Napier Deltic

Silnik Napier Deltic w National Railway Museum, Wielka Brytania.

Napier Deltic - dwusuwowy silnik wysokoprężny o przeciwbieżnych tłokach, zaprojektowany i produkowany przez brytyjską firmę Napier & Son. Termin Deltic pochodzi od greckiej litery Delta, która odwrócona obrazuje układ cylindrów tego silnika.

Testy i wykorzystanie w Marynarce Wojennej

Okręt klasy Hunt HMS Ledbury, napędzany silnikiem Deltic.

Silnik powstał na potrzeby brytyjskiej Royal Navy. W 1944 roku została powołana komisja do zbadania możliwości opracowania mocnego i lekkiego silnika wysokoprężnego, który mógłby zastąpić stosowane wówczas silniki benzynowe. W 1947 roku rozpoczęto prace rozwojowe silnika Deltic i w marcu 1950 roku została ukończona pierwsza prototypowa jednostka napędowa. W styczniu 1952 roku było gotowych już sześć silników, które przeszły wiele prób wytrzymałościowych. Po udanych testach silniki Deltic montowano w różnych typach łodzi bojowych używanych w Royal Navy. W łodziach klasy Hunt silniki te są nadal w użyciu.

Użycie w transporcie kolejowym

Brytyjska lokomotywa Class 55 w National Railway Museum, Wielka Brytania.

Silniki te znalazły też zastosowanie w dwóch typach lokomotyw zbudowanych po 1960 roku. W lokomotywie Class 55 zamontowano dwa silniki D18-25 Deltic: 18-cylindrowe, doładowane o mocy 1650 KM (1230 kW) każdy, a w lokomotywie Class 23 zamontowano mniejszy, 9-cylindrowy, turbodoładowany T9-29 Deltic o mocy 1100 KM (820 kW).

Opis

Cykl pracy silnika Napier Deltic. Uproszczona animacja[1].

Cechą charakterystyczną tego silnika jest unikatowy układ cylindrów. Cylindry podzielone są na trzy bloki w układzie trójkąta. Na każdym wierzchołku trójkąta zlokalizowany jest wał korbowy. W każdym cylindrze poruszają się dwa tłoki. Jeden z tłoków odsłania w cylindrze otwory wlotowe, drugi wylotowe. Daje to możliwość wzdłużnego płukania cylindra bez konieczności stosowania zaworów i mechanizmu rozrządu.

Przypisy

  1. Na dole po lewej stronie otwory wlotowe i wylotowe są narysowane niepoprawnie jako odwrócone. [1]

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • Bryan "Bob" Boyle: Way Napier. Bookmarque, 2000. ISBN 1-870519-57-4.

Media użyte na tej stronie

HMS Ledbury (M30) - Portsmouth 2007 - BB.jpg
(c) Brian Burnell, CC-BY-SA-3.0
HMS Ledbury (M30) at Portsmouth on the 4th June 2007 as photographed by Brian.Burnell.
Napier Deltic Engine.jpg
Autor: Chowells (), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Napier Deltic Engine
Napier deltic animation large.gif
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Emoscopes (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5

Large Animation of a schematic Napier Deltic 2-stroke, uniflow, opposed-piston, high-speed diesel engine. Notice that the bottom shaft rotates in the opposite direction to the others and that the inlet ports (green) lag behind the timing of the exhaust ports (purple).

Drawn and animated using XaraXtreme software by Emoscopes 22:23, 28 December 2005 (UTC)