Nawłoć kanadyjska

Nawłoć kanadyjska
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

astropodobne

Rząd

astrowce

Rodzina

astrowate

Podrodzina

Asteroideae

Rodzaj

nawłoć

Gatunek

nawłoć kanadyjska

Nazwa systematyczna
Solidago canadensis L.
Sp. pl. 2:878. 1753
Synonimy
  • Solidago longifolia Schrad. ex DC.[3]

Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis L.) – gatunek rośliny wieloletniej, należący do rodziny astrowatych. Nazwa ludowa: "Drzewko Matki Boskiej". Pochodzi z Ameryki Północnej[3]. Jako uciekinier z upraw rozprzestrzenił się w Europie. W Polsce rośnie na większości terytorium na siedliskach naturalnych i synantropijnych. Status gatunku w polskiej florze: kenofit, agriofit. Prawdopodobnie rozprzestrzeniła się z uprawy roślin ozdobnych, doskonale aklimatyzuje się i zaczyna wypierać gatunki rodzime.

Rozmieszczenie geograficzne

Zasięg pierwotny tego gatunku obejmuje rozległe obszary w Ameryce Północnej między 26 i 45 stopniem szerokości północnej, w zachodniej Kanadzie i na Alasce sięgając także 65 stopnia N. Na południu sięga po Teksas i Florydę[4].

Jako gatunek ozdobny nawłoć została rozpowszechniona na innych kontynentach, gdzie następnie zdziczała. Jako gatunek zadomowiony w naturze podawana jest z Europy, rozległych obszarów Azji (od rejonu Kaukazu poprzez Syberię po Japonię i Tajwan)[4]. Rośnie także w południowej Australii i na Nowej Zelandii[3].

Historia introdukcji i rozmieszczenie w Europie
Nawłoć kanadyjska jest jedną z najstarszych roślin ozdobnych sprowadzonych z Ameryki Północnej. W Anglii znana jest co najmniej od 1645 roku. Początkowo była uprawiana w ogrodach botanicznych, później rozpowszechniła się we wszelkich założeniach ogrodowych i parkach. Do uprawy w krajach Europy Środkowej trafiła do połowy XIX wieku (w Rosji uprawiana już od końca XVIII wieku), po czym w drugiej połowie XIX wieku zaczęła być notowana jako gatunek dziczejący. Współcześnie występuje jako gatunek zdziczały na rozległych obszarach Europy, od południowej części Półwyspu Skandynawskiego do północnej Apenińskiego. Dalej na północy występuje na rozproszonych stanowiskach, koncentrujących się w pobliżu terenów zabudowanych. W krajach Europy środkowej jest szeroko rozpowszechniony[4]. Pierwsze przypadki występowania nawłoci kanadyjskiej w Polsce odnotowano w 1872 roku[5]. Współcześnie jest rozpowszechniony w całym kraju, przy czym bardzo pospolicie występuje w zachodniej połowie, natomiast lokalnie na północnym Mazowszu, w województwie podlaskim i w Karpatach przynajmniej do końca XX wieku miał tylko rozproszone stanowiska[6].
Solidago canadensis habit2 (16164376866).jpg
Solidago canadensis 1-jgreenlee (5097987424).jpg
20161013Solidago canadensis1.jpg
Solidago canadensis ripe 2018 G1.jpg

Morfologia

A) Nawłoć późna, B) Nawłoć kanadyjska
Łodyga
Wysokość do 1,5 m, wzniesiona, sztywna, pojedyncza, naga lub rzadko owłosiona, cienka. Wewnątrz jest pusta.
Liście
Skrętoległe, malejące ku górze. Na całym pędzie jest ich od 40 do 110. Blaszka liściowa jest lancetowata, na obu końcach zaostrzona, od spodu omszona, na brzegu ostro piłkowana, z dwoma wyraźnymi nerwami brzeżnymi[4].
Kwiaty
Skupione po 5-14 w bardzo licznych koszyczkach (na jednym pędzie jest ich od ok. 40 do 4600) w szerokopiramidalną wiechę z osią centralną i odgiętymi odgałęzieniami bocznymi. Listki okrywy są równowąskie i lancetowate, nierówne, tępe lub zaostrzone. Żółta korona ma długość 2,4-2,8 mm[4].
Owoce
Niełupki o długości 0,9 do 1,2 mm, krótko omszone, z puchem kielichowym długości 2-2,5 mm[4].

