Napoleon Kamieński

Napoleon Ludwik Felicjan Kamieński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia14 stycznia 1806
Poznań
Data i miejsce śmierci7 kwietnia 1873
Poznań
Zawód, zajęcieksięgarz, wydawca

Napoleon Ludwik Felicjan Kamieński (ur. 14 stycznia 1806 w Poznaniu, zm. 7 kwietnia 1873 w Poznaniu) – polski księgarz i wydawca.

Życiorys

Był synem notariusza Nepomucena i Ludwiki z Jeżewskich. Kształcił się w gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, następnie studiował prawo na uniwersytecie w Berlinie. Nie zdążył podjąć pracy w zawodzie prawniczym - wziął udział w powstaniu listopadowym, walczył pod Dobrem, Mińskiem, Grochowem i na Litwie. Po przekroczeniu granicy pruskiej był więziony w twierdzy poznańskiej.

Około 1839 zaangażował się w działalność tajnego komitetu rewolucyjnego, związanego z Towarzystwem Demokratycznym. W tym samym czasie zajął się drukarstwem i wkrótce skoncentrował na pracy wydawniczej. Wydawał (do 1848) "Dziennik Domowy", czasopismo kobiece dla czytelniczek sympatyzujących z wielkopolskimi "organicznikami". W 1841 wspólnie z Karolem Libeltem i Jędrzejem Moraczewskim założył spółkę wydawniczą; od 1853 pozostawał jedynym właścicielem.

Najbardziej znanymi publikacjami z firmy Kamieńskiego, obok "Dziennika Domowego", były inne pisma - wydawany w latach 1843-1846 rocznik "Rok pod względem oświaty, przemysłu i wypadków czasowych" oraz "Dziennik Polski". Kamieński redagował także "Gazetę Wielkiego Księstwa Poznańskiego" (1846-1865). Przy księgarni Kamieńskiego działała również wypożyczalnia książek. Firma stanowiła ważny ośrodek polskiego życia kulturalnego w Poznaniu, podlegała częstym szykanom pruskim; w 1848 żołnierze pruscy zniszczyli drukarnię.

Po śmierci Napoleona Kamieńskiego firmę przez pewien czas prowadził syn Tadeusz, później Stanisław Wegner. Napoleon Kamieński z małżeństwa ze Scholastyką Jachimowicz miał ponadto syna Jana oraz córki Ludwikę, Bolesławę (po mężu Ostrowska, matka dziennikarza i poety Janusza Ostrowskiego[1]) i Józefę.

Przypisy

  1. Francis Bolek: Who's Who in Polish America. Nowy Jork: Harbinger House, 1943.

Bibliografia

  • Danuta Pędzińska, Napoleon Kamieński, w: Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa-Poznań 1981, PWN ISBN 83-01-02722-3

Media użyte na tej stronie

Napoleon Kamieński.jpg
Napoleon Kamieński