Niech żyje król

Marvel One-Shot: Niech żyje król
Marvel One-Shot: All Hail the King
Gatunek

krótkometrażówka

Rok produkcji

2014

Data premiery

4 lutego 2014
2 grudnia 2014 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

14 minut[1]

Reżyseria

Drew Pearce

Scenariusz

Drew Pearce

Główne role

Ben Kingsley
Scoot McNairy
Lester Speight
Sam Rockwell

Muzyka

Brian Tyler

Zdjęcia

Michael Bonvillain

Scenografia

Shepherd Frankel

Kostiumy

Timothy Wonsik

Montaż

Don Lebental

Produkcja

Kevin Feige

Wytwórnia

Marvel Studios

Dystrybucja

Walt Disney Studios Home Entertainment

Chronologia
Produkcja
Thor: Mroczny świat
(2013)
Niech żyje król
(2014)
Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz
(2014)
Wydarzenia
Iron Man 3
(2013)
Niech żyje król
(2014)
Agenci T.A.R.C.Z.Y.
sezon 1

(2013–2014)
Seria Marvel One-Shots
Agentka Carter
(2013)
Niech żyje król
(2014)
Team Thor
(2016–2018)

Marvel One-Shot: Niech żyje król (oryg. Marvel One-Shot: All Hail the King) – amerykański film krótkometrażowy z 2014 roku produkcji Marvel Studios. Za reżyserię i scenariusz odpowiadał Drew Pearce. W rolach głównych wystąpili: Ben Kingsley, Scoot McNairy, Lester Speight i Sam Rockwell.

Po wydarzeniach w filmie Iron Man 3, reporter Jackson Norriss przeprowadza wywiad z przebywającym w więzieniu Trevorem Slatterym, który podszywał się pod Mandaryna[1].

Niech żyje król wchodzi w skład II Fazy Filmowego Uniwersum Marvela. Jest to piąty film krótkometrażowy z serii Marvel One-Shots. Światowa premiera filmu miała miejsce 4 lutego 2014 roku równocześnie z cyfrowym wydaniem filmu Thor: Mroczny świat. W Polsce pojawił się on 2 grudnia jako dodatek do wydania Blu-ray Mrocznego świata. Wątek rozpoczęty w Niech żyje król był kontynuowany w filmie Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni z 2021 roku.

Streszczenie fabuły

Po tym, jak Trevor Slattery został aresztowany za podszywanie się pod terrorystę Mandaryna, przebywa w więzieniu Seagate, w którym ma swojego „lokaja” Hermana oraz fanklub tworzony przez grupę współwięźniów. Dokumentalista, Jackson Norriss, przeprowadza wywiad ze Slatterym na potrzeby przygotowywanego reportażu o nim. Norriss pyta Slattery’ego o wydarzenia związane z jego rolą Mandaryna, jednak ten opowiada o swoim pierwszym castingu jako dziecko, swoich rolach filmowych i nieudanym pilocie serialu Caged Heat[2].

Po tym Norriss informuje go, że rozgniewał on niektórych ludzi, w tym prawdziwą grupę terrorystyczną „Dziesięć Pierścieni”. Opowiada mu historię tej grupy oraz samego prawdziwego Mandaryna oraz wyjawia, że sam jest członkiem tej grupy. Następnie wyciąga broń, zabija strażników i Hermana, po czym informuje Slattery’ego, że prawdziwym powodem wywiadu jest zabranie go z więzienia przed prawdziwe oblicze przywódcy „Dziesięciu Pierścieni”. Slattery jednak nadal nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji udawania Mandaryna[2].

Obsada

(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Ben Kingsley
(Trevor Slattery)
Lester Speight
(Herman)
Sam Rockwell
(Justin Hammer)
  • Ben Kingsley jako Trevor Slattery, aktor i więzień w Seagate, o którym Jackson Norriss przygotowuje dokument[1].
  • Scoot McNairy jako Jackson Norriss, członek terrorystycznej organizacji „Dziesięć Pierścieni”, który podszywa się pod reportera przygotowującego dokument o Slatterym[3].
  • Lester Speight jako Herman, więzień, który usługuje i opiekuje się Slatterym w Seagate[3].
  • Sam Rockwell jako Justin Hammer, więzień w Seagate, były prezes firmy zbrojeniowej Hammer Industries[4].

W filmie ponadto wystąpili: Matt Gerald i Allen Maldonado jako White Power Dave i Fletcher Heggs, więźniowie w Seagate[5][6].

