Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Miejscowość

Doylestown, Pensylwania

Wyznanie

katolickie

Kościół

Kościół łaciński

Parafia

Our Lady of Czestochowa

Wezwanie

Matki Bożej Częstochowskiej

Położenie na mapie Pensylwanii
Mapa konturowa Pensylwanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej”
Ziemia40°19′09,8″N 75°10′46,8″W/40,319389 -75,179667
Strona internetowa

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej[1] (ang. National Shrine of Our Lady of Czestochowa, pol. także: Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej) – miejsce kultu maryjnego Polonii amerykańskiej, położone w pobliżu Doylestown w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych.

Sanktuarium znane również jako Amerykańska Częstochowa posiada replikę obrazu Matce Bożej Częstochowskiej, oraz serce premiera Polski, Ignacego Jana Paderewskiego.

Historia

Fragment ołtarza górnego kościoła

28 września 1953 r. władze diecezjalne udzieliły pozwolenia na założenie klasztoru z sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na terenie archidiecezji Filadelfia.

W dniu 6 listopada 1953 r. Stolica Apostolska wydała akt erekcyjny, pozwalający na założenie nowego klasztoru i przeszczepienie zakonu paulinów na amerykańską ziemię. W grudniu tegoż roku „Zoning Board” w Doylestown wydała akt „special exemption” pozwalający na użycie zakupionych terenów pod budowę klasztoru i sanktuarium.

Wkrótce potem paulin, ojciec Michał M. Zembrzuski, zakupił obszar ziemi w pobliżu Doylestown z zamiarem budowy kaplicy poświęconej Matce Boskiej Częstochowskiej, w celu zbliżenia Polonii do swoich polskich korzeni katolickich.

26 czerwca 1955 roku została otwarta tymczasowa kaplica Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Urządzono ją w dawnej po farmerskiej stodole i służy ona celom kultu po dzień dzisiejszy. Kaplica wyglądała bardzo ubogo i prymitywnie. Ale jak powiedział ks. kardynał O’Hara do o. Michała Zembrzuskiego, dodając mu odwagi:

Wszystkie wielkie rzeczy powstają z małych. Nasze zbawienie poczęło się w stajni Betlejemu.

Kaplica została przebudowana na sanktuarium dla uczczenia tysięcznej rocznicy powstania państwa polskiego w 1966 roku.

Pierwszą zorganizowaną grupę pielgrzymią kaplica ta gościła w dniu swego otwarcia z parafii św. Wawrzyńca w Filadelfii.

16 października 1966 roku, sanktuarium zostało poświęcone przez arcybiskupa (późniejszego kardynała) Johna Krola.
Kazanie w języku polskim i angielskim wygłosił bp Władysław Rubin – delegat Prymasa Polski na uroczystości milenijne w Stanach Zjednoczonych. Głównym celebransem miał być kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski, który nie przybył na uroczystości, ponieważ nie otrzymał paszportu od władz Polski. Do ostatniej chwili był z nadzieją oczekiwany przez Polonię. Nieobecność prymasa Polski na uroczystościach milenijnych w Stanach Zjednoczonych zaznaczana była pustym fotelem, na którym umieszczano biało-czerwone kwiaty i cierniową koronę. Był to dla Ameryki symbol niewoli i prześladowania Kościoła w Polsce. W uroczystości brał również udział prezydent Stanów Zjednoczonych, Lyndon B. Johnson z małżonką i córką. Witało go, według doniesień prasy amerykańskiej, około 140 tys. Amerykanów polskiego pochodzenia, przybyłych na te uroczystości. Był to pierwszy przypadek w historii Polonii amerykańskiej, że sam prezydent wziął udział w uroczystościach polonijnych. Pierwszy też raz w historii Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych prezydent uczestniczył w uroczystości poświęcenia kościoła.

15 sierpnia 1976 w sanktuarium mjr Kazimierz Światocho dokonał odsłonięcia płaskorzeźby (wykonaną przez rzeźbiarza Floriana Rachelskiego) i urny z ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich[2][3].

Kościół

Górny kościół
Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej

Centralnym miejscem świątyni jest kościół zaprojektowany przez polonijnego architekta Jerzego Szeptyckiego, z repliką obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, namalowaną w 1955 roku, przez częstochowskiego malarza, Bolesława Rutkowskiego.

