych inwestycjiZa ujawnienie podejrzanych związków biznesowo-towarzyskich w tzw. układzie warszawskim.
Tajne konta Jamrożego i WieczerzakaZa zdemaskowanie sposobów prania brudnych pieniędzy w tzw. rajach podatkowych. Autor tego tekstu i redakcja Rzeczpospolitej otrzymali sądowy zakaz dalszych publikacji na ten temat.
2005Dział Zagraniczny „Rzeczpospolitej”RzeczpospolitaZa rozpoczęcie i konsekwentne kontynuowanie na forum krajowym i międzynarodowym walki z kłamstwami o „polskich obozach śmierci”.
2006Maciej Duda
Bertold Kittel
Barbara Sierszuła
RzeczpospolitaCzeski układ OrlenuZa ujawnienie międzynarodowego skandalu, który spowodował rządowe dymisje i dyplomatyczne interwencje.
2007Ewa Szkurłat-AdamskaPolskie Radio KrakówSkończyliśmy z panem, czyli rolnik w państwie prawaZa reportaż ukazujący bezsilność zwykłego obywatela wobec machiny urzędniczej, świetnie udokumentowany i przejrzyście skonstruowany.
2008Ewa Stankiewicz
Anna Ferens
TVNTrzech kumpliZa opowieść o przyjaźni i zdradzie, o wspólnych drogach, które się dramatycznie rozeszły.
2009Patrycja Gruszyńska-RumanPolskie Radio Program IWiNna nie WiNnaZa znakomity reportaż opowiadający o doświadczeniach życia w dwóch totalitaryzmach, za stworzenie ponadczasowego studium ludzkiej krzywdy, nienawiści i.... przebaczenia.
2010Anna LisieckaPolskie Radio Program IKainowa zbrodniaZa mówienie bez nienawiści o konflikcie narodów, o którym poprawność polityczna nie pozwala mówić.
2011Anita GargasMisja specjalna, TVP1Katastrofa smoleńskaZa odwagę i bezkompromisowość w docieraniu do prawdy o katastrofie smoleńskiej.
2012Joanna Lichocka
Maria Dłużewska
Gazeta PolskaPogardaZa odważne, pełne dramatycznego wyrazu zmierzenie się z wewnątrzpolskim konfliktem po katastrofie smoleńskiej – zdokumentalizowanie go i postawienie szeregu ważnych pytań dotyczących współczesnej kondycji Narodu Polskiego.
Jolanta HajdaszZapomniane męczeństwoZa upomnienie się o sprawiedliwość wobec arcybiskupa Antoniego Baraniaka, odwagę i bezkompromisowość w docieraniu do prawdy, za ostrzeżenie przed tworzeniem kłamstwa historycznego.
2013Joanna Lichocka
Jarosław Rybicki
Gazeta PolskaPrezydent
Leszek CiechońskiKrakowski Festiwal Filmowy KrakówTumult nad Łodzią
2014I. Maria Dłużewska[2]Gazeta PolskaPolacy
II. Państwo w PaństwiePolsat / Polsat NewsTumult nad ŁodziąZostali wyróżnieni dziennikarze redakcji w składzie: Małgorzata Cecherz, Małgorzata Mikulska-Rembek, Anna Oblicka, Przemysław Talkowski, Grzegorz Gościniak.
II. Anna ŚmigulecGazeta WyborczaGłupia sprawa
2015Dorota Kania
Jerzy Targalski
Maciej Marosz
Resortowe dzieci. SłużbyZa publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka.
Michał RachońTelewizja RepublikaRelacja na żywo z zeznań Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w sprawie „Afery Marszałkowej”Za ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji kiedy inne media informacyjne zawiodły
2016Paweł LisickiWydawnictwo Fabryka SłówKrew na naszych rękach?Za książkę Krew na naszych rękach?
2017Michał Król
Maciej Grabysa
TVP1, Telewizja TrwamPrześladowani zapomniani: Uwolnić Asię BibiZa publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka.
ks. Roman Sikoń
Michał Król
Telewizja Trwam, EWTNModlitwa o pokój
2018I. Wojciech BiedrońSieciJak mafia rządziła Warszawą
II. Dorota KaniaRyngraf
2019I. Mariusz PilisTVP1Sprawiedliwość
II. Marek Pyza, Marcin Wikło, Andrzej R. PotockiSieciWojna Gdańska z Polską
2020Andrzej Poczobutkorespondencje z Białorusi dla polskich mediów w okresie sierpień - grudzień 2020Za dziennikarski profesjonalizm w przekazywaniu źródłowych informacji z Białorusi. Za odwagę pracy w warunkach ekstremalnego zagrożenia, presji i szantażu wobec rodziny.

Nagroda Watergate (od 2000)