Produkcja

Rozwój projektu

W sierpniu 2011 roku Marvel Studios ujawniło plany produkcji kilku krótkometrażówek, Marvel One-Shots, wydanych direct-to-video. Studio uznało krótkometrażówki, stanowiące odrębną historię, za sposób na eksperymentowanie z postaciami i pomysłami, jak i również rozszerzenie Filmowego Uniwersum Marvela[7]. Podczas produkcji filmu Iron Man 3 współscenarzysta filmu Drew Pearce i producent Stephen Broussard wpadli na pomysł nakręcenia takiej krótkometrażówki[8]. Marvel Studios i konsultant studia Joss Whedon byli pozytywnie nastawieni do tego pomysłu[9]. Po przeczytaniu scenariusza Ben Kingsley od razu wyraził chęć zagrania w produkcji[10]. W październiku 2013 roku Kingsley wyjawił, że pracuje nad tajnym projektem dla Marvel Studios[11]. Później wyjawiono, że jest to krótkometrażówka Niech żyje król (oryg. All Hail the King), do której scenariusz napisał Pearce, który odpowiadał również za jej reżyserię[1]. Początkowo One-Shot miał być prequelem, ponieważ w pierwszej wersji scenariusza Iron Mana 3 postać grana przez Kingsleya miała umrzeć. Podczas prac nad filmem zdecydowano się pozostawić Trevora Slattery’ego przy życiu. Pearce zrezygnował wtedy z prequela, ponieważ jego zdaniem zabrakłoby odpowiedniego dramatyzmu. Stwierdził, że będzie lepiej, jeśli będą kontynuować historię Slattery’ego, co uznał za bardziej ekscytujące[8].

Reżyser Iron Mana 3, Shane Black, uznał, że krótkometrażówka powstała jako przeprosiny dla fanów za to, w jaki sposób została przedstawiona postać Mandaryna w filmie[12]. Pearce napisał scenariusz w taki sposób, aby historia mogła być kontynuowana w przyszłości. Zaplanował, by akcja była „prawdziwa i brutalna”, aby zrównoważyć komediowy ton[9]. Tytuł Caged Heat, który pojawił się w Niech żyje król jako jeden z tytułów, w którym zagrał Slattery, była wcześniej wykorzystana przez studio jako tytuł roboczy Iron Mana 3[13].

Zdjęcia i postprodukcja

Zdjęcia do krótkometrażówki zrealizowano w ciągu trzech dni w nieczynnym więzieniu dla kobiet we wschodniej części Los Angeles. Równocześnie nagrano sceny do filmu krótkometrażowego, jak i fikcyjnego Caged Heat[8]. Za zdjęcia odpowiadał Michael Bonvillain[14], scenografię przygotował Shepherd Frankel[15], a kostiumy zaprojektował Timothy Wonsik[14]. Studio chciało, aby Sam Rockwell wystąpił w Niech żyje król, a sam aktor również wyraził chęć zagrania w produkcji. Jednak jego udział kolidował z pracą nad filmem Poltergeist. Kiedy Rockwell przeczytał scenariusz, skontaktował się z Drew Pearcem i zapytał, czy sceny z jego udziałem mogłyby być nakręcone w Toronto. Pearce udał się do Kanady, gdzie nakręcono scenę z Rockwellem[16]. Montażem zajął się Don Lebental[14].

Muzyka

Muzykę do filmu krótkometrażowego skomponował Brian Tyler, a muzykę do scen fikcyjnego serialu telewizyjnego Caged Heat napisał Mike Post, który pracował przy wielu serialach w latach osiemdziesiątych[3].

Wydanie

Światowa premiera filmu Marvel One-Shot: Niech żyje król miała miejsce 4 lutego 2014 roku jako dodatek cyfrowego wydania filmu Thor: Mroczny świat w Stanach Zjednoczonych. 25 lutego tego samego roku został on wydany na nośniku Blu-ray przez Walt Disney Studios Home Entertainment, również jako dodatek do tego filmu[17]. W Polsce pojawił się on 2 grudnia na Blu-ray filmu Thor: Mroczny świat, który został wydany przez Galapagos[18].

27 sierpnia 2021 roku, przed premierą filmu Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni, Niech żyje król został udostępniony na Disney+[19]. Jest on częścią kolekcji Marvel One-Shots i należy do II Fazy Filmowego Uniwersum Marvela[20].

Odbiór

Krytyka w mediach

Cliff Wheatley z IGN napisał, że jest to „powrót do sympatycznej osobowości nieszczęsnego Trevora i krok naprzód do rozszerzenia Filmowego Uniwersum Marvela. Ma swoje zwroty akcji, które powinny zadowolić zarówno miłośników, jak i tych nienawidzących Trevora Slattery’ego”. Stwierdził również, że „Kingsley po raz kolejny błyszczy w roli”[21]. Devin Faraci z Birth.Movies.Death ocenił, że Niech żyje król to „kolejny doskonały film krótkometrażowy od ludzi z Marvel Studios”. Uznał, że powinien być on wyświetlany w kinach. Zachwalał sekwencję Caged Heat oraz występ Sama Rockwella[22]. Brennan Klein ze Screen Rant stwierdził, że jest to „czysto komiksowa krótkometrażówka, który działa jak skecz z Saturday Night Live[19]. Natomiast Andrew Wheeler z Comics Alliance skrytykował krótkometrażówkę za przedstawienie wątku LGBT przez Marvel Studios[4].

