Natalia (Ilczuk)

Natalia
Nadeżda Ilczuk
Ihumenia
Kraj działania

Ukraina

Data i miejsce urodzenia

9 sierpnia 1925
Iwanowka

Data i miejsce śmierci

29 lipca 2006
Korzec

Miejsce pochówku

Monaster Trójcy Świętej w Korcu

Przełożona monasteru Trójcy Świętej w Korcu
Okres sprawowania

1970–2006

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego

Śluby zakonne

7 lutego 1969

Natalia, imię świeckie Nadeżda Ołeksandrowna Ilczuk (ur. 9 sierpnia 1925 w Iwanowce, zm. 29 lipca 2006 w Korcu) – ukraińska mniszka prawosławna, wieloletnia przełożona stauropigialnego monasteru Trójcy Świętej w Korcu.

Życiorys

Pochodziła z wielodzietnej rodziny chłopskiej. Do monasteru w Korcu wstąpiła w 1944, natychmiast po ukończeniu wiejskiej szkoły. Wieczyste śluby mnisze złożyła 7 lutego 1969, zaś 2 marca roku następnego została przełożoną wspólnoty. Zmarła w tym samym roku ihumenia Ludmiła (Bielsowska) osobiście wskazywała ją za życia jako najodpowiedniejszą kandydatkę na swoją następczynię[1].

Kierowany przez ihumenię Natalię klasztor stał się w okresie przynależności Korca do ZSRR jedną z nielicznych wspólnot mniszych, które nie zostały zlikwidowane przez władze radzieckie. Do monasteru skierowano mniszki z zamkniętych klasztorów w Dermaniu, Zimnem i Krzemieńcu[1]. Mimo utrudnień czynionych w codziennym funkcjonowaniu klasztoru przez radziecką administrację ihumenia Natalia zdołała przeprowadzić remont monasterskiej cerkwi Trójcy Świętej oraz wznieść nowe budynki gospodarcze. W 1988 uzyskała zwrot skonfiskowanych wcześniej budynków, ogrodu i sadu, zaś po upadku ZSRR, w 1994 – szesnastowiecznych budynków starszego żeńskiego monasteru Zmartwychwstania Pańskiego[1]. Ponownie otworzyła przy klasztorze niższą szkołę duchowną z oddziałem kształcącym regentów chórów cerkiewnych. W 1984 monaster w Korcu otrzymał przywilej stauropigii[1]. Kilkanaście mniszek wywodzących się z tejże wspólnoty zostało na niepodległej Ukrainie przełożonymi nowo otwartych bądź reaktywowanych monasterów[2]. W 1990 ihumenia brała udział w pracach Soboru Lokalnego[3].

W 2006, z uwagi na pogarszający się stan zdrowia, ihumenia Natalia wskazała jako swoją następczynię mniszkę Rafaelę (Chilczuk). Jej sugestia została potwierdzona ukazem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Aleksego II, który mianował mniszkę Rafaelę nową przełożoną wspólnoty[4]. Natalia (Ilczuk) zmarła w tym samym roku. W pogrzebie ihumeni, jaki odbył się w monasterze w Korcu, wzięło udział czterech biskupów: metropolita doniecki i mariupolski Hilarion, arcybiskup rówieński i ostrogski Bartłomiej oraz biskupi drucki Piotr oraz szepetowski i sławucki Włodzimierz. Swojego przedstawiciela na uroczystość skierował przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Moroz, obecni byli deputowany parlamentu oraz przedstawiciele lokalnej administracji[1].

Nagrobek ihumenii Natalii na terenie monasteru w Korcu

Odznaczona cerkiewnym orderem św. Serafina z Sarowa (2005)[5] i państwowym ukraińskim orderem świętej księżnej Olgi II stopnia[6].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Grób ihumenii Natalii.jpg
Autor: Loraine, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób ihumenii Natalii (Ilczuk) w monasterze w Korcu