Dolna część kościoła została zaprojektowana w ten sposób, aby przypominała wnętrze kościoła na Jasnej Górze w Częstochowie. Na zewnątrz znajdują się stacje Drogi Krzyżowej.

Pod pomnikiem „Huzara”, jak pod pomnikiem „Nieznanego Żołnierza” odbywają się uroczystości wojskowe i składane są wieńce przez towarzyszy broni i wdzięczną Polonię.

W czerwcu 1986 roku w Amerykańskiej Częstochowie miało miejsce kolejne historyczne wydarzenie. W westybulu świątyni została umieszczona urna z sercem Ignacego Paderewskiego.

Cmentarz

Cmentarz

W kolejnych latach w pobliżu sanktuarium powstały inne obiekty, takie jak cmentarz polonijny (z Pomnikiem Mściciela poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku[4], pomnikiami Ignacego Jana Paderewskiego i polsko-litewskich huzarów), klasztor i centrum dla odwiedzających.

Na cmentarzu narodowym Amerykańskiej Częstochowy zostało pochowanych blisko 5 000 osób. Wśród pochowanych byli zasłużeni Polacy, w tym wojskowi[5]. Spoczywają tutaj paulini i kapłani diecezjalni w sekcji kapłańskiej, wielcy mężowie stanu, artyści, wynalazcy, obrońcy polskiej mowy i kultury w alei zasłużonych. Pochowani są tutaj również bracia i siostry woluntariusze, a także polscy generałowie, żołnierze pierwszej i drugiej wojny światowej i byli więźniowie obozów koncentracyjnych w sekcji kombatanckiej, zwanej jako „Polish Arlington”.

Pielgrzymki

Przybliżona trasa pielgrzymki do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA

Od 1987 roku, około drugiego tygodnia sierpnia, na podobieństwo pieszych pielgrzymek na Jasną Górę w Częstochowie, organizowana jest coroczna piesza pielgrzymka do sanktuarium w kościele św. Piotra i Pawła w Great Meadows (New Jersey), przekroczenie granicy do Pensylwanii i dalsza pielgrzymka do sanktuarium w Doylestown, Pensylwania. Trwa cztery dni. Pielgrzymi pokonują około 120 km.

Są to trzy grupy pielgrzymkowe: grupa polska, polska grupa młodzieżowa i grupa amerykańska (z grupą hiszpańską, czasami przyłączającą się do grupy amerykańskiej). W pielgrzymce uczestniczy, przeważnie, około 2000 pielgrzymów. Sanktuarium podejmuje rocznie około pół miliona pielgrzymów.

Znane osoby publiczne w Amerykańskiej Częstochowie

Ojcowie Paulini w kaplicy
  • 16 października 1966, w poświęceniu sanktuarium brał udział prezydent Stanów Zjednoczonych, Lyndon B. Johnson.
  • w 1969 r. i 1976 r. przebywał w sanktuarium arcybiskup Krakowa – kardynał Karol Wojtyła (późniejszy papież Jan Paweł II)[6].
  • 9 września 1984, na zaproszenie o. Lucjusza Tyrasińskiego[7], prezydent Stanów Zjednoczonych, Ronald Reagan uczestniczył w Polskim Festiwalu w Amerykańskiej Częstochowie.
  • 23 kwietnia 2016 sanktuarium odwiedziła premier RP Beata Szydło[6].
  • 18 września 2016 sanktuarium odwiedził prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką – prezydentową Agatą Kornhauser-Duda. Podczas wizyty prezydent na cmentarzu w Doylestown, gdzie znajduje się Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej odsłonił pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych[8].

Szkoły

  • Szkoła j. polskiego im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown

Media

  • Stacja radiowa – „Głos z Amerykańskiej Częstochowy”