Biologia

Rozwój
Gatunek rozmnaża się wegetatywnie dzięki kłączom oraz za pomocą nasion. Rośliny zakwitają każdego roku począwszy od pierwszego roku życia. Poszczególne klony są długowieczne i mogą osiągać wiek stu lat. Kwitnienie zaczyna się w lipcu i trwać może do października, najbardziej intensywne jest od połowy sierpnia do końca września. Owady zapylające kwiaty wabione są dużą ilością nektaru i pyłku, intensywnym, słodkim zapachem i intensywnym, żółtym kolorem okazałych kwiatostanów. Zapylaczami są różni przedstawiciele muchowatych, bzygowatych, pszczołowatych, mrówkowatych, grzebaczowatych, wojsiłkowatych i Phalacridae. Warunkiem powstania nasion jest zapłodnienie krzyżowe[4].
Na jednej łodydze może powstać ponad 10 tysięcy nasion. Lekkie i drobne nasiona rozprzestrzeniane są przez wiatr. Przy jego prędkości wynoszącej 5 m/s rozsiewana są w odległości od 0,3 m do 2,4 m od rośliny macierzystej. Poza tym do rozprzestrzeniania rośliny przyczynia się człowiek wyrzucając pędy po przekwitnieniu lub przemieszczając ziemię zawierającą kłącza i nasiona[4].
Genetyka
Podstawowa liczba chromosomów wynosi u tego gatunku 9. W obrębie naturalnego zasięgu w Ameryce Północnej występują głównie osobniki heksaplodalne (2n=54), poza tym także triploidalne (2n=27) i tetraploidalne (2n=36). W Europie stwierdzono dotychczas tylko rośliny diploidalne (2n=18)[4].

Tworzy mieszańce z nawłocią pospolitąSolidago ×niederederi Khek[7].

Ekologia

Siedlisko
Zarówno w obszarze pierwotnego zasięgu, jak i na terenach, gdzie jest gatunkiem inwazyjnym występuje na porzuconych pastwiskach i polach, na przydrożach i innych terenach przekształconych przez człowieka, w pobliżu terenów zabudowanych, poza tym na obrzeżach lasów oraz w zbiorowiskach bylin na brzegach rzek[4]. W fitosocjologii gatunek charakterystyczny dla zespołu Ass. Rudbeckio-Solidaginetium[8].
Oddziaływania międzygatunkowe
Nawłoć kanadyjska jest silnie rosnącą i bardzo konkurencyjną wysoką byliną, tworzącą ubogie gatunkowo i bardzo trwałe zbiorowiska roślinne. Ograniczenie różnorodności i liczebności gatunków rodzimych wynika z dominacji nawłoci, która rozrastając się klonalnie osiąga dużą gęstość pędów (ponad 300 na 1 m²), poza tym także z oddziaływania allelopatycznego. W efekcie inwazji nawłoci spada także różnorodność gatunkowa owadów i następuje homogenizacja krajobrazu, bowiem zbiorowisko tego gatunku pokrywać może rozległe obszary[4].
Presja roślinożerców w Europie jest niewielka – pędy nadziemne rzadko są zgryzane przez ślimaki i owady[4].

Systematyka

Gatunek bardzo problematyczny pod względem taksonomicznym. W wąskim ujęciu należy do rodzaju Solidago L., sekcji Solidago i subsekcji Triplinerviae (Torrey & A. Gray) G. L. Nesom, Phytologia. 75: 8. 1993. Subsekcja obejmuje 16 gatunków występujących w Ameryce Północnej i Południowej, cechujących się wyraźnie trójnerwowymi liśćmi w połowie długości łodygi. Większość z tych gatunków (z wyłączeniem całkiem nagich) bywa łączona w kompleks Solidago canadensis. Drobne gatunki w obrębie subsekcji wyróżniane są na podstawie takich cech jak: rodzaj i zagęszczenie owłosienia łodygi, obecność gruczołków, kształt liści, zwłaszcza ich szerokość i piłkowanie brzegu. Stosunkowo najbardziej odrębne pod względem budowy morfologicznej są taksony diploidalne. Rośliny tetra- i heksaploidalne mają najwyraźniej pochodzenie mieszańcowe i cechują się mało wybitnymi cechami[9].

W obrębie wąsko ujmowanego gatunku S. canadensis wyodrębnia się dwie odmiany[10]:

  • S. canadensis L. var. canadensis – odmiana o łodydze w połowie i w dolnej części nagiej lub słabo, rzadko owłosionej. Obejmuje cały zasięg naturalny gatunku i została rozpowszechniona na inne kontynenty.
  • S. canadensis L. var. hargeri Fernald, Rhodora. 17: 11. 1915 – odmiana o łodydze w połowie i w dolnej części średnio owłosionej. Występuje tylko w Ameryce Północnej, w części południowej i zachodniej często będąc bardziej rozpowszechnioną od typowej.

Zastosowanie

Roślina ozdobna
Jest uprawiana jako roślina ozdobna.
Roślina lecznicza
Indianie Odżibwejowie robili lewatywy z korzeni nawłoci. Z ziela i korzeni sporządzali wyciągi, które używali wewnętrznie jako środki pobudzające i wzmacniające.
Indianie Alabama używali herbatki z nawłoci do leczenia przeziębień, zaś zewnętrznie do leczenia obolałych miejsc.

Zwalczanie

Nawłoć kanadyjska wymieniana jest na europejskich listach gatunków inwazyjnych stanowiących istotne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Wymieniana jest na tzw. czarnych listach gatunków inwazyjnych szeregu krajów europejskich. W niektórych państwach (np. w Norwegii) wprowadzane są ograniczenia w uprawie i obrocie handlowym tym gatunkiem[4].