Przyznawana za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
2000Anna Marszałek
Leszek Kraskowski
RzeczpospolitaTajemniczy lobbystaZa ukazanie mechanizmu korupcji na styku władzy państwowej i wielkie­go biznesu.
2001Bertold Kittel
Anna Marszałek
RzeczpospolitaSędzia do wynajęcia;
Przyjaciele ze strzelnicy
Za odważne odsłonięcie układu istniejącego w dużym mieście, gdzie przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości żyją za pan brat z pospolitymi przestępcami.
2002
Nagrody nie przyznano
2003Tomasz SzymborskiRzeczpospolitaMecenas łamie prawoZa determinację w ujawnianiu nielegalnych interesów katowickiego adwokata Marka B.
2004Małgorzata Solecka
Andrzej Stankiewicz
RzeczpospolitaWspólnicy ze Szwajcarii;
Dobry adres pod Alpami
Za odkrycie dowodów w aferze b. szefa Narodowego Funduszu Zdrowia, których nie potrafiły znaleźć służby specjalne.
2005Andrzej Stankiewicz
Michał Stankiewicz
RzeczpospolitaPark rosyjskiej ruletkiDziennikarze zrobili to, co powinien był zrobić prezydent miasta, burmistrz, wójt. Sprawdzili, kto naprawdę stoi za ofertą kupna. A ciąg dalszy – to już sprawa dla prokuratora...
Tomasz MichałowiczGazeta Wyborcza
Duży Format
Handlarz nadzieiPo raz kolejny dziennikarze śledczy wyręczyli prokuraturę.
2006Jarosław Jabrzyk
Przemysław Wojciechowski
Witold Gadowski
Superwizjer, TVNGra o PZUZa opis gry o wielkie pieniądze, w której nie liczą się granice ani orientacje polityczne.
2007Marcin KąckiGazeta Wyborcza
Duży Format
Praca za seks w SamoobronieZa odwagę ujawnienia mechanizmów działania jednej z partii politycznych będących u władzy.
2008Przemysław Wojciechowski
Witold Gadowski
Superwizjer, TVNRosyjska mafia, polski rząd i gazZa odwagę ujawnienia związków rosyjskiej mafii z polską polityką energetyczną.
2009Grzegorz Kuczek
Igor Miecik
Uwaga!, TVNNieprawidłowości w sądownictwie wojskowymZa ujawnienie tajemnic środowiska, które wytworzyło własne reguły i o cenie za przerwanie zmowy milczenia.
2010Marcin KąckiGazeta WyborczaUciekajcie stąd;
Centrum stomatologii pod lupą kontrolerów;
Anatomia szkodliwego milczenia
Za zdemaskowanie nepotyzmu i układów w środowisku medycznym.
2011Łukasz KowalskiTVP KatowiceTestamentZa wytrwałość w poszukiwaniu prawdy i profesjonalizm w jej pokazywaniu.
2012Dawid TokarzPuls BiznesuZłoty sukces skażony przeszłościąZa wywołanie ważnej dyskusji publicznej i ostrzeżenie społeczeństwa przed ryzykownymi inwestycjami, za zwrócenie uwagi na słabości polskiego nadzoru finansowego, za nadanie impulsu do odrodzenia dziennikarstwa śledczego.
Leszek Misiak
Grzegorz Wierzchołowski
Gazeta PolskaMusieli zginąćZa bezkompromisową, mozolną, wielomiesięczną pracę śledczą przybliżającą nas do prawdy o katastrofie rządowego Tupolewa, pracy, której nagrodzona książka jest tylko jedynym, choć istotnym elementem.
2013Anita GargasGazeta PolskaAnatomia upadku
Edyta KrześniakUwaga!, TVNMięso na receptę
Wojciech Surmacz
Nissan Tzur
ForbesKadisz za milion dolarów
2014Piotr NisztorWprostJak rozpętałem aferę taśmową
2015Krzysztof M. Kaźmierczak
Piotr Talaga
Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwaZa wytrwałość w tropieniu przez kilkanaście lat patologii państwa w wyjaśnianiu zabójstwa Jarosława Ziętary.
Marek Pyza
Marcin Wikło
W SieciZawód prowokator; taśmy brudnej kampanii
2016Marek Pyza
Marcin Wikło
W SieciTajemnice fortuny Adamowicza
2017
Nagrody nie przyznano (wskazano cztery wyróżnienia)

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego (od 1999)

Przyznawana za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
1999Bartosz WęglarczykGazeta WyborczaPrzez pięć kręgówZa błyskotliwe przed­stawienie starań polskich polity­ków, dyplomatów i Polonii amery­kańskiej oraz amerykańskich przy­jaciół Polski o wprowadzenie na­szego kraju do NATO.
2000Jacek Hugo-BaderGazeta WyborczaArchipelag złotego deszczuZa ukaza­nie dramatycznych losów twórców nuklearnej potęgi Związku Ra­dzieckiego, opartej na niewolni­czym podporządkowaniu naukow­ców idei mocarstwowej.
2001Wojciech JagielskiGazeta WyborczaJeden dzień z syzyfem afgańskim;
Wojna cnoty z występkiem;
Jak wiejski mułła zasiadł na tronie;
Modlitwa o deszcz;
Najgroźniejszy księgowy świata;
Boże igrzyska
Za znakomity obraz sytuacji w Afganistanie, oparty na głębokiej znajomości spraw i ludzi oraz roli islamu w tej części świata.
2002Marcin Mamoń
Mariusz Pilis
TVP1Cena prawdyZa doskonale zrealizowany zapis reporterskiej wyprawy do Czeczenii, odważnie odsłaniający różne oblicza tej wojny.
Paweł ReszkaRzeczpospolitaCzłowiek bestiaZa przejmujące korespondencje z Afganistanu, Izraela oraz pogłębioną refleksję nad okrucieństwem tkwiącym w człowieku.
2003Krystyna Kurczab-RedlichPolsatCzeczenia – zabójstwo za zgodą świata;
Czeczenia widmo śmierci
Za wstrząsające reportaże telewizyjne o łamaniu praw człowieka w Czeczenii.
2004Jerzy KalinaTVP1Partyzancka szkołaZa realizację niemożliwej do zrealizowania relacji o ostatnim w stolicy Białorusi liceum z białoruskim językiem wykładowym.
2005Zdzisław WolniarowiczGazeta Wyborcza
Duży Format
Nie ma pieniędzy na chmury;
Lekcja tajnego języka;
Kuchnia białoruska
Czytając reportaże o Białorusi myśli się o Polsce, o Kresach, o Polakach na Białorusi, o nienawiści u jednych, fascynacji u drugich. Białoruś jest tuż obok nas, jest bliska i powinna być ważna.
2006Jerzy Haszczyński
Maja Narbutt
Paweł Reszka
Tatiana Serwetnyk
RzeczpospolitaTajemnice pomarańczowej rewolucjiZa odsłonięcie nieznanych kulis dyplomatycznych ukraińskiej rewolucji.
2007Alicja GrembowiczPolskie Radio Program ISnajper LouisZa przejmujący monolog „Polonusa”, który walczył w Wietnamie, a dzisiaj stawia pytania: co wojna robi z ludzi? czy po takich doświadczeniach można żyć spokojnie?
2008Dorota Wodecka
Anita Dmitruczuk
Gazeta WyborczaTajemnica terminalu numer dwaZa włączenie polskich czytelników w międzynarodowy łańcuch ludzi dobrej woli, niosących pomoc Nigeryjce – uwięzionej na rosyjskim lotnisku, bo człowiek bez dokumentów dla urzędników nie istnieje.
2009Jacek Hugo-BaderGazeta Wyborcza
Duży Format
Symfonia wybuchowa c-mollZa znakomity tekst o katastrofie w kopalni. Za utrzymanie własnego stylu podnoszącego rangę reportażu jako gatunku o walorach literackich.
2010Jerzy JureckiTygodnik PodhalańskiPiekielny raj;
Z piekła do raju;
Nie zapominajcie o Haiti
Za cykl trzech reportaży z Haiti opartych na klasycznej zasadzie „zobaczyłem – opisałem”, za niezwykłą wartość informacyjną, opisanie nieznanych faktów i okoliczności.
2011Jerzy HaszczyńskiRzeczpospolitaMój brat obalił dyktatora;
Pieśń wolnych Libijczyków;
Przyczajone Bractwo, niespokojni Koptowie
Za mistrzowską opowieść o tym, jak rządzący przez kilkadziesiąt lat dyktatorzy tracą autorytet i zaufanie swoich obywateli, co ostatecznie prowadzi ich do utraty władzy. To reportaże i dziennikarstwo najwyższej próby.
2012Katarzyna BłaszczykPolskie Radio Program IListy Brazylia-PolskaZa mistrzowską opowieść o polskich emigrantach w Brazylii XIX wieku i ich potomkach, rozwijającą się na podstawie listów pisanych z Brazylii do Polski i tu zatrzymanych przez carską cenzurę. Za wybitne walory warsztatowe i merytoryczne.
Jerzy HaszczyńskiRzeczpospolita
Uważam Rze
Uczeń Naimy;
Alfabet rewolucji arabskich
Za doskonały tekst porządkujący wiedzę o arabskiej rewolucji, za przybliżenie klimatów świata arabskiego, za perfekcję warsztatową.
2013Witold Gadowski
Maciej Grabysa
Planete+Mitzvah
Maciej Grabysa
Michał Król
TVP KrakówByć Koptem
2014Wojciech Szumowski
Michał Przedlacki
Superwizjer, TVNCena marzeń Syryjczyków
Paweł BobołowiczRadio WnetAtak Berkutu
2015Dawid WildsteinGość Niedzielny
Gazeta Polska
Polski cud w Afryce;
Selfie z ajfona. I to ma być tragedia?
Za mistrzowską opowieść o tym, jak rządzący przez kilkadziesiąt lat dyktatorzy tracą autorytet i zaufanie swoich obywateli, co ostatecznie prowadzi ich do utraty władzy. To reportaże i dziennikarstwo najwyższej próby.
2016Anita Baraniecka
Anita Werner
TVN StyleMiss więzieniaZa publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie.
2017Witold RepetowiczTVP InfoMarazm i nadzieja

