Niemieckojęzyczna Wspólnota Belgii

Flaga Wspólnoty niemieckojęzycznej w Belgii
Wspólnoty Belgii – Wspólnota niemieckojęzyczna zaznaczona kolorem niebieskim
Siedziba wspólnoty w Eupen

Wspólnota niemieckojęzyczna Belgii (niem. Deutschsprachige Gemeinschaft Belgiens, w skrócie DG) – jedna z trzech oficjalnych wspólnot Belgii.

Obejmuje teren tzw. Wschodnich Kantonów, położonych przy granicy z Niemcami – 854 km², liczący około 75 000 mieszkańców, z których prawie 100% porozumiewa się w języku niemieckim.

Wschodnie Kantony były do 1920 częścią Rzeszy Niemieckiej (Nadrenii), ale zostały anektowane przez Belgię na mocy traktatu wersalskiego. Wkrótce Belgia rozpoczęła tajne negocjacje z Republiką Weimarską w celu odkupienia przez Niemców tych terenów – 200 milionów marek (ok. 108 mln EUR w 2021[a]) w złocie miało poprawić sytuację budżetową w Brukseli. Pomysł ten nie doczekał się realizacji z powodu zdecydowanego sprzeciwu Francji[1].

Wspólnota niemieckojęzyczna Belgii wchodzi w skład francuskojęzycznej Walonii. Pojawiają się plany przyznania jej szerszej autonomii, w rezultacie czego stałaby się czwartym regionem kraju. Od 1984 reprezentowany jest przez odrębną administrację z ministrem-prezydentem na czele.

Ministrowie-prezydenci wspólnoty

Miejscowości w obrębie wspólnoty niemieckojęzycznej Belgii

Uwagi

  1. Wartość obliczana na podstawie danych inflacji Niemiec, z automatycznym przeliczeniem marek na euro (jeśli kwota jest sprzed roku 2002):

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Eupen Government seat.jpg
Autor: Jedadesign, Private collection, Licencja: CC BY 2.0
Haus Grand Ry in Eupen, auch „Alte Post“. Architekt vermutlich J.J. Couven. Seit 1984 Regierungssitz der Deutschsprachigen Gemeinschaft in Belgien
Flag of the German Community in Belgium.svg
Flag of the German-speaking Community of Belgium, SVG version of File:BE DG Fahne randlos.png. Note: by Decree, the official flag has the same ratio as the Belgian national flag (13:15), but the 2:3 version is used almost exclusively instead, similar to the Belgian national flag.