Nicholas Winton

Nicholas Winton
Ilustracja
Sir Nicholas Winton w Pradze w 2007 roku
Data i miejsce urodzenia

19 maja 1909
Londyn

Data i miejsce śmierci

1 lipca 2015
Slough

Odznaczenia
Odznaka Rycerza Kawalera (Wielka Brytania) Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny) Order Lwa Białego I Klasy (Czechy) Order Tomáša Garrigue Masaryka IV Klasy

Nicholas George Winton (ur. 19 maja 1909 w Londynie, zm. 1 lipca 2015[1] w Slough) – Brytyjczyk, w roku 1939 zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii. Winton znalazł domy dla dzieci. Operację, w której wziął udział, określa się mianem czeskiego kindertransportu. Prasa w Wielkiej Brytanii określiła go mianem „brytyjskiego Schindlera”[2]. Udział Wintona w ratowaniu Żydów pozostawał nieznany nawet dla najbliższych aż do roku 1988, kiedy jego żona odnalazła na strychu zapiski i dokumenty z tamtego okresu[3].

Młodość

Winton pochodził z żydowsko-niemieckiej rodziny. Jego rodzice przeszli jednak na chrześcijaństwo, a sam Winton został ochrzczony. Z powodu pochodzenia nie został nigdy odznaczony medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 1938 roku był maklerem giełdowym w Wielkiej Brytanii. Zamiast zaplanowanych wczasów na nartach w Szwajcarii odwiedził swojego przyjaciela w Czechach. Tam zetknął się z niemieckimi obozami pracy i tam narodził się pomysł, aby ratować żydowskie dzieci znajdując im rodziny zastępcze w Wielkiej Brytanii[4].

Wyróżnienia i odznaczenia

Setne urodziny

W setną rocznicę urodzin – w 2009 roku – sir Nicholas Winton odbył lot samolotem ultralekkim nad lotniskiem White Waltham. Samolot był pilotowany przez Judy Leden, córkę jednego z chłopców uratowanych podczas Kindertransportu[11].

Pociąg Wintona

Pociąg Wintona

W dniu 1 września 2009 roku, specjalny „pociąg Wintona” wyruszył z głównego dworca kolejowego w Pradze. Pociąg składający się z lokomotywy i oryginalnych wagonów używanych w 1930 roku udał się do Anglii wzdłuż trasy Kindertransportu. W pociągu jechało 190 osób[12], z których 22 w przeszłości jako dzieci zostały uratowane przez Wintona. Wszyscy zostali odebrani przez Wintona na stacji w Maidenhead. Podróż odbyła się z okazji 70. rocznicy ostatniego Kindertransportu, który miał wyruszyć w dniu 3 września 1939 r., ale nigdy nie wyruszył z powodu wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie to zostało upamiętnione posągiem Wintona odsłoniętym na stacji kolejowej Maidenhead[2].

Pomnik poświęcony Nicholasowi Wintonowi na głównym dworcu kolejowym w Pradze

Kultura masowa

Na podstawie czeskiego epizodu życia Wintona zostały nakręcone trzy filmy:

  • Wszyscy moi bliscy (Vsichni moji blízcí) (1999) w którym rolę Nicholasa Wintona odgrywał Rupert Graves[13]
  • Nicholas Winton – siła człowieczeństwa (Síla lidskosti – Nicholas Winton) (2002). Film zdobył nagrodę Emmy dla najlepszego filmu dokumentalnego w 2002 r.[14]
  • Nickyho rodina (2011)[15]

O Wintonie traktuje również sztuka teatralna Numbers from Prague, która była odgrywana w Cambridge w Anglii w styczniu 2011 roku[16].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Knight Bachelor ribbon.svg
Autor: Boroduntalk, Licencja: CC BY 3.0
Ribbon bar: Knight Bachelor
Order BritEmp (civil) rib.PNG
Baretka Orderu Imperium Brytyjskiego (cywilnego; od 1936).
CZE Rad Bileho Lva 1 tridy BAR.svg
Baretka: Order Białego Lwa I Klasy – Republika Czeska (od 1994).
Winton Nicholas 4647.jpg
Autor: Hynek Moravec, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sir Nicholas Winton - British humanitarian (b. 1909) who organized the rescue of about 669 mostly Jewish Czech children visiting Prague in October 2007.
Wintons Prague memorial by Flor Kent - 1.jpg
Autor: Luděk Kovářludek@kovar.biz, sculptor Flor Kent, Licencja: CC BY-SA 3.0
Memorial of Nicholas Winton, the saviour of 669 jewish children from former Czechoslovakia; located in Prague Main railway station, installed 2009-SEP-01, sculptor Flor Kent (her other sculpture “Für Das Kind Kindertransport Memorial” was installed in the Liverpool Street station, September 2003)
CZE Rad T-G-Masaryka 4tr (1994) BAR.svg
Baretka: Order Tomáša Garrigue Masaryka IV Klasy – Republika Czeska (od 1994).