Neoptolemos (mitologia)

Neoptolemos
ilustracja
mityczny król Epiru
Dane biograficzne
Dynastia

Ajakidzi

Ojciec

Achilles

Matka

Deidameia

Żona

Hermiona

Dzieci

z Andromachą:
Pergamos,
Pielos,
Molossos

Neoptolemos (gr. Νεοπτόλεμος Neoptólemos, łac. Neoptolemus, Pyrrhus) – w mitologii greckiej syn herosa Achillesa i jego kochanki Dejdamei.

Urodził się na wyspie Skyros. Jego matka była córką króla Dolopów, Likomedesa, u którego Achilles przebywał przed wyruszeniem na wojnę trojańską. Według wyroczni jego obecność była niezbędna dla zdobycia Troi, z tego względu po śmierci Achillesa został zabrany na wojnę przez Odyseusza. Podczas wojny wsławił się wieloma żołnierskimi czynami. Choć w rzemiośle wojennym początkowo był niedoświadczony, nad pozostałymi achajskimi wojownikami górował odwagą i siłą; brakowało mu jednak ojcowskiej wspaniałomyślności. Po zdobyciu Troi w zemście za zabicie ojca, bez litości, na oczach żony i dzieci, zabił Priama, Astyanaksa i Poliksenę. Przy podziale łupów wojennych przypadła mu w udziale Andromacha, z którą doczekał się potem 3 synów: Pergamosa, Pielosa i Molossosa. Po powrocie do Epiru poślubił córkę Heleny i MenelaosaHermionę. Hermiona nie urodziła mu dzieci i w związku z tym odczuwała zazdrość w stosunku do Andromachy, więc pozbyła się jej, a jej synów próbowała zabić. Syn Agamemnona i KlitajmestryOrestes, kiedyś zaręczony z Hermioną, zabił Neoptolemosa i ożenił się z nią.

Fragment amfory, znajdującej się obecnie w Luwrze. Przedstawia zamordowanie Priama przez Neoptolemosa

Neoptolemos uważany jest za jednego z najmniej sympatycznych bohaterów wojny trojańskiej. Na początku wojny zachowywał się zgodnie z naturą człowieka honoru, jednak później stał się okrutnym żołnierzem, owładniętym żądzą mordu.

W tragedii Sofoklesa pod tytułem Filoktet Neoptolemos został wysłany na wyspę Lemnos wraz z Odysem, aby zabrać tytułowego Filokteta, sławnego łucznika, do wybrzeży Troi, ponieważ, zgodnie z przepowiednią pojmanego przez Greków trojańskiego wieszcza – Helenosa, obecność Filokteta, oprócz samego Neoptolemosa, była niezbędna do zdobycia miasta.

Media użyte na tej stronie

Amphora death Priam Louvre F222.jpg
Priam killed by Neoptolemus, son of Achilles, detail of an Attic black-figure amphora, ca. 520 BC–510 BC. From Vulci.