Nigel Mansell

Nigel Mansell
Ilustracja
Nigel Mansell podczas Grand Prix Meksyku 2015
Imię i nazwisko

Nigel Ernest James Mansell

Państwo

 Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

8 sierpnia 1953
Upton-upon-Severn

Sukcesy

1986: Silver medal icon.svg Formuła 1
1987: Silver medal icon.svg Formuła 1
1991: Silver medal icon.svg Formuła 1
1992: Gold medal icon.svg Formuła 1
1993: Gold medal icon.svg CART

Odznaczenia
Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)

Nigel Ernest James Mansell (ur. 8 sierpnia 1953 w Upton-upon-Severn) – brytyjski kierowca wyścigowy, mistrz Formuły 1 i mistrz CART.

Jest pierwszym zawodnikiem, który wygrał serię CART w swoim debiutanckim sezonie oraz drugim najlepszym brytyjskim kierowcą Formuły 1 z 31 zwycięstwami na koncie. Zajmuje siódme miejscu pod względem zwycięstw po Schumacherze, Hamiltonie, Vettelu, Proście, Sennie i Alonso. Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE).

Życiorys

Formuła 1

1980-1984: Lotus

W roku 1980 Mansell był kierowcą testowym Lotusa. Chapman, pod wrażeniem jego umiejętności i bardzo szybkich okrążeń na torze Silverstone postanowił dać mu szanse na start w trzech wyścigach w Formule 1, za kierownicą Lotusa 81B. Podczas jego debiutu w wyścigu o Grand Prix Austrii, na krótko przed startem nastąpił wyciek paliwa do kokpitu jego bolidu, który spowodował poparzenia I i II stopnia jego pośladków. Usterki samochodowe zmusiły Mansella do wycofania się z tego oraz następnego wyścigu. Jednakże podczas jego trzeciego występu w wyścigu o Grand Prix Włoch na torze Imola wypadek spowodował, że Mansell po raz pierwszy nie zakwalifikował się do wyścigu. Pod koniec sezonu Mario Andretti ogłosił, że odchodzi do zespołu Alfa Romeo. Pomimo że Mansell nie cieszył się sympatią jednego ze sponsorów zespołu i pojawiało się wiele spekulacji na temat przyjścia do zespołu Jean-Pierre Jariera, Chapman poinformował, że miejsce Andrettiego w sezonie 1981 zajmie Mansell.

Cztery pełne sezony spędzone w Lotusie były walką, ponieważ samochody były zawodne. Z 58 wyścigów ukończył 24. Pięć razy stanął na najniższym stopniu podium podczas czterech lat startów w Lotusie wliczając w to piąty wyścig z roku 1981, który był zarówno jego siódmym występem w karierze. Jego kolega z zespołu Elio de Angelis nieoczekiwanie wygrał Grand Prix Austrii w sezonie 1982, ale był zdecydowanie szybszy od mniej doświadczonego Mansella.

Lotus 91 w którym Mansell ścigał się w sezonie 1982

W trakcie sezonu 1982 Mansell zaplanował wystartować w wyścigu 24h Le Mans. Mansell zarabiał wówczas 50,000 funtów rocznie, a ze start w Le Mans dostałby 10,000 funtów. Chapman zapłacił Mansellowi 10,000 funtów, aby nie startował w wyścigu z powodu ryzyka. Chapman przedłużył także kontrakt z Mansellem do sezonu 1984.

W rezultacie takich manewrów Mansell znalazł się bardzo blisko Chapmana i był bardzo załamany po jego śmierci w 1982 r. W swojej autobiografii Mansell mówi, że gdy umarł Chapman: "Świat wywrócił się do góry nogami. Moja cząstka umarła z nim. Straciłem członka rodziny." Po śmierci Chapmana szefem zespołu został Peter Warr, który był nieprzychylny Mansellowi. O pozostaniu Mansella w zespole zadecydował główny sponsor Lotusa, firma John Player Special.

Sezon 1984 Mansell zakończył w czołowej dziesiątce z dorobkiem 13 punktów oraz zdobył w nim po raz pierwszy w swojej karierze pole position. Podczas deszczowego Grand Prix Monako zaskoczył wszystkich wyprzedzając Alaina Prosta i prowadząc w wyścigu przez kilka okrążeń, aż do usterki bolidu. W połowie sezonu Lotus obwieścił, iż w przyszłym roku w barwach zespołu będzie startować Ayrton Senna. Nigel Mansell otrzymał oferty pracy od Arrowsa i Williamsa. W następnym roku postanowił startować w zespole Williams.