Skutecznym sposobem zwalczania tego gatunku jest dwukrotne w ciągu roku koszenie (w maju i sierpniu) przez kilka kolejnych lat. Eliminację tego gatunku przyśpiesza podsiewanie mieszanki traw i ziół na stanowiskach[4].

Przypisy

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2010-04-15] (ang.).
  3. a b c Taxon: Solidago canadensis L.. [w:] Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2012-10-31]. (ang.).
  4. a b c d e f g h i j k l m n Nora Kabuce, Agnese Priede: NOBANIS – Invasive Alien Species Fact Sheet – Solidago canadensis. [w:] NOBANIS – Invasive Alien Species Fact Sheet [on-line]. Online Database of the European Network on Invasive Alien Species – NOBANIS, 2010. [dostęp 2012-10-23]. (ang.).
  5. B. Tokarska-Guzik, Z. Dajdok, M. Zając, A. Zając, A. Urbisz, W. Danielewicz: Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych. Warszawa: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, 2012, s. 158. ISBN 978-83-62940-34-9.
  6. Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce, Adam Zając, Maria Zając (red.), Kraków: Pracownia Chorologii Komputerowej Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2001, s. 528, ISBN 83-915161-1-3, OCLC 831024957.
  7. Artur Pliszko i inni, An updated distribution of Solidago ×niederederi (Asteraceae) in Poland, „Acta Musei Silesiae, Scientiae Naturales”, 66, 2017, s. 253-258, DOI10.1515/cszma-2017-0026 (ang.).
  8. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  9. Solidago Linnaeus (sect. Solidago) subsect. Triplinerviae. [w:] Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2012-10-31]. (ang.).
  10. Solidago canadensis. [w:] Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2012-10-31]. (ang.).

Bibliografia

  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1988.

Media użyte na tej stronie

Solidago canadensis habit2 (16164376866).jpg
Autor: Harry Rose from South West Rocks, Australia, Licencja: CC BY 2.0
Introduced, warm season, perennial, stoloniferous, ± glabrous to hairy or scabrous herb 0.8–2 m tall. Stems are unbranched below the flowerheads. Basal leaves few, petiolate, soon withering; cauline leaves are numerous, sessile, lanceolate or oblong-lanceolate, 2–12 cm long, 4–20 mm wide, margins entire to toothed, upper surface densely scabrous, lower surface ± hairy or scabrous. Flowerheads are pyramidal panicles 5–25 cm long. Heads occur on one side of the rachis and are 5–6 mm diam.; involucral bracts occur in c. 3 series and are yellow-green. Ray florets are 9–15 in number and yellow. Disc florets are 2–8 in number and yellow. Achenes are 0.8–2 mm long, sparsely hairy, with a 2–3 mm long pappus. Flowering is in summer. A native of North America, it is a garden escape that is naturalized on wasteland.
Solidago canadensis in Kadavoor.jpg
© 2010 Jee & Rani Nature Photography (License: CC BY-SA 4.0)
Solidago canadensis, Common goldenrod, Canada goldenrod, is an herbaceous perennial plant of the family Asteraceae native to North America. It is often grown as a wildflower. The plant is erect, often forming colonies. Flowers are small yellow heads held above the foliage on a branching inflorescence. It occurs in many habitats, including waste areas, meadows, and on the margins of forests. Goldenrod is cultivated in cooler regions, and used in floral arrangements. The color burst of golden yellow in late summer is dramatic. Goldenrods are easily recognized by their golden inflorescence with hundreds of small capitula, but some are spike-like and other have auxiliary racemes. They have slender stems, usually hairless but S. canadensis shows hairs on the upper stem. They can grow to a length between 60 cm and 1.5 m. Their alternate leaves are linear to lanceolate. Their margins are usually finely to sharply serrated.
Solidago3.jpg
Autor: Łukasz Papuga, Licencja: CC BY 3.0
Solidago gigantea vs. Solidago canadensis
Solidago canadensis ripe 2018 G1.jpg
Canadian goldenrod (Solidago canadensis) with mature achenes. Invasive species in wild in Ukraine
Solidago canadense, Step & Watson 1896 v2 pl 127, clean no-description.jpg
Legende: Oberer Teil der Pflanze. 1 Körbchen. 2 Körbchen, Längsschnitt. 3 Röhrenblüte. 4 Strahlenblüte. (1-4 vergr.).
20161013Solidago canadensis1.jpg
Autor: , Licencja: CC0
Kanadische Goldrute (Solidago canadensis) an der Saar in Saarbrücken
Solidago canadensis 1-jgreenlee (5097987424).jpg
Autor: Superior National Forest, Licencja: CC BY 2.0
Location: Superior National Forest, Minnesota, USA.
The photographer's original image title: “Solidago_canadense_1-jgreenlee”.
I'm not sure this is the same species which is known as Solidago canadensis in Central Europe.