Nakorownik radełkowaty

Nakorownik radełkowaty
Ilustracja
Systematyka
Domenaeukarionty
Królestwogrzyby
Typpodstawczaki
Klasapieczarniaki
Rządszczeciniakowce
Rodzinadrewniczkowate
RodzajXylodon
GatunekNakorownik radełkowaty
Nazwa systematyczna
Xylodon radula (Fr.) Ţura, Zmitr., Wasser & Spirin
Biodiversity of the Heterobasidiomycetes and non-gilled Hymenomycetes (former Aphyllophorales) of Israel: 219 (2011)
Basidioradulum radula 206606.jpg

Nakorownik radełkowaty (Xylodon radula (Fr.) Ţura, Zmitr., Wasser & Spirin – gatunek grzybów należący do rodziny drewniczkowatych (Schizoporaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Xylodon, Schizoporaceae, Hymenochaetales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w roku 1818 Elias Fries nadając mu nazwę Hydnum radula. W 1967 r. M.K. Nobles zmienił nazwę na Basidioradulum radula. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w roku 2011 r. Ţura, Zmitr., Wasser i Spirin[1].

Synonimy[2]:

  • Basidioradulum radula (Fr.) Nobles, 1967
  • Hydnum radula Fr., 1818
  • Hyphoderma radula (Fr.) Donk, 1957
  • Radulum corallinum Berk. & Broome, 1875
  • Radulum epileucum Berk. & Broome, 1875
  • Radulum orbiculare Fr., 1825
  • Radulum orbiculare Fr. 1825 subsp. orbiculare
  • Radulum orbiculare var. junquillinum Quél. 1886
  • Radulum orbiculare var. luteolum Quél. 1886
  • Radulum orbiculare Fr.1825 var. orbiculare
  • Radulum quercinum var. epileucum (Berk. & Broome) Rick 1959
  • Radulum radula (Fr.) Nannf. 1935
  • Sistotrema digitatum Pers. 1801
  • Sistotrema radula (Fr.) Pers. 1825
  • Xylodon digitatus (Pers.) Gray 1821

W 1983 r. Barbara Gumińska i W. Wojewoda opisywali ten gatunek pod nazwą strzępkoskórka kolista (wówczas w piśmiennictwie polskim zaliczany był on do rodzaju strzępkoskórka Hyphodontia). Później znany był pod nazwą Basidioradulum radula, a W. Wojewoda w 2003 r. zaproponował dla niego nową polską nazwę – nakorownik radełkowaty[3]. Po przeniesieniu go do rodzaju Xylodon obydwie polskie nazwy są niespójne z nazwą naukową.

Morfologia

Owocnik

Jednoroczny. Jest płasko rozpostarty, początkowo o kształcie okrągłym, cienki i ściśle przylegający do podłoża. Konsystencja dość zdrewniała, powierzchnia początkowo biała, potem jasnożółta, w końcu żółta. Obrzeże pozostaje białe, przez lupę można dostrzec, że jest strzępiaste. Hymenofor kolczasty. Kolce stożkowe, tępe, o długości do 5 mm i szerokości 1–2 mm, o takiej samej barwie, jak owocnik. Mają szorstką, grudkowatę powierzchnię[4].

Cechy mikroskopowe

System strzępkowy monomityczny. Strzępki cienkościenne, tylko w środkowej części kolców nieco pogrubione. Mają szerokość 3–4 μm, w subhymenium są gęsto rozgałęzione i splątane, poza tym raczej proste. Przegrody nieliczne, wszystkie ze sprzążkami. Cystydy nieliczne, częściej występują w owocnikach dojrzałych. Są cylindryczne z przewężeniami, o jednorodnej zawartości i rozmiarach 50–70 × 5 μm. Podstawki prawie maczugowate lub cylindryczne, z 4 sterygmami i sprzążką przy podstawie. Mają rozmiar 20–25 × 4–6 μm. Zarodniki hialinowe, kiełbaskowate, cienkościenne, gładkie, nieamyloidalne, zazwyczaj o rozmiarach 9–11 × 3–3,5 μm[4].

Występowanie i siedlisko

Występuje w Azji (Indie, Japonia, Korea), Australazji, Europie, Ameryce Północnej i Południowej[4]. W Polsce średnio częsty, notowany głównie w górach[3].

Występuje w lasach, parkach i ogrodach na martwych gałęziach, gałązkach i na drewnie, głównie drzew liściastych, ale także na jodle[3]. Rozwija się głównie na korze, ale czasami także na drewnie. Wywołuje białą zgniliznę drewna[4].

Gatunki podobne

Na drzewie rozwija się wiele podobnych gatunków grzybów o rozpostartym, kolczastym owocniku. W diagnozie taksonomicznej M.K. Nobles podkreśla, że gatunek ten rośnie na korze i ma kolisty owocnik, jednak może rosnąć również na drewnie, a owocnik kolisty jest tylko u młodych okazów. Morfologicznie bardzo podobna jest strzępkoskórka szczeciniasta (Hyphoderma setigerum) i niektóre inne gatunki z rodzaju Xylodon i Hyphodontia. Również mikroskopowo trudno odróżnić niektóre gatunki tych rodzajów. Wydaje się, że konieczna jest rewizja tych gatunków[4].

Przypisy

  1. a b c Index Fungorum (ang.). [dostęp 2017-09-15].
  2. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2017-09-15].
  3. a b c Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d e Mycobank. Xylodon radula. [dostęp 2017-09-15].

Media użyte na tej stronie

Basidioradulum radula 206606.jpg
Autor: Gerhard Koller (Gerhard), Licencja: CC BY-SA 3.0
The corticioid fungus Basidioradulum radula (Fr.) Nobles. Photographed in Hölle, Mattersburg, Bezirk Mattersburg, Burgenland, Austria.
Basidioradulum radula a1 (2).jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Basidioradulum radula (location: Poland, Nowe Rybie)