Mansell został zapamiętany przez sytuację podczas Grand Prix USA. Po 2 godzinach jazdy w temperaturze powietrza około 40 °C startujący z pole position Mansell na ostatnim okrążeniu doznał awarii skrzyni biegów w jego bolidzie. Mansell przepchał swój samochód przez linię mety zajmując szóstą lokatę (za 1 punkt), by chwilę później zasłabnąć z przemęczenia.

Ostatni wyścig dla Mansella w zespole Lotusa był nieudany. Choć Mansell prosił, aby do jego hamulców dodać poduszki, to Warr postanowił ich nie zamontować. 18 okrążeń przed końcem wyścigu Mansell znajdował się na drugiej pozycji, ale z powodu problemów z hamulcami musiał się wycofać z dalszej jazdy.

1985-1988: Williams

Mansell podczas Grand Prix Niemiec w sezonie 1985

W sezonie 1985 Mansell jeździł u boku Fina Keke Rosberga, o którym ma bardzo pozytywną opinię, mówiąc: "Keke był prawdopodobnie jednym z najlepszych kolegów z zespołu jakiego poznałem w całej mojej karierze".

Mansell dojechał na drugim miejscu w wyścigu o Grand Prix Belgii na torze Spa-Francorchamps oraz wygrał swój pierwszy w karierze wyścig o Grand Prix Europy na torze Brands Hatch. Następnie wygrał swój drugi wyścig o GP RPA stając się w ten sposób gwiazdą Formuły 1.

1989-1990: Ferrari

W 1989 został sprowadzony do Ferrari. Był ostatnim zawodnikiem, którego osobiście zatrudnił Enzo Ferrari. Podczas debiutu w barwach Ferrari podczas Grand Prix Brazylii odniósł zwycięstwo. Kolejne pięć wyścigów zakończyło się niesklasyfikowaniem — czterokrotnie z powodu awarii i raz na skutek dyskwalifikacji. Podczas Grand Prix Kanady został zdyskwalifikowany za próbę wyprzedzania w pit lane. Podczas kolejnych pięciu Grand Prix zajmował miejsca na podium. Podczas Grand Prix Portugalii został zdyskwalifikowany za próbę zawrócenia w pit lane. Od Grand Prix Włoch do końca sezonu nie ukończył żadnego wyścigu. Sezon zakończył na czwartym miejscu z dorobkiem 38 punktów. W sezonie 1990 pięciokrotnie stawał na podium. Siedmiokrotnie nie ukończył wyścigów. jedyne zwycięstwo odniósł podczas Grand Prix Portugalii. Sezon zakończył na 5 miejscu z dorobkiem 37 punktów.

1991-1992: Williams

W latach 1991 1992 startował w barwach zespołu Williams razem z Riccardo Patrese zdobywając dla zespołu w sumie 125 pkt i jedyne w swej karierze Mistrzostwo Świata.

CART IndyCar World Series

1993-1994: Newman/Haas Racing

Nigel Mansell na torze Lexington w 1993 roku

Pomimo zostania mistrzem świata, Mansell opuścił zespół Williamsa (który podpisał już wcześniej kontrakt z Alainem Prostem) i Formułę 1. W sezonie 1993 wystartował w barwach zespołu Newman/Haas Racing w amerykańskiej serii IndyCar. Zajął miejsce po Michaelu Andrettim, który w tym samym czasie przeniósł się do Formuły 1 do zespołu McLaren, a jego partnerem w zespole został Mario Andretti.

W swoim pierwszym starcie, na ulicznym torze w Surfers Paradise w Australii, Mansell wygrał kwalifikacje a następnie sam wyścig. Nigdy dotąd ta sztuka nie udała się nowicjuszowi. Pierwszy jego start na torze owalnym przypadł na Indianapolis. Także tu radził sobie bardzo dobrze, zajmując w wyścigu 3 miejsce i prowadząc przez jego sporą część. Mansell przez cały sezon notował dobre wyniki, wygrał 5 wyścigów, a w sumie 10 razy stawał na podium, co zaowocowało zdobyciem mistrzostwa. Stał się dzięki temu jedynym kierowcą w historii, który rok po roku zdobywał mistrzostwo Formuły 1 i serii IndyCar.

Sezon 1994 nie był już tak udany. Mansell 3 razy stawał na podium, ale nie wygrał żadnego wyścigu. Zajął w klasyfikacji końcowej ósme miejsce i po sezonie opuścił serię IndyCar. W sumie w ciągu dwóch sezonów wystartował w 31 wyścigach, wygrał 5 z nich, a 10 razy startował z pole position.