Nagroda im. Macieja Łukasiewicza (od 2006)

Przyznawana za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
2006Leszek TalkoGazeta WyborczaPrzyjaciel poleci ciZa ukazanie nowego zjawiska – marketingu szeptanego, Orwell by tego nie wymyślił.
2007Małgorzata NabelRadio ZachódPamiętnik z wieżowca MałgorzataZa nowatorski warsztatowo obraz losów kilku pokoleń mieszkańców wielorodzinnego bloku, wpisany w historię miasta i kraju.
2008Andrzej Trzos-RastawieckiTVP2Ballada o prawdziwym kłamstwieZa przypomnienie o sprawach, o których zapomnieć nie wolno.
2009Beata Hyży-CzołpińskaTVP PoloniaOstatnia książka Ryszarda KapuścińskiegoZa pokazanie niezwykłości sztuki dziennikarskiej i przypomnienie, jak ważne jest dziedzictwo kulturowe, rodzinne, ojczyźniane.
2010Dagmara DrzazgaTVP2Lech Majewski. Świat według BrueglaZa niezwykły dokument o powstaniu dzieła sztuki.
2011Kinga Wołoszyn-ŚwierkTVP WrocławDziewczęta z AuschwitzZa doskonały dokument i świeżość spojrzenia na jedną z największych zbrodni XX wieku.
Mariusz KamińskiPolskie Radio LublinReportaż o zabijaniuZa mistrzowski i sumienny dokument o ludzkich dramatach czasu bezprawia utrwalania władzy ludowej.
2012Barbara Gruszka-ZychGość NiedzielnyHarmonia duchaZa piękne i głębokie spotkanie z wybitnym artystą [Wojciechem Kilarem], w którym uczestniczy czytelnik. Nie jest łatwo przekazać, czym jest sztuka, jak się kocha i jak się wierzy, a to udało się Autorce wywiadu w sposób wyjątkowy.
2013Violetta Rotter-KozeraTVP2Please Find – Henryk Mikołaj Górecki
2014Elżbieta RumanTVPCud na Kostaryce
Dagmara DrzazgaTVP Katowice / TVP KulturaMuzyka i cisza
2015Agnieszka CzarkowskaRadio BiałystokRozstrzelany zegarek
2016I. Violetta Rotter-KozeraTVP KatowiceIdea, która przerasta codzienność – PWM
II. Endy Gęsina-TorresSuperwizjer, TVNHejt, który niszczy życie
2017Dagmara DrzazgaTVP3 KatowiceWiersz jest drogą, odc. I:
„Aleksander Rozenfeld – gramatyka nieobecności”
Za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy

Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (od 2004)

