Naturbornholm

NaturBornholm
Ilustracja
Budynek od strony wzgórza Klintebakken
Państwo

 Dania

Miejscowość

Aakirkeby

Adres

Grønningen 30, 3720 Aakirkeby

Data założenia

2000

Położenie na mapie Bornholmu
Mapa konturowa Bornholmu, na dole znajduje się punkt z opisem „NaturBornholm”
Ziemia55°03′51,11″N 14°55′02,58″E/55,064197 14,917383
Strona internetowa

NaturBornholm to nowoczesne centrum nauki, którego celem jest popularyzacja wiedzy o geologicznej przeszłości i współczesnej przyrodzie Bornholmu. Jest wyposażone w multimedialne ekspozycje, posiada ofertę dla turystów indywidualnych, grup zorganizowanych i szkolnych. Honorowym patronem NaturBornholm jest Jego Wysokość Książę Henryk.

Budynek

NaturBornholm oddano do użytku 16 maja 2000 roku. Obiekt o powierzchni 3800 m² jest jednym z największych na wyspie. Został zaprojektowany przez Henninga Larsena w stylu minimalizmu skandynawskiego. Fasadę wykonano z gabionów wypełnionych bonholmskim granitem. Budynek rozdziela przeszklony, nawiązujący do doliny szczelinowej korytarz, symbolicznie łączący historię i kulturę Aakirkeby z unikatową naturą wzgórza Klintebakken.

Wystawy stałe

Rekonstrukcja Huajangozaura, Sala Odkryć
Kajman karłowaty i Żółw czerwonolicy, laguna w Sali Przeszłości
Akwarium bałtyckie w Sali Teraźniejszości

Ekspozycje NaturBornholm są podzielone na trzy części tematyczne:

  • Sala Odkryć to eksperymentarium z 13 interaktywnymi wyspami o różnej tematyce m.in. energia i środowisko, skały, skamieniałości, czas, ptaki i inne zwierzęta Bornholmu. Wystawa o duńskich dinozaurach zawiera cenne skamieniałości i realistyczne rekonstrukcje wykonane na podstawie bornholmskich znalezisk. Na Wyspie Aktywności są organizowane zajęcia dla dzieci inspirowane przyrodą Bornholmu.
  • Sala Przeszłości rozpoczyna się podróżą w Maszynie Czasu, kinie z efektami specjalnymi, w którym prezentowane są rekonstrukcje krajobrazów z mającej 1,7 mld lat historii wyspy. Po wirtualnej podróży przechodzi się Ścieżką Czasu przez poszczególne okresy geologiczne Bornholmu. Poznaje się też rozwój ewolucyjny zwierząt i roślin np. w lagunie z okresu kredy można spotkać żywe kajmany karłowate, żółwie czerwonolice i ryby oraz model bornholmskiego dromeozaura.
  • W Sali Teraźniejszości zaprezentowano różnorodność współczesnych, bornholmskich krajobrazów i sposoby wykorzystywania zasobów wyspy przez człowieka. Obejrzeć można m.in. akwarium z bałtyckimi rybami, terraria z żywymi zwierzętami, wystawę o żyjących na wyspie żubrach i bornholmskich diamentach.

Uzupełnieniem oferty są atrakcje na zewnątrz m.in. rekonstrukcje dinozaurów, stanowisko paleontologiczne i elektryczne samochodziki dla dzieci.

Otoczenie

Obiekt zbudowano w sąsiedztwie wzgórza Klintebakken, przez które przebiega granica geologiczna. Strefa uskoku powstała 200 mln lat temu w efekcie trzęsienia ziemi. Jego odsłonięty fragment, strefę kontaktową między mającym 1,7 miliarda lat gnejsem, a liczącym 545 milionów lat piaskowcem Nexø, można obserwować tylko w tym miejscu w Europie. Obok, w nieczynnym kamieniołomie Størby, znajduje się liczący 535 mln lat piaskowiec Balka. O morskim pochodzeniu tej skały świadczą dobrze zachowane skamieniałe riplemarki falowe i odciski meduz będące jednym z trzech opisanych stanowisk na świecie[1]. Ze względu na wartość geologiczną cały teren objęto ochroną w 1989 roku.

Przy parkingu NaturBornholm znajdują się skały Bavnet. Obecność rytów naskalnych z epoki brązu w zachodniej części Bavnet dowodzi, że jest to dawne miejsce kultu sprzed około 4000 lat.

Udogodnienia

Budynek jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W sąsiedztwie znajduje się bezpłatny parking.

Przypisy

  1. James W. Hagadorn, Robert H. Dott. Stranded on a Late Cambrian shoreline: Medusae from central Wisconsin. „Geology”, s. 147-150, 2/2002. 

Bibliografia

  • Finn Hansen: Przewodnik do wystawy NaturBornholm. NaturBornholm, 2008. ISBN 978-87-91122-17-0.
  • Jørgen Butzbach: Geologi på Bornholm. NaturBornholm, 2007. ISBN 978-87-9112-214-9.
  • Peter Gravesen: Bornholm (Geologisk set) - en beskrivelse af områder af national geologisk interesse. Miljø- og Energiministeriet, Skov- og Naturstyrelsen Geografforlaget, 1996. ISBN 978-87-7702-660-7.

Media użyte na tej stronie

Location map Denmark Bornholm.PNG
Autor: Dr. Blofeld, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Bornholm, Denmark

Geographic limits of the map:

  • N: 55.361°
  • S: 54.937°
  • W: 14.584°
  • E: 15.298°
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwana tych samych warunkach
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.
NaturBornholm Huayangosaurus.jpg
Autor: AdInfinitum, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rekonstrukcja Huayangosaurus w NaturBornholm
Paleosuchus palpebrosus Trachemys scripta elegans.jpg
Autor: AdInfinitum, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kajman karłowaty (Paleosuchus palpebrosus) i Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans), laguna w NaturBornholm
NaturBornholm baltic sea aquarium.tif
Autor: AdInfinitum, Licencja: CC BY-SA 4.0
Akwarium bałtyckie w NaturBornholm
NaturBornholm aakirkeby 002.jpg
Autor: Lilly M, Licencja: CC BY-SA 3.0
NaturBornholm in Aakirkeby