Powrót do Formuły 1

1994: Williams

W sezonie 1994 wystąpił w 4 wyścigach Formuły 1 w barwach zespołu Rothmans Williams Renault. Wyścigami, w których brał udział to Grand Prix Francji, Grand Prix Europy, Grand Prix Japonii wygrywając wyścig o Grand Prix Australii. W całym sezonie zdobył 13 punktów. W tym samym sezonie startował także w amerykańskiej serii Indycar.

1995: McLaren

McLaren MP4/10B, ostatni samochód Mansella w Formule 1

Po tym, kiedy utracił miejsce w Williamsie na rzecz Davida Coultharda, Mansell podpisał kontrakt z zespołem McLaren na sezon 1995[1]. Ówczesny sponsor tytularny ekipy, marka Marlboro chciała mieć w składzie kierowców mistrza świata, natomiast McLaren i Mercedes preferowali kierowcę z mniejszym doświadczeniem[1].

Kilka dni przed pierwszym wyścigiem sezonu, Grand Prix Brazylii, zespół poinformował, że Nigel Mansell nie mieści się w samochodzie MP4/10[2]. Model ten powstawał z myślą, że partnerem zespołowym Miki Häkkinena będzie David Coulthard[2]. Brytyjczyk musiał odpuścić zarówno inauguracyjny wyścig w Brazylii, jak i rundę w Argentynie – jego zastępcą został Mark Blundell[2].

Zmodyfikowany samochód dla Mansella został ukończony w 33 dni i dzięki temu Mansell mógł wziąć udział w Grand Prix San Marino[3]. W czasie wyścigu znajdował się na punktowanej pozycji, jednak kolizja z Eddie'em Irvine'em sprawiła, że ostatecznie dojechał do mety na dziesiątej pozycji, ze stratą dwóch okrążeń do Damona Hilla[4]. Wyścig o Grand Prix Hiszpanii, Mansell zakończył na 18. okrążeniu, narzekając po zakończeniu rundy, że samochód nie nadaje się do jazdy[5]. Choć Ron Dennis uznał, że brytyjski kierowca miał kłopoty z prowadzeniem samochodu i dlatego wycofał się, to pracownicy zespołu byli niezadowoleni i dyskutowali po wyścigu jak długo będzie jeszcze trwała współpraca Mansella z ekipą[5]. Ostatecznie kilka dni przed wyścigiem o Grand Prix Monako, McLaren ogłosił zakończenie współpracy z Mansellem, natomiast sam kierowca uznał, że rozstał się z zespołem w najlepszych warunkach[6]. Do końca sezonu jego miejsce zajął Mark Blundell[6].

W 2015 roku, Mansell stwierdził, iż przedwczesne zakończenie współpracy z McLarenem było pomyłką i z perspektywy czas powinien był dalej współpracować z zespołem przy rozwoju samochodu[7].