Zobacz też

Przypisy

  1. Polski egzonim uchwalony na 100. posiedzeniu KSNG.
  2. Odsłonięcie i poświęcenie urny z ziemią z Cmentarza Orląt Lwowskich. „Biuletyn”. Nr 31, s. 64, 66, grudzień 1976. Koło Lwowian w Londynie. 
  3. Adam Treszka. List Koła Lwowian do majora K. Swiatocho. „Biuletyn”. Nr 31, s. 69, grudzień 1976. Koło Lwowian w Londynie. 
  4. W Amerykańskiej Częstochowie uczczono Smoleńsk. czestochowa.us. [dostęp 2011-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  5. Ewa Jaczynski: Nostalgia, zaduma i pamięć o tych, których nie ma. polskieradionyc.com, 2013-10-31. [dostęp 2017-03-06].
  6. a b Premier Szydło w amerykańskiej Częstochowie. „To dla nas historyczna chwila” - Świat - Najnowsze informacje z Europy i ze świata - polityka, komentarze, dyskusje dziennik.pl, wiadomosci.dziennik.pl [dostęp 2017-12-03].
  7. Prezydent Rzeczypospolitej na obczyźnie dekretem z 11 listopada 1989 r. zaliczył o. Lucjusza Tyrasińskiego w poczet Kawalerów Orderu Odrodzenia Polski, nadając mu Krzyż Kawalerski Polonia Restituta, a w 2000 roku został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
  8. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Wizyty zagraniczne / Para Prezydencka w Amerykańskiej Częstochowie, www.prezydent.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).

Bibliografia

  • Polska Milenijna, wyd. Instytut Prymasowski kard. Stefana Wyszyńskiego
  • Kroniki „Z przeszłości Amerykańskiej Częstochowy”.
  • Tygodnik „Głos Amerykańskiej Częstochowy”.
  • O. Marian Załęcki OSPPE: „A Miracle of Doylestown the American Częstochowa”, maszynopis, Doylestown, 1977, s. 2–3
  • „Jasna Góra”, Kwiecień, 1965, s. 95–97.
  • „Jasna Góra”, Maj, 1965, s. 125–126.
  • „Jasna Góra”, Czerwiec-Lipiec, 1965, s. 155–157.
  • „Jasna Góra”, Luty, 1965, s. 42–43.
  • O. Gabriel Lorenc OSPPE, Amerykańska Częstochowa, 1989, s. 77.
  • „Jasna Góra”, Grudzień, 1966, s. 271–274.
  • „Jasna Góra”, Styczeń, 1967, s. 6–9.
  • „Jasna Góra”, Listopad, 1966, s. 252–253.
  • O. Gabriel Lorenc OSPPE, Amerykańska Częstochowa, 1966, s. 75.
  • „Jasna Góra”, Czerwiec-Lipiec, 1966, s. 152–154.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Usa edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of the USA (without Hawaii and Alaska).

EquiDistantConicProjection:
Central parallel:

* N: 37.0° N

Central meridian:

* E: 96.0° W

Standard parallels:

* 1: 32.0° N
* 2: 42.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.

Formulas for x and y:

x = 50.0 + 124.03149777329222 * ((1.9694462586094064-({{{2}}}* pi / 180))
      * sin(0.6010514667026994 * ({{{3}}} + 96) * pi / 180))
y = 50.0 + 1.6155950752393982 * 124.03149777329222 * 0.02613325650382181
      - 1.6155950752393982  * 124.03149777329222 *
     (1.3236744353715044  - (1.9694462586094064-({{{2}}}* pi / 180)) 
      * cos(0.6010514667026994 * ({{{3}}} + 96) * pi / 180))
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Pauline Fathers.jpg
Autor: The Shrine of Our Lady of Czestochowa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Shrine of Our Lady of Czestochowa (Doylestown, PA) - Pauline Fathers
Main Church Out 1.jpg
Autor: The Shrine of Our Lady of Czestochowa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Shrine of Our Lady of Czestochowa (Doylestown, PA)
Main Church Górny Kościół 7.jpg
Autor: The Shrine of Our Lady of Czestochowa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Shrine of Our Lady of Czestochowa (Doylestown, PA) - Main Church Górny Kościół
Pilgrimage route to Doylestown PA.jpg
Autor: WlaKom, Licencja: CC BY-SA 3.0
Przybliżona trasa pielgrzymki do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA.
Main Church Górny Kościół 2.jpg
Autor: The Shrine of Our Lady of Czestochowa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Shrine of Our Lady of Czestochowa (Doylestown, PA) - Main Church Górny Kościół 2
Cemetery Doylestown.jpg
Autor: The Shrine of Our Lady of Czestochowa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Cemetery near The Shrine of Our Lady of Czestochowa (Doylestown, PA)
Our Lady of Czestochowa Chapel 1.jpg
Autor: The Shrine of Our Lady of Czestochowa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Shrine of Our Lady of Czestochowa (Doylestown, PA) - Our Lady of Czestochowa Chapel 1