Nassau (Bahamy)

Nassau
Ilustracja
Port w Nassau
Herb
Herb
Państwo

 Bahamy

Wyspa

New Providence

Powierzchnia

207 km²

Wysokość

10 m n.p.m.

Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość


255 789
1235 os./km²

Nr kierunkowy

242

Położenie na mapie Bahamów
Mapa konturowa Bahamów, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Nassau”
Ziemia25°04′N 77°20′W/25,066667 -77,333333
Strona internetowa

Nassau – największe miasto i stolica Bahamów, położone na wyspie New Providence.

Liczba mieszkańców: 248 948 (dane z 2010).

Historia

Wyspy Bahama jako pierwszy z Europejczyków zobaczył w 1492 roku Krzysztof Kolumb. Jednak nieurodzajne gleby i brak wody pitnej spowodowały, że Europejczycy przez 150 lat nie interesowali się tym archipelagiem. Opanowali go w 1648 roku Anglicy. Nassau nosiło wówczas nazwę Charles Town na cześć ówczesnego króla Anglii – Karola II. W 1684 roku miasto zostało zniszczone w wyniku hiszpańskiego rajdu. Miasto odbudowano i w 1695 roku przemianowano na Nassau – od króla Wilhelma III z dynastii Orańskiej-Nassau[1]. Na przełomie XVII i XVIII wieku o władzę w tym regionie rywalizowały Hiszpania, Francja i Wielka Brytania. Za konflikty te Bahamy zapłaciły wysoką cenę – w 1703 roku armada hiszpańsko-francuska zburzyła doszczętnie Nassau, a żołnierze splądrowali ruiny.

Kolonię pozostawiono własnemu losowi, a Nassau stało się macierzystym portem korsarzy. Początkowo rabowali oni na zlecenie króla Wielkiej Brytanii wrogie Koronie okręty. Z czasem pozycja Brytyjczyków w Ameryce Północnej wzmocniła się na tyle, że nie potrzebowali dłużej korzystać z usług piratów jako straży przedniej w realizacji imperialnych planów. Poza tym morscy rabusie coraz częściej napadali na brytyjskie statki handlowe. Aby położyć kres zbójeckim praktykom, gubernator Bahamów Woodes Rogers dokonał w stolicy publicznej egzekucji dziewięciu korsarskich kapitanów, za co do dziś czczony jest na wyspach jako bohater.

Obecnie

Dziś miasto łączy w sobie niepowtarzalny urok Bahamów z nowoczesnością. Jest ono centrum kulturalnym i politycznym Bahamów. Z Nassau połączona jest mostem wysepka Paradise Island, miejsce imponujących hoteli, kasyn, plaż i rozrywki.

Bardzo wiele dzisiejszych promów pasażerskich pływających po Bałtyku jest tam zarejestrowana i pływa pod flagą tego portu. Związane jest to z niskimi podatkami. Przechowuje się tutaj pieniądze z transakcji międzynarodowych: nie ma tu ani podatku dochodowego, ani podatku od zysków, dlatego 400 tutejszych banków i 80 towarzystw ubezpieczeniowych zarządza pieniędzmi klientów z całego świata.

Miasta partnerskie

Przypisy

  1. Nassau. W: David Marley: Historic cities of the Americas: an illustrated encyclopedia, Volume 1. ABC-CLIO, 2005, s. 5-6. ISBN 1-57607-027-1. (ang.).

Bibliografia

  • Atlas Świata. De Agostini Atlas. ISBN 83-7397-000-2. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Nassau Harbor (2005).jpg
Autor: ebodie, Licencja: CC BY 2.0
Harbour, Nassau, Bahamas
My Photo Essay 2002 091 (Medium)
Coat of Arms of Nassau, New Providence.jpg
Autor: Government of The Bahamas, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Coat of Arms of Nassau