Przyznawana za publikacje o przedsięwzięciach gospodarczych służących realizacji wizji nowoczesnej Polski.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
2004Wojciech MarkiewiczPolitykaGra w klasyZa znakomicie udokumentowaną diagnozę podziałów społecznych w Polsce po 15 latach transformacji.
2005Bianka MikołajewskaPolitykaWielki skok;
Kasa wielkiej piątki
Obecna centrala SKOK jest zrzeszeniem przymusowym, ma przywileje kas non profit, ale stała się potężną instytucją finansową, prowadzącą działalność komercyjną. Autorka rzetelnie udokumentowała i świetnie opisała ten nieznany dotąd temat.
2006Wanda WasilewskaRadio MerkuryStrategia jamnikaO ludziach, którym się udało.
2007Paweł WalewskiPolitykaoperacja prywatyzacjaZa rzetelne i wszechstronne przedstawienie gorącego tematu prywatyzacji szpitali, w kontekście stanu służby zdrowia i rynku ubezpieczeń zdrowotnych.
2008
Nagrody nie przyznano
2009Zbigniew BartuśDziennik PolskiBeton krzepnie powoliZa znakomity warsztat dziennikarski, pomysłowe i niebanalne ujęcie tematu, rzetelną znajomość opisywanego problemu, za długookresową jego obserwację.
2010Zbigniew DomaszewiczPrzekrójRekiny i leszcze polskiego netuZa artykuł o wizjonerach w biznesie XXI wieku.
2011Andrzej TomczakMagazyn Ekspresu Reporterów, TVP2Franczyza;
List od Anny
Za nowatorskie i niezmiernie rzetelne śledztwa dziennikarskie w sprawach, które mogą zdarzyć się każdemu z nas.
2012Krzysztof WyrzykowskiPolskie Radio Program ILogika życia Eugeniusza KwiatkowskiegoZa przypomnienie niezwykłego człowieka i wagi jego dzieła. Człowieka, na którym mogą wzorować się kolejne pokolenia Polaków. Piękna historia, świetnie opowiedziana, z użyciem właściwych środków radiowych.
2013Marian KawkaPałukiPieniądze z wiatru jak placki ze śniegu
2014Stefan TruszczyńskiKurier WnetRyba śmierdzi od łba,
Kop i przekop,
Hel – koniec Polski
2015Waldemar WiśniewskiTVP ŁódźPoślizg niekontrolowany
2016I. Andrzej TomczakMagazyn Ekspresu Reporterów, TVP2Niezapłacona praca podwykonawców, Benzyna we krwi
II. Łukasz PałkaMoney.plJak naprawdę działa forex? Prawnik zdradza fakty niewygodne dla brokerów, Pan Jacek z Lublina miał pomnażać pieniądze. Wszystkich spotkała kara za chciwość
2017Tomasz PatoraUwaga!Spłaca nieswoje długiZa dziennikarstwo ekonomiczne

Nagroda im. Stefana Żeromskiego (od 2003)

Przyznawana za publikacje o tematyce społecznej.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
2003Ewelina KarpaczPolskie Radio Program IIIReasumpcja, czyli powtórka z głosowaniaZa niekonwencjonalną formułę opisu polskiej rzeczywistości samorządowej.
2004Jacek Hugo-BaderGazeta Wyborcza
Duży Format
Chłopcy z motylkamiZa dramatyczny reportaż o osiedlowych bandytach, którym autor wydał odważnie wojnę.
2005Maja NarbuttRzeczpospolitaMusimy kończyć, kop sobie gróbTekst dotyka bolesnej historii naszego narodu, ale ma walory jak najbardziej aktualne. Wydarzenia lat 80. mają nadal wpływ na wielu ludzi, ich życie i ewentualne wybory. Ofiary i prześladowcy często występują dziś obok siebie – jako osoby publiczne..
2006Katarzyna MichalakPolskie Radio LublinNiebieski płaszczykZa opowieść o przyjaźni dwóch rodzin z dwóch odległych kontynentów zapoczątkowaną UNRR-owską paczką.
2007Andrzej StankiewiczRzeczpospolitaSieroty po generaleZa odkrycie i opisanie nieznanej „Solidarności Żołnierskiej” i brutalnych przesłuchiwań żołnierzy służby zasadniczej, śmierci bez pochówku za nieposłuszeństwo po ogloszeniu stanu wojennego – skontrastowane z komfortowym losem polityka kompromitującego katolicyzm swoim posłuszeństwem wobec generała i reżimu stanu wojennego.
2008Magdalena GrzebałkowskaGazeta WyborczaBardzo wyraźny nagrobek AnusiZa zdemaskowanie mistyfikacji umożliwionej przez Internet.
2009Marzena Burczycka-WoźniakPolskie Radio Program IPrzesyłkaZa oryginalną dziennikarską opowieść o dążeniu do ujawnienia prawdy, przeniesioną w konwencję teatru faktu.
2010Magdalena GrzebałkowskaGazeta Wyborcza
Duży Format
Kocham Cię. Zabijmy mężaO nowej generacji firm hien – naciągaczy sms-owych.
2011Mariusz KamińskiPolskie Radio LublinLista ZipseraZa brawurowe podjęcie trudnego tematu utrwalenia historii Niemca ratującego w czasie II wojny światowej Polaków i Żydów.
2012Mariusz KamińskiPolskie Radio LublinDwa światyZa ważny, poruszający reportaż o życiu w Polsce repatriantów ze wschodu. Za uświadomienie nam płytkości naszych codziennych osądów o „Ruskich” w Polsce.
2013Mariusz PilisInternetBunt stadionów
2014Cezary GalekRadio ZachódTwardzielka
2015Magdalena Piejko
Robert Krauz
Kuba Pietrzak
Radio ZachódGazeta PolskaFilm
2016Endy Gęsina-TorresUwaga!, TVNCzemu nie gracie ze mną fair
2017Joanna SikoraPolskie Radio BiałystokMajka

Nagroda im. Jerzego Zieleńskiego (od 2006)

Przyznawana za publikacje poświęcone popularyzacji wiedzy o Polsce i świecie.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
2006Bogdan ŁoszewskiTVP1Bezpieka – pretorianie komunizmuZa wartości edukacyjne filmu o historii bezpieki jako historii PRL.
2007Piotr KossobudzkiPrzekrójZ nową energią o nowej energiiZa tekst o dużym walorze edukacyjnym pokazujący w skali globalnej i lokalnej problem energii odnawialnych, także nowych i mało znanych.
2008Magdalena LipkaPolskie Radio GdańskObóz jeniecki w TucholiZa zdemaskowanie kłamstw historycznych wykorzystywanych współcześnie w polityce.
2009Małgorzata Nabel
Konrad Stanglewicz
Radio ZachódEugenika. Opowieść o ludzkich marzeniach, o doskonałości i błądzeniuZa bardzo ciekawą i odważną inicjatywę pogłębienia refleksji o meandrach naszej cywilizacji, za pokazanie, jak blisko od doskonałości do tragedii.
2010Błażej WandtkeTelewizja WTKTajemnice Poznania – tajemnica domu na SołaczuZa pasję poznawania historii małej Ojczyzny.
2011Bożena Klimus
Jan Zub
TVP KatowiceA mogło Cię nie być…Za pokazanie wybitnych osiągnięć polskiej medycyny prenatalnej przez pryzmat indywidualnego losu.
2012Bronisław WildsteinArcanaPolska, antysemityzm, lewicaZa znakomitą analizę złożonego tematu współżycia Polaków i Żydów w trudnym czasie, za mądrość i logikę wywodu.

Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego (od 2003)

Przyznawana w porozumieniu z kapitułą Nagrody Pro Publico Bono za podejmowanie ważkich tematów społeczności lokalnych dla redakcji niezależnych gazet i czasopism, wydawanych w miejscowościach do 100 tys. mieszkańców.

RokLaureatMediumTytuł publikacjiUzasadnienie
2003Jerzy Jurecki
i zespół autorów
Tygodnik PodhalańskiNietykalniZa odważne demaskowanie afer na szczeblu lokalnej władzy.
2004Wiadomości ŚwidnickieZa dobre dziennikarstwo w niezależnej gazecie lokalnej.
2005Wiadomości WrzesińskieZa wszechstronny obraz problematyki lokalnej, bogactwo informacji i różnorodność form dziennikarskich.
2006Echo KrasnegostawuZa dobre dziennikarstwo dla społeczności lokalnej.
2007Kurier BytowskiZa wysoki poziom pisma wydawanego w kilkunastotysięcznym mieście na granicy regionów, wykazującego dużą wrażliwość społeczną i podejmującego tematy spoza bieżących zdarzeń na rzecz ukazywania szerszych zjawisk i procesów.
2008Gazeta JarocińskaZa wysoki poziom zawodowy, różnorodność form dziennikarskich i służbę na rzecz społeczności lokalnej.
2009Głos WągrowieckiZa świetną informację prasową, kształtowanie patriotyzmu lokalnego, warsztat dziennikarski i redaktorski, za szanowanie swojego czytelnika.
2010Tygodnik SiedleckiZa profesjonalne dziennikarstwo, wzmacnianie poczucia więzi społecznej, tożsamości lokalnej i lokalnego patriotyzmu.
2011Wojciech Waligórski[3]Nowy ŁowiczaninZa pozytywne oddziaływanie na społeczność lokalną poprzez dobrą informację i służenie pomocą, za więź z czytelnikami i stały rozwój.

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego (od 1999)

Przyznawana za publikacje o problemach ochrony środowiska, pod patronatem Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos”.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
1999
Nagrody nie przyznano
2000Elżbieta MierzyńskaGazeta OlsztyńskaPubliczna debata Ol­sztyn XXI wiekuZa zainicjowanie publi­cznej debaty na temat ochrony przestrzeni miasta.
Irena PiłatowskaPolskie RadioDzień gniewu, dzień ostatniZa dramatyczną re­lację o bestialstwie kłusowników ryb.
Danuta Markowska-Resich
Elżbieta Lenarczyk
TVP1Stop – temat dla ekologa – Rajd „Kormoran”Za wielostronne przedstawienie konflik­tu wokół rajdu samochodowego na terenie chronionym.
2001Tomasz Patora
Marcin Stelmasiak
Gazeta WyborczaPan na funduszuZa ujawnienie afery prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi, milionowego marnotrawstwa pieniędzy publicznych i niejasnych źródeł prywatnego majątku prezesa.
Krzysztof WalczakEkofinanseZa stworzenie i wydawanie pierwszego w Polsce pisma poświęconego problemom finansowania ochrony środowiska.
2002Barbara PajchertPrzekrójJezioro z trupią czaszkąZa alarm w sprawie zagrożeń dotykających ludzi mieszkających obok wielkiego zbiornika osadów poflotacyjnych Polskiej Miedzi.
Krystyna BonenbergAuraZa konsekwentną popularyzację zjawisk i mechanizmów działania świata przyrody.
2003Krystyna ForowiczRzeczpospolitaMilczenie ptakówZa nazwanie po imieniu dokonywanej w majestacie prawa masowej rzezi ptaków wędrujących podczas ich przelotu nad krajami południowej Europy.
2004Aneta GałaburdaPolskie Radio BiałystokOstatni strzałZa porażającą opowieść o myślistwie jako przyjemności zabijania zwierząt.
Magdalena SkawińskaPolskie Radio Program IMeatrixZa pokazanie przemysłowych ferm hodowlanych jako przejawu okrucieństwa ludzi wobec zwierząt.
2005Magdalena GrzebałkowskaGazeta Wyborcza
Duży Format
HałdzinkaWażny społecznie reportaż występujący w obronie bezsilnych, samotnych ludzi walczących (od 55 lat) z przemysłowym trucicielem środowiska – Zakładami Fosforowymi w Gdańsku.
Ewelina KarpaczPolskie RadioInwazja bobrówZa udaną obiektywną próbę pokazania dylematu jak pogodzić zyski i straty współczesnej ochrony przyrody.
2006
Nagrody nie przyznano
2007Ewa Szkurłat-AdamskaPolskie Radio KrakówOptymistyczny koszmarZa pokazanie na przykładzie Ojcowskiego Parku Narodowego agresji biznesu budowlanego na unikatowe wartości środowiska przyrodniczego.
2008Beata Hyży-CzołpińskaTVP KulturaCztery pory roku Wiktora WołkowaZa wzruszającą opowieść o pasji człowieka dokumentującego nieskażone piękno natury.
2009Piotr GadzinowskiUwaga!, TVNPieniądze nie śmierdząZa znakomitą realizację dziennikarskiej misji – wykrywania i piętnowania zła.
2010Halina LondowskaPolskie Radio BiałystokGrupa przetrwaniaZa radiowy reportaż z bagien biebrzańskich z udziałem ptaków, ludzi i maszyn.
2011Ewa Szkurłat-AdamskaPolskie Radio Kraków7 dolin czyli polityka w okolicznościach przyrodyZa wielostronne przedstawienie konfliktu wokół budowy tras narciarskich na terenach cennych przyrodniczo.
Grzegorz Rudnicki
Adam Sojka
Ekosonda, TVP KatowiceBomby ekologiczne – zakłady chemiczne w Tarnowskich Górach;
Bomby ekologiczne – azbest
Za rzetelną publicystykę wskazującą miejsca najwyższego zagrożenia ekologicznego i ich wpływ na zdrowie i życie ludzi na Śląsku.
2012Maciej Kuciel
Daniel Liszkiewicz
Uwaga!, TVNRakotwórcze HCB nad BałtykiemZa rzetelne dziennikarskie śledztwo udokumentowane wielomiesięcznym zbieraniem dowodów w sprawie najwyższego zagrożenia ekologicznego i udowodnienie niekompetencji urzędników, skutkującej dla naszego zdrowia.
2013Tomasz KwiatekNiezależna Gazeta Obywatelska w OpoluLewicka masakra piłą łańcuchową
2014Maciej DopierałaSuperwizjer, TVNŚciek czy Zdrój
2015Alicja GrzechowiakAntena, TVP BiałystokDona
Maciej Kuciel
Daniel Liszkiewicz
Superwizjer, TVNZ Huty Katowice do starej cegielnit
2016Alicja GrzechowiakTVP BiałystokWiedźma
2017Marcin MakowskiDo RzeczyCzarny śnieg