Wyniki

Formuła 1

RokZespółSamochódSilnikWyniki w poszczególnych eliminacjachPkt.Msc.
1980ArgentynaBrazyliaZwiązek Południowej AfrykiStany ZjednoczoneBelgiaMonakoFrancjaWielka BrytaniaAustriaHolandiaWłochyKanadaStany Zjednoczone0NS
Team Essex LotusLotus 81BFord Cosworth DFV 3.0 V8NUNUNZNP
1981Stany ZjednoczoneBrazyliaArgentynaSan MarinoBelgiaMonakoHiszpaniaFrancjaWielka BrytaniaAustriaHolandiaWłochyKanadaStany Zjednoczone814
Team Essex LotusLotus 81BFord Cosworth DFV 3.0 V8NU11NUWYC3
John Player Team LotusLotus 87NU67NZNUNUNUNUNU4
1982Związek Południowej AfrykiBrazyliaStany ZjednoczoneSan MarinoBelgiaMonakoStany ZjednoczoneKanadaHolandiaWielka BrytaniaFrancjaAustriaSzwajcariaWłochyStany Zjednoczone714
John Player Team LotusLotus 87BFord Cosworth DFV 3.0 V8NU
Lotus 9137NU4NUNUNU9NU87NU
1983BrazyliaStany ZjednoczoneFrancjaSan MarinoMonakoBelgiaStany ZjednoczoneKanadaWielka BrytaniaAustriaHolandiaWłochyUnia EuropejskaZwiązek Południowej Afryki1013
John Player Team LotusLotus 92Ford Cosworth DFV 3.0 V81212
Ford Cosworth DFY 3.0 V8NU12NUNU6NU
Lotus 94TRenault-Gordini EF1 1.5 V6T45NU83NS
Lotus 93TNU
1984BrazyliaZwiązek Południowej AfrykiBelgiaSan MarinoFrancjaMonakoKanadaStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneWielka BrytaniaAustriaHolandiaWłochyUnia EuropejskaPortugalia1310
John Player Team LotusLotus 95TRenault-Gordini EF1 1.5 V6TNUNUNUNU3NU6NU6NU4NU3NUNUNU
1985BrazyliaPortugaliaSan MarinoMonakoKanadaStany ZjednoczoneFrancjaWielka BrytaniaAustriaHolandiaWłochyBelgiaUnia EuropejskaPołudniowa AfrykaAustralia316
Canon Williams HondaWilliams FW10Honda RA164E 1.5 V6TNU5576
Honda RA165E 1.5 V6TNUNWNU6NU611211NU
1986BrazyliaHiszpaniaSan MarinoMonakoBelgiaKanadaStany ZjednoczoneFrancjaWielka BrytaniaNiemcyAustriaWłochyPortugaliaMeksykAustralia70 (72)2
Canon Williams HondaWilliams FW11Honda RA166E 1.5 V6TNU2NU41151133NU215NU
1987BrazyliaSan MarinoBelgiaMonakoStany ZjednoczoneFrancjaWielka BrytaniaAustriaWłochyPortugaliaHiszpaniaMeksykJaponiaAustralia612
Canon Williams HondaWilliams FW11BHonda RA167E 1.5 V6T61NUNU511NU1413NU11NW
1988BrazyliaSan MarinoMonakoMeksykKanadaStany ZjednoczoneFrancjaWielka BrytaniaWęgryBelgiaWłochyPortugaliaHiszpaniaJaponiaAustralia912
Canon WilliamsWilliams FW12Judd CV 3.5 V8NUNUNUNUNUNUNU2NUNUNU2NUNU
1989BrazyliaSan MarinoMonakoMeksykStany ZjednoczoneKanadaFrancjaWielka BrytaniaWęgryBelgiaWłochyPortugaliaHiszpaniaJaponiaAustralia384
Scuderia FerrariFerrari 640Ferrari 035/5 3.5 V121NUNUNUNUDK22313NUDKNUNU
1990Stany ZjednoczoneBrazyliaSan MarinoMonakoMeksykKanadaFrancjaWielka BrytaniaBelgiaWłochyPortugaliaHiszpaniaJaponiaAustralia375
Scuderia FerrariFerrari 641Ferrari 036 3.5 V12NU4NUNU
Ferrari 641/2Ferrari 037 3.5 V123218NUNU17NU412NU2
1991Stany ZjednoczoneBrazyliaSan MarinoMonakoKanadaMeksykFrancjaWielka BrytaniaNiemcyWęgryBelgiaWłochyPortugaliaHiszpaniaJaponiaAustralia722
Canon Williams RenaultWilliams FW14Renault RS3 3.5 V10NUNUNU2621112NU1DK1NU2
1992Południowa AfrykaMeksykBrazyliaHiszpaniaSan MarinoMonakoKanadaFrancjaWielka BrytaniaNiemcyWęgryBelgiaWłochyPortugaliaJaponiaAustralia1081
Canon Williams RenaultWilliams FW14BRenault RS3C 3.5 V10111112NU111
Renault RS4 3.5 V1022NU1NUNU
1994BrazyliaOcean SpokojnySan MarinoMonakoHiszpaniaKanadaFrancjaWielka BrytaniaNiemcyWęgryBelgiaWłochyPortugaliaUnia EuropejskaJaponiaAustralia913
Rothmans Williams RenaultWilliams FW16Renault RS6 3.5 V10NU
Williams FW16BNU41
1995BrazyliaArgentynaSan MarinoHiszpaniaMonakoKanadaFrancjaWielka BrytaniaNiemcyWęgryBelgiaWłochyPortugaliaUnia EuropejskaOcean SpokojnyJaponiaAustralia0NS
Marlboro McLaren MercedesMcLaren MP4/10BMercedes FO110 3.0 V1010NU

PPG Indy Car World Series

RokZespółSamochódSilnikWyniki w poszczególnych eliminacjachPkt.Msc.
1993AustraliaStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneKanadaStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneKanadaStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany Zjednoczone1911
Newman/Haas RacingLola T93/00Ford XB V8T1NW331152320112612123
1994AustraliaStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneKanadaStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneKanadaStany ZjednoczoneStany ZjednoczoneStany Zjednoczone888
Newman/Haas RacingLola T94/00Ford XB V8T932225215223267181013228

