Nanobiotechnologia
Nanobiotechnologia (lub bionanotechnologia) – dziedzina nanotechnologii na pograniczu biologii i biochemii. Zajmuje się przede wszystkim badaniem istniejących nanostruktur, umożliwiając ich wykorzystanie na skalę przemysłową, ale również tworzeniem nowych metod badawczych biologii[1].
Często terminu bionanotechnologia zwykle używa się naprzemiennie z nanobiotechnnologią, niekiedy są one jednak rozdzielane. Nanobiotechnologię uznaje się wtedy za dyscyplinę, zajmującą się wykorzystaniem nanotechnologii jako metody badawczej biotechnologii, kiedy bionanotechnologia zajmuje się wszystkim na pograniczu biologii i nanotechnologii, włącznie z używaniem biomolekuł jako inspiracji projektów nanotechnnologicznych[2].
Nanobiotechnologii często używa się też, by opisać multidyscyplinarne techniki badawcze związane z sensorami biologicznymi, leżące na pograniczu fotoniki, biologii, chemii, biofizyki i inżynierii. Pomiary w biologii z użyciem falowodu, jak interferometria są kolejnym przykładem.
Przypisy
- ↑ Nanobiotechnology Center (NBTC). [dostęp 2009-07-24]. (ang.).
- ↑ Nolting B. , “Biophysical Nanotechnology”. In: “Methods in Modern Biophysics”, „Springer”, 2005, ISBN 3-540-27703-X (ang.).
Linki zewnętrzne
- NanoNet.pl, portal o nanotechnologii
- Oxford University Bionanotechnology. bionanotechnology.ox.ac.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-08)]. (ang.).
- Distance and Independent Studies Center (DISC) in Kaiserslautern (niem. • ang.)