Nagroda im. Józefa Ślisza (od 2011)

Przyznawana za publikacje o problemach społecznych i gospodarczych wsi i rolnictwa.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
2011Czesława BorowikPolskie Radio LublinKrok po krokuZa udowodnienie, że polska wieś nie jest skazana na porażkę, a sukces wcale nie jest rzadkością.
2012Alicja PietruczukRadio BiałystokPoczuć, dotknąć, pomócZa historię o pokonywaniu słabości i kompleksów mniejszej wartości wynikających z życia na głębokiej prowincji. O pięknie człowieka opiekującego się niepełnosprawnymi i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie.

Nagroda im. Marka Cara (2000-2003)

Przyznawana była za publikacje internetowe. Nie mylić z inną Nagrodą im. Marka Cara przyznawaną za dokonania w zakresie wdrażania nowych technologii.

RokLaureatMediumUzasadnienie
2000zespół dziennikar­ski Rzeczpospolita OnlineRzeczpospolitaZa profesjo­nalny serwis informacyjny złożony z materiałów gazety i tekstów pisa­nych specjalnie dla wydania internetowego.
2001Krystyna Karwicka-RychlewiczKurier IdNZa wykorzystanie Internetu w działalności na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych, ułatwianie im aktywności zawodowej i społecznej.
2002Renata Mazurowska-ŁuczakStudencki Serwis InformacyjnyZa interesująco redagowaną witrynę informacyjną dla środowiska studenckiego.
Jan PiekłoForum - Żydzi-Polacy-ChrześcijanieZa wprowadzenie do Internetu ważnej problematyki współżycia i współpracy ludzi odmiennego pochodzenia, tradycji i wartości.
2003ks. Artur StopkaGość NiedzielnyZa witrynę internetową www.wiara.pl propagującę ideę ekumenizmu i porozumienia między religiami.

Nagroda im. Władysława Grabskiego (2000-2003)

Przyznawana była za publikacje o tematyce ekonomicznej i gospodarczej.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
2000Zbigniew Bartuś
Bogdan Wasztyl
Dziennik Polski
2001Barbara CieszewskaRzeczpospolitaWęglowy kartel;
Węglowe dynastie
Za dociekliwość w tropieniu patologii towarzyszących reformie górnictwa.
Beata BrokowskaGazeta OlsztyńskaZa promocję ducha przedsiębiorczości zwykłych ludzi w trudnych warunkach.
Iwona TrusewiczRzeczpospolitaKontrola co miesiącZa analizę niszczącego przedsiębiorczość mechanizmu biurokratycznego.
Czesław BorowikPolskie Radio LublinStare drewno na dobre chwileZa pokazanie przykładu niecodziennej wiejskiej przedsiębiorczości.
Przemysław ŻyłaPolskie Radio WrocławLaweciarzeZa przedstawienie skutków braku czytelnych reguł gry w gospodarce.
Urszula DembińskaTVP SzczecinNad BałtykiemZa popularyzację zmysłu przedsiębiorczości i skuteczność działań w morskim ośrodku szczecińskim.
2002Zbigniew BartuśDziennik PolskiNa wydmuszkęZa ukazanie patologii wynikającej z niedziałania prawa w zakresie ochrony uczciwego obrotu gospodarczego.
2003Małgorzata SawickaPolskie Radio LublinBiznes dla uczciwychZa relację o krzepiącym przykładzie powodzenia w rzetelnie prowadzonym biznesie.

Nagroda im. Stana Musiała i Edwarda Piszka (2001-2005)

