Neorenesans
Ten artykuł od 2011-12 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Neorenesans – nurt w architekturze XIX-wiecznego historyzmu, nawiązujący formalnie do architektury renesansowej. W krajach Europy Środkowej nawiązywano przede wszystkim do tzw. renesansu północnego.
Teoretyczny grunt dla rozwoju neorenesansu został przygotowany już na początku XIX w. przez publikacje Jeana-Nicholasa-Louisa Duranda (Précis des leçons d’architecture données à l’École royale polytechnique, lata 1802–1805) oraz Auguste-Henri-Victora Grandjean de Montigny’ego (Architecture toscane: palais, maisons, églises et autres édifices publics et privés principalement des 15e, 16e et 17e siècles). Do najwcześniejszych budowli wzorowanych na renesansie rzymskim należy zabudowa Rue de Rivoli w Paryżu, projektu Charlesa Perciera i Pierre’a Fontaine’a.
W Monachium od drugiego dziesięciolecia XIX w. zaczął powstawać szereg budynków projektu Leo von Klenzego, w większości nawiązujących do renesansu florenckiego i rzymskiego (np. pałac książąt Leuchtenberg, wzorowany na rzymskim Palazzo Farnese). Liczne nawiązania do renesansu pojawiły się również w zabudowie Ludwigstraße w Monachium, uważanej jednak za realizację w stylu arkadowym.
Kolejne wczesne realizacje w tym stylu powstały w Londynie. Są to siedziby dwóch klubów: Traveller’s Club (budowa ukończona w 1832 r.) i Reform Club (1837–1841), obie zaprojektowane przez Charlesa Barry’ego.
Neorenesans osiągnął największe znaczenie między 1870 i 1890. Formy neorenesansowe były uważane przez architektów ścisłego historyzmu za wiążące, w odróżnieniu od historyzmu romantycznego, który dopuszczał swobodną interpretację. Odwołanie do stylu historycznego odnosiło się jednak najczęściej jedynie do elewacji. Neorenesans był propagowany m.in. przez niemieckiego architekta Gottfrieda Sempera.
W stylu neorenesansowym wznoszono przede wszystkim obiekty użyteczności publicznej, takie jak banki, ratusze czy szkoły, jak również wiele kamienic czynszowych. Styl dotyczył także urządzania wnętrz. Największy zespół architektury neorenesansowej znajduje się w Wiedniu, m.in. większa część budowli Ringu.
Równolegle z neorenesansem rozwijał się neobarok, który około 1885 osiągnął równe mu znaczenie. Około 1900 neorenesans wychodzi ostatecznie z mody. Przykładem architektury okresu schyłkowego jest powstały w latach 1906–1911 w Szczecinie budynek rejencji szczecińskiej, obecnie użytkowany jako urząd województwa zachodniopomorskiego.
Galeria
Świat
Pałac książąt Leuchtenberg, Monachium, 1817–1821, proj. Leo von Klenze
Siedziba Reform Club, Pall Mall, Londyn, 1837–1841, proj. Charles Barry
Pałac Jacoba Rotschilda w Waddesdon, 1874–1889
Polska
Kościół św. Karola Boromeusza w Warszawie, proj. H. Marconi
Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, proj. H. Marconi
Hotel Europejski w Warszawie, proj. H. Marconi
Collegium Chemicum w Poznaniu proj. E. Madurowicz i R. Sławski
- (c) geo573, CC BY 3.0
Budynek dawnej Kasy Oszczędności Miasta Tarnowa
Bibliografia
- M. Zgórniak, Wokół neorenesansu w architekturze XIX wieku : podstawy teoretyczne i realizacje, Wyd. 2, Kraków 2013.
- Słownik terminów artystycznych i architektonicznych, Historia sztuki, tom 19, Biblioteka Gazety Wyborczej, Kraków 2011, ISBN 978-83-62095-59-9, s. 280.
Media użyte na tej stronie
Autor: Cz@rniok , Message, Talk 19:23, 14 August 2007 (UTC), Licencja: CC BY-SA 2.5
Ratusz Miejski w Starogardzie Gdańskim od strony północno-wschodniej.
Gift and souvenir shop Marechal, facade 232 rue de Rivoli (Percier and Fontaine, architects), Ier arrondissement, Paris, France.
Ratusz w Bielsku-Białej. Widok z ul. Ratuszowej.
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Budynek Hotelu Europejskiego w Warszawie
Autor: Krzysztof Duda, Licencja: CC BY 3.0
AMU Collegium Heliodori Święcicki, Poznan, Poland
Autor: Kacper Szymański, Licencja: CC BY-SA 4.0
Budynek Miejskiej Kasy Oszczędnościowej w Tarnowie, ob. bank. Wrzesień 2022.
Dworzec Wiedeński w Warszawie, Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska, około 1850 roku
Autor: Хрюша, Licencja: CC BY-SA 3.0
Castle bridge Schwerin with castle; Mecklenburg-Vorpommern, Germany.
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie
Autor: Wlodek k1, Licencja: CC BY-SA 4.0
Prudnik, siedziba Stadniny Koni. Dawny dworek rodziny Fipper z pocz. XVIII wieku przy ulicy Księcia Józefa Poniatowskiego nr 3A.
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kościół św. Karola Boromeusza w Warszawie
Autor: Szymon Mazurczak, Licencja: CC BY-SA 4.0
Położony w Śródmieściu Ratusz miasta Opole. Wzniesiony w 1864 roku w stylu neorenesansowym obecnie jest siedzibą władz miasta wraz z gabinetem Prezydenta miasta.
(c) Mattlever at the English Wikipedia, CC-BY-SA-3.0
Waddesdon Manor, built between 1874 and 1889
Autor: Klinikow, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Kamienna Góra, pl. Grunwaldzki 1 - ratusz,