Indianapolis 500

RokZespółSamochódSilnikStartMetaUwagi
1993Newman/Haas RacingLola T93/00Ford XB V8T83
1994Newman/Haas RacingLola T94/00Ford XB V8T722

24h Le Mans

RokZespółPartnerzySamochódKlasaOkr.Poz.klasa
Poz.
2010Wielka Brytania Beechdean MansellWielka Brytania Greg Mansell
Wielka Brytania Leo Mansell
Ginetta-Zytek GZ09SLMP14NUNU

Podsumowanie

RokSeria/ZawodyZespółWyś.Zw.PPNOPodiaPkt.Poz.
1977Formula Ford 1600 BRDC155????1
British Formula ThreeAlan McKechnie Racing200001017
1978Super Visco British Formula ThreeMarch Racing Team40000319
Vandervell British Formula Three101011515
1979Brytyjska Formuła 3Unipart Team151002248
Europejska Formuła 3100000NS
1980Brytyjska Formuła 3March Racing Team80010159
Europejska Formuła 2Ralt40001812
Formuła 1Team Essex Lotus300000NS
1981Formuła 1Team Essex Lotus40001814
John Player Team Lotus100000
1982Formuła 1John Player Team Lotus130001714
1983Formuła 1John Player Team Lotus1500111013
1984Formuła 1John Player Team Lotus1601021310
1985Formuła 1Canon Williams Honda152113316
1986Formuła 1Canon Williams Honda165249722
1987Formuła 1Canon Williams Honda146837612
1988Formuła 1Canon Williams140012129
1989Formuła 1Scuderia Ferrari162036384
1990Formuła 1Scuderia Ferrari161335375
1991Formuła 1Canon Williams Renault165269722
1992Formuła 1Canon Williams Renault169148121081
1993PPG Indy Car World SeriesNewman/Haas Racing16574101911
1994PPG Indy Car World SeriesNewman/Haas Racing160323888
Formuła 1Rothmans Williams Renault41101139
1995Formuła 1Marlboro McLaren Mercedes200000NS
1998British Touring Car ChampionshipFord Mondeo Racing60000718
2005Grand Prix MastersTeam Altech11001
2006Grand Prix MastersTeam Altech21001
201024h Le MansBeechdean Mansell100000NU

Przypisy

  1. a b McLaren confirms Mansell (ang.). grandprix.com, 1995-02-06. [dostęp 2022-01-28].
  2. a b c Mansell to miss the first two GPs (ang.). grandprix.com, 1995-03-20. [dostęp 2022-01-28].
  3. San Marino 1995 (fr.). statsf1.com. [dostęp 2022-01-28].
  4. San Marino 1995 – Result (ang.). statsf1.com. [dostęp 2022-01-28].
  5. a b Mansell disappoints McLaren (ang.). grandprix.com, 1995-05-15. [dostęp 2022-01-28].
  6. a b Derrick Allsop: Mansell faces retirement after McLaren exit (ang.). independent.co.uk, 1995-05-23. [dostęp 2022-01-28].
  7. Alan Jewell: Jenson Button can win again at McLaren-Honda - Nigel Mansell (ang.). bbc.com, 2015-10-01. [dostęp 2022-01-28].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Order BritEmp (civil) rib.PNG
Baretka Orderu Imperium Brytyjskiego (cywilnego; od 1936).
Flag of South Africa (1928–1994).svg
Flag of South Africa, also known as the Oranje-Blanje-Blou, used from 31 maja 1928 until 27 kwietnia 1994
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Mansell cart.jpg
Autor: Rick Dikeman, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Nigel Mansell, CART, Mid-Ohio Sports Car Course, 1993
Mansell - Williams 1985.jpg
Autor: Lothar Spurzem, Licencja: CC BY-SA 2.0 de
Nigel Mansell during practice for the German Grand Prix at Nürburgring
Flag of Spain (1977–1981).svg
Autor: Miguillen, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flag ok Spain (1977-1981)
Lotus 91 cropped.jpg
Autor: Greentrench, retouched and cropped by Morio, Licencja: CC BY 2.0
The Lotus 91 Formula One car being exhibited in Japan. A Nigel Mansell's car.
Owner: Tamiya Corporation
Nigel Mansell - Mexican Grand Prix 01.JPG
Autor: ProtoplasmaKid, Licencja: CC BY-SA 4.0
British F1 champion on the curve that bears his name, the 17 in the Autódromo Hermanos Rodríguez.

PitWalk Mexican Grand Prix 2015, Autódromo Hermanos Rodríguez.

Mexico City, Mexico.
Flag of Brazil (1968–1992).svg
Flag of Brazil (1968-1992)