Przyznawana była za publikacje o sporcie i wychowaniu sportowym.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
2001Iwona TrusewiczRzeczpospolitaNie mam charakteru, żeby żałowaćZa przejmująca relację o smutnym losie dawnego mistrza i wychowawcy młodych sportowców, zapomnianego i skazanego na bezrobocie.
Tomasz Zbigniew ZapertRzeczpospolitateksty o trzech wybitnych polskich sportowcachZa przypomnienie postaci mistrzyni olimpijskiej Haliny Konopackiej, pływaka Marka Petrusewicza i tenisisty Władysława Skoneckiego, którzy także na medal zdali egzamin na przyzwoitych obywateli Rzeczypospolitej.
2002Artur Brzozowski
Andrzej Jaworski
Mirosław Maciorowski
Jakub Michalak
Gazeta WyborczaZa metąZa barwny obraz sukcesów mistrzów sportu dawnych lat i towarzyszących im emocji.
2003Maria Blimel
Wanda Wasilewska
Radio MerkuryLos KibicosZa pokazanie roli sportu w wychowaniu młodzieży, otwarcia wiejskiej szkoły na wielki świat.
2004Urszula Żółtowska-TomaszewskaPolskie Radio Program IKażdy ma swój biegunZa mądrą opowieść o niepełnosprawnym chłopcu, który odzyskał sens życia przez wyczyn sportowy, zdobycie Bieguna Północnego.
2005Mariusz KamińskiPolskie Radio LublinGórniczku jesteśmy z tobąAutor pokazuje grupę kibiców Górnika Łęczna, którzy powołali stowarzyszenie propagujące nowy styl kibicowania – bez chamstwa, wulgaryzmu, rozpasania niby kibiców.
Ewelina KarpaczPolskie RadioWszyscy PolacyAutorka buduje ironiczny obraz sportowych emocji, gdzie uwielbienie dla idoli i symboli miesza się z nienawiścią, chamstwem i agresją.

Nagroda specjalna Inicjatywy (2001-2002, od 2013)

Przyznawane były za promocję przedsiębiorczości w kontekście integracji z Unią Europejską.

RokLaureatMediumTytuł publikacji/audycjiUzasadnienie
2001Beata BrokowskaGazeta OlsztyńskaZa pokazanie wpływu integracji europejskiej na odniesienie sukcesu w upadłym PGR.
Olga GajdaRzeczpospolitaZa wskazanie na przykłady korzyści płynących z unijnej pomocy.
Anna KaczkowskaPolskie Radio LublinNa zachód od wschoduZa przedstawienie współpracy Polaków i Ukraińców w nowo powstałym kolegium wschodnim.
Monika TraczykowskaPolskie Radio Program IIIVademecum Unijnego PrzedsiębiorcyZa przybliżenie unijnych rozwiązań wspierających małe i średnie przedsiębiorstwa.
2002Piotr AdamowiczRzeczpospolitaDruga ojczyzna HolendrówZa ukazanie ludzkiego wymiaru integracji europejskiej na przykładzie Holendrów, którzy stali się z własnego wyboru rolnikami w Polsce.
Zbigniew GachDziennik BałtyckiŁaciate przeznaczenieZa ukazanie ludzkiego wymiaru integracji europejskiej na przykładzie Holendrów, którzy stali się z własnego wyboru rolnikami w Polsce.
2013Anna BogdanowiczPolskie Radio BiałystokJadą wozy

Nagroda Dylematy ’99 (1999)

Przyznana została tylko raz w 1999 roku za publikacje na temat reform społecznych.

RokLaureatMediumTytuł publikacjiUzasadnienie
1999Elżbieta Cichocka-BójkoGazeta Wyborczacykl ar­tykułów o reformie ochrony zdro­wiaZa umiejętność kompetentnego, rzetel­nego i wiarygodnego poinformo­wania i wyjaśnienia skomplikowa­nych problemów koniecznej i trud­nej reformy ochrony zdrowia.

Nagroda im. Jacka Kalabińskiego (2000)

Przyznana została tylko raz w 2000 roku za pierwszeństwo w podaniu informacji.

RokLaureatMediumTytuł publikacjiUzasadnienie
2000Dawid BartosikPolska Agencja PrasowaRaport UOP o bezpieczeństwie państwaZa bezprecedenso­we ujawnienie sprawy zagrożeń bezpieczeństwa państwa.

Nagroda im. Wiesława Prażucha (2004-2005)

Przyznana została przyznana raz w 2004 roku za fotografie prasowe. W 2005 została wycofana.

RokLaureatMediumTytuł zdjęcia
2004Krzysztof MillerGazeta Wyborcza
Duży Format
Z Iraku

Nagroda im. Janusza Kurtyki (od 2013)

Nagroda przyznawana od 2013 za publikacje o tematyce historycznej.

RokLaureatMediumTytuł publikacji
2013Patrycja Gruszyńska-RumanPolskie Radio Program ISzczęśliwy żywot Michała Wysockiego
2014Anna RawskaRadio KoszalinPodborsko – Terra incognito
Katarzyna MichalakPolskie Radio LublinŚwiatło na stepie
2015Małgorzata SawickaPolskie Radio LublinCzerwone maki Gwidona
2016I. Agnieszka CzarkowskaPolskie Radio BiałystokByła z nami Renia, Testament, Ostatni szabas
II. Błażej TorańskiDo Rzeczy (1, 2), Odra (3)Nie ma wolnych mediów, Cenzorów uczono prawdy o historii Polski, Starałem się nie kłamać
2017Agnieszka Czyżewska JacquemetPolskie Radio LublinNa kłopoty Dulęba

Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego (od 2013)

Nagroda przyznawana od 2013 za publikacje o tematyce sportowej.

RokLaureatMediumTytuł publikacjiUzasadnienie
2013Bartek Dobroch
Przemysław Wilczyński
Tygodnik PowszechnyBroad Peak: piekło i niebo
2015Mariusz KamińskiPolskie Radio LublinWyścig
2016Sylwia MichałowskaTVP SportPowrót (wice)mistrzyni
2017Dariusz JarońInteria.plWierni skale. Historia ściśle tajna

Nagroda im. Erazma Ciołka (od 2013)

Nagroda przyznawana od 2013 za fotografię społecznie zaangażowaną.

RokLaureatMediumTytuł publikacjiUzasadnienie
2013Adam GuzReportaż 18. rocznica masakry w Srebrnicy
2014Piotr ApolinarskiCykl zdjęć pt. Bezpieczna Przystań
2015Andrzej GrygielFotoreportaż wykonany 9 lutego 2015 w Jastrzębiu Zdroju
2016Szymon ŁaszewskiPortal polki.plFotoreportaż „Ludzie ze smartfonami”
2017Tadeusz KoniarzFotoreportaż „Bez końca”

Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego (od 2013)

Nagroda przyznawana od 2013 za fotografię o tematyce sportowej.

