Nektariusz (Krulj)

Nektariusz
Nektarije
Nikola Krulj
Metropolita Dabaru i Bośni
Kraj działania

Jugosławia

Data i miejsce urodzenia

30 listopada 1879
Pocrnje

Data i miejsce śmierci

7 września 1966
Sarajewo

Miejsce pochówku

Sarajewo

Metropolita Dabaru i Bośni
Okres sprawowania

1951–1966

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Serbski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Metropolia Dabaru i Bośni

Śluby zakonne

do 1926

Diakonat

1912

Prezbiterat

1912

Nominacja biskupia

29 listopada 1925

Chirotonia biskupia

16 maja 1926

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

16 maja 1926

Miejscowość

Belgrad

Konsekrator

Dymitr

Nektariusz, imię świeckie Nikola Krulj (ur. 30 listopada 1879 w Pocrnju, zm. 7 września 1966 w Sarajewie) – serbski biskup prawosławny.

Życiorys

Syn Vukana i Vidy. Ukończył gimnazjum w Mostarze, a następnie seminarium duchowne w Reljevie. W 1907, w roku uzyskania dyplomu, został sekretarzem sądu cerkiewnego w Mostarze, piastował tę funkcję przez pięć lat, równolegle studiując prawo w Wiedniu i w Zagrzebiu, gdzie w 1911 obronił dysertację doktorską[1].

W 1912 został wyświęcony na diakona, a następnie na kapłana. Podjął pracę katechety kolejno w Mostarze, Bihaciu i Tuzli, po czym został wykładowcą seminarium duchownego w Sarajewie. W kolejnych latach obejmował kolejno funkcję rektora seminariów w Sremskich Karlovcach, Prizrenie i Bitoli. 29 listopada 1925 został nominowany na biskupa zahumsko-raszkańskiego[1].

Jego chirotonia biskupia odbyła się 16 maja 1926. Po dwóch latach został przeniesiony na katedrę zwornicko-tuzlańską. Aktywnie wspierał założone przez biskupa ochrydzkiego Mikołaja Prawosławną Narodową Wspólnotę Chrześcijańską, której celem było przeciwstawienie się ateizmowi, komunizmowi i szerzeniu się wpływów Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego[1]. W tekstach twórcy organizacji silny był również antysemityzm[2]. W monasterze Tavna organizował zjazdy organizacji[1].

W czasie II wojny światowej został przewieziony przez okupacyjne władze niemieckie do Belgradu i uczestniczył w pracach Świętego Synodu pod kierunkiem metropolity Skopje Józefa. Następnie udał się do Niszu, gdzie kierował seminarium duchownym. Formalnie był również administratorem prawosławnych eparchii w Chorwacji[1].

Po zakończeniu wojny wrócił do Zvornika, równocześnie był locum tenens metropolii Dabaru i Bośni oraz eparchii zahumsko-hercegowińskiej. W 1951 został ordynariuszem metropolii Dabaru i Bośni. Pracował nad odbudową świątyń i monasterów zniszczonych podczas II wojny światowej. Na urzędzie pozostał do końca życia; został pochowany w sąsiedztwie cerkwi Świętych Archaniołów Gabriela i Michała („starej cerkwi”) w Sarajewie[1].

Przypisy