Nechen


nn
Hierakonpolis
w hieroglifach

Hierakonpolis w hieroglifach
Paleta Narmera

Nechen (gr. Ἱεράκων πόλις, translit. Hierakonpolis, Hieraconpolis lub Hieracompolis, arab. ‏الكوم الأحمر‎, translit. Kom El-Ahmar) – miasto w starożytnym Egipcie; arabska nazwa oznacza „Czerwone Wzgórze”.
W okresie predynastycznym i na początku okresu wczesnodynastycznego religijna i polityczna stolica Górnego Egiptu, ośrodek kultu boga Horusa i bogini Nechbet. Stolica władców, którzy zjednoczyli Górny i Dolny Egipt. Głównym bóstwem miasta był sokół z dwoma wysokimi piórami na głowie (Horus Nechenita)[1].

W późniejszym okresie pierwsza stolica III nomu górnoegipskiego. W strukturze staroegipskiego aparatu władzy istniała funkcja „naczelnika Nechen”, który musiał odgrywać rolę zbliżoną do wicekróla Południa[2].

Intensywna rozbudowa za czasów Pepiego I.

Obecnie jedno z ważniejszych stanowisk archeologicznych w Górnym Egipcie. Miejsce odnalezienia klasycznych zabytków, mówiących o początkach zjednoczonego państwa egipskiego: Palety Narmera, głowic maczug króla Skorpiona i Narmera, Palety Sępów, Palety Łowów, a także zabytków z czasów Pepiego I, w tym miedzianych posągów samego Pepiego I i jego syna Merenrego.

W 2009 roku ekspedycja archeologiczna prowadzona przez Renée Friedman odnalazła na terenie miasta liczne szczątki zwierząt[3] (m.in. dzikich kotów, hipopotama, pawianów) pogrzebanych wraz z naczyniami glinianymi i figurkami ludzkim. Ponadto badania kości wykazały że zwierzęta te były leczone co wskazuje że zwierzęta te mogły przebywać w środowisku przypominającym dzisiejsze ogrody zoologiczne.

Przypisy

  1. Explore the City of the Hawk, Hierakonpolis online [dostęp 2022-02-12].
  2. Nicolas Grimal: Dzieje Starożytnego Egiptu, Warszawa: PIW, 2004.
  3. Mark Rose. World’s first Zoo. „Archeology”, s. 25, styczeń/Luty 2010. New York: Archeological Institute of America. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

NarmerPalette ROM.jpg
Photo of Full-sized reproduction of the Narmer Palette contained in the Royal Ontario Museum. Background removed for clarity, ditto reason for setting to greyscale. Note presense of holding tongs at top and bottom of image.