RokLaureatMediumTytuł publikacjiUzasadnienie
2013Jacek TurczykRemek
2015Daniel FrymarkRadio WeekendTanie ściganie
2016Mieczysław PawłowiczFotoreportaż „Nie tylko Jagiellonia”, blog „Listy z podróży”
2017Piotr TraczFotoreportaż „Kulturysta, freelancer”

|- |align="center"|2018 |align="center"|Jacek Turczyk |align="center"| |align="center"|Fotoreportaż „Rejs” |align="left"| |}

Nagroda im. Aleksandra Milskiego (od 2014)

Nagroda przyznawana od 2013 dla redakcji mediów lokalnych.

RokLaureat / medium
2014Zespół Redakcji Reportaży Rozgłośni Regionalnej Radia Lublin
2015Redakcja Kalendarza Beskidzkiego
2016Tygodnik „Nowe Info”, redaktor naczelny Jarosław Jędrysik
2017Redakcja BB, redaktor naczelny Dominik Kaczmarczyk

Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego (od 2016)

Nagroda przyznawana od 2017 za wyróżniające się dokonania dziennikarskie dla dziennikarzy do 30. roku życia.

RokLaureatMediumTytuł publikacjiUzasadnienie
2016I. Olga Mickiewicz-AdamowiczPolskie RadioBóg, Honor, Ojczyzna i ja
II. Marcin MakowskiDo RzeczyIdealna krucjata przeciw Polsce, Celebryctwo, Świat Applebaum i Sikorskiego
2017Mateusz TeskaTVP1Komisja Michnika

Nagrody w latach 1992-1998

Nagrody przyznawane w latach wcześniejszych nie nosiły swoich nazw. Obejmowały one zwykle 5 kategorii, wśród których regularnie nagradzano jedynie w:

  • artykuł/reportaż na temat aktualnych wydarzeń/problemów w kraju i na świecie,
  • artykuł/reportaż na temat aktualnych wydarzeń/problemów lokalnych,
  • artykuł/reportaż w obronie praw obywatelskich, demokracji i praworządności, demaskujący nadużycia władzy.

Wyróżnienia specjalne

Laur SDP (od 2003)

Przyznawany w uznaniu dla autorytetów zawodowych, etycznych, najwyższej klasy profesjonalizmu.

RokLaureat
2003Maciej Łukasiewicz[4]
2004Stefan Bratkowski[5]
2005Ryszard Kapuściński[6]
2006Bohdan Tomaszewski[7]
2007Erazm Ciołek[8]
2008Krzysztof Kąkolewski[9]
2009Hanna Krall[10]
2010Janina Jankowska[11]
2011Lech Jęczmyk[12][13]
2012Walery Pisarek[14][15]
2013Bohdan Urbankowski[16]
2014Jan Polkowski[17]
2015Bronisław Wildstein[18]
2016Ireneusz Skubiś[19]
2017ks. Marek Gancarczyk[20]

Nagrody specjalne

Przyznana przez Fundację Solidarności Dziennikarskiej SDP.

RokLaureatTytuł publikacjiUzasadnienie
2015Teresa KaczorowskaObława AugustowskaZ wielkim uznaniem za podjęcie tematu niezwykle ważnego, a zaniedbanego już przez 70 lat przez dziennikarzy, pisarzy i filmowców. Z wielkim koleżeńskim szacunkiem za skuteczną pracę reportera, za odnalezienie świadków historii ocalałych z Obławy Augustowskiej – morderstwa sowieckiego porównywalnego do zbrodni katyńskiej.

Przyznana przez Dom Pracy Twórczej SDP w Kazimierzu.

RokLaureatMediumTytuł publikacjiUzasadnienie
2017Magda GrydniewskaPolskie Radio LublinListy z RavensbrückZ wielkim uznaniem za podjęcie tematu niezwykle ważnego, a zaniedbanego już przez 70 lat przez dziennikarzy, pisarzy i filmowców. Z wielkim koleżeńskim szacunkiem za skuteczną pracę reportera, za odnalezienie świadków historii ocalałych z Obławy Augustowskiej – morderstwa sowieckiego porównywalnego do zbrodni katyńskiej.

Nagroda specjalna – Nagroda Pamięci

RokLaureatTytuł publikacjiUzasadnienie
2017Komitet Społeczny im. Jarosława ZiętaryW uznaniu odwagi i determinacji w wyjaśnianiu przyczyn śmierci Jarosława Ziętary.

Hiena Roku (od 1999)

Tytuł przyznawany dziennikarzom, którzy wyróżnili się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej.

Przypisy

  1. Laureaci, SDP, 27 marca 2019 [dostęp 2021-06-18] (pol.).
  2. Konkurs o Nagrody SDP 2014 rozstrzygnięty. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, 30 stycznia 2015. [dostęp 2016-03-13].
  3. Błażej Torański: Rozmowa dnia – 3 stycznia 2012. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-13)].
  4. Laur SDP 2003. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
  5. Laur SDP 2004. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
  6. Laur SDP 2005. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
  7. Laur-SDP-2006. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
  8. Laur SDP 2007. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
  9. Laur SDP 2008. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
  10. Laur SDP 2009. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
  11. Laur SDP 2010. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-04)].
  12. Laur SDP 2011. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-02)].
  13. Laur dla Jęczmyka – video. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2011-12-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-12)].
  14. Laur SDP 2012. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-13)].
  15. Laur dla Pisarka. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2012-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-21)].
  16. Nagrody SDP 2013 przyznane. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13].
  17. Laur SDP 2014 przyznany Janowi Polkowskiemu. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13].
  18. Bronisław Wildstein laureatem lauru SDP za 2015!. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. [dostęp 2016-03-13].
  19. Laur SDP 2016: Ks. Infułat Ireneusz Skubiś – kapłan i Polak wielkiego sumienia. sdp.pl, 2017-01-31. [dostęp 2017-02-14].
  20. Nagrody SDP 2017: Michał Król, Maciej Grabysa i ks. Roman Sikoń laureatami Głównej Nagrody Wolności Słowa. sdp.pl, 2018-03-21. [dostęp 2018-09-12].

Linki zewnętrzne