Neomodernizm

Neomodernizm: Birchmeier Kaufmann Architekten, dom wielorodzinny w Zurychu
Biurowiec Varso w Warszawie (2020)
G. Behnisch, Akademia Sztuk Pięknych w Berlinie. Neomodernistyczna ściana kurtynowa kryje za sobą budynek o charakterze dekonstruktywistycznym

Neomodernizmstyl architektoniczny przełomu XX i XXI w., nawiązujący do repertuaru form przestrzennych i detalu modernizmu, jednak w odłączeniu od jego idei społeczno-politycznych i zwykle urbanistycznych. Nierzadko neomodernistyczna jest tylko fasada budynku, co stoi w jawnej sprzeczności z modernistyczną ideą traktowania budynku jako całości.

Neomodernizm stanowi od początku lat 80. reakcję na przepych eklektycznego postmodernizmu i protest wobec populizmu w architekturze, poszukując w prostocie odpowiedniego środka wyrazu dla współczesności. Z drugiej strony często ucieka się do rozwiązań spektakularnych, jednak sztucznych i wybranych jedynie dla efektu, np. wielkopowierzchniowych przeszkleń, kapiteli świetlnych lub oculusów. Bryły budynków neomodernistycznych są konstruowane według jasnych zasad subtrakcyjnych lub addytywnych, głównie z elementów kubicznych, nierzadko też form obrotowych.

Do kierunków neomodernistycznych można zaliczyć tzw. nowy rygoryzm, opierający się na kreowaniu budynku w oparciu o jego zasadę konstrukcyjną i układ funkcjonalny, z uwypukleniem szczególnie atrakcyjnych wizualnie aspektów. Budynki tego prądu mają wywierać optymistyczne wrażenie związane z nowoczesnością.

W szerszym sensie również dekonstruktywizm określany jest jako prąd neomodernistyczny.

Wybrani przedstawiciele

Zobacz też

Bibliografia

  • Kein Abschied von der Moderne. Architekten und ihre Visionen, Günter Behnisch, Dirk Meyhöfer, Hamburg: Junius, 2000, ISBN 3-88506-293-3, OCLC 313646190.
  • Alexander Tzonis, Liane Lefaivre Architektur in Europa seit 1968, Frankfurt nad Menem-Nowy Jork 1992, ​ISBN 3-593-34708-3

Media użyte na tej stronie

Berlin Akademie der Kuenste.jpg
Autor: Mazbln, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Berlin, Germany: New building of the Akademie der Kuenste (Academy of Arts)
Zuerich Breitensteinstrasse 50.jpg
Autor: Ikiwaner, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Mehrfamilienhaus mit 12 Wohnungen an der Breitensteinstrasse 50 in Zürich. Schweiz
Birchmeier Kaufmann Architekten, Eigentümer Dr. St. à Porta Stiftung
18-07-2020 plac budowy Varso, 3.jpg
Autor: Cybularny, Licencja: CC0
Budowa kompleksu Varso.