Kontynuacja

W 2021 roku premierę miał film Shang-Chi i Legenda Dziesięciu Pierścieni w reżyserii Destina Daniela Crettona z Simu Liu w tytułowej roli, gdzie Ben Kingsley powtórzył rolę Trevora Slattery’ego. Film kontynuuje wątek uprowadzenia z więzienia i przedstawia prawdziwego przywódcę „Dziesięciu Pierścieni”, Wenwu[23].

Przypisy

  1. a b c d Anthony Breznican: Marvel One-Shot: First Look at Ben Kingsley's Mandarin encore in 'All Hail the King' short film. Entertainment Weekly. [dostęp 2014-01-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-11-24)]. (ang.).
  2. a b Drew Pearce, Marvel One-Shot: Niech żyje król, Walt Disney Studios Home Entertainment.
  3. a b c Brian Gallagher: Marvel Previews ‘Marvel One-Shot: All Hail the King’. Movie Web. [dostęp 2014-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-07)]. (ang.).
  4. a b Andrew Wheeler: Gay Punchlines, LGBT Visibility and Marvel Studios’ One-Shot ‘All Hail The King’. Comics Alliance. [dostęp 2014-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-31)]. (ang.).
  5. Germain Lussier: Latest ‘All Hail The King’ Clip Features Easter Egg Teasing New Marvel Villain. /Film. [dostęp 2014-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-05-11)]. (ang.).
  6. Angie Han: ‘Ant-Man’ Finds a Villain in Marvel One-Shot Actor Matt Gerald. /Film. [dostęp 2014-04-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-24)]. (ang.).
  7. Marvel One-Shots: Expanding the Cinematic Universe. marvel.com. [dostęp 2011-08-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-22)]. (ang.).
  8. a b c Matt Goldberg: Drew Pearce Talks about His Marvel One-Shot All Hail The King, Working with Marvel, No Heroics, the Runaways Movie, and More. Collider. [dostęp 2014-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-07)]. (ang.).
  9. a b Rob Keyes: Drew Pearce Talks 'All Hail The King', Runaways, The Real Mandarin & Marvel Future. Screen Rant. [dostęp 2014-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-12)]. (ang.).
  10. Matt Risley: All Hail The King: Drew Pearce Interview. GamesRadar+. [dostęp 2014-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-07)]. (ang.).
  11. Kingsley for 'secret' Marvel job. Belfast Telegraph. [dostęp 2013-10-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-07)]. (ang.).
  12. Mike Ryan: Shane Black On ‘The Nice Guys,’ Mel Gibson, And Why A Female ‘Iron Man 3’ Villain’s Gender Changed. Uproxx. [dostęp 2016-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-25)]. (ang.).
  13. Cassie Foss: Casting calls set up for ‘Caged Heat’ film. Star-News. [dostęp 2012-04-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-12)]. (ang.).
  14. a b c All Hail the King: Cast & Crew. Mubi. [dostęp 2022-01-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-24)]. (ang.).
  15. Norman Wilner: Production designer Shepherd Frankel on scaling Ant-Man for the big screen. Now Toronto. [dostęp 2015-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-23)]. (ang.).
  16. Ali Plumb: Drew Pearce On Making Marvel One-Shot All Hail The King. Empire Magazine. [dostęp 2014-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-28)]. (ang.).
  17. Nick Venable: Thor: The Dark World Hammers Home A Packed Blu-Ray Set This February. Cinema Blend. [dostęp 2014-01-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-30)]. (ang.).
  18. Thor: Mroczny swiat (DVD). Galapagos. [dostęp 2021-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-28)]. (pol.).
  19. a b Brennan Klein: Marvel's Mandarin One-Shot Added to Disney+ Ahead of Shang-Chi Release. Screen Rant. [dostęp 2021-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-07)]. (ang.).
  20. Emily Zogbe: Disney+'s MCU Hub Adds Every Marvel One-Shot. CBR.com. [dostęp 2022-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-01-22)]. (ang.).
  21. Cliff Wheatley: Marvel One-Shot: "All Hail the King" Review. IGN. [dostęp 2014-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-07)]. (ang.).
  22. Devin Faraci: Marvel One-Shot: All Hail the King Is Great. Birth.Movies.Death. [dostęp 2014-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-07)]. (ang.).
  23. Mike Ryan: ‘Shang-Chi’ Director Destin Daniel Cretton Deserves His Victory Lap After What It Took To Make This Marvel Movie. Uproxx. [dostęp 2021-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-12-05)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lester Speight 2016 (cropped).png
Autor: Emily Katte, Licencja: CC BY-SA 4.0
Comic Con 2016 (Prison Break)
Ben Kingsley by Gage Skidmore.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Ben Kingsley at the 2014 San Diego Comic-Con International.
Sam Rockwell (8279227257).jpg
Autor: gdcgraphics, Licencja: CC BY-SA 2.0
Toronto International Film Festival 2012